Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Ian 23, 2020 9:26 pm

Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Alice nichelate . . . 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Alice nichelate . . .
Vreau si eu niste sfaturi , pareri de la cei ce au folosit cartuse cu alice nichelate . . . Sunt mai bune , se incing la fel de bine , au aceasi forta de penetrare . . . ? Am inteles ca doua avantaje ar fi :
1: Nu se deformeaza asa rau la contactul cu tinta
2: Nu lasa plumb pe teava , practic teava ramane curata dupa foc
Exemple de cartuse cu alice nichelate pe care eu le-am vazut : B&P Magnum de 50 g , B&P Flash , Chedite Magnum de 50 g . Am o oarecare nelamurire, deoarece am tras la o vulpe la 35 - 40 m cu B&P magnum 50 g alica de 3,9 mm in piept , a marcat focul si a luato la fuga , dadea din coada parca era elice . . . nu am mai gasito . . . altadata aceasi lovitura , la aceasi distanta cu rotweill de 3,5 36 g a mai facut cativa pasi . Sa fie de vina alica nichelata ??? respect

Lun Noi 15, 2010 12:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj Re: Alice nichelate . . .
Cum ai constatat ca sunt "nichelate" ???
Daca numa te-ai uitat in tub si-ai vazut ca sunt ceva mai lucioase decat cele din cartusele facute de Munirom acum 20 ani sa stii ca nu-i suficient.

Cum vine chestia cu "se incing la fel de bine".....inafara de folclorul vanatorimii romane in nicio tara unde se vaneaza cu alice poate si de 10 ori mai mult ca la noi nu am auzit sa fie implicata in efectul cartuslui treaba cu "incingerea alicelor". Pe la noi e foarte frecvent....unii chiar se lauda ca le-au vazut incandescente, zburand ca trasoarele, da' numa din cartuse facute de ei, cu manuta lor. (perfect real da' saracii nu stiu c-au vazut granulele de pulbere nearsa ce ardeau dupa iesirea pe teava...prea multa pulbere nu face bine)

Ce alice ai vazut tu in cartusele enumerate sunt alice de plumb dar la care continutul de antimoniu (metal ce se aliaza cu plumbul din alice pentru a-i conferi duritate) este de circa 3% fata de minimul de 1%. Antimoniul, avand densitate mult mai mica decat plumbul, reduce masa alicei - la aceeasi dimensiune a alicei masa va fi mai mica cu 1% in cazul acestor alice dure. Cam ce influenta nefasta crezi ca va aceasta reducere de masa? Faptul ca sunt mai lucioase se datoreaza tot continutului mai mare de antimoniu dar si prelucrarii mult mai uniforme in cursul obtinerii alicelor.

Trage cu 36, maxim 40 g si-o sa vezi c-o sa fie mai bine.

Lun Noi 15, 2010 12:53 pm
Membru important
Membru important

violiv scrie:
Cum ai constatat ca sunt "nichelate" ???
Daca numa te-ai uitat in tub si-ai vazut ca sunt ceva mai lucioase decat cele din cartusele facute de Munirom acum 20 ani sa stii ca nu-i suficient.

Cum vine chestia cu "se incing la fel de bine".....inafara de folclorul vanatorimii romane in nicio tara unde se vaneaza cu alice poate si de 10 ori mai mult ca la noi nu am auzit sa fie implicata in efectul cartuslui treaba cu "incingerea alicelor". Pe la noi e foarte frecvent....unii chiar se lauda ca le-au vazut incandescente, zburand ca trasoarele, da' numa din cartuse facute de ei, cu manuta lor. (perfect real da' saracii nu stiu c-au vazut granulele de pulbere nearsa ce ardeau dupa iesirea pe teava...prea multa pulbere nu face bine)

Ce alice ai vazut tu in cartusele enumerate sunt alice de plumb dar la care continutul de antimoniu (metal ce se aliaza cu plumbul din alice pentru a-i conferi duritate) este de circa 3% fata de minimul de 1%. Antimoniul, avand densitate mult mai mica decat plumbul, reduce masa alicei - la aceeasi dimensiune a alicei masa va fi mai mica cu 1% in cazul acestor alice dure. Cam ce influenta nefasta crezi ca va aceasta reducere de masa? Faptul ca sunt mai lucioase se datoreaza tot continutului mai mare de antimoniu dar si prelucrarii mult mai uniforme in cursul obtinerii alicelor.

