Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Noi 21, 2019 7:17 am

Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Vinatorii vechi la goanele de mistreti 

Are grupa de vinatoare ceva de invatat de la vinatorii vechi?
da 85%  85%  [ 96 ]
nu 11%  11%  [ 12 ]
indecisi 4%  4%  [ 5 ]
Voturi totale : 113

Vinatorii vechi la goanele de mistreti 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Vinatorii vechi la goanele de mistreti
O vorba din batrani spune asa:
" Orice cal de rasa ajunge gloaba ... dar nu toate gloabele au fost cai de rasa!"
Asta spune tot si ar trebui sa dea un pic de gandit :fluier:

Abia acum am vazut sondajul, am votat afirmativ desi asta poate insemna si cazuri de genul: "-Nu faceti ca ei!". Am intalnit si cazuri din astea care se incadreaza perfect in ce spuneam mai sus :icon_lol:

Ultima oară modificat de luca pe Vin Noi 13, 2009 11:06 am, modificat 1 dată în total.

Vin Noi 13, 2009 11:00 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Cam sunt de acord si eu cu Luca si Cu Bogdan. Ma vad nevoit eu sa tip la gonacii tineri care se reped sa puna piciorul pe animal sau sa-l incalece, dar nu vad nici-un batran sa ia atitudine. Ba recent am mai vazut si pe unul care a venit manga dimineata la intalnire.
Sunt insa si unii de la care am avut multe de invatat.

Vin Noi 13, 2009 11:18 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Chestia cu pusul piciorului pe vanat am vazut-o la un batran si m-a mahnit, invatasem cateva lucruri frumoase de la el. Si culmea, despre etica :urlu:

Vin Noi 13, 2009 12:29 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

batranii ne invata multe.din pacate majoritatea au insa aceleasi idei de la revolutia pasoptista.asta e nu ii putem schimba.la noi fiind terenul destul de greu nu prea mai vin decit cei care inca merg bine,ceilalti s-au convins ca mai mult incurca.

Mie Noi 18, 2009 10:47 am
Administrator
Administrator

Noi avem in grupa si vanator de peste 80 de ani. De regula nu se baga in organizare, tocmai pentru ca este un caracter deosebit. Omul vaneaza de peste 50 de ani, a prins vremurile cind armele se incarcau cu pulbere pe la gura tevii. Vine cu placere de fiecare data si este chiar mai abil decat multi dintre noi. Un coleg forumist o poate confirma. Cind organizezi o vanatoare trebuie sa ai in vedere si astfel de oameni.

Mie Noi 18, 2009 11:46 am
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Răspuns: Vinatorii vechi la goanele de mistreti
marius_p scrie:
Ai dreptate Bogdane...depinde de fiecare...in grupa am un vanator de 44 de ani cu acte plus acei ani in care si-a facut ucenicia...de la omul ala chiar am invatat multe...imi aduc aminte o intamplare...eram la iepuri...eu bineinteles la vreo 12-13 ani gonac fiind eram pe langa acest batran(desi nici nu se vede ca ar fis asa)...se mergea la sarite si la un moment il vad pe vanator ca se opreste si face zgomot cu piciorul in niste ierburi...imi dau seama ca vazuse iepurele pe barlog si vroia sa-l faca sa sara ca sa nu-l puste pe barlog...iepurele fiind surprins nu se ridica iar batranul tacticos il ocoleste si trece de el...bineinteles ca iepurele o zbugheste in spate dar batranul nu a mai ridicat arma dupa el...am invatat o lectie buna atunci....si cum in fiecare padure mais sunt si uscaciuni asa mai sunt si vanatori batrani printre noi...dar cu toate astea trebuie sa-i respectam si sa-i facem fericiti ca inca mai pot vana alaturi de noi...

Pentru toti acestia nu pot decat sa ma inclin si sa imi ridic palaria in fata dansilor. Desi sunt rari, in mod clar din tineretile lui a respectat si iubit vanatul, din fericire mai sunt printre noi si astfel de exemple lasate de Dumnezeu, stiind cand sa lase arma jos chiar daca ar fi putut sa il doboare. Nu doar ahtiati dupa vanat care merg la vanatoare doar ca sa puste ceva si pentru care asa zisa etica este o mare gogomanie, exemple din astea pot sa dau sute, sau mai bine zis putem sa enumeram la nesfarsit. Pot sa bag mana in foc ca sunt in ziua de azi "purtatori de arma" care nici macar nu stiu ce este aia etica.........

Vin Oct 10, 2014 2:41 pm
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Vinatorii vechi la goanele de mistreti
''Tineretea este pretentioasa, dar tot batranetea alege mai bine''

Dum Dec 27, 2015 8:36 am
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Răspuns: Vinatorii vechi la goanele de mistreti
Mircea-30 scrie:
     Am avut onoarea de a vana impreuna cu o  grupa de vanatoare in care se aflau si doi vanatori batrani dintre care unul parca era desprins realmente din tablourile vechi de vanatoare: purta barba, palarie intotdeauna, fuma pipa chiar si cand tragea iar ca arma avea un ij de 12 clasic cu care nu prea dadea gres mai ales ca stia cand trebuie tras la porc. De aceea nu prea i se auzea glasul batranului ij decat rar dar cand era cazul totusi, stiam ca a mos Licu a vanat mistret.
    Deci acest vanator pe langa faptul ca era un cunoscator desavarsit al fondului pe care vana-si nu numai- cunoscand trecatorile ca nimeni altul se putea tine la pas alaturi de cei tineri fara probleme sarind peste santuri cu toate ca era nu tocmai slabut.
    Eu consider ca un vanator batran in grupa nu poate decat sa foloseasca tinerilor fie cahiar si prin buna dispozitie pe care o creaza in general acestia sau prin povestile ori povestirile lor
    Am uitat sa precizez ca batranul despre care povestesc atunci cand l-am cunoscut eu avea 74 de ani.Anul asta l-am revazut la Festival la Bata si am auzit ca practica inca vanatoarea la standardele amintite

'' Tineretea este pretentioasa, dar tot batranetea alege mai bine''

Dum Dec 27, 2015 8:43 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2