Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Sep 27, 2020 5:41 pm

Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
teste "empirice" de balistica terminala 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: teste
Oooo, nu ma indoiesc ca pica porci cu el.
Si cu vechiul S&B picau porci.
Cred ca PTS-ul are varf bun.
Ai CZ?
Felicitari!
Pai CZ-ul merge bine cu mai toate munitiile.

Mar Mar 13, 2012 11:28 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

PTS este mic si indesat pe cand AII este inalt si slab. :)
Acum lasand gluma la o parte exista o diferenta de forma intre cele doua proiectile chiar daca au aceasi masa (11.7g). AII are o forma mai alungita cu camasa de cupru mult mai groasa si cu un sant, pe cand PTS are o camasa relativ subtire este mai scurt si contine mai mult plumb.
Desi in 30.06 cartusul Sako este incarcat mai tare Vo=825 m/s fata de SB PTS cu Vo=790 m/s vitaza anuntata de producatori la 300m il avantajeaza mai mult pe PTS.
PTS Vo=790 m/s V300=671 m/s
PTS Vo=825 m/s V300=671 m/s
Cel mai mult conteaza cum merge din arma ta si de disponibilitatea munitei in zona.
Eu folosc Norma Vulcan (vanatoare) si SB HPC combatere si cartoane (grupajele lor mi se suprapun destul de bine din CZ550 30.06), dar abia astept sa incerc si Geco Special, (ce pare a avea o constructie similara cu Norma Vulcan) si care daca va grupa bine va deveni “Unicul”. Deocamdata nu a aparut la Ploiesti.

Mar Mar 13, 2012 11:32 am
Membru important
Membru important

ventura scrie:
Oooo, nu ma indoiesc ca pica porci cu el.
Si cu vechiul S&B picau porci.
Cred ca PTS-ul are varf bun.
Ai CZ?
Felicitari!
Pai CZ-ul merge bine cu mai toate munitiile.

Multumesc, am CZ-550 lux, cumparat de cybelle - super arma.

Mar Mar 13, 2012 11:35 am
Membru important
Membru important

Varful PTS are aprox 3,4 cm in lungime - l-am masurat chiar acum.
Si PTS-UL are sant.
Geco PLUS merge excelent din CZ 550 LUX. La sectiunea grupaje culegul Cipi Horsia a pus rezultate concludente.

Mar Mar 13, 2012 11:40 am
Membru important
Membru important

Am mai vazut pe net varful SST de la Hormady, pe care il incarca si Fiocchi in 30.06.
Dupa forma e tot in "genul" PTS-ului.

Mar Mar 13, 2012 11:55 am
Membru nou
Membru nou

Am vazut acum grupajul lui Cipi, si cred ca Geco Plus (in prima postare am gresit si l-am botezat Special) o sa devina unicul cartus folosit de multi in viitor.

Mar Mar 13, 2012 11:58 am
Membru important
Membru important

bob scrie:
Am vazut acum grupajul lui Cipi, si cred ca Geco Plus (in prima postare am gresit si l-am botezat Special) o sa devina unicul cartus folosit de multi in viitor.

Da, o sa sparga targul acest cartus.
Sta ff bine la toate capitolele: energie mare, viteza, patrundere, etc si nu cred ca o sa fie exagerat ca pret, cel putin la inceput pana se va impune pe piata.
La fel e si fratele sau Geco Expres , cel cu varf rosu.

Mar Mar 13, 2012 12:15 pm
Moderator
Moderator

Dincolo de forma un picut diferita, adica PTS o tara mai bondoc cu portiunea cilindrica mai lunga si varful mai iute ascutit pe cand AII are varful mult mai prelung, exista o diferenta majora "constitutionala": de la jumate catre fund mantaua la AII este foarte groasa, practic de aici incolo nu se mai expandeaza nici in beton in timp ce la PTS mantaua are aproape aceeasi grosime si doar la circa 1/3 de baza are un mic inel de intarire. Plumbul nu e legat la PTS, mantaua se expandeaza pana la inel si plumbul poate pleca cu totul. PTS-ul este un proiectil ceva mai slabut constitutional si mai expandant.
In plus, datele enuntate de producator la partea de viteze la anume distante sunt complet-complet eronate. Dincolo de faptul ca S&B incarca 30-06 la viteze mult mai mici decat alti producatori, PTS-ul seamana cu Accubond-ul la comportamentul prin teava - manta de cupru pur care freaca tare si nu permite incarcarea la viteze foarte mari fara presiuni periculoase sau necesita pulberi speciale pentru a le obtine.Vitezele fantastice la 200 si 300 m sunt complet aiurea trecute si sunt cu ~ 50 m/s mai mici in realitate decat scrie pe site. Practic, nu exista proiectil de 11,7 in cal .30 care sa conserve atat de bine viteza.
Cele mai bune la partea de zbor dintre cele vanatoresti sunt Accubond, Scirocco si TSX ce au coeficienti balistici aproapiati de 0,5. Pe simulator, PTS iese cu ~0,75 - nu exista inca asa ceva.

PTS seamana mai mult cu SST sau Geco Expres, toate fiind iute expansive si mai molcute in manta.

Geco Plus seamana la constitutie cu Orix, si doar la forma cu Vulcan, fiind un proiectil cu miez sudat. Cred ca va concura direct cu Power Max de la Winchester fiind aproape-aproape la fel.

P.S. TSX-ul este dur dar varful expandeaza complet de la viteze foarte mici de impact. Pacat ca cel ce vine de la S&B e mult mai slab incarcat si mult mai scump decat ce venea de la Sako....acesta din urma a fost preferatul meu multa vreme.

Mar Mar 13, 2012 1:34 pm
Membru important
Membru important

Maestre Violiv MULTUMESC!

Mar Mar 13, 2012 2:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare