Switch to full style
Puternic, inteligent, feroce cand e hartuit, pare a fi vanatul nostru favorit.
Scrie un răspuns

Lisa sau carabina?

Lisa
96
26%
Lisa semi
43
12%
Carabina bolt
86
23%
Carabina semi
82
22%
Dublu expres
33
9%
Mixta
25
7%
Lever action
6
2%

Voturi totale : 371

R?spuns: Lisa sau carabina pentru mistreţ la goana?

Sâm Apr 05, 2008 10:33 am

...asa cum zici...si un copil poate pusca cu luneta ,dar cu lisa deja e arta...la orice specie ai merge...

Sâm Apr 05, 2008 10:36 am

Gresit! Carabina.

Sâm Apr 05, 2008 10:41 am

...am puscat mai multi mistreti ,si capriori cu lisa decat cu carabina,si imi aduc aminte si acum de fiecare apropiere,pecand de carabina...am pus si am tras ,ca doar nu e greu sa gaseti vanatul in tinta.
...cat despre eficienta normal ca nu se compara glontul.

Sâm Apr 05, 2008 11:16 am

Pai nu prea se pupa. Cine spune ca este o regula sa tragi cu carabina de la 150m si sa nu te apropii de vanat pana la 35m sau sa il lasi sa vina cat mai aproape 15m. Sau ca este obligatoriu sa folosesti dispozitive suplimentare pe carabina, gen luneta. Acum fara sa fii cunascator in calibre cu care se vineaza mistretul, daca te uiti la cate cartuse au carabinele adecvat pentru vanatul mare, mistret, si compari cartusele de la lisa nu prea vad daca mai este rost de comparatie totul ramanand la placerea fiecaruia, si legal, cu ce doreste sa vaneze. Daca alegi calibru 30.06 si te uiti cate modele sunt si ai trecut fara probleme de toata gama de carutuse calibru 12 proiectil unic. Parerea mea.
Eu asi folosi un expres sa o macar o mixta in calibrul 8x57 JRS pentru goana de mistret.

R?spuns: Lisa sau carabina pentru mistret la goana?

Sâm Apr 05, 2008 10:14 pm

In mod clar ai dreptate...nu trebuie neaparat sa tragi de la distanta. Te contrazice insa, ceea ce nu mi-as fi dorit sa o faca, evidenta...faptul ca in practica lucrurile nu stau asa...adica exista o crasa lipsa de etica vanatoreasca....sau mai simplu spus de natura/vanat. In fond este doar o opinie si poate odata cu dezmeticirea materiala si ideologica a neamului va deveni si vanatoarea ceea ce a fost si trebuie sa fie, o activitate in care "adeversarul" este privit cu dragoste si respect si nu injurat birjareste atunci cand scapa din ghearele strategiilor si exacerbatelor descoperiri balistice. Poate atunci isi va gasi locul in acest context si goana dupa calibre performante, arme cat mai precise etc., acest fapt fiind o emanatie a pasiunii si nu un aspect al comoditatii/snobismului/amatorismului in vanatoare. Bineinteles exista atatea exceptii..... 

Sâm Apr 05, 2008 10:51 pm

iulian scrie:Visez la o perioada in care sa fie interzise carabinele la vanatoarea cu gonaci, pt TOTI, exceptie facand evident vanatoarea la capra neagra spre exemplu!

Cu tot respectul, cred ca gresesti. Mai degraba ar trebui interzisa goana, ca tot folosim un cuvant insuportabil .."interzicere". Si atunci sa vad cati s-or mai duce cu lisa la panda.

Sâm Apr 05, 2008 11:16 pm

Intrebarea era clara, "Lisa s-au carabina ptr. mistreti la goana"?
Depinde de locul unde are loc vanatoarea. In zona de munte unde pana la standuri este distanta mare si padurea este rara  se mai poate folosi si carabina in goana, dar in zonele mai de jos unde avem desisuri sa zicem de maxim marimea unui teren de fotbal sau hai sa fie si mai mare, eu unul nu a-si avea curaj sa stau in stand stiind ca in goana este arma cu glont.  Parerea mea, la goana la mistreti  categoric lisa.

Sâm Apr 05, 2008 11:19 pm

Intrebarea era pusa prin prisma efectului proiectilelor trase din tevi lise ori ghintuite asupra vanatului.

La urma urmei, in mana unui nepriceput orice arma e un pericol in goana.

Sâm Apr 05, 2008 11:43 pm

Multumesc Claudiu ca mi-ai atras atentia de esenta topicului, nu am fost destul de atent cand l-am citit, ce sa-i faci devorez cred ca prea multe informatii intr-un timp scurt. Daca asa se pune problema i-mi declin competenta in acest caz. Am tras in viata mea o singura data cu carabina de cand sant vanator. Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu interventia mea nelalocul ei. Mea culpa.

Sâm Apr 05, 2008 11:47 pm

@Mosule, departe de mine gandul de a te trage de ureche. Si nu cred ca ai deranjat, asa ca nu e necesar sa iti ceri scuze. Incercam doar sa tin discutia la subiect.  :icon_wink:

Dum Apr 06, 2008 4:44 am

@Mosule,
Nu-i nici un bai. Ne dam cu parerea. Eu spre exemplu n-am vinat cu lisa (dar am tras), asa ca intreb pe altii ce succes au avut cu ea. Personal voi ramine tot la carabina .... dar e bine de stiut parerea "lisishtilor".

Uitasem ca in Ro se vineaza in cor. In cazul asta lisa are un pic de avantaj la safety,....dar daca distantzele sint mici, ca la goana, oare e chiar asa mare diferenta? Ma gindesc ca pentru vinatorii participantzi care sint la distantze relativ mici, tot periculoasa e si lisa. Pentru cei care sint la mai mult de 1km (sau cit o fi rezultind din tabela balistica), probabil ca nu mai e nici un pericol. La carabina insa glontul merge si merge.....mai ales la magnumuri. Voi ce credetzi de aspectul ata, safety?

@8x57
Intrebarea a fost pusa deschis, sa se disctute toate aspectele. In principal "am vizat" balistica, handling-ul, usurinta focurilor repetate, ...dar si safety.

Ca sa ramina la dosar, mi se pare ca vinatoarea in cor (cu grupul), e una din cele mai periculoase forme de vinatoare, si toata stima pentru voi ca nu avetzi mai multe accidente.

CristianC

Dum Apr 06, 2008 10:32 am

Votez lisa, e mai sigura cand vanezi in grup;si un proiectil unic magnum face fata si celor mai "blindati" mistreti.Cu carabina nu am tras nici o data.
Ultima oară modificat de MISU pe Dum Apr 06, 2008 12:36 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Apr 06, 2008 11:55 am

deoarece vanez intr-o zona cu mult desis si padure votez lisa ca arma potrivita desi sunt fer convins ca o mixta ar fi mai buna...si o carabina ar fi buna dar cu alt sistem de ochire in afara de luneta deoarece fiind mult desis cu luneta nici nu ai avea timp sa-l prinz pe luneta...o alta varianta ar mai fi o carabina cu luneta dar cu posibilitate de ochire pe sub ea...

Dum Apr 06, 2008 12:11 pm

Cred ca trec si eu la lisa. Tocmai am gasit una intr-un calibru ce-mi place: 2 :iertare:

http://www.2-bore.com/home.html

Lun Apr 07, 2008 10:21 pm

violiv scrie:Cred ca trec si eu la lisa. Tocmai am gasit una intr-un calibru ce-mi place: 2 :iertare:

http://www.2-bore.com/home.html

@viloiv
Focurile cu repetitzie vor fi mai dificile :-). Calibru universal, merge si al dinozauri :-) Acu serios violiv, eu n-am zis nimic de 50 BMG ca fiind ideal la mistretz  :iertare:
Scrie un răspuns