Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 6:03 pm

Răspunde la subiect  [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35
Montarea lunetei 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: Montarea lunetei
mexx20_ro scrie:
Noah bine ca in sfarsit v-ati intalnit cu bestia noastra de morosan! ;D

Bestie pt tine ( la figurat ) si drag noua , celor de la Valcea pt ca am avut posibilitatea sa- l cunoastem.
Daca Satu Mare ar avea alta pozitionare pe harta ,in mod sigur serviciile lui ar fi apreciate de foarte multi forumisti. Respecte inca o data din partea noastra. :icon_arrow: :respect: :icon_arrow: :respect: :respect: :respect:

Mar Iul 22, 2014 12:06 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Bună ziua.
Sunt posesorul unei arme benelli argo,recent am achiziționat o luneta bushnell elite 6500 1.25-8x32.
Pentru montare din câte am lecturat mi-ar trebui o sina mai lunga ,distanta optima recomandata ar fi de 150 mm intre ochi și luneta.
Exista sine mai lungi ? Și dacă știți de unde pot procura.
Sau dacă exista soluții alternative.

Joi Mar 03, 2016 7:01 pm
Membru important
Membru important

In functie de luneta si calibru aceasta difera, cam in jur de 10 cm este distanta. Luneta se monteaza in asa fel incat sa-ti vina bine cand o pui la ochi.

Joi Mar 03, 2016 7:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Luneta pomenita este una facuta special pentru vanatoarea cu calibre "africane" si are distanta pupilara inuzual de mare. De aceea trebuie montata ceva mai in fata decat lunetele obisnuite.
Avand in vedere ca o pui pe ARGO nu-i nicio problema. Sina armei este suficient de lunga in fata, e mai scurta doar catre partea din spate. Tubul lunetei este si el suficient de lung si are marja mare la montare. In plus, distanta pupilara nu e foarte fixa si are si aici o marja mare - cam intre 12-13 si 14-15 cm fata de ochi poti vedea bine.

Cumpara o baza compatibila - ori originalul vandut de Benelli ori una facuta pentru Browning BAR-Winchester Vulcan (au aceleasi dimensiuni si distanta intre gauri doar ca au numai 4 gauri si nu vei mai folosi a cincea gaura, cea din mijloc, de la ARGO)
Alege inele potrivite - adica pentru tub de 30 mm, prindere pe sina Weaver-Picatinny si inaltime cat mai mica.
Pune inelul din fata pe cel mai din fata sant al bazei, scoate capacul inelului, pune luneta pe acel inel, tine-o bine cu mana stanga si epoleaza corect si frumos
Impinge luneta inainte-inapoi incetisor pana cand vezi imaginea perfecta.
Tine-o bine in acea pozitie si marcheaza cu un creion pe tubul lunetei la ras cu inelul ca sa nu pierzi pozitia.
Plaseaza acum inelul din spate pe oricare din celelalte santuri ale bazei astfel incat sa nu se loveasca de ocularul lunetei.
Strange inelele pe baze.
Pune capacele pe inele si fixeaza luneta dupa indicatiile pomenite mai sus in topic.

GATA!

Joi Mar 03, 2016 11:43 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Mulțumesc mult pentru informații.
O zi buna.

Mar Mar 08, 2016 12:42 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35