Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Noi 18, 2019 7:45 am

Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Vierul capital 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Vierul capital
In perioada imperecherii, peste zi, vierul sta deoparte. Asta datorita faptului ca e mai precaut si nici nu e agreat de purcei si tineret. Cand se lasa seara, vierul se intoarce la turma si umbland dupa scroafe este foarte agresiv cu restul turmei, fugarindu-i in permanenta. Din cauza asta, in aceasta perioada turmele sunt in permanenta miscare. Cand vine turma la punctele de hranire, primii apar purceii si tineretul(vadit agitati), urmati indeaproape de scroafe si abia la urma apare vierul. Cand e panica(goana) scroafa preia conducerea, urmata de purcei si tineret. De cate ori, la goana v-a iesit vierul impreuna cu turma?

Vin Ian 10, 2014 12:00 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Status: Conectat
Cel putin o data: turma de peste 12 piese, condusa de scroafa si in coada venea vierul cel mare, la rand cu godacii mai mici. S-a tras, turma s-a spart, s-a reorganizat imediat si a iesit pe alte standuri, de data asta cu vierul cel mare in frunte.
Orice regula e "facuta" sa aiba si exceptii. :P

Vin Ian 10, 2014 11:30 am
Moderator
Moderator

Ionica M scrie:
De cate ori, la goana v-a iesit vierul impreuna cu turma?

De multe ori in lunile noiembrie-decembrie.
In general e pe la coada turmei.
Anul trecut, am vazut ziua turma hranindu-se in jurul orei 14, iar cu turma se aflau pe langa scroafe si purcei 3 vieri de aproximativ 4-5 ani de peste 150 kg.

Nu cred ca toti vieri se ghideaza dupa o regula...

Vin Ian 10, 2014 11:40 am
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
Ionica M scrie:

Anul trecut, am vazut ziua turma hranindu-se in jurul orei 14, iar cu turma se aflau pe langa scroafe si purcei 3 vieri de aproximativ 4-5 ani de peste 150 kg.

Sunt de acord sa fie cu turma cand sunt in miscare si linistiti.
Eu am intrebat la goana...
De obicei vierul o rupe in alta parte...

Vin Ian 10, 2014 12:36 pm
Moderator
Moderator

Ionica M scrie:
ventura scrie:
Ionica M scrie:

Sunt de acord sa fie cu turma cand sunt in miscare si linistiti.
Eu am intrebat la goana...
De obicei vierul o rupe in alta parte...

Asa este.
Daca sunt departe de gonaci si nu simt amenintare iminenta nu se despart si ies la standurile in care vanatorii sunt in liniste deplina, ei fiind de obicei la coada... (nu si camulflati...eu nu stau dupa copaci ori boscheti ci la vedere si de la urs la vulpe au venit pe mine fara sa ma observe daca nu am miscat).
Daca simt vanatorii in standuri ori s-a dat vreun foc dupa ei, rup randurile...

Vin Ian 10, 2014 12:41 pm
Membru important
Membru important

Am fost in zona in care se vaneaza numai la panda. La puctul de hranire vine prima data turma (mereu scroafa conducqtoare prima) si dupa 15-20 minute apare si vierul, care se hraneste putin separat de turma. Nu se apropie nici el de scroafe si nici purceii de el. Inca o treaba, o scroafa mare bate un vier. Din simplu motiv ca scroafa are motiv in timp ce vierul nu.

Mie Ian 15, 2014 2:39 pm
Membru activ
Membru activ

Un subiect foarte interesant care multi poate nu-l inteleg ca atare.Eu sunt de principiu ca nu toti reprezentantii unei specii se comporta dupa o anumita regula deci ca atare la mistreti nu poti spune ca regula e sa fie cu turma sau sa fie laturalnici vorbind doar de perioada de imperechiere am intalnit vieri capitali si cu turma sau turmele si singuri solitari.Acum vier capital din punctul meu de vedere este vierul cu trofeu foarte mare peste 23-24 cm asta observand doar dupa recoltarea exemplarului si nu dupa urme pentru ca pot fi vieri cu un trai foarte bun si la 3 ani sa aiba urma enorma dar colti mici sau vreo scroafa batrana si destul de mare si poate chiar vier batran dar intrat in regres slabit si cu coltii foarte tociti sau rupti dar copita ii ramane tot mare din perioada lui de glorie.Acum zic ca nu este o regula pentru ca in aceiasi zi intr-o turma de 37 de exemplare ereau 4 vieri capitali tot in aceiasi zi pe acelasi fond dar la o distanta foarte mare un al vier singur singurel intr-o rapa.acum acesta singur erea foarte mare si ca,colti si ca, corp si nu avea nimic.din cei 4,2 ereau foarte mari si la urme si corp si greutate si colti, dar unu din ei prezenta taieturi si semne ale batailor pentru suprematiie iar ceilalti 2 ereau mai mici de corp, vizibil slabiti, mari la urma coltii mari unu din ei erea foarte batut de ceilalti pentru ca erea taiat peste tot dar la coltii care ii avea ar fi putut si el sa provoace rani severe dar nu a mai avut forta.deci nu cred ca este vreo regula in perioada de imperechiere uni sunt cu turma se bat se schinjuie poate chiar ajung sa moare si alti doar pe timpul nopti sunt langa turma apoi se retrag unde stiu ei liniste. Am cititi ca vieri nu dorm cu turma sau dorm mai departe asta iarasi nu este o regula sunt zile in care unor scroafe din turma le e de vier si in acele zile vierul nu le lasa sa se aseze in strat am intalnit situatii cand la ora 12 ziua se alergau si se grohaiau in padurea rara se bateau si ramau alte zile la ora 14 si zile in care la 9 ereau in lastar in strat depinde mult de cati membri de sex feminin sunt in turma pentru ca nu tuturor le vine perioada o data. O alta problema esta aceea ca nu sti cand iese viereu ca iese la sfarsitul turmei ca nu iese cu turma ca iese pe alta parte.de regula cand simte pericolul incearca pe cat posibil sa ramana pe loc si turma sa plece acum depinde si cati caini sunt in goana si ce ia cainele ca daca apuca si latra din prima pe vier poi cu vieru iese la stand daca pleaca cu turma cu turma se duce si vieru fenteaza goana.uni vieri stau si se bat cu caini alti pleaca cu turma la prima bataie din palme.am intalnit situatie in care turma a iesit din goana foarte multi mistrti dupa care caini au intrat iar si au iesit cu 2 vieri enormi de mari dar care sau scurs sub privirile noastre fara a le putea face nimic fiind departe si nepregatiti.acum ca tot am mai auzit pe multi"si eu in care trag, cum stiu care e vier si carei scroafa??" eu zic ca daca esti vanator sti in ce tragi, cu lisa pana la 80 100 m vezi cu aproximatie daca are botul mult mai umflat si daca are sulac iar daca dai pe luneta poti vedea cu exactitate fara a avea motive sa te scuzi ca nu tiai dat seama ca ar fi scroafa.cert este ca nu e etic si nici benefic unui fond sa impusti conducatoarea de card(ea este cea mai batrana stie locurile potecile si invata toata turma sa supravietuiasca) si nu numai conducatoarea, scroafele mari nu trebuie impuscate, o scrofita de un an 2 da dar nu cele mari.Nu stiu daca am fost inteles dar eu pe premiza asta merg.Respect tuturor celor care respecta vanatul!

Vin Ian 17, 2014 11:55 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2