Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 10:35 am

Răspunde la subiect  [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Următorul
Montarea lunetei 
Autor Mesaj
Administrator
Administrator

Status: Neconectat
Mesaj Montarea lunetei
Etapele montarii lunetei....

Joi Ian 31, 2008 3:41 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
...care i acelea dane?

Joi Ian 31, 2008 3:56 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
De curand mi-au ajuns piesele comandate pt o carabina care o am la vinzare cu aceasta ocazie am decis sa postez(pt cei interesati) modalitatea in care se monteaza un ansamblu baze-inele-luneta pe o carabina. Carabina este o carabina pe sistem 98. am sa adaug si poze sa intelegeti mai bine ce am facut..... montajul este de tip weaver cu inelele aferente. Avantajul acestui suport este ca pastreaza zero. Arma a venit fara luneta si montaj.

Etapa 1:
curatarea suprafetelor unde vin montate bazele cu alcool suprafetele trebuie degresate f bine inclisiv orificiile suruburilor:
Imagine

Imagine

Asa arata bazele weaver pt 98.
Bazele:
Imagine

Etapa 2:Pregatirea si monatarea bazelor (am folosit adeziv din 2 componente...de obicei nu folosesc insa poate este cineva interesat....)

Imagine

[img]http://i93.photobucket.com/albums/l69/Drinovanpaul/Photo-
0048.jpg[/img]

Imagine

Se da inclusiv pe filet cu lipici

Etapa 3:
Se curata surplusul de adeziv cu o carpa de bumbac imbibata in alcool (orice inafara de tuica :D )
Imagine
Se monteaza inelele si apoi luneta.

Atentie!!! Inainte de a folosi adeziv( eu nu folosesc de obicei) Faceti o proba cu montajul la "rece" sa vedeti daca "pusca" totul. Pe inele NU FOLOSESC ADEZIV NICIODATA. Daca aveti intrebari sau nelamuriri va astept cu intrebari.

Joi Ian 31, 2008 4:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
Produsul FINIT:

Imagine

Joi Ian 31, 2008 4:09 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
"Apollyon" scrie:
Etapa 1:
curatarea suprafetelor unde vin montate bazele cu alcool suprafetele trebuie degresate f bine inclisiv orificiile suruburilor

Etapa 2:Pregatirea si monatarea bazelor (am folosit adeziv din 2 Se da inclusiv pe filet cu lipici

Etapa 3:
Se curata surplusul de adeziv cu o carpa de bumbac imbibata in alcool (orice inafara de tuica :D )

Atentie!!! Inainte de a folosi adeziv( eu nu folosesc de obicei) Faceti o proba cu montajul la "rece" sa vedeti daca "pusca" totul.

1.De ce trebuie degresate bazele si orificiile suruburilor?
2.De ce se pune adeziv? Daca de obicei nu pui, de ce nu pui? De ce ai pus acum?
3.Ce hiba are tuica??? :lol:
4.N-am inteles ultima propozitie cu montajul la rece si daca pusca totul. :?

Joi Ian 31, 2008 4:17 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
1. Sa nu fie ulei inauntru....favorizeaza destragerea....iara daca pui adeziv acesta de obicei nu se intelege bine cu grasimile.

2 am pus acum pt ca sunt care folosesc lipici...eu nu consider ca e necesar daca totul se face corect dar daca folositi si considerati ca e necesar macar va puteti face o idee despre cum se aplica.

3. ca e pacat sa o dai pe pusca si nu pe gat!!!

4. Montezi totul fara lipici sa vezi daca stau bine bazele...inelele si luneta in inele.

Joi Ian 31, 2008 4:26 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
Daca mai vrei sa dai vreo data bazele jos si ai fixat suruburile cu adeziv cum le mai dai jos?

Joi Ian 31, 2008 4:37 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Mesaj Montarea lunetei
Le incalzesti cu bricheta.

Joi Ian 31, 2008 4:51 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
Da bricheta oxiacetilenica

Joi Ian 31, 2008 4:54 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
Daca pui Threadlock verde sau albastru.... le dai jos cu greu. Daca pui din cel alb.... mai usor.... Daca pui din cel rosu - numai cu tortza. Daca pui epoxy, nici sa nu incerci, ca-ti mananci nervii si strici capul surubelnitei.

Threadlock nu pun niciodata decat daca suruburile au cap imbus sau torx. Pentru cele Phillips, folosesc surubelnita si un ciocanel :wink:
Dar fiecare monteaza sculele cum vrea, important e sa iasa bine.

@Paul ... Pui ceva unsoare pe arma inainte sa pui baza cu epoxy?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Joi Ian 31, 2008 6:52 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
Folosesc un silicon special "neuns". ce lipici folosesc eu se desface intradevar greu insa nu e imposibil de desfacut. De curand am desfacut o baza de pe o arma lipita cu asemenea lipici si cu putina rabdare si calm se desface frumos. Lipiciul folosit de mine este uhu endfest 300 se spune ca e cel mai bun pt asemenea probleme.

Joi Ian 31, 2008 7:32 pm
Moderator
Moderator

Mesaj Montarea lunetei
Cateva neintelegeri am si eu.
Daca bazele sunt dedicate, in 98% din cazuri nu-s probleme de aliniere, adica gaurile din baze se potrivesc la fix cu cele din culata si toate sunt aliniate perfect astfel incat bazele se aliniaza cu muchiile perfect paralele si in continuitate iar luneta va veni la fix. Cum faci tu in acele cazuri ghinioniste cand exista un infim decalaj si nu merge totul uns? Eu incerc sa umblu doar la baza, adica sa largesc gaurica atat cat trebe pe principiul ca-i mai bine sa strici o piesa de cativa $ decat o culata dar am fost nevoit odata sa dau din nou gaura in culata si s-o filetez. Noroc ca montasem inainte o luneta pe o arma ce nu avea gauri in dotarea initiala si am vazut ca nu-i chiar asa greu.

