Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 12, 2019 11:36 am

Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
8x57 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj 8x57
Zilele trecute am discutat cu cineva care avea impresia ca 8x57 e un singur calibru .
Desi au mai fost discutii pe aceasta tema aduc in actualitate subiectul .
Atentie! cei ce vreti sa achizitionati arme ,mai ales mai vechi, sint 4 tipuri de 8x57
2 pentru carabine respectiv 2 pentru arme basculante.
Carabine, 8x57is cele uzuale si 8x57 i calibru mai vechi
Basculante 8x57jrs uzual si 8x57 jr tot mai vechi
Munitia un e compatibila intre ele cele 4 tipuri

Lun Apr 08, 2013 10:54 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Mesaj Re: 8x57
Am vanat cativa ani cu un Mauser 8x57 js.
Am folosit cu preponderenta Selier&Bellot SPCE 12,7 grame, ca alta munitie nu am gasit in orasul meu; ceva mai tarziu au aparut Fiochi cu varf HPC tot de la S&B.
Ca si precizie S&B SPCE mi s-au parut suficient de bune pentru tirul vanatoresc, expandeaza repede.
Calibrul este foarte bun la goana, are forta de oprire, recul redus; Merge si la dibuit si panda dar parerea me este sa se traga cam pana la max 250 metri.
Mai jos 2 poze cu 2 proiectile recuperate din 2 tapi:
1.
Imagine
Tap luat din pozitia "spits" - frontal, din fata - max 100 metri,am tintit baza gatului dar lovitura a mers putin in lateral dreapta sus (poate am si miscat ), atins cateva coaste sub sira spinarii si a iesit pe aceeasi parte - am recuperat doar camasa proiectilului, plumbul s-a desprins.

2.
Imagine
- Blat, din partea stanga, distanta sub 50-60 metri, proiectilul a deviat in animal, a strabatut stomacul si s-a oprit sub piele pe partea cealalta, cam in fata pulpei de la piciorul spate dreapta. A facut varza tot in calea lui .......... nu va spun ce a fost, ca de atunci nu imi vine sa mai mananc tap.
Ambii tapi cazuti in foc.
Consider ca este un calibru bun la vanatul negru de la noi, pentru padure si zona de deal.

Lun Apr 08, 2013 6:17 pm
Membru nou
Membru nou

Calibrul e bun pentru aproape orice de pe la noi.Tipul proiectilului folosit de tine este de evitat,cu toate că mulţi sunt mulţumiţi de el că alceva mai ieftin nu găsesc.

Lun Apr 08, 2013 7:24 pm
Membru important
Membru important

hul-hul scrie:
Calibrul e bun pentru aproape orice de pe la noi.Tipul proiectilului folosit de tine este de evitat,cu toate că mulţi sunt mulţumiţi de el că alceva mai ieftin nu găsesc.

Acum am trecut pe 30-06.
Parca au aparut si mai noile Geco Plus si Expres in 8x57 js. Daca mai aveam carabina le-as fi incercat fara indoiala.

Lun Apr 08, 2013 7:28 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 4 mesaje ]