Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Feb 25, 2020 1:29 pm

Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Festivalul vanatorilor Vaslui- 2014 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Festivalul vanatorilor Vaslui- 2014
In ziua de 27 septembrie, A.J.V.P.S. Vaslui a organizat editia a doua a festivalului vanatorilor vasluieni.Lume multa, peste 1000 de participanti,au servit traditionalele preparate vanatoresti,au degustat vinuri alese si au dansat pe ritmurile formatiei "PROVINCIALII" si ale cunoscutei formatii vasluiene"FANFARA DE LA VALEA MARE "
Organizarea a fost una de exceptie,manifestarea tinde sa intre in calendarul activitatilor culturale importante ale judetului.

Mar Sep 30, 2014 4:45 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Festivalul vanatorilor Vaslui- 2014
Da a explodat mamaliga la Vaslui. Felicitari organizatorilor !

BROWNING X-BOLT COMPO SF THR14X1 300WIN MAG / DELTA 1-5,8x24

BRNO ZKK 601 cal 222 REM / Bushnell Elite 6500 2,5-16x50

Mar Sep 30, 2014 6:37 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mar Sep 30, 2014 11:52 pm
Membru activ
Membru activ

NicuNicuta scrie:
A trecu un weekend superb cu a doua editie a festivalului de vanatoare organiza de de AJVPS Vaslui la care am avut bucuria sa particip, dintr-o pura intamplare.
Din ce vad din fotografiile de la prima editie, cred ca cea de-a doua a fost si mai reusita. Reuniunea a fost ceva mai mare chiar daca multi dintre participanti erau din familii de vanatori si nu neaparat vanatori.
Se pot spune pe cate lucruri de apreciat si notat despre festival, tot atatea sfaturi; nu cunosc scopul concret al acestuia si nu ma pot lansa in supozitii.
Cert este ca noua conducere a asociatiei judetene are multa vointa si ganduri bune.

Pentru ca s-a deschis un nou topic legat de editia de anul acesta am dat un copy paste la primele impresii personale si o sa-mi permit sa mai scriu cateva randuri.

In ceea ce priveste desfasurarea evenimentului dupa ce ai trecut de controlul de la intrare totul a fost foarte frumos.
Ceea ce eu nu am inteles, si sincer sunt foarte curios daca unul din forumistii care au luat parte la eveniment si poate chiar organizarea lui, scopul acestui festival. E frustrant sa vezi ca s-a petrecut un asemenea eveniment aproape de tine si sa nu participi. Ii inteleg perfect sentimentul lui @ventura pentru ca eu anul trecut l-am ratat, si anul acesta am aflat cu 10 ore inainte de deschidere ceva informatii vagi. @Multumita lui @123083006 am reusit sa am detalii exacte si sa pot participa.

O sa dau din casa si va impartasesc ca accesul s-a facut pe baza de invitatie, sau contra unei sume deloc neglijabila, pentru a evita prezenta celor nedoriti, evident am fost platitor.

Din sutele de participanti cred ca o mica parte erau vanatori sau persoane care ajuta la organizarea actiunilor de vanatoare. Am vazut multa lumea cu intreaga familie.
Am intalnit si persoane din zona Iasului, si poate au fost si din judete invecinate, dar e mare pacat faptul ca nu a fost o invitatie deschisa pentru mai multe asociatii din tara in speranta ca acest obicei ar puteae deveni traditie si in alte zone din tara.

Un paradox, si asta ar putea fi pus pe seama locatiei (Vaslui, imi permit pentru ca sunt vasluian); vinul, tuica si mancarea a fost gratuita, pentru apa a trebuit sa platesc :D
Si din acest punct de vedere mi s-a parut putina risipa, ar fi fost interesant un pret simbolic pentru orice doreai sa servesti si atunci nu cred ca ar fi fost problema unor mici ingramadeli, a numarului asa de mare de participanti si posibilitatea unei invitatii deschise. Sunt destul de convins ca mai mult de 200 de persoane de pe forumuri nu ar fi raspuns unei asemenea invitatii.
Ma gandesc doar la colegii din Focsani care in aceaiasi zi sustinusera examenul pentru a intra in randul vanatorilor niciunde altundeva decat la Iasi.

"Oamenii mari vorbesc despre idei, oamenii mici despre alti oameni."

Mie Oct 01, 2014 8:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM Jabber
Membru de onoare
Membru de onoare

@NicuNicuta mi-ar face placere sa stam la un sprit ! Dupa caz :cafea, limonada, ceai de macese.

Stima.

Mie Oct 01, 2014 8:54 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

M-am implicat si anul trecut si anul acesta , impreuna cu echipa , in organizarea si pregatirea reprezentarii asociatiei din care fac parte .
Nu este atat de simplu sa organizezi un festival si sa multumesti pe toata lumea . Cred ca un aspect important este faptul ca toti participantii vor sa deguste din bucatele prezentate . Pentru a se putea intampla acest lucru ar trebui ca numarul participantilor sa fie pe masura pregatirilor . Ca sa putem face acest lucru , ar trebui sa avem habar , cati invitati or sa vina . Deocamdata aceasta a fost modalitatea aleasa , prin care putem preconiza numarul participantilor .
Varianta cu "plata" bucatelor la fata locului e mai complicata : case de marcat , personal specializat in vanzari etc .

Dum Oct 05, 2014 6:39 am
Membru important
Membru important

Vede-ti sigla celor de la AVPS IASI simpatica foc. Cred ca au caprioare cu coada alba fara numar pe langa Iasi .Nu avem noi destul vanat reprezentativ?

Dum Oct 05, 2014 10:15 am
Membru activ
Membru activ

jon2004 scrie:
M-am implicat si anul trecut si anul acesta , impreuna cu echipa , in organizarea si pregatirea reprezentarii asociatiei din care fac parte .
Nu este atat de simplu sa organizezi un festival si sa multumesti pe toata lumea . Cred ca un aspect important este faptul ca toti participantii vor sa deguste din bucatele prezentate . Pentru a se putea intampla acest lucru ar trebui ca numarul participantilor sa fie pe masura pregatirilor . Ca sa putem face acest lucru , ar trebui sa avem habar , cati invitati or sa vina . Deocamdata aceasta a fost modalitatea aleasa , prin care putem preconiza numarul participantilor .
Varianta cu "plata" bucatelor la fata locului e mai complicata : case de marcat , personal specializat in vanzari etc .

O sa punctez temele:
- mi-am exprimat deja opinia ca a iesit ceva frumos, poate sunt zgarcit cand spun doar frumos. Sincere felicitari tuturor celor care au participat la succesul evenimentului.
- nu reusesti niciodata sa multumesti pe toata lumea, nu cred ca poate contrazice cineva asa ceva.
- estimarea numarului de invitati teoretic a fost facuta prin numarul invitatiilor, ca numarul celor prezenti a fost dublu, cred ca e altceva. Un vanator a primit o invitatie pentru el si pentru inca un prieten bun si defapt au umplut o masina de 5 cu ceva membri de familie. Printre ei s-au mai trezit si de astia de-al de mine care isi calca pe inima cand e vorba de pasiune.
- varianta cu plata nu e simpla si sunt constient de asta, e doar o sugestie care ar putea rezolva o problema, dar cert ar crea o alta.

Ca si o lamurire, cred ca toate observatiile pe care le aduc pot duce la ridicarea nivelului unui asemenea eveniment. Cu siguranta au fost rezolvate probleme care s-au observat anul trecut iar acum au aparut altele.
Toata lumea stie, e greu sa ajungi sus dar e mai greu sa te mentii.

"Oamenii mari vorbesc despre idei, oamenii mici despre alti oameni."

Dum Oct 05, 2014 9:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM Jabber
Membru de onoare
Membru de onoare

Da. Cata dreptate aveti !

Mar Oct 07, 2014 6:57 am
Membru nou
Membru nou

ADRIAN.B scrie:
Vede-ti sigla celor de la AVPS IASI simpatica foc. Cred ca au caprioare cu coada alba fara numar pe langa Iasi .Nu avem noi destul vanat reprezentativ?

Draga Adrian B,

Asociatia respectiva se numeste AVPS LR HUNTERS.
Tara noastra e plina de observatori fini.A te uita in gradina vecinilor e un sport national. Fiecare e liber sa-si puna ce vrea ,ca sigle,denumiri atita timp cit aduc ceva nou in vinatoarea din Romania.Inainte de a arunca cu rahat, politicos era sa intrebi daca are vreo conotatie anume reprezentarea grafica si ai fi primit un raspuns politicos. Cu stima,
Gabi T

Mar Oct 07, 2014 8:10 am
Membru important
Membru important

Eu zic sa nu va ambalati nici unii nici altii, e pacat.
Sigur de vina e firma producatoare de material publicitar... ;D

Mie Oct 08, 2014 7:07 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu vreti voi sa faceti un topic dedicat siglei respective si sa discutati aici despre subiectul acestui topic ???

Mie Oct 08, 2014 7:40 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 12 mesaje ]