Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 14, 2019 9:15 pm

Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Munitie pentru goana 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Munitie pentru goana
Leit Madalin Mexul asta, domle!!!
Leit.....

Vin Feb 17, 2017 8:24 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: Munitie pentru goana
Clever Mirage Slug 12/89
http://elitehunting.ro/categorie-produs ... -cu-alice/
http://www.clevervr.com/linea-caccia/t4 ... la-solengo
http://www.clevervr.com/linea-caccia/t3 ... ngo-magnum

De cateva zeci de ani tot experimentez in cautarea combinatiei perfecte. Ca inca n-am gasit-o e adevarat dar inca incerc. De multi ani nu am mai fost preocupat de proiectilele unice trase din lisa pentru ca glontul mi s-a parut superior oricarui unic incercat pana atunci. De-a lungul timpului mi-au trecut prin mana multe lise in stare sa traga precis proiectile unice si chiar am in dulap cate una in calibrele uzuale – 12, 16, 20 – care trage foarte bine unice. Undeva imi ramasese un piticut pe creier apropo de modernele tevi lise prevazute cu ghinturi si proiectilele destepte construite pentru ele. Proiectilele le-am incercat din tevi clasice dar n-au avut mare lucru in plus fata de clasicele stabilizate prin codita, ba poate chiar in minus. In fine, dupa ani si ani mi-a iesit in cale o arma cu teava prevazuta cu ghinturi asa ca am stat pe ganduri cam 5-6 minute si-am luat-o. Arma e o Benelli SBE II prevazuta cu o teava clasica de 70 cm, 12/89, cu socuri mobile si cu o teava de schimb „slug”, de 60 cm, cu ghinturi si cu camera tot 12/89. O astfel de teava este o mare raritate pentru ca imensa majoritate a acestor tevi se fac cu camera de numai 76 mm, chiar daca se adapteaza la arme supermagnum. La fel, munitie dedicata slug cu tub de 89 practic nu exista, mai toti producatorii oprindu-se la magnum cu 76 mm, ca dealtfel si la clasicele proiectile unice.
Ei bine, in magazinul placut mie din Constanta am dat peste o raritate: munitie Slug fabricata de Clever Mirage, cu proiectil de 28,5 g incarcat in tub de 89 mm. Asta pe langa acelasi proiectil incarcat in tub normal, de 70 mm si magnum, de 76 mm. Nu este un proiectil dedicat tevilor cu ghinturi ci tevilor lise clasice, care poate fi tras si din socuri mai stranse (dupa cum zice fabricantul) si care se lauda cu toate caracteristicile necesare pentru a fi un cartus grozav: precizie, viteza, stop, bla-bla. Si asta la un pret decent, de numai 6 lei/buc. fata de 11-12 cat costa un unic destept dedicat tevilor cu ghinturi. Munitia cu pricina e atat de noua incat nici macar nu apare pe site-ul producatorului si nici nu are o cutie dedicata, fiind livrata in cutii pentru cartuse super-magnum cu alice pe care e „sters” 66 g si pus o stampila cu slug 12/89. Cartusele au tub de 89 mm, scrie pe ele tot ce trebe sa stii ca utilizator, adica gramajul proiectilului si avertizarea de presiune.

Imagine

Imagine

Mi-am zis sa le incerc dar nu din teava lisa ci din cea cu ghinturi, ca tot e ea 12/89, dotata repejor cu o baza Weaver si un red-dot Delta care statea nefolosit prin dulap.

Imagine

Imagine

Am obtinut ce se vede in poza, adica niste grupaje perfecte la 50 m.

Imagine

Cel din dreapta e din cursul reglajului, cel din mijloc e de final, din trei focuri. Fiind vorba de un proiectil clasic, bont, ce stie sa piarda rapid din viteza, am zis ca n-are rost sa ma joc si la 100 m (desi fabricantul zice de cel in 76 mm ca merge la 70 m). Bura de plastic cu care e dotat se pierde pe traseu undeva pe la 25-30 m, habar n-am daca e „fiziologic” sau se intampla asta din cauza rotatiei data de ghinturi. La umar se simt cam ca un magnum 12/76 cu 50 g. N-am avut cu ce sa masor viteza dar cred ca trebe sa fie undeva pe la 550 m/s la gura tevii, avand in vedere ce exista acum pe piata de pe la alti fabricanti si ce stie sa faca acelasi proiectil in tubul de 70 si de 76 mm. Nu le-am incercat pe aparatele de ochire mecanice ale tevii dupa cum nu le-am incercat nici din teava lisa clasica ... si nici n-am de gand.
Pentru posesorii de semi lise noi, cu camere de 89 mm, cartusul imi pare o optiune de incercat ... e sub gramajul standard dar e iute rau, precis si creste distanta eficace fara sa te usuce la portofel ca frantuzestile cu codita de la Sauvestre.

Dum Iul 09, 2017 1:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2