Trage cu 36, maxim 40 g si-o sa vezi c-o sa fie mai bine.

De unde am vazut alicele ? Am desfacut un cartus . . . . Din ce am vazut eu, sunt trei tiuri de alica :
1. alica de plumb , mai cenusie la culoare , traditionala :D
2. mai lucioasa , de care ati spus dvs. mai sus
3. nichelata
Faza cu incinsul alicelor , intradevar am auzit si eu pe la alti ... Desfaceti dvs. un cartus din cele enumerate de mine si o sa vedeti ca sunt nichelate . Mi-au mai confirmat cativa colegi . respect

Lun Noi 15, 2010 2:01 pm
Moderator
Moderator

Cu siguranta este antimoniu si nu nichel .Ganditi-va la duritati ,greutati si costuri de fabricatie .............................

Lun Noi 15, 2010 4:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

In mod sigur nu sunt nichelate. Nimeni nu face alice acoperite cu nichel.
Exista alice de plumb trase in plastic in curs de omologare ca fiind netoxice sau exista alice din diferite alte aliaje, unele chiar "aurite" dar nichelate nu.
In general, un procedeu diferit sau un tratament suplimentar prezent la o munitie este cantata cu surle si trambite de fabricant ca o mare gaselnita si o imbunatatire nemaipomenita...ori pe B&P nu scrie nicaieri c-ar fi nichelate, o chestie scumpisoara rau ca proces in cursul productiei si absolut inutila.
Teava ramane curata pentru ca alicele raman in paharut pe tot traseul si nu ajung practic in contact cu teava.

Ia una si freac-o de-o bucatica de hartie abraziva fina...

Lun Noi 15, 2010 5:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

De "nichelate" nici eu nu am auzit si nici nu cred ca exista asa ceva. Am vazut insa alice "cuprate", care cica se deformeaza mai putin decat cele clasice. Referitor la "incinsul" alicelor( "calitate" pe care o au unele tevi facute din anumite oteluri ;) ), pot sa spun ca nu am vazut nici un fazan sau potarniche cu fulgii parliti si nici nu am auzit de asa ceva... :D

Lun Noi 15, 2010 6:51 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

nicu m. scrie:
pot sa spun ca nu am vazut nici un fazan sau potarniche cu fulgii parliti

pai daca s-a racit alica... ::) ;D

Lun Noi 15, 2010 7:26 pm
Membru important
Membru important

ok sunt facute cu antimoniu , dar sunt mai bune sau mai proaste , asta vreau sa stiu . . . ms

Lun Noi 15, 2010 7:53 pm
Moderator
Moderator

iuly scrie:
ok sunt facute cu antimoniu , dar sunt mai bune sau mai proaste , asta vreau sa stiu . . . ms

Nu stiu daca sunt mai bune sau mai proaste,dar ce pot sa-ti spun ca anul trecut am cumparat un bax de "nichelate"de la B&P si anume Mythos 12\76 56 gr 3.9....................am tras la gasca vreo 5-6 cutii si gaste ZERO am schimbat pe Fiocchi JK6 38 gsi Cheddite jk6 ambele alica 3.9 si rezultatele s-au vazut ,am inceput sa iau gasca

Ps eram impreuna cu gasca si am tras f multe mythos in acea zi .......................acelasi rezultat toti ................

De ce crezi ca zice Violiv"Trage cu 36, maxim 40 g si-o sa vezi c-o sa fie mai bine." ;)

Lun Noi 15, 2010 8:15 pm
Moderator
Moderator

Eu cred ca ai vazut bile de rulment de la bicicleta, care sunt nichelate.

Ultima oară modificat de dumitru pe Mar Noi 16, 2010 9:10 pm, modificat 1 dată în total.

Lun Noi 15, 2010 11:31 pm
Membru important
Membru important

dumitru scrie:
Eu cred ca ai vazut bile de rulment de la bicicleta, care sunt nicelate.

Daca am zis ca am desfacut un B&P , cum sa vad bile de rulment ??? Acum m-am lamurit , au antimoniu in componenta .

Va multumesc pentru lamuriri, in special @violiv si @otyss

Mar Noi 16, 2010 9:34 am
Moderator
Moderator

Intra la B&P pe site si-o sa vezi toate modelele de cartuse produse. In josul fiecarei pagini este o notita cu viteza lor la plecare. Pentru un cartus de vanatoare modern care ajunge sa plece cu viteze de aproximativ 400 m/s, 50 m/s plus sau minus inseamna foarte mult - peste 10% diferenta. Incarcaturile grele de tot pleaca lent, sunt eficiente la distanta prin densitatea mai mare de alice pastrata dar ajung mult mai greu acolo necesitand o corectie impresionanta si care creste exponential cu distanta. Incarcaturile mai usoare pleaca mai iute...recordman-ul MG2 Flash trimite 42 g cu viteze de cartus de talere, masurat cu cronograful a depasit datele firmei cu vreo 4-5 m/s adica undeva la 445 m/s. Este chiar o incarcatura eficienta dar nu cea mai echilibrata - e rau la recul si la buzunar. Cartusele de 36 g de astazi sunt si iuti, si mai incarcate un pic decat cele 32 g clasice, si eficiente, si lucreaza la presiuni normale (adica pot fi trase si din arme mai vechi) si costa putin. Practic, la vanatorile uzuale au inlocuit deja vechile 32 g.

Oricum, inca exista in randul vanatorilor parerea ca vechile cartuse facute pe genunchi, umplute cu alice cu continut mic de antimoniu si pulberi in amestecuri care mai de care mai fanteziste ar fi net superioare oricarui produs comercial, ca trimit "alice mai fierbinti" care penetreaza mai bine si la distanta mai mare. Poti sa ma crezi sau nu dar eu spun ca nu-i nici pe departe asa. N-am avut niciodata cartuse asa bune ca cele de azi din magazin si-am incarcat cu miile la vremea lor.
Explicatia la care m-am gandit eu, bazata pe experienta mea si celor cativa colegi cu care merg constant ar fi ca, in mod clar am extins un pic raza de actiune a armelor noastre pe parcursul ultimilor 10 ani. Daca prin "90 nu prea depaseam 35 m reali pentru rezultate bune astazi tragem si la 45 m (care chiar inseamna mult in realitate) si chiar 50 uneori, pentru ca am invatat incet-incet ca alicele mai au eficienta la distanta aia. Gandeste-te numa ce diferenta enorma inseamna viteza de 400 m/s de azi fata de 300-325 m/s de acum 20 ani. Cresterea razei de actiune implica invatarea trasului ca si cand ai pleca de la 0 pentru ca sunt necesare corectii semnificativ mai mari.
Ce s-ar intampla? Pai mergand la o organizata unde vezi ca vecinul da jos usor la 45 m incepi sa te intinzi si tu...la inceput rezultatele sunt slabe pentru ca trebe sa te inveti cu noile corectii. Pe masura ce esecurile se aduna incepi sa dai vina pe cartusele moderne si proaste. Daca ai suficienta rabdare si intelepciune sa asculti explicatiile si sa inveti de la unul care a trecut deja prin asta (chiar daca-i mai tanar) sau daca ai o semi cu (macar :o ) 3 focuri poti sa-ti reglezi tirul mai bine urmarind plasarea focului pe sol fata de piesa si invatand efectiv de la foc la foc ce corectie trebe sa mai adaugi.
La gasca e mai naspa pentru ca reperele spre cer nu prea exista, dimensiunea aparenta a pasarii difera foarte mult functie de conditiile de vreme, de umiditate si lumina, etc. Aprecierea distantei chiar e foarte grea si, in consecinta, aprecierea corectiei necesare. Dai vina pe cartuse da' nu prea-i asa. Un singur test simplu in poligon te-ar edifica complet: sticlele de 1,5-2 l pline cu apa sunt excelente ca tinte si pentru ochit si pentru verificat comportamentul alicelor la distanta....cum sunt pe toate drumurile poti lua 20 cu tine si trage in ele la distante diferite si cu munitii diferite pentru verificarea cartuselor. E si mai instructiv sa le plasezi in dreptul unui mal prafos ca sa vezi si cum ajunge snopul pe tinta. S-ar putea sa constati ca nu-i chiar asa usor sa tragi intr-o clipa si sa nimeresti cu centrul grupajului o sticla la 50 m chiar daca sta pe loc.

