Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Noi 22, 2019 1:25 pm

Răspunde la subiect  [ 2389 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 155, 156, 157, 158, 159, 160  Următorul
Poze, filme sau scene de vanatoare cu mistreti 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Poze, filme sau scene de vanatoare cu mistreti
Ba da....Altul de selectie. ;) ;)
Nu am noroc la trofee.
Ia uite ce a avut in gura.

Imagine

Mar Dec 09, 2014 9:00 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Inca un vierus impuscat la noi la grupa.

Imagine

Mar Dec 16, 2014 1:55 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Frumos, frumos, pacat ca nu a vrut si primul sa "ramana".
Dar nu detaliezi nimic? Ca dupa, am inteles ca a fost o intreaga dezbatere pe tema asta, despre cum si in ce fel...
Acum te inteleg si mai bine, cand imi aduc amite de povestea ta cu Geani.

Mar Dec 16, 2014 3:40 pm
Moderator
Moderator

Nu stii ca tot ce se intampla in padure, ramane in padure?
Noi sa fim sanatosi! :icon_bere:

Mar Dec 16, 2014 4:06 pm
Moderator
Moderator

paungeorgica scrie:
Frumos, frumos, pacat ca nu a vrut si primul sa "ramana".
Dar nu detaliezi nimic? Ca dupa, am inteles ca a fost o intreaga dezbatere pe tema asta, despre cum si in ce fel...
Acum te inteleg si mai bine, cand imi aduc amite de povestea ta cu Geani.

Pai vad ca ai fost si tu acolo,de ce trebuie sa detalieze Bogdan?Poate ne spui tu cum a fost.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Mar Dec 16, 2014 6:27 pm
Moderator
Moderator

Am spus de nenumarate ori ,vinatoarea la mistret cu goana, inseamna ,,echipa,, si meritele sunt la comun desi nu pare .Merit au cei ce ,,taie urmele ,,merit au cei ce fac goana, merit au si cei ce trag , merit au ciinii , si de asemeni (cred eu )merit insemnat cei ce recupereaza vinatul ranit .

P.S. Cit priveste adjudecarea piesei , la mistret, e primul foc incompatibil cu viata viinatului ,chiar daca acesta mai reuseste sa se mai deplaseze .Aici pot apare in anumite cazuri interpretari subiective ,dar eviscerarea si transarea carcasei lamuresc problema.

Mie Dec 17, 2014 12:18 pm
Membru important
Membru important

alexx5 scrie:
Cit priveste adjudecarea piesei , la mistret, e primul foc incompatibil cu viata viinatului ,chiar daca acesta mai reuseste sa se mai deplaseze .

Va referiti la piesa de mai sus sau in general?
P.S. primul foc doar i-a rupt piciorul si nimic mai mult.

Mie Dec 17, 2014 1:02 pm
Moderator
Moderator

La modul general.

Joi Dec 18, 2014 10:20 am
Membru activ
Membru activ

Alexx5 are dreptate.....si vanatoreste si rational si ca bun simt. Regretabil ca se mai dezbat astfel de teme!
Piesa apartine celui care a dat prima lovitura apta rezonabil sa produca moartea proxima a vanatului (subliniez "proxima"). Chestia cu "eu l-am incetinit", "eu i-am rupt piciorul din fata", "eu i-am schimbat directia", "oricum murea pana maine-poimanine" , le consider discutii demne de gradinita.
Personal, as mai avea o sigura precizare, anumea aceea ca in cazul loviturilor cu efect tanato-generator (mortal) indelungat, cand desi lovitura va produce un deces cert (ex. lovitura in stomac sau intestine) piesa ar trebui sa apartina celui care l-a recuperat. Tragatorul, daca doreste sa-si asume vanatul, n-are decat s-o faca prin a incepe si sa-si asume lovitura nesatisfacatoare si sa contribuie nemijlocit (chiar ajutat fiind) la recuperarea vanatului. N-are timp, n-are dorinta, n-are putinta....asta e!!! Sa accepte situatia barbateste!
Eu as refuza sa-mi rup picioarele, sa-mi pierd timpul si sa risc viata cainelui sau chiar a mea cautand un vanat lovit indoielnic in vreme ce "fericitul" poate-si soarbe cafeaua la birou, cum , tot astfel i-as ceda piesa (bucuros sau cu regrete) unuia care a facut ceea ce eu trebuia sa fac, dar n-am vrut sau (ghinion) n-am putut. Restul e sirop!

Vin Dec 19, 2014 1:31 am
Membru activ
Membru activ

Se mai intampla si sa traga mai multi aproape in acelasi timp si vanatul sa incaseze mai multe lovituri in zone vitale. In astfel de stiuatii cel mai destept nu trage si cel mai putin destept nu renunta sa isi revendice piesa.

Vin Dec 19, 2014 8:42 am
Membru important
Membru important

clujeanul scrie:
Se mai intampla si sa traga mai multi aproape in acelasi timp si vanatul sa incaseze mai multe lovituri in zone vitale. In astfel de stiuatii cel mai destept nu trage si cel mai putin destept nu renunta sa isi revendice piesa.