La arma din poza folosesti un model de inele de care am si eu o pereche, luate tocmai pentru specificatia fabricantului cum ca ar fi cu detasare rapida. Nu s-au potrivit pe baza la nivelul santurilor orizontale de pe baze si au trebuit ajustate ½ mm. Acum se potrivesc la fix si par stabile si, la fel, la de/montare par sa vina in aceeasi pozitie. Modelul e ciudat pentru ca e facut din doua semiinele verticale si e un pic mai peste mana de montat corect luneta.
La cele “clasice”, cu semiinelele separate pe orizontala, e mai usor: pui partea de jos pe sina, asezi luneta deasupra, vezi sa se “invarta usor in lacase, pui capacele si strangi usor, verifici orizontalitatea si strangi definitiv. Ca o mica paranteza, m-a invatat un tragator de bench italian sa slefuiesc intotdeauna cu hartie abraziva foarte fina (2000 e numa buna) sau pasta abraziva fata interioara a inelelor metalice daca n-au insertii de teflon sau alte plastice – brunajul sau anodizarea ascund foarte bine mici imperfectiuni si rele sunt cele care proemina din suprafata pentru ca vor turti tubul lunetei sau, cel putin, vor lasa zgarieturi neplacute. Revenind la modelul acesta, cele pe care le am au 2 surubele la baza inelului si unul superior de luneta. Pentru ca nu le mai intalnisem le-am studiat un pic si am constatat ca fetele ce se suprapun sunt prelucrate in asa fel incat, daca strangi suruburile de jos, “cracaneaza” partea de sus, mult mai putin facuta sa se imbuce perfect. In partea de jos prelucrarea e perfecta si mi s-a parut logic sa strang intai jos apoi sa strang surubul de sus pana fixeaza luneta, mai ales ca partea de jos formeaza dupa imbucare si piesa ce se va fixa de baze. Poate o fi altfel. Ar trebui stranse progresiv din ambele parti ca la cele “orizontale”???
In momentul de fata arma are baza fixata exact in maniera descrisa de tine (doar ca e un model dintr-o singura bucata lunga si am folosit doar “lipici” pentru suruburi, fara nimic intre culata si baza), inelele sunt puse pe baza, luneta e in inele, orizontalitatea verificata, suruburile de jos stranse 90% iar cel de sus doar cat sa tina luneta sa nu joace. Asteapta o zi cu soare si fara vant prea rau sa iesim in poligon. Crezi ca e bine doar sa mai strang surubul de sus sau sa reiau montajul strangand progresiv toate cele 3 suruburi? Repet, inelele sunt construite sa se imbuce perfect jos si cu ceva toleranta sus.

A doua intrebare: ai apucat sa verifici cat de mult se verifica afirmatia producatorului ca pastreaza punctul de impact la de/montare? Inafara de surubul prevazut cu o maneta pentru actionare mai facila eu n-am vazut nicio diferenta fata de inelele pentru baza Weaver dedicate unui montaj permanent? Eu le-am luat in ideea de a folosi pe aceeasi arma un hollow si o luneta, functie de destinatie. Prinderea de la hollow s-a dovedit suficient de stabila cat sa suporte de/montari repetate si sa mai nimeresti o portocala la 50 m. Avand in vedere ca luneta este destinata unor distante un pic mai mari nu mi-ar place deloc sa trebuiasca s-o reglez la fiecare montare pe arma. (arma e o 30-06).

P.S. asa amarata cum e, prinderea originala de la Dragana s-a dovedit foarte stabila la de/montari repetate si mi-ar place sa fie si asta la fel.

P.P.S. tin minte ca ai spus ca ai montat o luneta pe Dragana, folosind inelele originale, dintr-o bucata. Pe prima luneta, eu am demontat ocularul si lunetele ca sa bag inelele. Acum as vrea sa-i pun o luneta care are tubul patrat la nivelul turetelor si nu-mi intra inelul anterior nici cu turetele demontate. Tu cum ai facut? (ziceai doar de ceva maini puternice :shock: )

Joi Ian 31, 2008 8:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
violiv:

1 strange partea de jos a inelelor si apoi partea de sus...daca starndi invers nu vor mai sta bine pe sina. asadar jos...maxim si sus moderat.
2. nu am verificat inca teoria cu ramasul lunetei in "zero". Duminica o voi confirma sau infirma.

PS. Nici eu nu folosesc lipici iar interiorul inelelor a fost "pregatit" si inspectat atent inainte de montare. cum am spus weaverul e cel mai bun montaj...parerea mea.

Cu gaurile in culata trebuie avut grija nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce acasa....

PSS. La dragana trebuie sa cracanezi tare inelele sunt dintr-un otel moale se vor desface fara problema. Eu asa am montat luneta la cele doua dragane pe care am pus mana pana acum.

Ultima oară modificat de Apollyon pe Sâm Mar 22, 2008 3:18 pm, modificat 1 dată în total.

Joi Ian 31, 2008 8:56 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
@violiv
N-am slefuit nicidata bazele pentru ajustare, si nu pot sa imartasesc nici o experienta. Ce am folosit insa, sint foite de aluminiu/staniol pentru ajustare centrajului lunetei. Nu le-am folosit niciodata pe armele de calibre mari dar le-am uitlizat pe 17 hmr. Atita timp cit am avut luneta respectiva a tinut fara probleme.

Joi Ian 31, 2008 8:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Montarea lunetei
daca inelele nu se potrivesc 100% cu bazele se poate prelucra putin insa "putin"

Joi Ian 31, 2008 10:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Următorul