Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Noi 22, 2019 1:27 pm

Răspunde la subiect  [ 2389 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 156, 157, 158, 159, 160  Următorul
Poze, filme sau scene de vanatoare cu mistreti 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Poze, filme sau scene de vanatoare cu mistreti
paungeorgica scrie:
otyss_68 scrie:
Tot de la sezatoare am auzit ca după primul foc mistrețul s-a oprit în 5 m și a început sa se învârtă în loc

S-a intors doar si se uita inspre locul de unde a plecat respectiv in directia gonacul care l-a deranjat in culcus.
otyss_68 scrie:
apoi a venit al 2-lea foc.Ce nu înțeleg eu ce mai contează cine l-a impuscat?Nici măcar nu a fost vreun vier capital.Important zic eu ca piesa nu a plecat ranita.La câte piese doborâte are primul trăgător chiar nu contează cine îl revendica.

Aici vine partea amuzanta, daca in discutia asta a facut parte si cel care a tras primul foc (care bine zis, la cate piese are la activ ar fi culmea sa-si adjudece o piesa de acest gen pe nedrept in defavoarea unei persoane care s-ar bucura si daca pusca si un godac) sau toata discutiile au fost purtate de ce-i din jur care nu au fost bine informati.
adrian matei scrie:
Lovitura in picior este de mai multe feluri : copita, incheietura

Lovitura a fost plasata fix in incheietura piciorului din fata.

Din cite citesc si inteleg,se pare ca tu esti cel cu lovitura decisiva.Felicitari.Sunt rai cei care nu vor sa-ti recunoasca gloria. ;D ;D

Vin Dec 19, 2014 6:14 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Nu are importanta cine a fost implicat (eu si cu... de aceasta data) discutam dor de principiu ce se mai intampla in unele situatii si ce discutii mai sunt pe la sezatori.
Multumesc, buna asta cu gloria :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

Vin Dec 19, 2014 6:36 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

paungeorgica scrie:
Nu are importanta cine a fost implicat (eu si cu... de aceasta data) discutam dor de principiu ce se mai intampla in unele situatii si ce discutii mai sunt pe la sezatori.
Multumesc, buna asta cu gloria :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

Daca ar fi sa adun toti mistretii puscati de mine si adjudecati de altii in 23 de ani,as face un muzeu.Este ca si la box:vrei sa nu te fure arbitrii:fa-l ko.Daca tragi la porc si mai merge 50m,exista riscul sa mai bage colegii in el vreo 10 focuri ;D Pusca-l sa ramina in foc si atunci nu mai sunt comentarii,dar,oricum,importanta este contributia tuturor,de la gonaci si ciini pina la macelar si bucatar.

Vin Dec 19, 2014 6:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cu scz de rigoare, tot nu sunt sigur ca am inteles...
Porcul a fost impuscat in incheietura la copita sau la cot ?

Dum Dec 21, 2014 7:58 pm
Moderator
Moderator

cybelle scrie:
Cu scz de rigoare, tot nu sunt sigur ca am inteles...
Porcul a fost impuscat in incheietura la copita sau la cot ?

In partea superioara.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Dum Dec 21, 2014 7:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

In acest caz, este foarte posibil ca primul foc sa fie decisiv.
In alta ordine de idei, nu cred ca se face sa tragi foc in animalul din fata altui vanator.
Trebuie lasat vanatorul sa dubleze focul, sa se simta bine la acea vanatoare.
Altfel nu se poate mandri nici primul si nici al doilea, chiar daca porcul este picat.
Primul pt ca nu l a vazut nemiscat in fata lui, iar al doilea ca i a furat piesa primului, piesa ranita grav si usor de impuzcat decisiv.
Parerea mea.....

Mar Dec 23, 2014 10:15 am
Moderator
Moderator

Status: Conectat
Poate ca asa o fi intre "gentlemani. la tarc". Regula asta este la vanatoarea la iepuri nu la mistreti.
In realitate, e bine sa tragi pana nu mai clinteste daca ai posibilitatea si culuar bun. Am vazut asa multi facuti pachet, picati cu tumbe spectaculoase apoi s-au ridicat si-au sters-o si nici c-au mai fost gasiti incat un porc ce fuge in 3 picioare in fata vecinului e o tinta numa buna de dat jos definitiv. De unde stii ca nu i s-a blocat arma sau n-a luat foc si nu mai are alt foc sau are cinci la dispozitie ... stai sa astepti sa se hotarasca?
Sa nu uiti ca vanatoarea este COLECTIVA .... intai sa ramana jos apoi urmeaza felicitarile si masa.

Mar Dec 23, 2014 8:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:
Poate ca asa o fi intre "gentlemani. la tarc". Regula asta este la vanatoarea la iepuri nu la mistreti.
In realitate, e bine sa tragi pana nu mai clinteste daca ai posibilitatea si culuar bun. Am vazut asa multi facuti pachet, picati cu tumbe spectaculoase apoi s-au ridicat si-au sters-o si nici c-au mai fost gasiti incat un porc ce fuge in 3 picioare in fata vecinului e o tinta numa buna de dat jos definitiv. De unde stii ca nu i s-a blocat arma sau n-a luat foc si nu mai are alt foc sau are cinci la dispozitie ... stai sa astepti sa se hotarasca?
Sa nu uiti ca vanatoarea este COLECTIVA .... intai sa ramana jos apoi urmeaza felicitarile si masa.

