Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Ian 23, 2020 3:23 pm

Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
HORNADY BTSP 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj HORNADY BTSP
A folosit cineva munitie in cal. 7x64 sau .30-06?
Ma intereseaza caracteristicile proiectilului.

Vin Mar 07, 2008 11:22 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj HORNADY BTSP
Eu le-am folosit, dar nu in 30-06 sau 7x64, ci in 308 si 6.5x55.
BTSP de la Hornady este un proiectil fara fuziune chimica intre manta si miez, care are expansiunea controlata de un "inel" situat cam pe la jumatatea proiectilului. Gloantele astea se numesc si "interlock".
De folosit l-am folosit doar la caprioara, si merge de minune. Este un glonta caruia ii plac vitezele medii. Nu se deschide suficient la viteze de impact scazute si nu se poarta foarte bine in variante "usoare" la viteze mari.... cazul lui 7x64.
As alege cele mai grele proiectile oferite, si as avea incredere ca munitia isi va face treaba. Folosesc munitei Hornady si la vanatoare si la tageri de precizie..... Foarte buna.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Sâm Mar 08, 2008 10:57 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj HORNADY BTSP
Eu folosesc munitie reincarcata cu proiectil de 162 grain, pina in prezent doar la caprioara si merge foarte bine. La mistret cred ca ar fi mai potrivit proiectilu de 180grain, sau crezi ca cel de 162grain ajunge?

Datele cu care este incarcat cal. 7x64:
pulber: R907, 49,0grain
Proiectil: 162grain BTSP HORNADY
Capsa: CCI BR2
Tubul: RWS
Lungimea totala 83,4mm

Imagine

Imagine

Imagine

Sâm Mar 08, 2008 9:30 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj HORNADY BTSP
Eu favorizez proiectilele Interbond si A-Max..... cu SST venind puternic din urma. La caprioara SST si Amax sunt suficiente si au rezultate spectaculoase, dar la cerb si elan, Interbond-ul e musai. Presupun ca si la mistret e la fel....

Nu avem pulberi Norma disponibile in Canada, cel mult Vihtavouri..... asa ca nu pot aproxima vitezele pe care le obtii. Ai cronograf?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Dum Mar 09, 2008 11:04 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj HORNADY BTSP
Nu am cronograf, nu eu incarc munitia si nu ma pricep prea bine la acest subiect. Eu am vrut doar sa stiu ce experiente au facut alti vinatori cu acest proiectil.
Initial eu foloseam munitie de la RWS la vinatoare si la poligon. Cerinta mea la munitea reincarcata a fost sa aiba date balistice asemanatoare cu RWS ca sa reduc pretul vizitelor la poligon. Acuma nu mai folosesc RWS deloc nici la vinatoare, datorita rezultatelor bune obtinute cu munitea reincarcata care ma costa 1EUR bucata fata de RWS 3EUR.
Un coleg ar vrea si el munitie reincarcata care sa se potriveasca si la mistret si la caprioara, de acea am vrut sa aflu mai mult despre proiectilu BTSP HORNADY.

Dum Mar 09, 2008 1:35 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj R?spuns: HORNADY BTSP
eltorro scrie:
Nu avem pulberi Norma disponibile in Canada, cel mult Vihtavouri..... asa ca nu pot aproxima vitezele pe care le obtii. Ai cronograf?

;D;D Noi incepem sa avem, s-ar putea sa vina si in Ca la un moment dat.

N-am folosit/reincarcat BTSP, doar Amax/Vmax.

CristianC

Lun Mar 31, 2008 10:06 pm
Membru important
Membru important

Sezonul acesta am incercat si eu Hornady BTSP si am fost incintat de rezultate. Cu o lovitura nu foarte precisa,mai precis in stomac mistretul a mai parcurs aprox 60-70m si s-a oprit lovitura de gratie primind-o in coloana.Asa cum a explicat si Sibianu,acest tip de cartus este reincarcat.Pentru a verifica acest tip de munitie am oferit prietenilor mei citeva bucati de proba.Surpriza,toate armele cu care am utilizat acest tip de glont,s-au blocat la repetarea focului.Carabinele utilizate au fost CZ 550 Lux,arme noi cu 60-70 cartuse trase.La mine nu sa blocat nici unul dar am indoieli vis-a-vis de utilizarea lui la goana unde probabilitatea de repetare rapida a focului este foarte mare.Calibrul utilizat este 30-06.Cei care ati mai utilizat asemenea munitie poate veniti cu ceva completari la cele expuse aici.

Joi Noi 20, 2008 9:34 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Probleme am avut si eu cu munitia asta Cataline. Uneori nu mai puteam inchide camera, dupa multe incercari am observat un lucru. Pentru incarcarea munitiei au fost folosite tuburi din care sa tras o data deja. Sau folosit doua feluri de tuburi unele de la Norma si unele de la RWS, problemele apareau numai la tuburile de la Norma. Acum folosesc numai tuburi noi si nu mai am nici o problema.

Joi Noi 20, 2008 9:49 am
Membru important
Membru important

La cele folosite de mine erau tuburi de la mai multe firme si nu am avut niciodata probleme.

Joi Noi 20, 2008 11:35 am
Membru de onoare
Membru de onoare

SIERRA scrie:
La cele folosite de mine erau tuburi de la mai multe firme si nu am avut niciodata probleme.

Ori cum problema cu tuburile nu ieste una care nu poate fi rezolvata, principal ieste sa fi multumit cu proiectilul.

Joi Noi 20, 2008 11:54 am
Membru important
Membru important

Problema tuburilor am amintit-o si eu la inceputul topicului ... tubuile noi nu dau probleme .. cele trase deja se umfla si iau forma fiecarei camere de ardere .. in fuctie de arma din care sunt trase. Daca folosesti tuburi trase din alte arme si care nu au fost refacute ca si dimensiune .. apar probleme. La o arma de precizie e de preferat sa se foloseasca redimensionarea tubului doar la nivelul gatului ... asta pentru o mai buna si fixa asezare in camera. Se redimensioneaza si tot tubul ... mai ales tuburile trase din alta arma decat a utilizatorului .. sau la o arma care necesita o repetitie a focului mai rapida si fara dificultati la manevrare.  Pentru o tragere de mare precizie cum cauta unii .... sunt preferate rolerantele cele mai mici ... insa la o arma de vanatoare sunt mai comode in utilizare tolerantele mai mari. De acea sustin reincarcare facuta personal si nu de catre altcineva ... asa se pot cauta dimensiunile potrivite pentru arma personala cu mai mare atentie. Folosirea tuburilor noi elimina aceste probleme insa pentru pasionatii de precizie nu sunt deloc vazute aceste aspecte ca si probleme .. ba din contra. Ferice de tine @Sibianu.... .

Joi Noi 20, 2008 1:39 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Scuze, n-am inteles, Hornady produce munitie reincarcata, sau a-ti reincarcat tuburile de la Hornady? N-am stiut ca exista asa ceva. Tot ce am tras aici Hornady e noua, si precizia e foarte buna cu BTHP, SST si Vmax (0.5 MOA give or take). N-am tras cu Interbond in carne doar cu Vmax in capra, iepure si porumbel. In capra de nevoie cu 223 ca asta aveam, loviture in git si acolo a ramas. Pentru animale mici V-max desi e pentru varmint e prea tare.

Trag Hornady in 223 si 308. Nu mi s-au blocat armele niciodata desi camerele cartuselor sint mai mici decit standardul in armele mele.

Cel putin in opinia mea Hornady produce munitie de foarte buna calitate......n-am crezut ca ar face gioarse pentru Ro  :nustiu:

CristianC

Joi Noi 20, 2008 1:46 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Era sa uit....

Am reincarcat tuburi Hornady trase din arma mea. Am incercat atit neck sizing cit si full sizing. Le-am incarcat lungi , scurte, tare si slab, am incercat citeva pulberi...tot nu s-a blocat niciodata.

CristianC

Joi Noi 20, 2008 1:49 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cristian cred ca neam inteles gresit. Munitia este facuta de un prieten deal meu care are pasiunea asta, pe mine nu ma pre intereseaza, ie mai simplu sa ma duc sa le iau de pe raft  :icon_lol: Ca proiectil a folosit Hornady BTSP si tuburile lea folosit pe cele din care sa tras o data.
Apropo tuburi @babon asa e cum spui tu, cele de la RWS cu care nu am avut probleme au fost trase cu arma mea, cele de la Norma cu care au aparut problemele au fost trase cu alta arma.

Joi Noi 20, 2008 2:00 pm
Membru important
Membru important

dtdpuu scrie:
Scuze, n-am inteles, Hornady produce munitie reincarcata, sau a-ti reincarcat tuburile de la Hornady? N-am stiut ca exista asa ceva. Tot ce am tras aici Hornady e noua, si precizia e foarte buna cu BTHP, SST si Vmax (0.5 MOA give or take). N-am tras cu Interbond in carne doar cu Vmax in capra, iepure si porumbel. In capra de nevoie cu 223 ca asta aveam, loviture in git si acolo a ramas. Pentru animale mici V-max desi e pentru varmint e prea tare.

Trag Hornady in 223 si 308. Nu mi s-au blocat armele niciodata desi camerele cartuselor sint mai mici decit standardul in armele mele.

Cel putin in opinia mea Hornady produce munitie de foarte buna calitate......n-am crezut ca ar face gioarse pentru Ro  :nustiu:

CristianC

N-ai inteles,am achizitionat din Germania munitie reincarcata de armurier cu glont Hornady BTSP.Tuburile erau RWS,Norma chiar si S&B.In unele arme s-au blocat tuburile la repetarea focului,in a mea nu.Pulberea era Norma,capsele erau RWS,proiectilul Hornady BTSP cal 30-06,180grains.

Joi Noi 20, 2008 2:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul