Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Ian 25, 2021 2:52 pm

Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Cit de importanta este luneta 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Cit de importanta este luneta
Pentru o lovitura curata...plasata cat mai precis ca vanatul sa ramana in foc si sa chinuie cat mai putin...o luneta ajuta f. mult!
Bineinteles ca odata ce ai montata o luneta, chiar si performanta, pe arma, trebuie un timp sa te obisnuiesti sa tragi pe luneta, in diferite conditii, sa stii sa-i folosesti caracteristicile, sa cunosti balistica glontului pe care-l folosesti.

Mie Ian 23, 2008 9:38 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

"SIERRA" scrie:
Si totusi nu raspundeti la titlul acestui topic; Cit de importanta este luneta??? Haideti, cei cu experienta sa-si detalieze putin raspunsurile cu atit mai mult cu cit am in vizor achizitionarea unei lunete.

S-a raspuns: "Foarte importanta" :lol: Daca bugetul e limitat ma uit mai bine sa fie rezistenta la reculul armei, sticla ma intereseaza mai putin atata cit nu se abureste. :lol:

Mie Ian 23, 2008 11:17 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

aici e problema...cum sa stie oamenii ca rezista la recul puteti sa va ghidati dupa pret sau dupa experimente(cum am facut eu) si dupa increderea in cei care le vand. Cum am mai spus greutatea lunetei e importanta.

Mie Ian 23, 2008 11:53 am
Administrator
Administrator

Nu vreau sa fiu carcotas. E importanta, dar la lunetele de renume este importanta in celalalt sens. :lol: La Zeiss, Svaro, Kahles o aleg pe cea mai usoara, sper ca esti de acord.

Mie Ian 23, 2008 12:48 pm
Membru important
Membru important

Exista undeva pe forum un clasament al lunetelor?ma refer la aceleasi caracteristici tehnice

Mie Ian 23, 2008 12:56 pm
Administrator
Administrator

Sierra, iti explic cum am ales eu: Vroiam o luneta pentru goana si eventual o lovitura la 150m, suma disponibila max 900 eur. Asa ca am sucit-o pe toate partile, am ales un 1,5-6x42. Acum sa vedem ce firma: dupa pret, m-am orientat la campul vizual la acelasi pret sau usor mai jos kahlesul ofera cel mai mare camp vizual la factorul de marire 1,5. Eu am comparat Zeiss, Kahles si Svaro. Pt mine cel mai bun raport pret calitate l-a avut Kahles, luneta pe care o am pe arma. Poate ar fi utila una cu punct luminos. Asta insemna inca vreo 250-300 eur in plus. Am si la carabina de panda o luneta cu punct luminos dar nu l-am folosit in nici o situatie pana acum. Poate la goana era mai util pe ceata usoara, etc...

Mie Ian 23, 2008 1:11 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

La goana, punctul luminos se comporta precum catarea de fibra de la lisa. Poti ochi foarte usor.
Cat priveste rezistenta la recul, in afara jegurilor (clonele clonelor), toate rezista cu brio pe calibrele uzuale, daca sunt montate corect. Cele mai solide sunt considerate Schmidt Bender, dar asta se vede in greutatea lor peste a concurentei.
Clasamente ale lunetelor sunt pe undeva, dar criteriile le stabilesc cei care le vand :wink: asa ca nu sunt foarte obiective. Plus ca unele firme importante sunt uitate (Kaps, Docter, iar Meopta au descoperit-o recent).
Legat de pret, nu este intotdeauna cel mai bun mod de a analiza un produs. De fapt, e ultimul :lol:

Mie Ian 23, 2008 1:48 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"SIERRA" scrie:
Exista undeva pe forum un clasament al lunetelor?ma refer la aceleasi caracteristici tehnice

Uite un clasament de pe un forum de specialitate, l-am mai pus odata dar nu mai stiu pe unde, asa ca l-am copiat din nou:

The scale below was formed by SWFA sales staff, customer service, pro-staff and owners using personal experience, customer input and facts supplied by the manufacturers. The ranking system is based on the following criteria (in order of importance and weight).

1. Optical Quality - How bright and clear the scope is.

2. Specifications - Field of view, eye relief, weight, adjustment travel, etc.

3. Durability - How do they with stand the test of time.

4. Special Features & Options - Proprietary items (reticles, design, turrets), Zoom ratio.

5. Warranty & Customer Service - How good are they.

6. Value - Bang for your buck.

In order to maintain the scale's simplicity we are not listing every single manufacture and only major manufactures will have several of their brands listed. This scale also does not have discontinued brands or products like the old U.S.A. made Redfields, Japan Tasco or Japan Simmons Aetec.

This scale will be kept current with changes that the manufacturers are making that affect their rank. Many of the lower end companies have been bought and sold a lot recently and while the names have stayed the same......the product has not.

2007 Riflescope Rating Scale

10 - Swarovski Z6, Zeiss Victory

9 - Kahles C - CL & CSX, Schmidt & Bender

8 - Kahles KX, U.S. Optics, Swarovski PH & American, X.O.T.I.C., Zeiss Classic

7 - Leupold VX-7, Nightforce, IOR Valdada

6 - Bushnell Elite 4200, Nikon Monarch, Zeiss Conquest

5 - Leupold Mark 4 VX III & VX-L

4 - Burris Black Diamond Signature Select XTR & Euro Diamond, Meopta, Pentax Lightseeker, Sighton, Super Sniper, Trijicon, Weaver Grand Slam

3 - Bushnell Elite 3200, Leupold VX-II

2 - Burris Fullfield II, Leupold Rifleman & VX-I, Millet, Mueller, Nikon Buckmaster, Simmons

1 - ATN, Barska, Leatherwood, Swift, Tasco

0 - BSA, Leapers, NcStar

This is a work in progress and continuously changing, please discuss your opinions, ask questions and make suggestions HERE. This post will be updated as the scale changes and the fact that it is in the F.A.Q. section allows it to be easily accessed at any time and also restricts any posts from being added to it.
Edited by Chris Farris - December/03/2007 at 11:09

Mie Ian 23, 2008 5:54 pm
Moderator
Moderator

Nicule, i-ai facut o mare bucurie lui Sierra. :lol: :wink: Acum nu mai are indoieli.

Mie Ian 23, 2008 6:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

e adevarat ca cei de la zeiss sau swarosky lupta sa zicem sa coboare de la 500g la 450g pentru un anumit model de luneta insa cele de proasta calitate au 250 de grame....la asta ma refeream cand spuneam "grele"!!!!

Mie Ian 23, 2008 6:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

E topul omului. :wink: El stie unde are scoaterea cea mai mare. Sa bagi acolo US Optics :lol: :roll: hai sa fim seriosi. Topul e o prostie, pe OT se invart destui care folosesc sculele si nu si-au dat cu parerea sau n-au spus ce credeau, ca sa nu se supere Chris pe ei :lol:

Mie Ian 23, 2008 6:21 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

50 g sunt enorm. De unde le scoti ? Nu zic ca nu se pot scoate, dar pretul e ca luneta se va deregla. Nu mult, doar atat cat pliznotii chiar sa-ti zica pliz, not :lol:

Mie Ian 23, 2008 6:27 pm
Administrator
Administrator

Si lunetele astea sunt ca si masinile. :lol: :lol: :lol: Nu va mai chinuiti cu mari clasamente. Sunt orientative, in rest tot la bani se invarte tot. Daca ai bani si esti dispusi sa-i bagi in vanatoare... Z6 ca are cel mai mare camp, si plaja mare de la 1,7-10 o face utila in orice situatie. Dar unul cu bani isi duce 2 arme cu el. Una de gooana si alta de distanta. :lol:

Mie Ian 23, 2008 6:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"mmarius" scrie:
Si lunetele astea sunt ca si masinile. :lol: :lol: :lol:
asa e, tot alea nemtesti sunt mai bune. :lol: Traiasca Audi. Chiar daca e facut la Gyor :lol:

Mie Ian 23, 2008 6:36 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

..cred ca si intrebarea era mai corect formulata astfel:cat de importanta este luneta la goana? caci la panda pe o carabina fara ea nu faci nimic aproape.

Mie Ian 23, 2008 6:36 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul