Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Ian 27, 2020 2:18 pm

Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
teste "empirice" de balistica terminala 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: teste "empirice" de balistica terminala
Nu te inseli. De fapt, exista mai multe variante ce difera prin mici modificari in structura chimica ca si prin cantitatea de apa ce o pot lega si prin toxicitatea fata de organismul omului.

Sâm Noi 01, 2008 7:02 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

violiv scrie:
Nu te inseli. De fapt, exista mai multe variante ce difera prin mici modificari in structura chimica ca si prin cantitatea de apa ce o pot lega si prin toxicitatea fata de organismul omului.

Prea bine ,saptamina viitoare ,unii se vor distra maxim in laborator cautind combinatia cea mai potrivita ptr.gel! :urrra:

Sâm Noi 01, 2008 7:45 pm
Membru activ
Membru activ

Pina sa gasesc densitatea optima ptr. gel,am gasit prin magazii ceva placi de parafina(ceara petroliera)opaca,de grosime 30mm.Am facut citeva trageri cu .22LR de la cca.2m.Cit de curind poze.

Vin Noi 07, 2008 5:26 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mopeka scrie:
Pina sa gasesc densitatea optima ptr. gel,am gasit prin magazii ceva placi de parafina(ceara petroliera)opaca,de grosime 30mm.Am facut citeva trageri cu .22LR de la cca.2m.Cit de curind poze.

Asteptam. Oricum bate cartea de tef. pe care o folosesc eu pt. 22 :-)

Vin Noi 07, 2008 5:28 pm
Membru important
Membru important

fratilor.. la magazinele cu profil dentar exista galeti de 10-15-20 kg cu gel asemanator poate chiar mai bun decat cel balistic ... dar are si un dezavantaj, pretul umpic piperat ... dar si un avantaj mare, se poate refolosii de foarte multe ori, prin fierbere  :urrra:

Vin Noi 07, 2008 5:44 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Ahotnic scrie:
fratilor.. la magazinele cu profil dentar exista galeti de 10-15-20 kg cu gel asemanator poate chiar mai bun decat cel balistic ... dar are si un dezavantaj, pretul umpic piperat ... dar si un avantaj mare, se poate refolosii de foarte multe ori, prin fierbere  :urrra:

Si de curiozitate......cit costa!? :fumez:

Vin Noi 07, 2008 6:35 pm
Membru activ
Membru activ

Iata si pozele obtinute la testele de tragere cu munitie .22 LR in placi de parafina. In una din poze se pot vedea doi recipienti cu gel ,s-a dovedit ca era mult prea putin pt testare , dar suficient pt a "decora" o incapere ! :ciocan:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
si rezultatul:
Imagine

Lun Noi 10, 2008 1:41 pm
Moderator
Moderator

Ce "tari" sunt proiectilele astea :puternic: Mai ceva ca EVO :gustos:

Lun Noi 10, 2008 7:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

La inceput am crezut ca ai tras doar transversal...dar acum cind ma uit mi se pare ca ai tras si longitudinal. Asa inteleg din imaginea cu placile de parafina si bricheta. Asa e?

Oricum s-au "cipuercarit" frumos. Ce munitie este?

CristianC

Lun Noi 10, 2008 8:57 pm
Membru important
Membru important

Scuze Dorine .. dar nu vazusem intrebarea decat azi ... am sa sun la reprezentant zilele astea sa aflu un pret si am sa-l postez aici

Mar Noi 11, 2008 10:39 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Tragerile au fost facute perpendicular pe suprafata placilor de parafina.Munitie RWS 22 LFB subsonic 2,6g-40gr,6.4 euroi/50buc .In imaginea cu bricheta se vede placa a doua din care a fost recuperat proiectilul.
Am o dilema:daca @vio a recuperat unele 30.06 din lemn la o adincime de cca.60 cm,ce grosime ar fii necesara la parafina ptr. a frina cele mai "tari" proiectile din calibrul anterior mentionat????  :pc: :fumez:  Lansati pariurile ,domnilor colegi!
Dilema valabila si ptr. .223! :parsiv:

Mar Noi 11, 2008 8:13 pm
Membru important
Membru important

Parca Vio a tras pe lungime butucului ... sa nu uitam si esenta lemnului destul de slaba ... insa pentru o recuperare a proiectilului sau observarea canalului lasat in urma ... pozitia lemnului e foarte bine aleasa..... perpendicular nu cred sa crapi usor butucul asa cum poti pe lungime.

Mar Noi 11, 2008 8:33 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

Am tras si pe lungimea fibrelor si a trecut de parca n-ar fi fost nimic si perpendicular. In a doua situatie nu toate au trecut prin butucul de ~45 cm grosime da' unele au reusit. In schimb a fost mult mai greu sa facem butucul aschii mici ca sa recuperam proiectilele.

Mar Noi 11, 2008 11:55 pm
Membru important
Membru important

Data viitoare pune o butura de carpen ... de la baza sa fie taiata ... si nu mai ai probleme cu aschiatul.  :new_dracusor:

..... si haideti odata cu reteta aia ca am baut toata apa plata de la Metro si stau cu garaju plin de flacoane la 5 litrii.  :iertare:

Mie Noi 12, 2008 12:10 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

mopeka scrie:

Am o dilema:daca @vio a recuperat unele 30.06 din lemn la o adincime de cca.60 cm,ce grosime ar fii necesara la parafina ptr. a frina cele mai "tari" proiectile din calibrul anterior mentionat????  :pc: :fumez:  Lansati pariurile ,domnilor colegi!
Dilema valabila si ptr. .223! :parsiv:

Hmm, brain teazer...si pentru ca azi am luat lunch-ul singur si nu erau "ciute" in restaurant, si bausem prea mult diet, coke....mi-am amintit de fizica de clasa a 9-a. Deci pentru cine are rabdare de teorie si presupuneri incepti aici, cine vrea rezultate...scroll down.

Asadar terorie (de 0.02 bani) mai intii:
Energia proiectilului este disipata prin frecarea proiectilului cu lemnul din butuc. Energia dupa teorie nu se pierde ci se transforma prin frecare. Energia datorata frecarii este lucrul mecanic rapotat la timpul necesar frinarii. Adica totul in formule:

E=L/t

in care "E" este energia, "L" este lucrul mecanic, si "t" timpul necesar frinarii

"L" prin definitia manualului de clasa 9-a este egal cu forta de frecare multiplicata cu distanta de frinare adica:

L=F*d

unde "F" este forta de frecare si "d" este distanta de frinare (60cm pentru 3006)

Forta de frecare e proportional cu un coeficient de frinare dintre suprafete (f), cu presiunea exercitata pe unitatea de suprafata proiectilului (p). Dar presiunea depinde atit de forma proiectilului cit si de diametrul lui. Ei bine avem ceva care descrie foarte bine un factor de forma, este coeficientul balistic B. Sint sigur ca ceva lipseste dar in final nu va conta asa mult pentru ca vom face un raport de energii si lucrurile se simplifica. Asadar intr-un model simplificat putem spune ca:

F=f*P*B

Inlocuid toate forumulele una in alta avem:

E= L/t= (F*d)/t= (f*p*B *d)/t

Asadar avem formula finala de disipare a energiei proiectilului prin frecare:
E= (f*p*B *d)/t

O sa notez cu 06 marimile pentru 30-06 si 22 marimile pentru 22lr.

Daca facem raportul dintre energia lui 3006 si 22lr avem:

E06/E22 =(f06*p06*B06 *d06 *t22)/(t06*f22*p22*B22 *d22)

De unde distanta parcursa de proiectilul 22lr in lemn este:

d22= (E22*f06*p06*B06 *d06 *t22)/(E06*t06*f22*p22*B22)

Si acum simplificari grosiere:
- presiunea pe unitatea de suprafata p06=p22
- coeficientii de frecare intre 3006 si 22lr sint egail adica f06=f22
- si asta este chiar adusa din condei, timpii de frinare sint aceasi t22=t06. Din pacate nu avem cum masura timpul asta. Sint sigur ca sint acelasi ordin de marime...dar altfel sint aproape sigur ca sint diferiti.

Asadar forumula simplificata devine cu multa aproximatie:
d22=(E22*B06 *d06)/(E06*B22)

Numeric valorile aproximative sint:
E22= 100 ft*lbs
E06= 3300 ft*lbs
B06= 0.4 (sa zicem pentru un 3006 greu si aerodinamic)
B22= 0.1 (din nou extrem de aproxiimativ

asadar d22=(100*0.4*60)/(3300 *0.1)= 7.2cm

deci d22=7.2cm, atit va patrunde un proiectil 22lr in lemnul cu pricina tras in acelasi conditii ca si 3006.

Acest rezultat este foarte aproximativ din cauza simplificarilor pe care le-am facut, dar ar trebui sa fie suficient de precis  ca sa arate un ordin de marime. Cu alte cuvinte distanta de patrundere e pe undeva intre 4 si 10 cm pentru 22lr si cu siguranta nu e 20 cm.

In practica tind sa cred ca rezultatul e destul de bun. A se vedea testul meu balistic cu munitie subsonica la 200 yards http://www.vinatoare.ro/munitie/test-22lr-la-200-yards-(182-88m)-(update-poze)/. In test veti vedea ca un proiectil 22lr a penetrat un placaj de 2cm la 180 m.  A trecut si a iesit pe cealalta parte. La 180 m 22lr are cam jumatate din energia de la plecare deci putem presupune ca ar fi trecut prin placaj de 4 cm. De asemenea placajul are starturi de lemn cu fibre suprapues pe directii diferite si mai are si clei intre straturi deci e de presupus ca frecarea proiectilului e mai mare decit ce dintr-un butuc verde. Deci experimental putem deduce ca proiectilul ar fi intrat printr-un lemn mai gros de 5-6 cm. Deci ne apropiem de rezultatul teoretic.

Pentru 223, presupunind o energie de vreo 1200 ft*lbs, si coeficient balistic de vreo 0.25,  forumula devine:

d223=(1200*0.4*60)/(3300 *0.25)= 35 cm - care e bineinteles tot aproximativ, dar s-ar putea ca aproximarea sa fie mai mica decit la 22lr

Ok, ultima intrebare....cine e inca treaz?

CristianC

Mie Noi 12, 2008 5:41 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul