Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Noi 17, 2019 11:11 am

Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Arrow - japca sau atrategie de vanzari - comentati ! 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Arrow - japca sau atrategie de vanzari - comentati !
In urma cu o saptamana am aflat ca se reintroduce acciza la arme , am cerut autorizatie la poltia capitalei urmand sa-mi fie eliberata marti pe 25.05.2010 ,ieri pe 20.01.2010 am sunat la Arrow mag din Calea Mosilor si la cel din Mihai Bravu unde ii cunosc pe vanzatori pt a achzitiona o carabina IJ- 30.06 , baieti foarte amabili .......da d-le maine la prima ora vii dai un avans si marti cand ai autorizatia ridici si arma. OK !
Azi dimineata la ora de deschidere eram la usa la Arrow M Bravu , am stabilit din nou acelasi conditii , merg la ING sa scot banii si revin in cateva minute, SURPRIZA !!!! vanzatorul imi spune , d-le imi pare rau dar cei de la sediu au primit un tel de pl politie si nu mai avem voie sa vindem nici o arma ,stiti .....accizele bla , bla , bla ....ce era sa zic ! am tacut, mi-am dat seama ca politia nu are nici o legatura cu asta si am lasat nr de tel sa ma sune, in conditiile in care se schimba decizia.
In masina am dat tel si la magazinul Arrow din Calea Mosilor , alta varianta , adica cea corecta dupa parerea mea , d-le cei din sediu ne-au interzis sa mai vendem arme pana la introducerii accizei .
Intrebare : Japca sau strategie de vanzari ?
Din punctul meu de vedere este JAPCA iar Arrow a demonstrat asta in foarte multe situatii ...... menegerii lor stiu asta foarte bine..... BILA NEAGRA .

Vin Mai 21, 2010 12:09 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Arrow - japca sau atrategie de vanzari - comentati !
Daca  n-ai  avut  o  pila. :nustiu: :tzeapa: :pa:                  :iertare:

BROWNING X-BOLT COMPO SF THR14X1 300WIN MAG / DELTA 1-5,8x24

BRNO ZKK 601 cal 222 REM / Bushnell Elite 6500 2,5-16x50

Vin Mai 21, 2010 12:21 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Strategie de supravietuire.

Mai bine injura guvernul.

Vin Mai 21, 2010 12:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Marius scrie:

De aia a-ti blocat absolut toate vanzarile?indiferent unde megi,nimeni nu mai vinde nimic,dar nimic!cu comenzile deja lansate ce ve-ti face,le ve-ti onora cu accize cu tot? :nustiu:

Vin Mai 21, 2010 12:56 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

denis scrie:
Marius scrie:

De aia a-ti blocat absolut toate vanzarile?indiferent unde megi,nimeni nu mai vinde nimic,dar nimic!cu comenzile deja lansate ce ve-ti face,le ve-ti onora cu accize cu tot? :nustiu:

Armele la care s-a luat avans se vand la preturile initiale.

La celelalte precum Baikal, va fi o mica crestere de pret, in nici un caz la nivelul cu accize, datorata in principal cursului RON/$ care s-a depreciat de la inceputul anului cu aprox. 20%.

Pun si eu o intrebare.
Daca cineva dintre Dumneavoastra vrea sa-si vanda masina cu 5.000 de euro, si afla ca de saptamana viitoare, datorita nu stiu carei taxe o masina ca a lui va costa mai mult cu 3.000 de euro o va vinde azi cu 5.000 ?
Mai reflectati.

Vin Mai 21, 2010 1:01 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Marius scrie:
denis scrie:
Marius scrie:

Armele la care s-a luat avans se vand la preturile initiale.

La celelalte precum Baikal, va fi o mica crestere de pret, in nici un caz la nivelul cu accize, datorata in principal cursului RON/$ care s-a depreciat de la inceputul anului cu aprox. 20%.

Pun si eu o intrebare.
Daca cineva dintre Dumneavoastra vrea sa-si vanda masina cu 5.000 de euro, si afla ca de saptamana viitoare, datorita nu stiu carei taxe o masina ca a lui va costa mai mult cu 3.000 de euro o va vinde azi cu 5.000 ?
Mai reflectati.
Si atunci unde va este cuvantul?Seriozitatea,si tot ce decurge de aici,ce faceti cu ele?pt ca, cred eu, ca un om cand se apuca de strans bani,isi face niste calcule,cam cum ar putea sa faca, sa rezolve ,,problema'' asta asa de spinoasa,dar asa... cand nu mai stii cat vei da pana la urma pe arma,nu prea vad eu o politica facuta cu clienti,de clienti, pentru clienti !

Vin Mai 21, 2010 1:15 pm
Administrator
Administrator

Denis, din pacate la noi in tara este greu sa iti faci o strategie pe termen lung. Mai multe concluzii trageti voi. Nu cred ca trebuie blamati daca isi respecta comenzile in care s-au platit avans. Totusi trebuie sa apreciem faptul ca am avut ocazia sa pipaim cateva arme la pret bun.

Vin Mai 21, 2010 1:30 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Hai totusi sa nu dam in oameni asa aiurea!
Au fost deosebiti,ne-au facut oferte incredibile si cred ca nu merita acest tratament!
Am avut la dispozitie 6 luni sa cumparam arme ca in Vest ,chiar sa radem de preturile nemtilor,si acum cortina se va trage.
In ultimele 6 luni a-m uitat de vanat si ne-am ocupat de pusti,e timpul sa ne revenim.
Cu acciza ,fara ,cu fenta,fara,romanul iubeste vanatoarea si pusca si o va cumpara in orice conditii,asa e soarta lui si se va descurca pana la sfarsit.
Eu unul multumesc Arrow,in special lui Marius.

Vin Mai 21, 2010 1:34 pm
Moderator
Moderator

dimar scrie:
Hai totusi sa nu dam in oameni asa aiurea!
Au fost deosebiti,ne-au facut oferte incredibile si cred ca nu merita acest tratament!
Am avut la dispozitie 6 luni sa cumparam arme ca in Vest ,chiar sa radem de preturile nemtilor,si acum cortina se va trage.
In ultimele 6 luni a-m uitat de vanat si ne-am ocupat de pusti,e timpul sa ne revenim.
Cu acciza ,fara ,cu fenta,fara,romanul iubeste vanatoarea si pusca si o va cumpara in orice conditii,asa e soarta lui si se va descurca pana la sfarsit.
Eu unul multumesc Arrow,in special lui Marius.

Corect bine spus ..................orice comerciant asa ar proceda .Cine gandeste altfel ,inseamna ca nu stie ce inseamna comert(in aceasta tara).......nu am nicio treaba cu Arrow sau cu managerii de acolo ............................

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Vin Mai 21, 2010 1:47 pm
Membru important
Membru important

Marius scrie:
Pun si eu o intrebare.
Mai reflectati.

DA!

Daca pretul cu care am achizitionat si voi achizitiona acea marca de masini va fi acelasi si saptamana viitoare. Eu nu vand doar azi ci tot timpul acel produs ce este in plus este doar acciza si eventual ceva procente dar prefer sa iau azi si castigul de la 3000 daca clientul imi da banu.
Sau poate imi scapa ceva.

Vin Mai 21, 2010 1:48 pm
Membru activ
Membru activ

D-ul Wolf are  dreptate!!!
simplu ca buna ziua , de ce sa platesc eu acciza cand arma a fost cumparata fara ,pentru ca acesti bani merg la stat , corect ar fi sa multumeasca clientul nu statul....ce Arrow plateste anticipat acciza ? tocmai aici este JAPCA...In alta ordine de idei cum sa ai un stoc de marfa care intra cu un pret si sa-l vinzi ca si cum ar fi intrat cu alt pret ? ce inseamna asta ?Cei de la Arrow ar trebui sa tina cont de un aspect , in ultima perioada au fost duplicitari pe piata si asta face rau la imagine , norocul lor consta in faptul ca au magazinele din Bucuresti unde vanzarile depasesc cu mult asteptarile , e posibil ca intr-un viitor apropriat sa aiba pe Bucuresti un concurent nu pe masura , ci cu mult mai greu .....

Vin Mai 21, 2010 2:32 pm
Membru important
Membru important

Fara "D-ul"
Acum hai sa iti spun si pe romaneste cum sta treaba si ma asteptam sa o spuna alti. Si cred ca ceea ce a dorit sa spuna Marius.
Daca asi avea azi o firma care comercializeza arme si peste o saptamana asi sti ca se va introduce o acciza de 100% este posibil ca nici eu nu asi vinde nici o arma. Motivul ar fi speculanti. Adica cumpar azi un ij cu 1000 iar peste doua saptamani cand se introduce acciza de 100% il vand cu 1500 iar la magazin este 2000. Nasapa nu. Grea decizie. Dar poate se gandeste statul sa procedeze ca la apartamente cu taxa pentru vanzator daca il vinde apartamentul in mai putin de trei ani, arma in cazul nostru. Sper sa nu dau idei.

Vin Mai 21, 2010 3:17 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

calinescu victor scrie:
D-ul Wolf are  dreptate!!!
simplu ca buna ziua , de ce sa platesc eu acciza cand arma a fost cumparata fara ,pentru ca acesti bani merg la stat , corect ar fi sa multumeasca clientul nu statul....ce Arrow plateste anticipat acciza ? tocmai aici este JAPCA...In alta ordine de idei cum sa ai un stoc de marfa care intra cu un pret si sa-l vinzi ca si cum ar fi intrat cu alt pret ? ce inseamna asta ?Cei de la Arrow ar trebui sa tina cont de un aspect , in ultima perioada au fost duplicitari pe piata si asta face rau la imagine , norocul lor consta in faptul ca au magazinele din Bucuresti unde vanzarile depasesc cu mult asteptarile , e posibil ca intr-un viitor apropriat sa aiba pe Bucuresti un concurent nu pe masura , ci cu mult mai greu .....

Cred ca n-ati citit cu atentie ce am scris mai sus. Puteti cumpara arma cu un pret cu aprox 10 % mai mare decat ati stiut, pentru ca noi cumparam in $ iar leul s-a depreciat fata de $ cu aprox. 20 %. Nu crestem preturile cu o valoare egala a accizelor ce vor veni, fara sa le fi platit.
Imi pare rau ca ne jigniti falosind cuvanul "japca" si ma simt foarte prost ca ne acuzati pe nedrept de practici comerciale incorecte (desi este dreptul vanzatorului sa fixeze ce pret doreste) tocmai acum cand toate firmele de profil sunt lovite atat de grav, incat noi ne punem problema de a reusi sa platim in continuare salariile celor 80 de colegi.
Deasemenea, sunt mahnit ca ne consireati duplicitari in ultimul timp, cand n-am facut altceva decat sa ne canalizam resursele si eforturile pentru a satisface la preturi decente nevoile vanzatorilor.
Va inteleg necazul si situatia in care sunteti, oricine ar fi suparat, dar consider ca nu aveti dreptate in acuzatii.
Doresc sa inchei aici dialogul cu Dumneavoastra.

Vin Mai 21, 2010 3:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Omule nu fi necajit!
Asa e lumea!
O tara curva!

Vin Mai 21, 2010 3:39 pm
Moderator
Moderator

Ganditi-va si in ce situatie sunt importatorii care au luat comenzi cu avansuri pe arme si livreaza armele dupa 1 iunie...

Vin Mai 21, 2010 4:18 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.   [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul