Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Ian 23, 2020 10:40 pm

Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
S&B SPCE 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj S&B SPCE
axisul meu in 308 win scoate un grupaj foarte, foarte bun , 2 gaura in gaura si una mai mai sa muste din celelalte 2 , gaurile din carton sunt cu marginea taiata perfect rotunda ..... sunt curios ce experiente si ce pareri mai sunt despre acest proiectil???

Vin Feb 08, 2013 2:56 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: S&B SPCE
Foarte bune gloante, am avut si eu un cz 550 standard in 308 win si tot s&b spce 9.7g foloseam si am avut niste recolte !!!!!! beton, sincer isi face bine treaba dar eu sunt mai incintat de geco si sako. Respecte.

Vin Feb 08, 2013 3:15 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

La asta e bun: cartoane. Eventual combatere. La tap face gauri prea urate iar la porc e mic si fragil. In plus, este o munitie inconstant incarcata - tot 4-5 focuri la cutie merg razna.
Treci pe Geco ... Mai ieftin si bun nu exista.

Vin Feb 08, 2013 7:45 pm
Membru nou
Membru nou

violiv scrie:
La asta e bun: cartoane. Eventual combatere. La tap face gauri prea urate iar la porc e mic si fragil. In plus, este o munitie inconstant incarcata - tot 4-5 focuri la cutie merg razna.

Eu am avut Geco SP/TM si am cea mai proasta parere despre ele, sunt foarte puternice si fac gauri de dimensiunu foarte mari, dar la capitolul precizie sunt praf.

Joi Mar 28, 2013 1:18 am
Membru de onoare
Membru de onoare

lorimyk scrie:
violiv scrie:

Eu am avut Geco SP/TM si am cea mai proasta parere despre ele, sunt foarte puternice si fac gauri de dimensiunu foarte mari, dar la capitolul precizie sunt praf.

Noah fecior, cu afirmatia asta ai contrazis cel putin vreo 3000 de vanatori care le folosesc constant si sunt super multumiti! :politia:
Poate reusesti sa vi si cu niste argumente concrete + ceva poze si detalii! ;)
Respecte! :respect:

Joi Mar 28, 2013 8:38 am
Membru important
Membru important

lorimyk scrie:
violiv scrie:

Am tras GECO TM din 3 arme , Sauer 202 in 300 WM , Winchester 70 in .30-06 , Howa in .308 win, din toate a mers la grupaj de 1,5-2,5 cm constant sub MOA....

Uneori arma + glont nu se impaca dar de cele mai multe ori este doar tragatorul, nu te grabi sa tragi concluzii, nu exista reteta universala...daca nu grupeaza bine nu te opri dupa 5 focuri ..termina cutia ca daca tot continua sa mearga imprastiat oricum nu o sa le duci dorul , totusi pe la al 10-15 foc se poate sa ai surprize placute (eu am avut, cu un "junghi" de munitie ce costa 3.5 lei cartusul pe care nu-l vrea nimeni si care mergea mai mult decat OK pentru precizia necesara la vanatoare.

GECO mai face gauri ,dar niciodata in portofel ;D

Imagine

Joi Mar 28, 2013 9:03 am
Membru de onoare
Membru de onoare

@lorimyk ti-ai pus lumea-n cap, inclusiv pe mine care pot sa zic ca sunt fan de acum la GECO...
Ce-i drept trag din CZ550 si uite ce face(gasesti si explicatiile aici):

viewtopic.php?f=39&t=11652&p=294129&hilit=grupaje#p294129

Acum asteptam si din partea ta ceva asemanator ;)

Joi Mar 28, 2013 9:24 am
Membru activ
Membru activ

Si eu te sfatuiesc sa renunti S&B,si iti spun asta caci duminica trecuta am fost o sedinta de talere cu grupa .Tocmai imi terminasem stocul de S&B si imi luasem cateva geco plus 30.06 cu 7 lei buc.Dupa sedinta de talere ,dupa gratare,dupa ce ne-am dilatat putin pupilele,un tragator de lisa sa ""oferit"" sa traga la semn cu arma mea izh 18 mn cal 30.06.luneta leupold rifleman.Primul semn a fost un taler la 171m ,totul masurat cu telemetrul,tragatorul cu pupila dilatata a tras de pe un suport de reglaj din pozitia pe burta.Primul foc a spart talerul la distanta mentionata,al doilea foc a fost la alt taler la 180m,spart fara probleme,al treilea foc a fost la 240m,aici a avut doua rateuri care au mers mai sus de taler datorita sfaturilor noastre despre caderea gloantelor la anumite distante etc,ne-am decis sa-l lasam sa traga al treilea foc dupa capul lui,bineiteles ajutandul sa gaseasca tinta prin luneta ,probabil se dilatase pupila mai mult decat obiectivul,in timp ce vreo 10 persoane eram cu gurile cascate,bineinteles foc si talerul se facu tandari.
Mentionez ca al treilea foc la 240 m a fost tras cu geco teimantel imprumat de un coleg deoarece ale mele se terminasera pt ca mai trasesera si altii inaintea sniperului ce tragea la 240m.
Dorinta mea era sa probez acest geco la 100m sa vad grupajul s.a.m.d,nu am mai apucat,inainte arma fusese reglata plus 4 cm la 100m cu S&B SPCE.

Dupa ce am vazut cum merge treba cu acel geco plus si teilmantel,m-am gandit ca este vorba si de mult factor uman la mijloc si nefiind un tip extrapretentios la reglaj m-am decis sa o las asa cum este reglata momentantan.Dupa terminarea sedintei " sniperului" nostru ne-a marturisit ca la primele doua talere a tintit mijlocul lor ,iar la cel la 240m dupa cele doua rateuri ,dupa sfaturile noastre,el a hotarat sa tinteasca baza de sus a talerului.
Mentionez ca inainte cu o saptamana de cele povestite anterior la o combatere din pozitia rezemat la circa 100m cu geco plus luasem o vulpe punct ochit punct lovit.
Acum astept caldura sa fac o verificare exacta la 100m,dar nu cred ca voi face mari modificari.
Concluzia este ca vreau sa uit de S&B.deoarece tot timpul imrastia cateva gloante prin cartonul tintei.

Joi Mar 28, 2013 1:44 pm
Moderator
Moderator

Daca nu ai fi scris ca ati masurat cu telemetrul distanta, as fi crezut ca exagerezi...
E drept nici nu m-am uitat prin luneta ca a ta.
Am tras si eu la distante de 250 m si m-am bucurat de fiecare data cand am lovit tinta (3 din 10, foaie A4).
Dar abia o vedeam ( si cand am tras pe 4x si cand am tras pe 8x)...
Ce reticul are luneta aia de a putut lua ca reper marginea de sus a talerului?

Joi Mar 28, 2013 4:12 pm
Membru activ
Membru activ

ventura scrie:
Daca nu ai fi scris ca ati masurat cu telemetrul distanta, as fi crezut ca exagerezi...
Am tras si eu la distante de 250 m si m-am bucurat de fiecare data cand am lovit tinta (3 din 10, foaie A4).

Luneta este 3x9x40 si are o cruce foarte subtire,se numeste leupold rifleman si este gama de jos a firmei,problema ei(parerea mea)este pe amurg ,atunci trebuie sa te cam uiti dupa cruce pt ca apare ca firul de par dar ziua nu are probleme.Despre reusita "sniperului"si noi am ramas cu gurile cascate,eu nu am incercat niciodata sa ma intind la asemenea distante cu toate ca am arma aceea de vreo 4 ani.Vreo trei dintre cei de fata sunt forumisti de ai nostrii si pot confirma:pustiu,iulian,catalin si eu.Pe mine ma pune sub semnul intrebarii cum de geco plus si geco teimantel au mers in acele talere deoarece eu aveam arma reglata pe S&B spce la 3 cm plus fata de centru si nu apucasem sa fac alte reglaje ceea ce nu am facut nici pana acum.Trebuie sa incerc si eu sa vad exact daca afacut sau nu corectie mare cel putin pe inaltime.

Vin Mar 29, 2013 12:00 am
Membru de onoare
Membru de onoare

cosminmm scrie:
ventura scrie:

Luneta este 3x9x40 si are o cruce foarte subtire,se numeste leupold rifleman si este gama de jos a firmei,problema ei(parerea mea)este pe amurg ,atunci trebuie sa te cam uiti dupa cruce pt ca apare ca firul de par dar ziua nu are probleme.Despre reusita "sniperului"si noi am ramas cu gurile cascate,eu nu am incercat niciodata sa ma intind la asemenea distante cu toate ca am arma aceea de vreo 4 ani.Vreo trei dintre cei de fata sunt forumisti de ai nostrii si pot confirma:pustiu,iulian,catalin si eu.Pe mine ma pune sub semnul intrebarii cum de geco plus si geco teimantel au mers in acele talere deoarece eu aveam arma reglata pe S&B spce la 3 cm plus fata de centru si nu apucasem sa fac alte reglaje ceea ce nu am facut nici pana acum.Trebuie sa incerc si eu sa vad exact daca afacut sau nu corectie mare cel putin pe inaltime.

Daca Geco iti merge mai sus , iar coroborat cu dilatarea pupilelor poate da compensarea perfecta pt acea distanta! ;) Eu unul te cred! :icon_bere:

Vin Mar 29, 2013 8:44 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 11 mesaje ]