Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Ian 25, 2021 4:51 pm

Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Cit de importanta este luneta 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Cit de importanta este luneta
daca ai banii cumpara-o insa ai ce face cu ea???????

Joi Ian 24, 2008 5:44 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Ok, m-ati convins, o sa ma indrept spre bushnell elite 4200 sau khales.
Se pare ca legea este destul de confuza si poate genera interpretari din partea "organului":

Art. 6 - Regimul armelor militare si al unor dispozitive destinate armelor letale
(1) Regimul detinerii, portului, utilizarii si operatiunilor cu arme si dispozitive militare se stabileste prin legi speciale.
(2) Este interzisa procurarea, detinerea, portul, utilizarea, importul, exportul si comercializarea de catre persoane fizice sau juridice, cu exceptia institutiilor publice cu atributii in domeniul apararii, ordinii publice si sigurantei nationale, a urmatoarelor sisteme si dispozitive destinate armelor:
a) sisteme de ochire care functioneaza pe principiul laser;
b) sisteme de ochire pe timp de noapte;
c) dispozitive destinate sau adaptate diminuarii zgomotului cauzat prin arderea unei incarcaturi.

Bushnellul zice ca-i o combinatie de luneta cu rangefinder. :wink: Asta inseamna ca este sistem de ochire care functioneaza pe principiul laser? Si daca da, decuplandu-i rangefinderul devine legala?

Joi Ian 24, 2008 6:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

terminati cu prostiile ...daca vrei sa o cumperi cumpara-o nu se leaga nimeni de tine ce dracu...mai nu speriati omul aiurea.

Joi Ian 24, 2008 7:09 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@kta

Am petrectu citeva ore cu luneta bushnell Yardage pro 4-12x24 montata pe un Remington 700 in calibru 270Win (al prietenului cu care merg la shooting). Luneta are o calitate optica foarte buna (tipic pentru seria 4200), si range finderul face ce zice. In cazul meu am reusit sa range capre pina la cca 400m si copaci/obiecte mari pian pe la 600 m. Arhisuficient pentru conditii normale de vinatoare. Zomm de 12 e un pic cam mic pentru tras la 600m dar e OK. Luneta vine cu turets pentru BDC (Bullet Drop Compensator). Exista turets (in pachet) pentru fiecar calibru si pentru calibrele comune exista chiar mai multe turets pentru diferite greutati/viteze ale glontului. Spre exemplu pentru 270 Win erau 3 sau 4 nu mai tin minte exact. Am ales turetul potrivit, am reglat luneta la 100 m dupa care trasul la distanta a fost foarte simplu. Masuram distanta cu rangefiderul, reglam turetul pentru distanta respectiva (are gradatii pentru diferite distante), si ...poc. Am tras cu sistemul asta pina la 600 yards si puteam lovi relativ consistent on tinta de marimea unei capre.

In opinia mea, daca nu folosesti rangefinderul, nu tragi la distante mari (adica nu trebuie sa compensezi elevatia in cimp), vinezi animale mari (de la capra in sus), nu merita sa dai bani pe o asemenea luneta. Da optica e foarte buna, dar tot buna e la oricare din lunetele din seria 4200.

In ce ma priveste nu as cumpara-o din motive personale:
- prefer o luneta cu zoom mai mare de 16
- vreau un rangefinder pentru distante mai mari si preferabil cu reglag pentru inclinare

CristianC

Joi Ian 24, 2008 8:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"benelli" scrie:
ce inseamna MPBR?

Maximum Point Blank Range. Sa zicem ca suprafata organelor vitale este asemanata cu un cerc de cu diametrul de "x" cm (in cazul nostru sa presupunem 10cm). Distanta maxima la care poti sa tragi - ochind in centrul cercului - fara ca traiectoria glontului sa depaseasca marginile acestul cerc se cheama MPBR.
La ce e bun? Odata stabilit, poti sa tragi la animalul aflat in MPBR fara sa "tii deasupra sau dedesubt". PBR poate fi stabilit pentru un zero anume, sau poate fi calculat ca sa fie maxim, caz in care distanta de colimare rezulta din calcule.

Sunt si ceva programe, pentru cei interesati :wink:

Citat:
...2) Este interzisa procurarea, detinerea, portul, utilizarea, importul, exportul si comercializarea de catre persoane fizice sau juridice, cu exceptia institutiilor publice cu atributii in domeniul apararii, ordinii publice si sigurantei nationale, a urmatoarelor sisteme si dispozitive destinate armelor:
a) sisteme de ochire care functioneaza pe principiul laser;
....

Acest articol de lege nu se refera la luneta despre care vorbesti. Laserul ajuta doar la determinarea distantei, nu si la ochire. Cele la care face referire legea sunt proiectoare laser.... cam cele din care incearca sa vanda Razvy pe celalalt forum - total imberb cu privire la prevederile legale - un stil ce-l caracterizeaza. :lol: :lol:

Ca o paranteza, un sistem de colimare automata dezvoltata in proiectul XM24 cu Leica - la acea vreme - si care are ca scop ajustarea pozitiei reticulului functie de distanta pana la tinta.... ala ar putea fi considerat de atoatestiutorii nostri legislativi ca fiind un sistem de ochire bazat pe laser.... Incorect, dar asta nu mai conteaza. Tot in paranteza, proiectul a fost abandonat pentru ca lovirea tintelor in miscare ar fi presupus determinarea vitezei si vectorului tintei (tehnologie inca nedisponibila) iar ochirea in mod conventional frizeaza calcule care ar fi echivalente (in cazul executarii focului in timp real) cu trasul de la sold.

La ora asta, inca e greu sa replici cele doua articole separat. Daca intereseaza subiectul "rangefinder" adicatelea telemetre..... putem aprofunda subiectul :wink:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Vin Ian 25, 2008 5:58 am
Membru activ
Membru activ

"eltorro" scrie:
"benelli" scrie:
ce inseamna MPBR?

Maximum Point Blank Range. Sa zicem ca suprafata organelor vitale este asemanata cu un cerc de cu diametrul de "x" cm (in cazul nostru sa presupunem 10cm). Distanta maxima la care poti sa tragi - ochind in centrul cercului - fara ca traiectoria glontului sa depaseasca marginile acestul cerc se cheama MPBR.
La ce e bun? Odata stabilit, poti sa tragi la animalul aflat in MPBR fara sa "tii deasupra sau dedesubt". PBR poate fi stabilit pentru un zero anume, sau poate fi calculat ca sa fie maxim, caz in care distanta de colimare rezulta din calcule.

Sunt si ceva programe, pentru cei interesati :wink:

Cele la care face referire legea sunt proiectoare laser.... cam cele din care incearca sa vanda Razvy pe celalalt forum - total imberb cu privire la prevederile legale - un stil ce-l caracterizeaza. :lol: :lol:

:wink:

1.Multumesc
2.Era o vreme cand utilizarea detectoarelor radar era interzisa,comercializarea lor insa NU.so....don't blame him for this!!

Vin Ian 25, 2008 2:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

"dtdpuu" scrie:
@ am reusit sa range capre pina la cca 400m

Capre americane. Oare la ce dist. poti sa "range" o capra rosie de la noi (avand in vedere ca e micuta)? Daca nu poti mai departe de 250m, cred ca e inutil, pt. ca daca ai un calibru suficient de razant, pana in 250 te descurci fara rangefinder.
Daca e vorba de capre negre, merita investit intr-un range finder bun incorporat sau nu in luneta.

Vin Ian 25, 2008 2:42 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"Marius" scrie:
"dtdpuu" scrie:
@ am reusit sa range capre pina la cca 400m

Capre americane. Oare la ce dist. poti sa "range" o capra rosie de la noi (avand in vedere ca e micuta)? Daca nu poti mai departe de 250m, cred ca e inutil, pt. ca daca ai un calibru suficient de razant, pana in 250 te descurci fara rangefinder.
Daca e vorba de capre negre, merita investit intr-un range finder bun incorporat sau nu in luneta.

>Oare la ce dist. poti sa "range" o capra rosie de la noi ?
Caprele din zona mea sint mici (pina la ~50kg). Sint sigur ca nu o sa ai probleme la 250m cu caprele de acasa.