:icon_lol: :icon_lol: buna asta.
Daca discutam de piesa de mai sus ma vad nevoit sa fac completari pt ca tot eu am fost cel care a deschis subiectul.
La fata locului nu a existat niciun fel de dubiu cine a tras primul si i-a rupt piciorul si cine a tras al doilea foc mortal.
Numai ca la o sezatoare am auzit ca s-ar fi dezbatut si clarificat ca cel care i-a rupt piciorul la porc este cel indreptatit sa revendice piesa, dar asta o stiu numai la stagiu de barfa, de asta l-am intrebat pe Bogdan daca stie mai multe amanunte.

Vin Dec 19, 2014 9:08 am
Moderator
Moderator

Tot de la sezatoare am auzit ca după primul foc mistrețul s-a oprit în 5 m și a început sa se învârtă în loc, apoi a venit al 2-lea foc.Ce nu înțeleg eu ce mai contează cine l-a impuscat?Nici măcar nu a fost vreun vier capital.Important zic eu ca piesa nu a plecat ranita.La câte piese doborâte are primul trăgător chiar nu contează cine îl revendica.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Vin Dec 19, 2014 9:31 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Dragilor Nu este normal ca cineva care trage in mistret incepand din zona posterioara(popo) si pana aproape de plaman !!! sa revendice mistretul !!! Cine da al doilea foc care este si mortal , acela este castigatorul !!
Daca tragi de la plaman in sus spre ochi si porcul se mai duce o anumita distanta si a doua persoana trage o lovitura mortala atunci porcul este al primului vanator care a tras.
Lovitura in picior este de mai multe feluri : copita, incheietura,partea superioara.
Incepand cu jumatatea piciorului fata se considera lovitura fatala.
Deci restul de discutii nu-si au rostul !!
Multi dintre voi stiu ce distanta parcurge un mistret cu o lovitura in burta,picior,coaste, adica lovituri proaste nedemne de vanat.
Numai bine
ps: daca raneste mistretul si nu-l recupereaza si este recuperat de organizator atunci trebuie sa plateasca taxa de ranire si recuperare(aceasta se duce la persoana cu caine care a recuperat mistretul), daca nu plateste atunci piesa este a Recuperatorului.
Asa se procedeaza in tarile civilizate si cu traditie in vanatoare.La noi p..a !! Traista tata , mai bine ma cert cu un ortac decat sa plec cu mana in cur acasa si cu gaura in buget: 1 glont,taxa gonaci,mancare,combustibil, murdarit hainele de vanatoare(detergent,curent,uzura masina de spalat), spalat masina dupa vanatoare.
Am auzit ca mai sint zone de "salbatici" in tara unde se cearta pe vanat si au taiat iepurele in doua ca sa fie toata lumea multumita !!!
Urat fratilor !!

Vin Dec 19, 2014 9:48 am
Membru important
Membru important

otyss_68 scrie:
Tot de la sezatoare am auzit ca după primul foc mistrețul s-a oprit în 5 m și a început sa se învârtă în loc

S-a intors doar si se uita inspre locul de unde a plecat respectiv in directia gonacul care l-a deranjat in culcus.
otyss_68 scrie:
apoi a venit al 2-lea foc.Ce nu înțeleg eu ce mai contează cine l-a impuscat?Nici măcar nu a fost vreun vier capital.Important zic eu ca piesa nu a plecat ranita.La câte piese doborâte are primul trăgător chiar nu contează cine îl revendica.

Aici vine partea amuzanta, daca in discutia asta a facut parte si cel care a tras primul foc (care bine zis, la cate piese are la activ ar fi culmea sa-si adjudece o piesa de acest gen pe nedrept in defavoarea unei persoane care s-ar bucura si daca pusca si un godac) sau toata discutiile au fost purtate de ce-i din jur care nu au fost bine informati.
adrian matei scrie:
Lovitura in picior este de mai multe feluri : copita, incheietura

Lovitura a fost plasata fix in incheietura piciorului din fata.

Vin Dec 19, 2014 11:50 am
Membru important
Membru important

Discutia asta nu am inceput-o noi si nici nu o s-o finalizam sunt sigur aici.
Eu cand m-am facut vanator batranii aveau o regula simpla :primul foc la vanat mare,ultimul foc la vanat mic(binenteles nu cand cade fazanul sau in timp ce se da iepurele peste cap). Aceasta regula fiind foarte empirica si creand multe divergente in timp s-a schimbat. La o grupa de vanatoare unde se impusca un vanat mare apar animozitati, pasiuni ,barfe ,subiectivisme si raman la nivelul acesta insa problema e mult mai spinoasa cand vanezi undeva pe bani, atingi o piesa,ti se atribuie o platesti dupa care auzi povesti ce fraier esti cum ai platit piesa altuia(si fu....t si cu banii luati).
Din acest motiv in grupul nostru si cam in toate locurile unde am vanat regula e foarte clara:PRIMA LOVITURA CAUZATOARE DE MOARTE (cap,gat,trunchi inclusiv stomac ,mate,ficat,plamini etc.) nu picioare(ca e rupta artera femurala) ,bot(ca moare de foame) si daca sunt si asa discutii hotaraste organizatorul care e prima lovitura datatoare de moarte,fericitul plateste iar pierzatorul ramane cu banii insa daca unul din grup ii mai aude gura(si a fost cazul) carcotasul este exclus definitiv(prea multa democratie strica iar respect ,traditii bun simt,etica sunt cuvinte care nu prea sunt compatibile cu noi ).

Vin Dec 19, 2014 3:17 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 2389 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 155, 156, 157, 158, 159, 160  Următorul