Vio Vio, zici ca ai mers numai cu haiduci la vanatori la goana! ;D Dupa parerea mea, trebuie sa fim cumpatati (din practica iti spun ca un foc de 300 wm in exact incheitura superioara a piciorului din fata tranteste un porc de 100 kg la pamant si face usoara dublarea focului de acelasi vanator), dar in acelasi timp trebuie sa fim si vigilenti deoarece este posibil ca primul foc tre sa fie dublat de al doilea foc din mai multe motive...foc tangential la cap/coloana si porcul cade in prima faza si apoi se ridica si pleaca, foc in sistemul osos in diferite parti ale corpului si datorita energii enorme descarcate de multe gloante de carabina, porcul cade sau e trantit la pamant in prima faza, dar dupa ce se dezmeticeste o sa plece bine merci. :dansez:
Bun, acum ca stim de toate aceste cazuri, totusi sunt de parere ca cel care a dat primul foc cauzator de moarte sau care a incetinit mistretul trebuie sa aiba sansa sa dubleze focul sau sa traga la porcul in cauza pana cand situatia se apropie de limita (iese din raza de actiune a unui glont bine plasat sau intra in plantatie/zbeg/tufisuri) si doar apoi vecinul de stand (care presupunem ca a asteptam cumintel si atent) trebuie sa dea drumul la foc. Pe scurt mie asa mi se pare omeneste si etic! :pa:

Respecte dragilor! :respect:

Mie Dec 24, 2014 8:31 pm
Membru important
Membru important

La noi lucrurile sunt simple, vanatul mare e a celui care a dat prima lovitura cauzatoare de moarte imediata (exclus burta, picioare,coada), iar vanatul mic, al celui care l-a atins primul.

Mie Dec 24, 2014 10:01 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cu un foc asemanator, la nivelul cotului din fata, userul Laurentiu a trantit un vier de 200 kg ,poate si mai bine, apoi a dublat focul cam in acelasi loc .
Laur trage cu 9,3 iar cel de mai sus parca are 8x57.
Sustin in continuare faptul ca e urat sa ii iei unui vanator bucuria de a dubla un foc si a unei reusite poate de vis. Nu as putea povesti cuiva cu placere ca am impuscat un vier mare, ce era tavalit bine de un coleg de stand si asta unde, drept kn fata lui.

Ps: Cu ani in urma, am participat kmpreuna cu niste amici la o vanatoare de iepuri, in grup restrans, la Tulcea. Ca sa nu o lungesc, am dat peste cap cu un foc superb un iepure ce alerga spre mine, dar piezis spre stanga mea. In stanga se afla un vanator drag mie, Mosul..., Nea Fane. Daca il mai lasam 10 15 metri, piezis asa, ajungea corect la arma lui, asa toata lumea a laudat focul meu, la distanta si la fuga mare.
Mi a parut rau si atunci, si acum si o sa imi para rau pana o sa mor de acel foc necugetat.
Nu ma pot mandri cu el, cu toate ca a fost de vis !!!
Despre astfel de momente vorbesc eu, dar este foarte posibil ca parerile sa fie impartite, iar eu 'sa nu am dreptate'...

Pps: Vierul doborat din primul foc de altfel, dar dublat cu focul doi TOT DE ACELASI VANATOR, Laurentiu adica, a fost foarte gustos SI AM AVUT TOTI ce povesti la masa: Laurentiu cum a tras, eu cum l am pregatit, iar ceilalti.....'Cum a iesit ursul pe Nea Popa...'.... :))

Joi Dec 25, 2014 9:53 am
Membru important
Membru important

Tot in ideea asta, sunt curios de parerile voastre:
In toamna, la o vanatoare, Tisza a dat de un vier, printr-un nefericit curs al evenimentelor nu am ajunsateu sa-l impusc la caine *s-a tras pe standuri cand mai aveam 10-15 m pana la porc, era frunza si nu aveam tinta clara. Pleaca porcul cu cateaua dupa el, iese pe standuri, se trage si pleca ranit prin burta. Ajunge intr-un lan de porumb, unde taie cateaua pe burta si pe pulpa spate, destul de urat. Cand ajung acolo, cateaua era deja in masina si oamenii stateau in jurul porumbului *nici unul nu a intrat la porc, caini nu mai latra unu. Eu am intrat in porumb, am vazut porcul pe un rand si l-am impuscat. La sfarsit, toata lumea felicitari. Nu am mai stat la imparteala, am mers la veterinar si l-am rugat pe un coleg sa ia el trofeul *nu un trofeu mare dar deh.. amintire. Si asa am ramas, cel care a ranit a zis ca el are primul foc si ca e al lui.. s-a mai discutat pe aceasta tema si parerile au fost impartite, as vrea si parerea voastra..

Imagine

Imagine

Mie Mar 04, 2015 10:50 pm
Membru important
Membru important

Daca prima lovitura nu a atins niciun organ vital, porcul e al tau.

Joi Mar 05, 2015 7:46 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Mie Mar 18, 2015 11:36 am
Membru activ
Membru activ

Purcei inca nu?

Mie Mar 18, 2015 12:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nici la noi nu au aparut inca scroafe cu purcei la punctele de hranire.

Mie Mar 18, 2015 12:28 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 2389 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 156, 157, 158, 159, 160  Următorul