Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Dec 08, 2019 8:22 am

Răspunde la subiect  [ 442 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Următorul
Lisa sau carabina pentru mistret la goana? 

Lisa sau carabina?
Lisa 26%  26%  [ 96 ]
Lisa semi 12%  12%  [ 43 ]
Carabina bolt 23%  23%  [ 86 ]
Carabina semi 22%  22%  [ 82 ]
Dublu expres 9%  9%  [ 33 ]
Mixta 7%  7%  [ 25 ]
Lever action 2%  2%  [ 6 ]
Voturi totale : 371

Lisa sau carabina pentru mistret la goana? 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Lisa sau carabina pentru mistreţ la goana?
"dtdpuu" scrie:
Ca exemplu un mijlociu 7.62x39 are 1552 ft-lbs la teava, si inca mai are ~1200 ft-lbs la 100m

Eu n-as iesi cu asa ceva la mistret. Mi se pare mic. Dar nu asta era intrebarea.

Cel mai important lucru la vanatoare, este sa ne intoarcem sanatosi acasa. Exista multe zone unde n-ai avea cum sa tragi la mai mult de 30-40 de metri (din cauza vegetatiei) indiferent de arma pe care o ai. Pt. astfel de zone as opta pt. lisa (asa cum zicea si raoul), dar pentru toata lumea participanta la vanatoare, altfel nu prea are sens.

Nu cred ca exista o statistica privind accidentele de vanatoare in RO (dupa cum nu exista multe alte lucruri chiar mai importante), dar ceva imi spune ca desi nr. carabinelor e mult mai mic decat cel al liselor, mai multe accidente grave sau mortale sunt cauzate de carabine decat de lise.

Un mistret in fuga mare nu e usor de nimerit cu carabina la peste 40-50 de metri.

Parerea mea de pasarar...

Mie Mar 19, 2008 2:12 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

"Apollyon" scrie:
carabina e sfanta insa trebuie antrenament1!!!

Cati vanatori au antrenament? Prea putini din cei care merg la porc cu carabina, asa ca pentru mine, statul acasa e mai sfant.

Mie Mar 19, 2008 2:14 am
Administrator
Administrator

"Marius" scrie:

Un mistret in fuga mare nu e usor de nimerit cu carabina la peste 40-50 de metri.

Parerea mea de pasarar...

Eu zic ca e mult mai usor! :lol: La distanta asta nu trebuie corectie la carabina. In schimb cu lisa daca nu-i pui la bot sau stiu eu ..... il prinzi il pulpele din spate sau ....Fiecare trage cu proiectil unic. Daca vorbim de 3 la fund....da se schimba procentajul.... :lol: :lol:
Daca arma are luneta de goana e si mai simplu. Daca are sisteme mecanice este exact ca o lisa doar ca acel glont are o viteza mult mai mare.
Este adevarat ca prin padure ai nevoie de timp sa-l iei cu luneta printre copaci, dar aici intervine experienta. :wink:

Mie Mar 19, 2008 10:37 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Carabina! Cu posibilitatea de dublare a focului cat mai rapida, adica semi :wink:
Tras si cu una si cu alta, in toate configuratiile.
Ca versatilitate, pentru vanatoarea la mistret as alege un drilling cu 2 tevi de glont, pentru rarele ocazii cand se mai pusca si altceva decat mistret.

Cel putin temerea ca ar fi mai periculoasa carabina este, in opinia mea, complet aiurea. In urma cu 10-15 ani carabinele stateau doar in flancuri, la mama naibii si exceptional prindea cate una mistret in raza de actiune. Sezonul trecut au fost glontari cam jumate din toti participantii, au stat in stand la rand, au mers si in goana si nu s-a intamplat niciun incident macar. Tot arma, tot glont, tot pericol, tot grija din partea tragatorului. Ba chiar imi amintesc ca inainte de "89, cand nu era decat o carabina in tot judetul, proprietarul o lasa acasa ca nu-i dadeau voie cu ea la mistreti. In schimb, cand mai prindeam o 'invitatie la silvic', cei de acolo nu mergeau decat cu carabine, in acelasi tip de teren, la acelasi tip de vanatoare, faceau asta de 20 de ani si nu se intamplase nimic. Ba chiar, sezonul trecut, aceleasi persoane au fost cu carabina semi la vanatoare la Silvic si cu lisa la AJVPS :shock: motivand ca e periculoasa carabina :twisted:

Voi continua sa folosesc ambele, nu de alta, dar sa nu rugineasca prin dulap fiarele :wink:

Mie Mar 19, 2008 10:47 am
Membru de onoare
Membru de onoare

..eu cel mai adevarat ma simt cand ii dau una la un mistret cu lisa.
..cu carabina..nu simt placere sau satisfactie.
..in schimb cu mixta ce o aveam ma simteam in al 9-lea cer.
..recomand mixta sau driling.

Mie Mar 19, 2008 10:56 am
Membru important
Membru important

Glont! Cat mai multe!

Mie Mar 19, 2008 12:26 pm
Membru important
Membru important

Puterea glontului si precizia tevii ghintuite sunt net superioare proiectilului unic tras dintr-o arma cu teava lisa,chiar si in situatia exceptionala in care teava este "ghintuita" adica este vorba de o teava de ex. de cal.12, cal de lisa, dar care teava are ghinturi,ca sa fiu mai explicit.,sau mai sunt asa zisele tevi paradox,tevi care au spre gura ghinturi,la armele cu choke-uri mobile se pot monta si choke-uri de tip paradox sau rifled.
Domnul Matei Talpeanu, intr-unul dintre articolele sale,unul despre lungimea tevilor armelor de vanatore cu alice,scria ca ,la armele de vanatoare cu alice adica cu tevi lise,a caror tevi au lungimi in jur de 51 cm pot concura,pana la distante de 50m ,din punctul de vadere al preciziei,cu armele de vanatoare cu tevi ghintuite.

