Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Ian 15, 2021 4:53 pm

Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
twilight factor 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj twilight factor
Ce inseamna twilight factor ? Cautam un Kahles de panda si am vazut ca apare termenul asta. Si ceva intersant:
La CSX 3-12x56, twilight factor este 22,5
La CBX 3-12x56 twilight factor este 25,9
Stie cineva care e treaba cu factorul asta si de ce este la CBX mai mare decat la CSX ? Ambele sunt modele noi, iluminate

Mie Sep 12, 2007 3:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj twilight factor
Este un factor de crepuscul. :?: Sunt sigur ca are legatura cu luminozitatea lunetei. Din ce am citit eu CBX este mai buna la ce vrei tu, panda, seara, etc.

Mie Sep 12, 2007 3:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj twilight factor
CBX-ul mai prezinta un avantaj (pentru mine)- are reticul in primul plan focal. Pana acum, nu am pus mana decat pe lunete cu reticul din asta, "european", nu stiu cum ar fi cele cu ret. in al doilea plan. Voi vedea mai indeaproape CSX si CBX in zilele viitoare, dar in magazin toate par la fel :oops:

Mie Sep 12, 2007 4:00 pm
Moderator
Moderator

Mesaj twilight factor
Razvane, sti ca si eu vreau tot Khales si oscilez cam mult ce sa-mi cumpar. Intai am zis ca vreau CT, apoi m-am gandit si eu la CSX si CBX. Te rog vino cu detalii cat mai multe de pret despre toate modele. Si vorbeste cu ei si in legatura cu suportul pentru CZ 550 Lux, EAW pivotant, cum are Marius.

Mie Sep 12, 2007 4:12 pm
Administrator
Administrator

Mesaj twilight factor
I-am dat la scooby o gramada de adrese cu vinzari Kahles. Frankonia are reduceri substantiale la Kahles CSX. Si mai sunt citeva siteuri.

Mie Sep 12, 2007 4:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj twilight factor
A pus Mmarius niste linkuri cu preturi super... in cazul meu, eu am o oferta pentru tot pachetul (arma, luneta, montura, reglaj).

Mie Sep 12, 2007 4:21 pm
Moderator
Moderator

Mesaj twilight factor
@mmarius. Ce-nseamna reduceri?
@scooby. Ce-nseamna oferta?

Mie Sep 12, 2007 4:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj twilight factor
Oferta - primesc un pret foarte bun pentru tot ce-am pus mai sus. Luneta este parca in pretul pe care-l da si Frankonia... :roll:

Mie Sep 12, 2007 4:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj twilight factor
Plasarea reticulului in fata tubului erector (FFP) sau in spate (SPF) influenteaza factorul de crepuscul... dar cel mai mult are influenta tipul reticulului.... prin tip inteleg daca e facut din fir sau sticla gravata.... este evident ca cel din sticla e mai rezistant, dar are si un mic dezavantaj.... lumina pierde din intensitate la trecerea intre fieacare doua medii (aer-sticla si sticla-aer) si deci va scadea factorul de crepuscul....

Personal nu cred ca vei putea sa vezi vre-o diferenta. :wink: Chestiile astea sunt masurate cu aparate.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mie Sep 12, 2007 10:19 pm
Moderator
Moderator

Status: Conectat
Mesaj twilight factor
Chestia cu planurile focale e aplicabila numai la cele cu grosiment variabil.
Plasarea reticulului in dreptul primului plan focal, adica acolo unde se formeaza imaginea creata de obiectiv si este preluata de piesa optica intermediara duce la cresterea in dimensiune aparenta a reticulului odata cu cea a imaginii studiate prin luneta, pe masura ce cresti grosimentul lunetei. Dezavantaj pentru ca odata cu cresterea magnitudinii speri intr-o precizie mai mare a tragerii dar liniile reticulului ajung sa acopere tinta destul de mult (mai ales la 12x ca in postarea initiala) iar la magnitudine mica, unde ai avea nevoie de un reticul consistent care sa usureze ochirea ai un reticul finut, mai putin adaptat unei achizitii rapide. Aceste neajunsuri sunt combatute de plasarea reticulului in al doilea plan focal, adica acolo unde se formeaza imaginea de catre piesa intermediara, imagine ce va fi preluata de ocular. In acest mod, indiferent de magnitudine, reticulul pastreaza aceleasi dimensiuni.
Totusi, functie de tipul reticulului, neajunsurile plasarii in primul plan focal (mai ieftin) sunt mai putin evidente. Din aceasta cauza prefer magnitudini fixe desi am lunete din toate. Acum, dupa mai multe incercari, o luneta 6x40 'cinstita' mi se pare cel mai bun compromis la vanatoarea la distanta, cu intentie de precizie. 3-12 mi se pare a fi plaja cea mai putin indicata pentru o luneta daca se tinde catre una 'universala'. Mai bine merge un 1,5-6x sau, functie de producator, un 2-7x.

Joi Sep 13, 2007 12:32 pm
Moderator
Moderator

Mesaj twilight factor
Vio, ar mai fi si 2,5-10.

Joi Sep 13, 2007 12:35 pm
Moderator
Moderator

Mesaj twilight factor
De la 1,25x cat e indicat la goana, 2,5x e deja cam mare. Totusi, am incercat o arma ce avea o 3-9x pe ea si nu parea chiar asa grea ochirea rapida cu 3x insa campul de vedere scade considerabil si asta se vede tare mai ales la distante mici 50-75 m - copacii se vad asa de mari ca nu mai gasesti loc sa tragi printre ei in locuri unde cu lisa urmaresti bine tinta.

Joi Sep 13, 2007 12:44 pm
Administrator
Administrator

Mesaj twilight factor
Ai dreptate. Dar ce parere ai, ce conteaza mai mult la o luneta de goana cimpul vizual sau greutatea :?:
De ex intre o luneta 1,1-4x24 si una 1,5-6x42 ce ai alege. Diferenta este de 60 grame.
Eu aleg 1,5-6x42 la care cimpul vizual este mai mare la aceeasi indici de marire.
1,1 este la fel ca si prin catare, 1,5 un pic mai mare... :wink:

Joi Sep 13, 2007 12:49 pm
Moderator
Moderator

Mesaj twilight factor
Ei vezi? Acum nu faci decat sa sporesti nehotararea despre care vorbeam pe PM. :? Si eu ma uit la diferenta de la 440 gr la 550 sau chiar 600. Ba chiar la diferente de 30-40 gr la un multizero in plus.

Joi Sep 13, 2007 12:58 pm
Moderator
Moderator

Mesaj twilight factor
La goana nu conteaza marirea ci usurinta in ochire. Un punct de pus pe tinta e mai usor ca alinierea catarii si inaltatorului. Tocmai din aceasta cauza au aparut red-dot - cu marire 1. Totusi, erori pot aparea daca ochiul nu e centrat pe ocular (cand vizezi cu semilune negre) si, ulterior au aparut sistemele hollow-point. La astea nu ai niciun fel de eroare, de oriunde ai privi punctul rosu apare tot la locul lui, campul de vedere e maxim, poti trage cu ochii deschisi, chiar daca precizia la 100 m e aproximativa data fiind dimensiunea mare a punctului. Am si red-dot si hollow si acesta din urma chiar ca pentru goana a fost facut - parca e laser-ul de la pistolul cu bilute de plastic al fiului meu. Nu mai zic de diferenta de masa, o astfel de smecherie avand bine sub 100 g.
In cazul dispozitivelor care folosesc un tub prin care vizezi, chiar daca marirea e 1 si campul mare si se zice ca poti ochii cu ambii ochi deschisi, tot apare o imagine cumva decalata intre ce vad cei doi ochi.

Joi Sep 13, 2007 1:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul