Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Noi 17, 2019 11:11 am

Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Parere RWS DK 30 - 06 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Parere RWS DK 30 - 06
Cine poate sa i-mi spuna a folosit RWS DK 10,7g la caprior.

Mie Mai 01, 2013 10:02 am
Profil Trimiteţi mesaj privat AIM
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Parere RWS DK 30 - 06
Eficient, putere de stopare foarte buna. Tzapul lovit relativ corect ramane in foc. Rani de iesire mari. Folosind aceasta munitie recomand exclusiv lovituri "la blat", altfel poate provoca distrugeri mari.

Stima.

Mie Mai 01, 2013 10:24 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

ca sa eviti distrugerile cat de cat, tragi la carcasa, in spatele blatului(omoplatului) si putin mai jos.Strici cateva coaste , atingi inima si gata.

Mar Mai 07, 2013 8:41 pm
Membru nou
Membru nou

Un exemplu pentru RWS DK 30.06 10,7grame
http://kupferjagdgeschoss.de/RWS/DK.htm
Cam brutal,zic eu dar cred că a prins ceva oase mari.În josul paginii este un exemplu cu lovitură la coaste şi unde distrugerile sunt minime.
Pentru mine am comandat Norma Accubond.O să reglez luneta pe acest vârf dacă primesc cartuşele.

Mie Mai 08, 2013 6:28 am
Membru de onoare
Membru de onoare

hul-hul scrie:
Un exemplu pentru RWS DK 30.06 10,7grame
http://kupferjagdgeschoss.de/RWS/DK.htm
Cam brutal,zic eu dar cred că a prins ceva oase mari.În josul paginii este un exemplu cu lovitură la coaste şi unde distrugerile sunt minime.
Pentru mine am comandat Norma Accubond.O să reglez luneta pe acest vârf dacă primesc cartuşele.

Daca vreau sa ma informez despre o munitie anume cu siguranta ca nu asi face acest lucru rasfoind pagina indicata de tine. Daca masi lua dupa ei nici o munitie nu ar fi buna de nimic, bine inteles in afara de a lor. Ce sa intimplat cu acel caprior ti se poate intimpla in anumite conditi cu ori ce munitie. Ce prezinta ei acolo sint abateri de la normal, un caprior din citeva mii care au fost inpuscati cu RWS DK, deci cit de representativ poate fi???
Si eu folosesc de la inceputul acestui sezon RWS DK in cal. 7x64. Dupa un singur caprior sigur ca nu imi pot forma inca o parere, insa distrugerile au fost foarte departe de ce se poate vedea in aceia poza. Daca ramine asa eu sint foarte multumit la fel ca si inca citeva mii de vanatori germani. Nu degeaba RWS DK ieste una dintre cele mai cautate muniti pe piata germana.

Mie Mai 08, 2013 7:47 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

Dintre toate varfurile oferite de RWS, DK-ul mi s-a parut chiar cel mai "bland" cu tesuturile.
L-am incercat in tot felul de materiale si animale - "explodeaza" foarte putin din varf imediat la intrare apoi restul se turteste lasand cea mai mica si mai regulata "ciupercuta" din toate varfurile lor. Penetratia este de top. Gaura lasata este un con lung si cu deschidere foarte progresiva. Daca-l tragi in lungul animalului si din 9,3x62 ca in prima poza ai toate sansele sa patesti asa si cu FMJ. Din 6,5x55 sau 30-06 sau 300 wm (calibre in care l-am vazut) merge foarte bine si cred ca in 30-06 poate fi o optiune foarte buna pentru tap, mult mai domol la distrugeri decat recomandatele SP-uri mici si iuti de 9,7 g gen superhammerhead de la Sako sau PowerPoint de la Winchester care nu mai lasa mare lucru nici daca lovesti la coaste catre abdomen ... asta ca sa nu mai zic de KJG-uri.

Mie Mai 08, 2013 8:51 am
Membru nou
Membru nou

De aceea nu am susţinut ferm ideea ca DK-ul distruge.În pozele respective sunt două exemple complet diferite.
Unele din cele mai mari distrugeri la căprior le-am văyut cu RWS KS 7x64 8grame V0=970m/s. Glonţul a intrat în zona pieptului din dreapta,a zdrobit osul omoplatului stâng din care a ricoşat traversând toracele si abdomenul iar mantaua cu o mică parte din plumb s-a oprit în pulpa dreaptă spate.
În 30.06 Geco Plus cred că ar fi mai indicat la căprior faţă de RWS DK.
O să reglez luneta pe Geco Plus că la Norma Accubond nu prea am şanse să primesc pâna începe sezonul la căprior.

Mie Mai 08, 2013 8:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mi-am luat o cutie, acum sper sa vad cum se comporta.

Vin Mai 17, 2013 10:52 am
Profil Trimiteţi mesaj privat AIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 8 mesaje ]