Ultima oară modificat de ADRIAN BURCEA pe Mie Mar 19, 2008 1:10 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Mar 19, 2008 1:06 pm
Membru activ
Membru activ

Mixta e cea mai tare la goana!

Dupe parerea mea e cea mai buna! Cu mixta nu am ratat! Cu lisa am ratat la greu, iar cu carabina nu am tras la mistret. Poate imi schimb parerea, dar dupa ce imi iau carabina!

Mie Mar 19, 2008 1:07 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Pai si cand ai tras cu mixta, ce teava ai folosit?

Mie Mar 19, 2008 1:24 pm
Administrator
Administrator

daca ma lasati sa ghicesc......7x57R nu?am nimerit?

Mie Mar 19, 2008 1:35 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru nou
Membru nou

Depinde mult si de configuratia terenului.
In general prefer carabina ( semi ) dar sunt zone in care e buna si lisa, daca trecerile sunt foarte inguste de exemplu. Cu lisa iei linia de ochire mai usor. Cat despre accidente - se pot intampla la fel de bine in ambele cazuri. Sigur, la carabina glontul zboara mai departe dar si un breneke poate fi periculos la 200 m. Deci cam acelasi lucru. Conteaza cum se " aseaza pustile" si cat de mult se respecta reguli elementare. Nu tragi decat la vanatul identificat, niciodata la miscare in desis, nu tragi pe directia celorlalti..etc.

Mie Mar 19, 2008 2:30 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

"Marius" scrie:
"dtdpuu" scrie:
Ca exemplu un mijlociu 7.62x39 are 1552 ft-lbs la teava, si inca mai are ~1200 ft-lbs la 100m

Eu n-as iesi cu asa ceva la mistret. Mi se pare mic. Dar nu asta era intrebarea.

Chiar eram curios cind o sa comenteze cineva ca e mic. :-). In ultima instanta, de cita energie are nevoie un mistretz ca sa-l pui jos??

Un pic de teorie, un shotgun slug are vreo 2000 ft-lbs la teava si vreo 1400 la 50m. Asadar diferenta de energie la plecare e de vreo 25% in favoarea 12 gauge, la 50m e de cca 14% si mergind un pic mai departe lucrurile se inverseaza in favoarea lui 7.62. Daca vorbim de traiectorie, aici lucrurile sint net in favoarea 7.62. Acum putem discuta (chiar mult) de gloantele in sine, dar sa zicem ca si intr-un caz si in celalalt se poate alege gloantele potrivite. As zice ca 7.62 are un pic de avantaj la penetratzie dar probabil ca e discutabil. Acum daca vorbim de al doilea/treilea foc, din experienta mea de tras si cu sks si cu juxtapusa 12 gauge, e mai usor de luat tzinta a doua oara cu sks. N-am tras cu lisa semi deci nu stiu cum e.

Parerea mea ar fi ca tendintza generala pe piatza e de a supraestima calibrele, adica fara 308 nu cade capra si fara 30-06 nici nu penetrezi mistretzul. Din scurta mea experienta personala si experienta de vinat cu alti vinatori, capra cade si la 223 si scapa si la 30-06 depinde cit de mult tragi pe linga zona vitala.

CristianC

Mie Mar 19, 2008 6:45 pm
Membru nou
Membru nou

"8x57" scrie:
Statistica din 2007 nu o stiu ,dar in 2006 in timpul vinatori au murit 6 vinatori toti doboriti de glont. Din acestia 4 au fost impuscati la goana de mistret.
Nu stiu sa fi fost caz mortal sau ranire cu proiectil unic. Cumva nu cred ca cei care vineaza cu lisa ar fi mai disciplinati si mai experimentati. Tind sa cred ca e vorba totusi de "calitatile"gloantelor.
A fost chiar un caz foarte interesant cind glontul a trecut prin mistret si apoi a ricosat lovind in piept un vinator, cal 300 wm .

PS
Cind zic interesant ma gindeam la partea juridica ,ca de tragedie e tragedie pentru toata lumea.

Interesanta chestia cu ricoseul. Tind sa cred ca s-a tras totusi riscant. Cat de mult poate sa ricoseze un glont dintr-un mistret ? Presupun ca nu zeci de metri. Si mai e ceva legat de statistica asta. Multi cred ca avand o carabina in mana pot trage oricat, oricum si la orice distanta- de aici si accidentele. Cel cu lisa nu trage la 200 m ca stie ca o face degeaba.

Mie Mar 19, 2008 6:46 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"violiv" scrie:
Carabina! Cu posibilitatea de dublare a focului cat mai rapida, adica semi :wink:
Ar merge si dublu-expres, in conditiile astea, nu ? :wink:
E adevarat ca se intampla nenorociri la vanatoare. Si trist, in acelasi timp.
Ce sa zic ? Frica pazeste pepenii. Trag cu maxima atentie, iar cand vad ca e organizare de cacat, ca nu stim care pe unde suntem, ca multi au baut intre goane, scot incarcatorul, injur la greu si ma gandesc la altceva. Am fost de cateva ori in situatia asta.

Mie Mar 19, 2008 6:50 pm
Membru nou
Membru nou

Nasol. Eu cand vad betzivaneala intre goane plec pur si simplu. Una e sa iei o gura de ceva sa te incalzesti si alta sa te faci pachet. Legat de dublu express - asta e si ideea : dublarea rapida a focului. In plus e scurta, manevrabila si eleganta. Ideala pentru goana. Vad ca inca te roade... :wink:

Mie Mar 19, 2008 6:59 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 442 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Următorul