>...merita investit intr-un range finder bun
Personal prefer un range finder dedicat performant, care sa-l poti dupla de binoclu ( de drept ca nu exceleaza ca binoclu). Sint mai multe optiuni, dar cred ca linie bushnell elite 1500 ofera un compromis bun calitate/performanta. Daca vreti sa mergeti mai sus in pret Leica, Swarovski.

CristianC

Vin Ian 25, 2008 4:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"dtdpuu" scrie:

Caprele din zona mea sint mici (pina la ~50kg). Sint sigur ca nu o sa ai probleme la 250m cu caprele de acasa.

N-am stiut ca sunt asa mici.
Eu n-am probleme cu caprele indiferet de distanta. Daca ar zbura, s-ar schimba treaba. :lol: :lol:

Voiam doar sa spun ca, avand in vedere dimensiunea mica a caprioarelor de la noi, daca range finderul nu o poate "prinde" peste 250m, atunci e inutil, pt. ca pana in 250 se poate si fara.
Oricum, prea multa tehnica in vanatoare da apa la moara "ecologistilor".

Vin Ian 25, 2008 4:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@Marius
>N-am stiut ca sunt asa mici.
Daca vrei sa citesti despre ele, uite-le aici http://www.nsrl.ttu.edu/tmot1/odocvirg.htm

>Oricum, prea multa tehnica in vanatoare da apa la moara "ecologistilor".
Uitasem de ei. Atunci daca vrei sa citesti distanta cu "tehnologie mai veche" poti sa folosesti lunete cu reticul cu range finder. MilDot e la moda aici (trebuie facute niste socoteli). Drept sa-ti spun mie mi se par mai usor de folosit reticulele din lunetle rusesti/romanesti din armata care itit dau raspunsul "direct". Din pacate sint calibrate pentru tinte umane, dar poti sa scalezi distanta la sfirsit cu proportia dintre marimie caprei si a omului. Alta solutie sint lunetel Shepherd (http://www.shepherdscopes.com/range.asp). Oricum nici o solutie nu va fi atit de precisa ca un laser rangefinder

Vin Ian 25, 2008 6:26 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"dtdpuu" scrie:
>...merita investit intr-un range finder bun
Personal prefer un range finder dedicat performant, care sa-l poti dupla de binoclu ( de drept ca nu exceleaza ca binoclu). Sint mai multe optiuni, dar cred ca linie bushnell elite 1500 ofera un compromis bun calitate/performanta. Daca vreti sa mergeti mai sus in pret Leica, Swarovski.
CristianC

In ideea asta, ca poate fi folosit si ca binoclu, ma tenta si pe mine un rangefinder. Cu binoclul nu prea am nimerit-o, am cerut un 7x42, m-am ales cu un 12x45. E drept ca are o optica excelenta, dar nu ma impac de nici o culoare cu el, din cazua zoomului si a greutati mari. Il trec la "lucruri de vanatoare inutile". :lol:

Vin Ian 25, 2008 7:27 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@eltorro

E vb de asa zisele "puncte rosii" nu e vb de rangefinder. Ai inteles gresit!!!! Detectoarele de distanta NU SUNT INTERZISE!!!

Vin Ian 25, 2008 7:58 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"scooby" scrie:
In ideea asta, ca poate fi folosit si ca binoclu, ma tenta si pe mine un rangefinder.

Majoritate rangefinerolr sint monoculare, daca te poti impaca cu asta, poti sa-l folosesti. Zoomurile nu stin foarte mari, 5-9, dar sint OK. Optica...bineinteles variaza, in functie de mode si producator. Un alt rangefinder care mi se pare promitator (l-am incercat doar in magazin nu si in cimp) este Bushnell Yardage Pro Scout ARC. Are un pret in jur de 250 USD, si un zoom de 5. Lumea am vazut ca e multumita si de Nikon ProStaff (zoom de 8), dar nu am nici o experienta directa cu el.

Vin Ian 25, 2008 8:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"Apollyon" scrie:
@eltorro

E vb de asa zisele "puncte rosii" nu e vb de rangefinder. Ai inteles gresit!!!! Detectoarele de distanta NU SUNT INTERZISE!!!

Pai nu asta am spus si eu? :roll:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Sâm Ian 26, 2008 5:51 am
Membru de onoare
Membru de onoare

ba da, :wink: insa te sustineam!!!

Sâm Ian 26, 2008 5:56 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul