Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 19, 2019 3:09 am

Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
ATRAGEREA MISTRETILOR 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Re: chematoare de mistrti
am mai folosit si gudron de fag,a dat rezultate excelente,am pus la loc de hranire pe un copac

Imagine

si a iesit ceva de genul:

http://www.youtube.com/watch?v=SBDWBdCiEOA

timp de 40 de minute afacut camera poze cu blitz si porcii au ramas in zona :) :) :)

era in 22.09.2010

Ultima oară modificat de marcel64 pe Joi Dec 02, 2010 10:02 pm, modificat 1 dată în total.

Joi Dec 02, 2010 9:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

astea chiar sunt niste fotografii reusite.... ;D :o

Joi Dec 02, 2010 9:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Reusit montaj.

Joi Dec 02, 2010 10:10 pm
Membru important
Membru important

marcel64 scrie:
Am incercat si eu cu feromoni;mi-a adus o =un prieten din Germania un flacon de 100 ml; (pentru vier pe baza de urina +feromoni);am folosit de doua orin toamna asta.M-am grabit si nu am asteptat sa inceapa sa se vereasca si am dat rateu.Si-anume prima data am folosit la deal langa o livada unde faceau ravagii la mere (mistretii :) :) )Eram sigur de reusita,am studiat cum bate vantul ,cum sunt curentii de aer si am dat cu solutie pe pomi,pe crengi pe cararea facuta de porci in ultimele 4-5 zile.In jurul orei 18.00 ma asez frumos la panda sigur pe mine ca voi da lovitura,imi pun castile pe urechi sa aud din timp sosirea mistretilor si dupa aproximativ o ora si jumatate aud miscare in zmida,crengi rupte si pufaituri.Aud cum coboara porcii din desime(urmau sa parcurga aprox.150 m pana in livada)si canda sunt la marginea desimii mai sa iasa in livada aud scroafa cum pufaie,grohaie , purceii guitau ,.toti se agitau dar nu vroiau sa iasa.Au stat cam zece minute si au tatonat terenul si dusi au fost..(Trei zile nu au mai pus piciorul in livada)
La interval de doua saptaman la mijlocul lui noiembrie vreau sa pregatesc o partida de vanatoare la care aveam invitati cativa prieteni,aveam pregatite cateva locuri de hranire,dornic sa fie totul ok,le dau la baietii care supravegheau locurile der hranire feromoni sa atraga mistretii.Dupa patru zile ajung la cabana,a doua zi urmand sa aiba loc partida de vanatoare.Inspectam locurile de hranire si...stupoare,nici un bob de porumb atins.
A doua zi trei goane in vant,nici urma de porc...esecul se contura (noroc cu medicul veterinar Codrut care a ramas la cabana si a pregatit o tocana de porc"civil" si a condimentat carnea pentru disc ;D ;D ;D ;D ;D .Era ora 14.30 si ne-am hotarit sa mai facem o goana in apropierea satului, la "paraile Toii".Dumnezeu a fost generos,zeita Diana a fost alaturi de noi si mi-a scos in cale un vericas pe care l-am impuscat si astfel ziua de vanatoare a fost o reusita deplina...

Finalul...

Imagine

si binenteles

Imagine

Imagine

Imagine

astfel incit am uitat de esecul diminetii.

Dar revenind la subiectul acestui forum ;am avut timp sa ma interesez ce s-a intimplat cu feromonii mei ?(procurati de mine).Feromonii erau de vier si in perioada de imperechere scroafele in calduri sunt atrase de catre vier(si il accepta) iar vierii mari care sunt in zona vin la lupta pentru suprematie.. ??? :) :-\ ...Problema a fost ca in ambele cazuri scroafa nu a umblat dupa vier si...vier mare prin zona nu a fost.

Asa ca incercarea mea de a face treaba cu feromonii s- a terminat cu ..tocana,friptura,vin , bere

Imagine

si o partida de carti (cruce ) la gura sobei :) :) :) ;)
Vorbesti de casti ,cum sint astea si unde gasim ?

Lun Ian 24, 2011 11:25 am
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Cum putem ademeni mistretii
Exista antractant cu miros de porumb ,intreaba un prieten vinator, si daca da unde se gaseste ?

Lun Ian 24, 2011 11:33 am
Membru nou
Membru nou

Eu am căsti PELTOR ,se pot achiziţiona de la CABELAS
vezi
http://www.cabelas.com/catalog/browse/h ... t104734980

Lun Ian 31, 2011 3:44 pm
Membru important
Membru important

OK multumesc, m-am dumirit

Lun Ian 31, 2011 7:59 pm
Membru important
Membru important

florinake25 scrie:
voi merge eu la panda cu chematoarea in zilele urmatoare,si eu sunt curios si am cumparat una ,va zic cum a fost :fuga:

Ai promis ca ne spui cum a fost la pinda ,cu chematoarea...

Lun Ian 31, 2011 8:01 pm
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Cum putem ademeni mistretii
olaru scrie:
Exista antractant cu miros de porumb ,intreaba un prieten vinator, si daca da unde se gaseste ?

am gasit ceva ,vezi

http://www.magazinvanatoare.ro/0,687,ar ... 18-20.html

Mar Feb 01, 2011 6:42 pm
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: substanta misterioasa care atrage mistretul de la 500 de
danut scrie:
Acum cateva zile venind cu trenul spre cluj la mine in compartiment,din intamplare era un paznic de vanatoare din judetul sibiu nu mai i mi aduc aminte cum se numea fondul lui da nu e important.Substanta i a adus o un vanator german intr o cutie de 5 l si a costat 70 de euro,si mi a  zis ca i ajung 2 ani din ea.Este un fel de ulei de motor cu amestec de benzina ,motorina nici el nu stia exact din ce e facuta ,se da cu o pensulImaginea pe arbori si pe o distanta de 500 de m este irezistibil pentru mistret s au urs, vine si se freaca de copacul respectiv.El a zis ca aceasta substanta are rol de deparazitare pt animal,acum vreau sa aud de la voi daca ati auzit de asa ceva.

cred ca despre acest produs vorbea dar acesta face 20 euro in germania

Mar Mar 13, 2012 3:09 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Da sigur ca despre acest product vorbea, numai ca acest product nu are absolut nimic de aface cu uleiul de motor, motorina sau benzina. Defapt ieste vorba despre un destilat din sucul lemnului. Se produce asemanator cum se produce carbuni. In gropi speciale al caror pereti sint inbracati in caramida si la fund au o forma conica, se aseaza lemnul care la urma ieste astupat cu pamint. Spre diferenta de productia de carbuni lemnului i se da foc in partea de sus si arde incet spre fundul gropi. Caldura imensa scoate sucul din lemn care curge pe fundul gropi de unde curge pe un sant mai departe. La inceput sucul lemnului inca contine o mare parte de apa, de aceia se pune in cazane imense la fiert pina ajunge la conzistenta dorita. Pentru produsul dedicat vanatori se foloseste numai lemn de fag deoarece doar acesta are mirosul dorit. Unele firme mai adauga si un coctail de feromoni care da solutiei o atractie si mai mare insa atunci creste si pretul. O canistra de 2,5l costa 30€ fata de solutia fara feromoni care costa 5l in jur de 20€.

Mar Mar 19, 2013 9:47 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru nou
Membru nou

am vorbit cu un vanator mai batran si mi-a spus ca daca amestec motorina si ulei ars ii cea mai buna metoda de a atrage mistretul....uleiul ars si motorina sa fie turnate in apropierea uniu pom si partial pe pom.....eu inca nu am incercat, dar am sa incerc anulasta cand va incepe sezonul la panda ;)

Mar Mar 26, 2013 12:39 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

lorimyk scrie:
am vorbit cu un vanator mai batran si mi-a spus ca daca amestec motorina si ulei ars ii cea mai buna metoda de a atrage mistretul....uleiul ars si motorina sa fie turnate in apropierea uniu pom si partial pe pom.....eu inca nu am incercat, dar am sa incerc anulasta cand va incepe sezonul la panda ;)

P.S. a spus ca are ceva efect asupra paduchilor... :-??

Mar Mar 26, 2013 12:44 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Si cu efectul asupra naturi cum ramine sau asta nu conteaza?

Mie Mar 27, 2013 10:10 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

1 l de ulei de motor mineral sau sintetic ars aruncat pe sol poate acoperi si 2 m patrati - 25 de ani nu mai creste nimic acolo, copacul pe care l-ai stropit se va usca ... da' ce mai conteaza ....

@lorimyk
chestia asta ar mai merge facuta daca amenajezi o scaldatoare si ai grija sa pui amestecul numa in ea - 1 l la 25-50 l de apa/noroi e suficient.

Mie Mar 27, 2013 12:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul