Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Ian 25, 2021 3:15 pm

Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Cit de importanta este luneta 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Cit de importanta este luneta
Daca vorbim de telemetre laser, atunci cam asa sunt optiunile mele in ordine...
-Swarovski....2600m (cartea spune 2000)
-Leica LRF sau CRF.... pentru vanatori CRF, pentru trageri de precizie LRF 1600m (cartea spune 1200) - Atentie... modelul LRF are un mic levier pentru a trece din standrd in metric..... modelele de la CRF au doar o denominatiune de "Y" sau "M" dupa numele produsului..... singurul indicativ despre sistemul foflosit. Nu se poate trece de la unul la altul, ca si in cazul lui LRF.
-Leica Geovid BRF. Un binoclu de 8x42 sau 10x42 care are incorporat un rangefinder 900m.
- Bushnell 1500. Varianta cu ARC nu merita banii decat daca esti arcas. Proiectia distantei pe orizontala - care e defapt distanta pentru care trebuiesc reglate aparatele optice - este data pe ecran doar pana la 99m. In rest in modul "rifle" aparatul afiseaza unghiul, e drept, dar e redundant cu un "cosine indicator" care este musai pe luneta :wink: Varianta simpla e buna.... nu trebuie "arc". Doar ca "arc"-ul e camuflat :roll:

Am testat Leica-ul 1200 CRF Y in comparatie cu un Bushnell 1500. Bushnell-ul s-a dat batut la 720 m, in timp ce Leica mergea bine-merci.
Ca sa nu vorbim bushnell-ul doar de rau, este de adaugat ca are mai multe moduri de functionare.... 1- arata exact distanta pana la punctul ochit. 2. ignora orice obstacole mici intermediare si cauta tinta cea mai indepartata (vede dincolo de tufe sau frunzele copacilor) 3. cauta tintele cele mai apropiate si capteaza reflectia generata de acestea, ignorand tintele mai indepartate, chiar daca sunt au reflectii mai puternice.

- Modelul Bushnell Scout 1000 este la fel ca si ARC dar mai compact. Laserul are putere mai mica si nu am apucat inca sa vad cat este de "lata" raza.

M-am jucat cu ele mult timp, asa ca daca aveti intrebari...

[size=9px]Editat pentru a adauga:[/size]
- nu-mi place Nikon-ul :roll:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Ultima oară modificat de eltorro pe Dum Ian 27, 2008 7:14 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Ian 27, 2008 5:20 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

@eltorro
@apollyon
@dtdpuu

Ce luneta, de la bushnell sau kahles, ati pune voi pe o semi 300 winmag?

Multumesc anticipat!

Dum Ian 27, 2008 4:03 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"eltorro" scrie:
Daca vorbim de telemetre laser, atunci cam asa sunt optiunile mele in ordine...
-Swarovski....2600m (cartea spune 2000)
-Leica LRF sau CRF.... pentru vanatori CRF, pentru trageri de precizie LRF 1600m (cartea spune 1200) - Atentie... modelul LRF are un mic levier pentru a trece din standrd in metric..... modelele de la CRF au doar o denominatiune de "Y" sau "M" dupa numele produsului..... singurul indicativ despre sistemul foflosit. Nu se poate trece de la unul la altul, ca si in cazul lui LRF.
-Leica Geovid BRF. Un binoclu de 8x42 sau 10x42 care are incorporat un rangefinder 900m.
- Bushnell 1500. Varianta cu ARC nu merita banii decat daca esti arcas. Proiectia distantei pe orizontala - care e defapt distanta pentru care trebuiesc reglate aparatele optice - este data pe ecran doar pana la 99m. In rest in modul "rifle" aparatul afiseaza unghiul, e drept, dar e redundant cu un "cosine indicator" care este musai pe luneta :wink: Varianta simpla e buna.... nu trebuie "arc". Doar ca "arc"-ul e camuflat :roll:

Am testat Leica-ul 1200 CRF Y in comparatie cu un Bushnell 1500. Bushnell-ul s-a dat batut la 720 m, in timp ce Leica mergea bine-merci.
Ca sa nu vorbim bushnell-ul doar de rau, este de adaugat ca are mai multe moduri de functionare.... 1- arata exact distanta pana la punctul ochit. 2. ignora orice obstacole mici intermediare si cauta tinta cea mai indepartata (vede dincolo de tufe sau frunzele copacilor) 3. cauta tintele cele mai apropiate si capteaza reflectia generata de acestea, ignorand tintele mai indepartate, chiar daca sunt au reflectii mai puternice.

- Modelul Bushnell Scout 1000 este la fel ca si ARC dar mai compact. Laserul are putere mai mica si nu am apucat inca sa vad cat este de "lata" raza.

M-am jucat cu ele mult timp, asa ca daca aveti intrebari...

Acum incepem sa vorbim de bugete nelimitate sau single guys, sau sotii extrem de intelegatoare :lol: .....Leica Geovid :( of of , cu timpul. Pina atunci Bushnell e OK. Ai folosit cumva Leica 900 CRF?

Dum Ian 27, 2008 4:09 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Da, dar pentru un banut in plus, merita 1200. Oricum, sunt excelente.

@kta.... depinde cati bani vrei sa cheltui. Un 3200 ajunge, iar un 4200 e de dorit. Daca nu te grabesti tare, poti astepta pentru seria 6500 de la Bushnell, care va fi fabricata in aceleasi conditii ca si Nightforce.... dar aia va trece de 700$ cred. Pentru un 3-9x40 B 3200, pe aici se plaeste 249$. De restul... munitie si benzina.... si la poligon.
Khales e in alta liga.... alt tabel este. :wink:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Dum Ian 27, 2008 7:11 pm
Membru nou
Membru nou

@eltorro
Multam!
La asta te referi http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true ?

Dum Ian 27, 2008 7:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"kta" scrie:

Ma bag si eu in vorba... :lol:
Daca arme e semi, ar trebui sa fie o luneta care sa plece de le 1,5x. In link-ul de mai sus, pleaca de la 2,5x. Nu bun. :roll:

Dum Ian 27, 2008 8:54 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

luneta universala 1,5-6x...... Am folosit cateva si sunt ok

Dum Ian 27, 2008 11:06 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Sarim deja de pretul propus....
Un Z6 1-6 (tub de 30mm) ar fi minunat, dar pretul la noi e peste 1500$. E uimitoare.

Pentru aprecierea efectului de vedere in tunel caracteristic lunetelor cu grosisment mic, trebuie sa vezi luneta si sa o tii in mana, sa o "samaluiesti" :wink: Bune ar fi Leupold - si nu trebuie neaparat sa dai banii pe un VX III. Unul mai ieftin merge.

Te-ai gandit la varianta "scout"? Cu lunete cu lungimea pupilei intermediara, si monturi pe teava :wink:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Lun Ian 28, 2008 4:37 am
Membru de onoare
Membru de onoare

@kta

Depinde citi bani vrei sa dai si cit de departe vrei sa tragi. Eltorro are sugetsii bune pentru tine, dar la urma urmei e o chestie de buget. Daca ai acces al Nikon si Burris merita sa te uiti si la ei.

Parerea mea, este sa-ti stabilesti zoom-ul car il vrei in functie de distanta si vinatul care il vrei. Fiind un 300 magnum, poti trage mai departe, dar la fel de bine poti vina aproape. Daca majoritate vinatului e aprope, atunci incepe cu zoomul de mai jos (1.5). O alta variant este sa incepi cu zoom mai mare (2.5 sau mai mult) dar sa ai montura de see thrugh, adica sa poti folosi si iron sights pentru distante mici. De asemenea fiind un magnum trebuie sa alegi o luneta cit de cit de calitate (Bushenll nu mai jos de 3200, Nikon, Burris, sau daca te las punga si inima, Leupold, Swar...). Reticulul poate doar duplex in special daca tragi numai in MPBR, dar ar fi bine daca ai lua un reticol care sa te ajute cu distanta (gen Nikon ballistic plex). De asemenea eixista lunete (care porbail sint range-ul tau de pret) cu BDC (Ballistic Drop Compensator) in loc de reglaj MOA pentru elevatie. Din pacate trebuie sa merg intr-o sedinta acum, dar o sa incerc sa fac recomandari specifice mai tirziu.

CristianC

Lun Ian 28, 2008 7:20 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

un 1,5-6 x 42 cu ret iluminat e perfect ca luneta universala...mai stiu ca exista un model 1,5-7x50 cu tub de 25,4 ...am adus pt cineva si e superrr multumit pusca cu ea si la goana si la panda luneta e montata pe o arma 7x64. Trebuie sa te hotarasti asupra modelului si a bugetului.

Mar Ian 29, 2008 1:39 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Mar Ian 29, 2008 10:37 am
Membru de onoare
Membru de onoare