Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Aug 25, 2019 3:29 am

Răspunde la subiect  [ 442 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Următorul
Lisa sau carabina pentru mistret la goana? 

Lisa sau carabina?
Lisa 26%  26%  [ 96 ]
Lisa semi 12%  12%  [ 43 ]
Carabina bolt 23%  23%  [ 86 ]
Carabina semi 22%  22%  [ 81 ]
Dublu expres 9%  9%  [ 33 ]
Mixta 7%  7%  [ 25 ]
Lever action 2%  2%  [ 6 ]
Voturi totale : 370

Lisa sau carabina pentru mistret la goana? 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Lisa sau carabina pentru mistreţ la goana?
pana acuma numai cu lisa am fost...
dar sper sa ajung sa merg si cu mixta. :wink:
1. sa o am!
2. sa am unde sa ma duc cu ea!

Mie Mar 19, 2008 8:42 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu prefer dublu-express-ul pt goana, tocmai pt ideea de a dubla rapid focul; si o mixta cred ca ar fi buna, dar inca nu am :( . Ambele in opinia mea trebuie sa aiba glont cu tub cu rama, cu recul mai mic decat celelalte. Cand vorbim de semi, la cate cartuse in magazie ne referim, 2, sau mai multe :?:
8X57R am la d-e, la mixta m-as multumi si cu 7x57, chiar cu 16.

Mie Mar 19, 2008 10:46 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

"nicu m." scrie:
sa aiba glont cu tub cu rama, cu recul mai mic decat celelalte.

Cum adica? De ce?

Mie Mar 19, 2008 10:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"Marius" scrie:
"nicu m." scrie:
sa aiba glont cu tub cu rama, cu recul mai mic decat celelalte.

Cum adica? De ce?

Cartusele cu glont cu rama sunt mai "puturoase", avand Vo si implicit Eo mai mici. Recul mai mic la primul foc, al 2-lea mai bine ochit. Nu mai revin la problemele de extractie ale tuburilor cu sant din basculante, ca am tot vorbit de asta.

Mie Mar 19, 2008 11:07 pm
Moderator
Moderator

@Marius
Reculul la basculante e perceput altfel, arma sare mai mult de teava in sus si dublarea focului devine mai dificila - cauza fiind echilibrarea armei cam la jumate. La carabine bolt sau semi, armele "cad in fata" din constructie si componenta verticala a reculului e mai mica chiar cu calibre mari.
Rama pentru ca se schimba mult mai usor cartusele decat la cele cu sant intr-o basculanta. Adaptarea cartuselor cu sant in basculante e un pic fortata si atat scoaterea cat si introducerea unui cartus necesita un efort si un timp mai mare.

De ce prefer semi si nu 2 tevi cu glont este pentru ca, in ultimii doi ani, de cand le tot rotesc la vanatoare, am capatat certitudinea ca cel mai bine se ocheste atunci cand ai o singura teava la arma. Si nu vorbesc de situatiile clare unde poti trage numa instinctiv ci de situatiile mai particulare, cand ai nevoie de un plus de siguranta in ochire.

@dtdpuu
la noi, 7,62x39 e interzis la mistret iar in unele judete, chiar la vanatoare.
In schimb se poate trage cu lisa de 20, cu energie aproape egala, cu balistica mai proasta, etc.
In ceea ce priveste alegerea unor calibre mari, care sa "over-kill" vanatul, e drept, se manifesta aceasta tendinta. E mai greu sa ai arme dedicate si atunci alegi un calibru mare cu care te duci peste tot ca sa nu fii sub lege sau cumperi unul mare-mare pentru un vanat ca mistretul.
Stii ce capata in raspandire 300 WM si 7 mm Rem Mag in ultima vreme? Batranul 30-06 ramane in curand in urma.
Poate ca exista si o explicatie: mistretul se impusca in 75% din cazuri la organizate, la goana. Cel ce-l doboara primeste in plus fata de portia egala, organele interne, testiculele, capul si blana (prin unele locuri). Daca mergem in grup mic de prieteni nu conteaza la cine a cazut. Daca e "gasca mare" si vanatorii desi in stand, ajung sa traga si 3 in acelasi porc si incep discutiile (de cele mai multe ori complet neplacute). Pentru un mistret adult e mai "normal" sa mai alerge 25-50 m decat sa cada in foc, distanta suficienta cat sa mai traga inca 2 vecini, chiar daca abea se mai taraie. Atunci, se cauta un calibru supradimensionat, care sa-l "ameteasca" macar pe mistret chiar lovit intr-un loc nu tocmai vital astfel incat sa poti dubla rapid, pana ajunge la vecin.
De asta, multi au renuntat la 30-06 si au trecut la 300 WM sau chiar 375 H&H, nu pentru ca 7,62x39 ar fi prea slab pentru mistret. In fond, calibrul minim permis de lege este 6,5x57 parca si chiar 7x57 nu-i foarte departe de 7,62x39.
Tu trage linistit cu SKS-ul! Desi nu-i voie, stiu si la noi multi ce-o folosesc cu mari satisfactii :?

Mie Mar 19, 2008 11:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@violiv, nu stiu cat or fi de echilibrate unele sau altele, si ce influenta are asta aupra tirului, vreau sa-ti spun ca reculul lui 8x57R e surprinzator de mic, asta in conditiile in care d-e meu (Lu Mar) e chiar un pic mai usor decat bolt-action-ul CZ-ul in 30.06. Ar fi interesant de vazut si reculul la 8x57S, dar nu am, (inca) :( , acciza bat-o vina... :twisted:

Mie Mar 19, 2008 11:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"nicu m." scrie:
Nu mai revin la problemele de extractie ale tuburilor cu sant din basculante, ca am tot vorbit de asta.

Se rezolva cu ejectoare 8)
Legat de recul, cred ca are a face si cu faptul ca astea cu sant lucreaza la presiuni mai mici, in camera.

Mie Mar 19, 2008 11:34 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"scooby" scrie:
"nicu m." scrie:
Nu mai revin la problemele de extractie ale tuburilor cu sant din basculante, ca am tot vorbit de asta.

Se rezolva cu ejectoare 8)
Legat de recul, cred ca are a face si cu faptul ca astea cu sant lucreaza la presiuni mai mici, in camera.

Ce sa agate ejectorul, santul ? Asta e facut pt gheara extractoare a inchizatorului. Presiunea e mai mica la cartusele cu rama dacat la cele ca sant !

Mie Mar 19, 2008 11:37 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ai dreptate, gresi :oops: :oops: Citi repede si nu fusei atent. Ce am zis, e valabil la rama.

Mie Mar 19, 2008 11:40 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

eu zic ca afetul conteaza :lol:

Joi Mar 20, 2008 1:35 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Antrenamentul....antrenamentul....antrenamentul.
Mi-aduc aminte de Denzel Washington in "Trainig Day" cand vorbea de lisa (pompa) pe care urma sa o foloseasca...
<< I'm surgical with the bitch >>

Ca cineva care a si uitat cum arata o gona la mistrt, imi permit niste observatii:
Trageti la tinte miscatoare si va antrenati la tinte statice.
Trageti la 40-50m si va antrenati la 100m.

Am vazut o gramada de exercitii destinate sa imbunatateasca instinctul si pregatirea vanatorilor. Desi nu sunt initial destinate pentru vanatori, aceste exercitii sunt menite sa creeze o memorie musculara - care este singura care conteaza in situatii de stres.

Dupa cele scrise aici, e nevoie de un proiectil care sa cauzeze cat mai mici ravagii in carne si care sa ancoreze animalul dintr-un foc maxim doua. O solutie de mijloc ar fi o lisa cu teava ghintuita. Sabot-urile sunte recunoscute pentru puterea lor de lovire mare si efectul instantaneu asupra vanatului. Cele mai multe pe care le-am vazut au fost de parca cineva ar fi tras presul de sub animal. Vup-jos. (termen tehnic - bang-flop)

De vanat mi-ar place sa vanez cu amandoua. Fiecare cu farmecul ei.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Joi Mar 20, 2008 7:08 am
Membru activ
Membru activ

Cu mixta aia am impuscat 2 mistreti
7x57 cu 12
Prima data am mimerit cu glontu pe la ultimele coaste si am dublat cu breneku si a picat porcu pe la vreo 150 intr-o vale avea gaura doar de la glont, brenecul nu nimerise.
A doua ora tot cu glontu l-am luat in cos dar si cu brenekul in pulpa din spate
De fiecare data am tras la 50-70 metri deci nu prea departe.
Asta era arma de serviciu...
Apoi cu lisa am ratat la 10 metri....
Atunci sa nu zic ca cea mai buna arma la mistret la goana e cea cu care mai si nimeresti :?: :idea:

Nu am dreptate?

Joi Mar 20, 2008 11:17 am
Membru activ
Membru activ

"FABARM" scrie:
Apoi cu lisa am ratat la 10 metri....

si eu :oops: :oops:
si cred ca erau kiar mai putin 7-8 m.

la 25 m in fuga din lateral..i-am dat in ureche cu 2 saptamani inainte..

am prieteni care de cand au carabina cu luneta...ce le-a iesit a cazut in foc
mmarius spune acelasi lucru!
trageti voi concluziile.

PS:cred ca trebuia pusa o conditie la sondaj.nu votati ce aveti si nu etichetati ..gen"ce am eu e cea mai buna"

parerea mea-cea mai buna nu exista....e chestie de adaptare,de zona,de tip de vanatoare,de finante,...si mai sunt muuulllteeeee....

Joi Mar 20, 2008 4:40 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru activ
Membru activ

Pai da Benelli zice bine.

Nu tre sa votezi pentru ce arma ai, deja intervine subiectivismul.

Io am votat mixta si nu am dar mi se pare a fi alegerea cea mai buna.

Vin Mar 21, 2008 9:59 am
Membru important
Membru important

Desi nu am carabina si doar lisa daca mi se permite am sa dau si eu cu parerea. Mi se pare depasita comparatia lisa carabina una mai reala ar fi carabine bolt sau semi sau calibrul cartusului si modelul glontului dedicat pentru goana de mistret. Nu vad cum ar putea compara lisa cu carabina. Ca se poate impusca mistretul si cu lisa, si de multi ani la noi in RO asa se face , este cu totul alta poveste care nu tine de modul cel mai practic si bun de impuscare a mistretului ci de unui social si financir de a detin o carabina sau de placerea fiecaruia adica unul subiectiv de a vana.
Si ca sa fiu putin macabru cati soldati ati vazut ca sunt dotati cu lisa.

Sâm Mar 22, 2008 12:23 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 442 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Următorul