O alta explicatie ar fi tocmai grupajul alicelor. Cartusele vechi trageau in mod clar mai raspandit decat cele de azi. Cresterea eficientei la distanta nu inseamna numai un plus de viteza la plecare....viteza prea mare imprastie rau alicele... ci si pastrarea unui grupaj eficient la distanta mai mare. Caracterisiticle socurilor functie de procentul de alice trimis in tinta standard s-au schimbat mult si rare sunt cartusele care mai fac cum era odata regula. Un soc 1/2 trimite astazi cu aproape orice cartus cu bura contenitor (paharut) 80% sau peste din alice in cercul de 75 cm cand valoarea de acum 40 ani era de sub 60%. Un soc full iti trimite 97-99% din alice in cercul de 75 cm cu peste jumate din ele in cercul central de 35 cm. Daca iei in considerare si faptul ca alicele periferice sunt si mai intinse in lungime decat snopul central, o sectiune transversala instantanee prin snopul in zbor ti-ar arata ca exista central un numar suficient de alice pe o lungime de ~50 cm dar ca pe la periferie trece cand si cand o alica. Un snop foarte strans inseamna ca trebe sa tragi mult mai precis pentru ca nu mai ai acoperirea de 1,5 m la 40-45 m de acum 20 de ani....aparent e mai rau dar acea acoperire era, de fapt, foarte rara in alice aflate simultan in acelasi plan si sosirea in tinta de la 45 m a unui numar suficient de alice era pura intamplare. Era mai bine la 25-30 m care era distanta uzuala de tragere dar ineficient la distanta...lumea se invatase si tragea numa "la sigur".
Una peste alta, cartusele de astazi sunt realmente cu mult mai eficiente la distanta decat cele de acum 20 de ani dar trebuie sa inveti sa tragi cu ele.

Mar Noi 16, 2010 10:24 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Jos palaria Vio

Mar Noi 16, 2010 3:50 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

otyss_68 scrie:
iuly scrie:

Nu stiu daca sunt mai bune sau mai proaste,dar ce pot sa-ti spun ca anul trecut am cumparat un bax de "nichelate"de la B&P si anume Mythos 12\76 56 gr 3.9....................am tras la gasca vreo 5-6 cutii si gaste ZERO am schimbat pe Fiocchi JK6 38 gsi Cheddite jk6 ambele alica 3.9 si rezultatele s-au vazut ,am inceput sa iau gasca

Ps eram impreuna cu gasca si am tras f multe mythos in acea zi .......................acelasi rezultat toti ................

De ce crezi ca zice Violiv"Trage cu 36, maxim 40 g si-o sa vezi c-o sa fie mai bine." ;)

Ce te face sa crezi ca alicele au fost de vina ! Presupunand ca ambele cartuse cu care ai tars au acelasi gramaj 32 sau 36 schimba alicele din mythos in jk6 si ai sa vezi ca o sa impusti !

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Lun Noi 22, 2010 12:02 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

@Flavio
Asta cu schimbatul alicelor .....este in contradictie cu legea armelor si munitiilor .Tu nu stii ca daca politia iti gaseste un cartus umblat la sertizaj te alegi cu un dosarel ?

Lun Noi 22, 2010 12:43 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul