Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Noi 18, 2019 2:44 am

Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Vinatorii vechi la goanele de mistreti 

Are grupa de vinatoare ceva de invatat de la vinatorii vechi?
da 85%  85%  [ 96 ]
nu 11%  11%  [ 12 ]
indecisi 4%  4%  [ 5 ]
Voturi totale : 113

Vinatorii vechi la goanele de mistreti 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Vinatorii vechi la goanele de mistreti
Am decis sa pun in discutie aceasta tema in urma unor pareri diferite ivite in cercurile vinatoresti.Unii spun ca cei vechi aduc un plus de cunostinte altii ca merg greu si sint depasiti.Astept pareri pe aceasta tema.

Mie Noi 11, 2009 7:49 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Mesaj Răspuns: Vinatorii vechi la goanele de mistreti
  Parerea mea e ca in ceea ce priveste aportul de cunostinte adus de vanatorii cu o oarecare vechime trebuie analizat de la caz la caz . Sunt cazuri in care un vanator batran stie foarte bine unde trebuie asezat standul , cum trebuie organizata goana , poate aduce un plus de seriozitate , poate transmite mai departe unele obiceiuri vanatoresti si poate educa in spiritul eticii vanatoresti pe cei mai tineri . In alte cazuri sunt vanatori batrani care deja sunt depasiti de situatie , care nu se adapteaza conditiilor noi de vanatoare , care desi terenul s-a schimbat si mistretii nu mai stau in locurile stiute de ei nu vor sa accepte ca o alta goana e mult mai buna decat una veche etc .
  Cat priveste mersul greoi sau posibilitatile reduse de deplasare eu cred ca ar trebui ca vanatorii tineri din cadrul grupelor sa aiba o oarecare intelegere si respect fata de acestia si sa incerce sa-i inteleaga pentru ca la vanatoare nu mergem la cros si nici nu cred ca mergem pentru ca nu avem ce manca .

Mie Noi 11, 2009 8:03 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Raspunsul dat de colegul nostru @bascheri ieste foarte bine punctat, nu stiu ce as mai putea adauga.  :respect:

Mie Noi 11, 2009 8:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Chiar daca initial doream sa spun si pererea mea doar dupa citeva zile,punctul de vedere al lui Bascheri ma face sa recunosc ca exact asa gindesc si eu. Fiecare caz trebuie analizat .

Mie Noi 11, 2009 8:53 pm
Membru important
Membru important

Desi fac parte din categoria celor batrani (scuzati nesimtirea, dar va asigur ca merg mult mai bine decat multi tineri) afirm cu tarie ca nu e neaparat ca daca esti batran esti si bun vanator. Dar daca esti si in varsta si esti si bun vanator, cu bune cunotinte despre etologie, atunci cred ca a pune aceasta intrbare este ca si cum ai intreba daca elevii si studentii au nevoie de profesori, s-au daca pacientii au nevoie de medici.

Joi Noi 12, 2009 11:31 pm
Membru important
Membru important

Am avut onoarea de a vana impreuna cu o  grupa de vanatoare in care se aflau si doi vanatori batrani dintre care unul parca era desprins realmente din tablourile vechi de vanatoare: purta barba, palarie intotdeauna, fuma pipa chiar si cand tragea iar ca arma avea un ij de 12 clasic cu care nu prea dadea gres mai ales ca stia cand trebuie tras la porc. De aceea nu prea i se auzea glasul batranului ij decat rar dar cand era cazul totusi, stiam ca a mos Licu a vanat mistret.
    Deci acest vanator pe langa faptul ca era un cunoscator desavarsit al fondului pe care vana-si nu numai- cunoscand trecatorile ca nimeni altul se putea tine la pas alaturi de cei tineri fara probleme sarind peste santuri cu toate ca era nu tocmai slabut.
    Eu consider ca un vanator batran in grupa nu poate decat sa foloseasca tinerilor fie cahiar si prin buna dispozitie pe care o creaza in general acestia sau prin povestile ori povestirile lor
    Am uitat sa precizez ca batranul despre care povestesc atunci cand l-am cunoscut eu avea 74 de ani.Anul asta l-am revazut la Festival la Bata si am auzit ca practica inca vanatoarea la standardele amintite

Ultima oară modificat de Mircea-30 pe Vin Noi 13, 2009 12:07 am, modificat 1 dată în total.

Joi Noi 12, 2009 11:56 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

e o vorba pe la noi ! daca ai un batran vinde l , daca nu ai unul , cumpara ti !

intradevar vanatorii batrani cunosc vanatoare si stiu mute lucruri dar sunt vanatori batrani care nu mai stiu sau nu ca nu mai stiu ! nu au stiu niciodata ! oricum , indiferent de situatia un batran trebuie respectat si mai mult de atat un batran vanator !  :respect:  

Nu are nici o importanta ca batranul nu mai poate tine pasul cu tinerii ! e vanator ! trebuie respectat si trebuie ajutat ! trebuie luat in asa fel ca si un coleg oarecare nu exclus fiindca e batran ! toti suntem unul ! pe toti ne uneste aceeasi pasiune ! cine huiduie si nu respecta asta garantat ca nu o sa poarte-n umar arma cat batranul ! eu ii respect si ca sa va demonstrez asta va spun urmatoarea poveste ! la nou in grupa pina mai anul trecut am avut un coleg maghiar Sekely Arpad (Arpi baci) , acum cu varsta de vreo 80 de ani si la controlul de anul acesta nu a mai primit tidula ca mai poate detine arma si sa vaneze(imi inchipui suferinta lui). drept dovada  noi , grupa lui si elevii lui deoarece a fost profesor de vanatpare vreo 30 de ani il respectam si chiar si la sedinta de alegeri de grupa l am chemat si la petrecere si il vom chema in continuare!   iar eu iepurele puscat de mine la deschidere i l am facut cadou dansului ! inainte de inceperea sezonului mi am propus ca primul iepure pscat i l daruiesc lui ! tare s a bucurat dandu i lacrimile !  :respect:

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Joi Noi 12, 2009 11:57 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Am cicit undeva o poveste(poate aici pe forum) care suna mai pe scurt cam asa : s a facut o vanatoare cu oameni mari  jeepuri carabine bani si wiskane ! toata lumea buna a ocupat cele mai bune standuri si trecatori si un batranel s a pus in locul lui intr o vale cu ij ul lui vechi ,fiind dublura de stand . incepe goana si incep si misretii sa iasa ! se aud impuscaturi la toti bastanii , multe impuscaturi , iar la final de vanatoare organizatorul intreaba : cine a puscat mistret ?  . nimeni nu a impuscat nimic si atunci organizatorul zice : mergeti acolo in vale si aduceti cei 2 mistreti cazuti ! la care unul din maretii noi carabinieri intreaba : de unde stii ca s au puscat 2 mistreti ? organizatorul raspunde " pantru ca batranul a tras 2 focuri !

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Vin Noi 13, 2009 12:07 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

:respect:

Foarte adevarata intamplarea asta!

Vin Noi 13, 2009 7:23 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

carpineanu flavio scrie:
...e o vorba pe la noi ! daca ai un batran vinde l , daca nu ai unul , cumpara ti !

Asta nu am inteles...

Vin Noi 13, 2009 9:02 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Am vazut vanatori batrani care nu se fereau sa mearga in goana si unii mult mai tineri care ptr.ei goana o privesc ca pe un chin.

Vin Noi 13, 2009 9:30 am
Membru de onoare
Membru de onoare

carpineanu flavio scrie:
Am cicit undeva o poveste(poate aici pe forum) care suna mai pe scurt cam asa : s a facut o vanatoare cu oameni mari  jeepuri carabine bani si wiskane ! toata lumea buna a ocupat cele mai bune standuri si trecatori si un batranel s a pus in locul lui intr o vale cu ij ul lui vechi ,fiind dublura de stand . incepe goana si incep si misretii sa iasa ! se aud impuscaturi la toti bastanii , multe impuscaturi , iar la final de vanatoare organizatorul intreaba : cine a puscat mistret ?  . nimeni nu a impuscat nimic si atunci organizatorul zice : mergeti acolo in vale si aduceti cei 2 mistreti cazuti ! la care unul din maretii noi carabinieri intreaba : de unde stii ca s au puscat 2 mistreti ? organizatorul raspunde " pantru ca batranul a tras 2 focuri !

Da dar egzista si cazuri opuse. La goana la mistret, porcul se afla direct intre mine si vecinul de stand, era sa ma cac pe mine cand am vazut ca indreapta carabina direct in directia mea si trage, am avut noroc nu sa intimplat nimic dar asta a fost noroc. Vecinul de stand a fost un vanator batrin. Cu alta ocazie tot un vanator batrin nea stricat goana pentru ca nu a pastrat standul asa cum a fost pus de organizator, el stie mai bine si cind a iesit mistretul nu am putut trage din cauza lui. Tot un vinator batrin a ridicat un sorecar ranit si in loc sai crume suferinta sa apucat sal traga de limba si sa io suciasca pina ia umplut capul de singe si mai si ridea de prostia sa. Egzemple sint multe si negative si pozitive asa ca un raspuns nu poate fi dat decit de la om la om ca doar nu toti sint la fel si doar faptul ca e batrin si vineaza de cind se stie nu inseamna nimic.

Vin Noi 13, 2009 9:32 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Sunt vanatoari batrani care au consumat degeaba oxigenul di padure :haha:

Vin Noi 13, 2009 9:55 am
Membru de onoare
Membru de onoare

am cunoscut cazuri si cazuri. de la unii am invatat vanatoare, cu tenta de braconaj, de la unii am invatat respect si egi nescrise nicaieri ale vanatorii.
dar au fost si altii (putini, din fericire) care n-au avut ce sa ma invete, decat doar sa ma feresc din calea lor, sa ma ascund dupa copaci sau sa ma urc in ei si sa ma rog sa nu caute cu tevile iepurele sau mistretul prin copaci

Vin Noi 13, 2009 9:58 am
Moderator
Moderator

Ai dreptate Bogdane...depinde de fiecare...in grupa am un vanator de 44 de ani cu acte plus acei ani in care si-a facut ucenicia...de la omul ala chiar am invatat multe...imi aduc aminte o intamplare...eram la iepuri...eu bineinteles la vreo 12-13 ani gonac fiind eram pe langa acest batran(desi nici nu se vede ca ar fis asa)...se mergea la sarite si la un moment il vad pe vanator ca se opreste si face zgomot cu piciorul in niste ierburi...imi dau seama ca vazuse iepurele pe barlog si vroia sa-l faca sa sara ca sa nu-l puste pe barlog...iepurele fiind surprins nu se ridica iar batranul tacticos il ocoleste si trece de el...bineinteles ca iepurele o zbugheste in spate dar batranul nu a mai ridicat arma dupa el...am invatat o lectie buna atunci....si cum in fiecare padure mais sunt si uscaciuni asa mai sunt si vanatori batrani printre noi...dar cu toate astea trebuie sa-i respectam si sa-i facem fericiti ca inca mai pot vana alaturi de noi...

[color=#008000]Doamne, binecuvanteaza cu zambet ispravile mele trecute si ingaduie sa ajung a povesti prietenilor mei pe cele viitoare![/color]

Vin Noi 13, 2009 10:11 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul