Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 6:25 pm

Răspunde la subiect  [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Următorul
Montarea lunetei 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Re: Montarea lunetei
Cred ca gasesti prin postarile anterioare. Dar ca sa-ti fie mai usor:

-Aici ai cuplurile de strangere pentru suruburile folosite uzual la monturi, in functie de diametru.

ww.battenfeldtechnologies.com/downloads/instructions/553556-FAT-Wrench-instructions.pdf.

Am si poza la noile instructiuni si cupluri recomandate, pentru aceeasi surubelnita dinamometrica ( respecta-le si n-o sa ai probleme).

http://s446.photobucket.com/user/lynx_l ... a.jpg.html
Ca o confirmare suplimentara, vezi si:
http://warnescopemounts.com/help-faqs/
http://www.brownells.com/.aspx/lid=1081 ... _Gunsmiths
http://www.longrangehunting.com/forums/ ... ews-84397/

Spor. Dar atentie, ca materialele din care sunt facute suruburile sa fie corecte. daca iei o montura facura de un "meserias" de prin China sau obor si suruburile sunt facute din mai stiu eu ce material aiurea (sa zicem, din Al sau Cu doar ca sa exagerez ), la 15 inch-lb il faci praf.

Sper sa-ti fi fost de ajutor.

Joi Oct 24, 2013 11:09 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

eu am strans cu 3in/lb,inele leupold

beretta silver pigeon 1

Joi Oct 24, 2013 11:17 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

ziua buna.
am o mare rugaminte pentru cei in tema cu problema mea;
am o zastava 30-06,cu suporti si inele leupold ,din doua bucati(demontare rapida) si luneta leupold VX 1 3-9x50, marea mea problema este ca nu pot sa reglez luneta pe orizontala,dau pe turete pana la maxim si tot nu pot sa aliniez "crucea" ,nu stiu daca montura este de vina sau luneta sau eu sunt idiot si ceva imi scapa (am incercat in fel si chip ,vizare pe teava ,cartus laser,suport fix pt.reglat,saculeti de nisip,etc si degeaba,"crucea" tot ramane cca.10cm de tinta)
Va multumesc anticipat pentru orice sugestie.

Lun Noi 11, 2013 12:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Da din tureta de reglare la maxim stinga,apoi maxim dreapta dar in acelasi timp numara si cite clicuri are cursa turetei de la stinga la dreapta .Revi numarind 1/2 clicuri din cursa maxima Trage cu ea si vezi daca s-a modificat ceva .
Daca ai noroc si nu e dusa luneta poti trece la reglajul final

Lun Noi 11, 2013 12:59 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Inainte de a trage cu turetele la mijloc uita-te pe teava la o tinta la 25 m - daca reticulul e departe de tot de tinta ai o dezaxare mare pe orizontala, cel mai probabil din montura.
Ia-o de la capat cu montatul - ori s-a strecurat undeva o eroare la montare, ori e o deficienta a monturii in sine sau o nealiniere a gaurilor in culata.
Schimba inelele cu maneta pe stanga daca o lasasesi in dreapta si schimba-le si pozitia fata-spate pe tubul lunetei apoi vezi daca se modifica ceva la unghiul tevii cu axa optica.
Daca nici asa nu te apropii schimba montura.
Daca nici cu montura noua nu-i drept atunci e teava stramba.

Lun Noi 11, 2013 2:59 pm
Membru nou
Membru nou

va multumesc! foarte mult pentru svaturile dumneavoastra.
am adus luneta la zero folosind oglinda,(am numarat si turele la turete,{clicurile nu se aud :)} si am schimbat si inelele.
deja se vede o mare imbunatatire,vad cuiul catari in luneta,acum mai trebuie sa se opreasca ploaia si sa plec in poligon.

Mar Noi 12, 2013 11:42 am
Membru nou
Membru nou

am ramas cu imbunatatirea :(( ,cred ca intreaga montura nu este buna.
cand pun luneta si o strang nu mai pot sa sa o dau jos din baze,daca o las cum "vrea ea" deviatia este mare inspre dreapta,dar iese usor din baze,am impresia ca nici inelele si nici baza nu sunt in regula.
daca este vreun coleg din caras sau timis sau cunoasteti vreun armurier de prin zona ce detine "scule" potrivite pentru centrat monturi va rog sa-mi spuneti si mie un nr. de telefon sau o adresa.
inca odatamultumesc pentru bunavointa colegilor de mai sus.
Catareplina tuturor.

Mar Noi 12, 2013 3:46 pm
Membru nou
Membru nou

alex1500ro scrie:
As avea si eu 2 intrebari :
- Cu ce momenten de strangere trebuie sa reglez cheia dinamometrica la montare bazei pentru argo
- Cu ce momenten de strangere trebuie sa reglez cheia dinamometrica la strangerea suruburilor de la montura Blaser pentru lunetele cu sina

Multumesc

Am strans pana la urma suruburile de la baza pentru Argo cu 2.9 Nm, iar celelalte suruburi de la sina Blaser cu 3 Nm.

Am pus si poze cu luneta montata ( in poze surubul din spate nu era inca strans la maxim) , sincer sa fiu modelul acesta de inele nu l-as mai cumpara a 2-a oara pentru-ca mi se pare mie mai greu de montat. Ca si stabilitate am fost multumit, din 6 cartuse am reusit sa reglez arma iar dupa ca. 30 de cartuse montajul a ramas in continuare stabil.
http://imageshack.com/a/img9/3205/blm0.jpg
http://imageshack.com/a/img10/7985/hj6b.jpg

As avea o curiozitate cum reusiti sa tineti arma stabila pe saculeti de nisip fara sa sara in sus de la recul, daca la 30.06 mai merge la 9.3x62 nu prea mi-a iesit sa o tin stabila. Pentru ca am incercat ca in filmutetul de mai jos sa reglez luneta si nu am reusit
https://www.youtube.com/watch?v=TiOpQY2ORo4

Mar Noi 12, 2013 6:25 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cand teava sare in sus de pe saculet deja glontul va fi fost plecat si intrat in tinta.
Aici se refera la faptul ca atunci cand duci crucea pe locul loviturii sa tii teava nemiscata.

Mie Noi 13, 2013 9:17 pm
Membru nou
Membru nou

Bine de stiut data viitoare cand o sa vin in tara in concediu si o sa fie o noua sedinta de trageri in poligon.
As mai avea o curiozitate, daca pe cutia de la un cartus scrie ca la 50 de m are cadere zero iar la 100 de metri este reglata arma. Pot regla arma direct la 50 metri ?
Dupa mine ar trebui daca la 50 are cadere zero sa fie de ajuns reglajul la 50 pentru ca arma sa traga in centru la 100 de metri.

Mie Noi 13, 2013 10:22 pm
Moderator
Moderator

Intre 50 si 100 m traiectoria poate fi aproximata cu o dreapta pentru ca deviatia chiar este micuta. Insa reglajul la 50 m nu este unul fidel. La 100 m toate deviatiile se amplifica si ce ar putea parea perfect la 50 poate fi departisor la 100. Reglat la 100 poti trage foarte bine la 50.

Inelele nu-s greu de montat, doar un pic diferit fata de altele - insa chiar nu-ti trebuia o varianta pentru 50 BMG pe arma ta, cele normale merg perfect.

Joi Noi 14, 2013 9:31 am
Membru nou
Membru nou

Am vrut sa cumpar ceva de calitate pentru ca am luat de cateva ori lucruri ieftine si m-am pacalit de fiecare data. O sa mai revin cu informatii in urmatorul concediu dupa o tura in poligon.

Joi Noi 21, 2013 8:28 pm
Membru important
Membru important

Daca la Rm Valcea nu e poligon cu acces pt vanatori am zis: hai la Marius ca tot nu- l cunoastem.... am luat si 7 arme la portbagaj.Si asa am ajuns la Baia Mare. Fara piatra in gura ,dar in premiera, 4 vanatori si 7 flinte la reglat.
Daca nu ai scula montata, te ajuta patronul -austriac la origine, dar si la dotarea din atelier si la comportament.
Apoi apare un personaj maruntel dar plin de viata. Pe forum il cheama @ Ranger, pt cunoscuti Marius, care te invita in tunelul de 100 m. Aici doar finalul operatiunii e de amintit:
-,,De la 100 m ,eu nu-i dau la ureche!...lovesc gaura de la ureche!''
-Si asa a fost !
Pt cine nu crede, am placerea sa ne urmeze exemplul. La fel am placerea sa- l invit pe Marius la scormonit de capre negre in caldarile stancariilor alpine. Mai multe cuvinte si explicatii nu- si au rostul.
Respecte pt investitorul din Österreich , consideratie si multumiri lui Marius .

Lun Iul 21, 2014 11:39 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Noah bine ca in sfarsit v-ati intalnit cu bestia noastra de morosan! ;D

Lun Iul 21, 2014 11:58 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Multumesc pt apreciere.Ma bucur ca ne-am cunoscut si ca a iesit treaba buna. :rambo:

Mar Iul 22, 2014 10:12 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 515 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Următorul