Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 7:19 pm

Răspunde la subiect  [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Următorul
Montarea lunetei 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Montarea lunetei
.....de cand le pipaie pe ale lui Nasul.....
Nu este exclus sa fie asa...eu încâ in teren nu am vazut un Leica,.numai in expoziții,dar prin hale nu ai ce deosebi sau vedea.
Oricum la vara ,vad ca va tot amenințați cu excursii unii cu alți....asa ca faceți un popas la mine si testam si in teren si in Poligon ce vreți...ca avem loc destul ...si material didactic.
Hai noroc!

Mar Mai 28, 2013 12:39 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Ai dreptate Petrica ca la expozitii nu ai ce sa deosebesti dar am mare dubii ca ar fi asa o mare diferenta in teren incat sa te faca sa fii asa sigur pe tine...S-ar putea sa reusim sa facem la vara o iesire in teren sa vedem despre ce e vorba si sincer nu amenint pe nimeni ca doar ma cunosti destul de bine ca nu-mi sta in caracter asa ceva dar nici nu ma pot abtine cand se scriu asemenea aberatii !!!

Mar Mai 28, 2013 1:14 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@topa

Eram sigur ca o sa sari Florin draga la fel cum ai sarit si in cazul Browning-ului ECLIPSE care o sa ajunga la Severius...ai facut afirmatii gratuite in necunostinta de cauza si bineinteles ca proba din teren si proba poligonului o sa fie edificatoare pt a te contrazice, desi sunt ferm convins ca adevarul il sti si tu dar uneori este greu sa accepti ca se poate mai ieftin si mai bun daca esti bine informat si esti omul potrivit la locul potrivit. ;)
(te rog sa o iei ca o remarca prieteneasca si nicidecum ca pe o critica)

Revenind la discutia despre lunete o sa-ti explic prima data aici (apoi o sa urmeze o intalnire in vara asta unde sa speram ca o sa fi si tu invitat) despre ce lunete am comparat ca sa nu mai ai semne de intrebare....deci pe concret 3 buc Zeiss , 1 buc Diarange 3-12x56 , 1 buc Varipoint 2,5-10 x 50 si 1 buc Diavari 4-16x50 apoi 3 buc Swaro (2 buc gen 1 si 1 buc gen 2) si anume 1 buc Z6i gen 1 de 1-6x24 ,1 buc Z6i gen 1 de 1,7 -10 x 42 si i buc Z6i gen 2 de 3-18x50 , apoi doar 1 buc Kahles Helia C 1,5 - 6 x 42 i, apoi 3 buc S&B, 1 buc S&B Zenith 1,1 -4 x 24 , 1 buc tot S&B mai vechi de 1,25-4x20 si 1 buc Zenith 3-12x50. :respect:

Referitor la cele de goana clar Magnus-ul a fost peste Z6i (nu ma intelege gresit ...si mie imi place Z6 i care este o luneta superba) la claritate/imagine mult mai clara si parca un pic mai ampla...camp vizual o idee mai mare. ;)

Referitor la cele de panda si dibuit doar Z6 i gen 2 se apropie de claritatea si realismul imaginii redate de Leica, dar ma repet asta a vazut ochiul meu si asta este parerea mea personala. (poate si a cativa posesori de mai multe lunete enumerate mai sus dar asta este alta poveste) ;)

Referitor la posesorii acestor lunete (acolo cred ca este semnul tau de intrebare) iti spun ca 2 sunt forumisti (despre unul chiar ai facut afirmatii gratuite si nefondate si o sa te convingi singurel de cat ai fost de naiv) si al 3-lea nu cred ca o sa-l cunosti decat in cazuri exceptionale si nu cred ca este cazul la tine. ;)

Referitor la intalnirea care speram sa o facem ca la carte in aceasta vara,in masura in care o sa fi invitat si o sa poti accepta invitatia o sa te tin la curent cu data,locul,conditiile si absolut toate detaliile necesare. ;)

Aceste fiind spuse iti doresc multa sanatate si spor la facut banuti!!! :respect:

Ultima oară modificat de mexx20_ro pe Mar Mai 28, 2013 2:50 pm, modificat 1 dată în total.

Mar Mai 28, 2013 1:50 pm
Membru important
Membru important

Sa nu ma intelegi gresit eu nu vreau sa te contrazic pe tine si pe ochii tai sau cum vezi tu lunetele astea dar nu pot sa accept niste aberatii cum ar fi ca din afara de Leica nu mai sunt si alte lunete cel putin la acelasi nivel daca nu si mai bune.In ceea ce priveste Browningul Eclipse am facut o intrebare deoarece vazand ca arma respectiva aseamana foarte mult la mecanism cu a mea ma gandeam ca trebuia sa aiba ca si a mea -sneler sau accelerator cum vrei sa-i spui din fabricatie,a fost doar o intrebare nu am dat cu parul !!

Mar Mai 28, 2013 2:00 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

topa scrie:
Sa nu ma intelegi gresit eu nu vreau sa te contrazic pe tine si pe ochii tai sau cum vezi tu lunetele astea dar nu pot sa accept niste aberatii cum ar fi ca din afara de Leica nu mai sunt si alte lunete cel putin la acelasi nivel daca nu si mai bune.In ceea ce priveste Browningul Eclipse am facut o intrebare deoarece vazand ca arma respectiva aseamana foarte mult la mecanism cu a mea ma gandeam ca trebuia sa aiba ca si a mea -sneler sau accelerator cum vrei sa-i spui din fabricatie,a fost doar o intrebare nu am dat cu parul !!

1. Nu am spus ca restul gen Swaro,Zeiss,S&B sau Kahles nu sunt bune ...sunt toate lunete premium si sunt foarte bune dar din punctul meu de vedere in momentul de fata nr 1 la sticla este Leica. Punct.

2. Referitor la ECLIPSE trebuie sa intelegi ca e greu sa-mi vinzi mie castraveti...nu ti-as fi zis nimic daca nu stiam mai mult decat ai scris tu pe forum. Gandeste de 2 ori inainte de a spune nimic! ;)

Concluzia este ca eu te apreciez foarte mult si te respect pt pasiunea si cunostintele tale in ceea ce priveste vanatoarea,armele,optica, munitia si altele, dar asta nu inseamna ca voi trece cu vederea anumite afirmatii nefondate facute fie din naivitate, fie din necunostinta de cauza (nu vreau sa cred ca este vorba de altceva), mai ales ca anumite persoane le cunosc personal,stiu ce bagaj de cunostinte au, stiu ce pot si la vanatoare si in poligon sau in materie de optica si mai stiu si detaliile care fac diferenta de foarte multe ori... sau de anumite lucruri vorbesc pt ca le-am vazut sau comparat efectiv si mi-am facut propria parere vis a vis de un anumit aspect. ;)

Cu asta am incheiat si iti doresc numai bine si multa sanatate Florin bace! :respect:

Mar Mai 28, 2013 2:27 pm
Moderator
Moderator

Tot citesc la topicul asta..., poate poate gasesc ceva noutati si ce vad....
Va rog puneti capat polemicii astea.
Multumesc.

Mar Mai 28, 2013 2:31 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
Tot citesc la topicul asta..., poate poate gasesc ceva noutati si ce vad....
Va rog puneti capat polemicii astea.
Multumesc.

Am incheiat deja Bogdane draga. ;)
Salutari de la Bihor! :respect:

Mar Mai 28, 2013 2:45 pm
Moderator
Moderator

violiv scrie:
Da o veste la @vasile craciun ... sigur vei gasi o pereche de inele inalte pe 30 mm pt montura ta.
Cred ca trebe sa ai deficiente mari de vedere ca sa nu remarci diferenta de luminozitate pe lumina slaba intre 40 si 56 mm obiectiv. Ziua toate lunetele sunt cristal, seara face diferenta ...

Nu cred ca am ce face cu inele mai mari.
Cred ca prinderea mea e facuta de vreun meserias prin Germania fiindca arata cam asa:

Imagine

Inelele sunt niste ''table'' care se prind in lateral pe un ''stalp'' central...

Ma gandesc sa dau niste gauri in prindere, sa montez o sina weaver si apoi cu o pereche de inele de 30...., dar e cam ''tiganeasca'' si cred ca nu prea sigura...

ps: partea cea mai nasoala e ca ma si grabesc...., ca de obicei... ;D

PPs: am masurat sina (cu rigla, ca nu am alte instrumente) si mi-a iesit 14,5 mm...
O fi bine, exista asa ceva?

Joi Mai 30, 2013 6:53 pm
Moderator
Moderator

Exista. E una din dimensiunile tip ale nemtilor la basculante cu sina, asa cum e 11 mm la Ij.
Tare-mi pare ca si ZH-urile tot asa au ...

Joi Mai 30, 2013 7:44 pm
Membru important
Membru important

ventura scrie:

Ma gandesc sa dau niste gauri in prindere, sa montez o sina weaver si apoi cu o pereche de inele de 30...., dar e cam ''tiganeasca'' si cred ca nu prea sigura...

ps: partea cea mai nasoala e ca ma si grabesc...., ca de obicei... ;D

Hai ca de cand zic ca tot trec pe la tine dar nu am mai reusit.
Daca te grabesti atunci ia prinderea maine la tine ca dupa cum am vazut-o mi-a trecut o idee prin cap si poate o rezolvam.

Joi Mai 30, 2013 8:38 pm
Moderator
Moderator

Din cate bag sama, bucatica de metal paralelipipedica de care sunt fixate "capacele" inelelor pare sa fie adaugata la baza, probabil fixata in maniera clasica cu suruburi cu capul sub montura.
Desfaci piesele cu totul si pui in loc o pereche de inele fixate de baza in aceeasi maniera, asa cum sunt la monturile EAW, Blaser, CZ, IJ. Astfel de inele gasesti la Oradea, Arrow.
Exact la fel am facut eu la o montura de Blaser - n-am gasit decat cu inele de 1" asa ca le-am scos si am pus in loc o pereche de inele IOR stanag ... modificarile necesare la inele au fost minimale.

http://swfa.com/IOR-NATO-Stanag-30mm-Rings-P2256.aspx

Vin Mai 31, 2013 8:05 am
Moderator
Moderator

Asa arata inelul care-mi trebuie, si nu prea cred ca o sa gasesc...
Trebuie sa intre macar 5-6 mm in baza si sa aiba tot 5-6 mm diametru...

...si sa fie si inalt...

Imagine

Vin Mai 31, 2013 11:12 am
Moderator
Moderator

Si eu ce ziceam?
Uite aici cam cum arata unul de la EAW

http://www.eaw.de/en/products/slide-on- ... parts.html

Tot asa arata si cele pt. CZ. Blaser de care pomeneam anterior. La cele IOR "adaptate" de mine n-a trebuit decat sa "subtiez" pret de 0,5 mm floarea surubului in diametru in rest au intrat la fix in gaurica bazei pt. Blaser

Vin Mai 31, 2013 5:12 pm
Moderator
Moderator

Am încercat şi de la CZ...
Cele disponibile în magazin nu erau suficient de înalte.
M- am gândit să le pun pe baza direct pe piciorul ei original, dar asta o să fie a 3 a varianta...
Mâine aştept o baza originală Zh, ceva mai înaltă....

Vin Mai 31, 2013 7:49 pm
Membru nou
Membru nou

As avea si eu 2 intrebari :
- Cu ce momenten de strangere trebuie sa reglez cheia dinamometrica la montare bazei pentru argo
- Cu ce momenten de strangere trebuie sa reglez cheia dinamometrica la strangerea suruburilor de la montura Blaser pentru lunetele cu sina

Multumesc

Mar Oct 15, 2013 11:04 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Următorul