Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Aug 25, 2019 3:28 am

Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Managementul Mistretului 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Managementul Mistretului
Deschid aceasta discutie ,desi problema a fost abordata in mai multe rinduri,pentru a aduce in actualitate subiectul.In ultimii ani am avut prilejul sa vad mai multe fonduri de vinatoare (AJVPS,Romsilva,ICAS cit si private ) din mai multe zone din tara. De asemenea am purtat discutii cu gestionari de fonduri ,gestionari cu diferite traditii,mentalitati etc si am observat diferente foarte mari ,diferente regasite ( mai evidente) la nivelul vinatorului si nu in ultimul rind regasite in teren,aspectul e valabil la toate speciile de vinat dar am abordat mistretul din mai multe considerente.
Concluziile ,pina acum ,sunt ca acolo unde gestionarul pune suflet ,pasiune ,efort priveste vinatul ca pe propriile amimale din ograda ( harnic la ingrijit si zgircit la recoltat) se face inteles de vinatori!? rezultatele se vad de departe.
Doresc pareri personale ,experiente vizavi de efective,hrana complementara ,nadire?,metode optime de recoltare si vinatoare,arii de protectie si zone de refugiu ,exemplare recoltate ,etc,etc.

Lun Iun 02, 2014 1:09 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Managementul Mistretului
Noi am preluat fondul de la RNP in anul 2011,cu o cota la mistret de 10 bucati,in primul sezon deabia am recoltat 8 mistreti.Am luat hranitori automate si le-am bagat mancare pe tot parcursul anului.Vechiul gestionar nu tinea cont ce sa se puste,trageau la tot ce iesia pe stand.Noi am facut o regula sa nu tragem la scroafe,ameda fiind de 300ron(foarte putin dupa parerea mea),iarna pe langa hranitorile automate le bagam si stiuleti pe jos,facem mai multe pucte de hranire.Acuma avem 25 cota,sezonul trecut pe 6-7 ianuarie am terminat cota si nu am mai cerut supliment,acum 2 ani la fel(tot la inceputul lui ianuarie am terminat).

Lun Iun 02, 2014 2:24 pm
Moderator
Moderator

Sunt zone de refugiu unde nu se face vinatoare?
Nu se fura hranitorile?

Lun Iun 02, 2014 4:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Incet, incet am reusit ca la toate punctele de hranire sa amplasam hranitori automate. Sunt practice si economice. Ai tot timpul hrana in teren si atat cat este nevoie intr-o seara, fara a fi pauze in administrarea de hrana de cateva zile.
Inainte, ori puneam un sac ori 3, aveau aceeasi soarta: mancat tot in prima seara. Nu reuseam sa mergem zilnic pe la toate hranitorile, iar mistretii cautau in alta parte.
Unde avem hranitori, avem sararii, scaldatori si gudron pentru scarpinat. Locurile de hranire sunt vizitate in fiecare seara. Cateodata nu mananca, doar se scalda sau beau apa, altadata doar se scarpina si pleaca. Oriunde se duc(cirese, culturi) prima data vin la hranitori, deci inseamna ca mistretii sunt tinuti in zona.
Goane facem de 2-3 ori pe an. Pentru vanatori sunt spectaculoase(si mie imi plac), dar ca gestionar le consider foarte paguboase. Distrug munca de un an de zile. Daca am face goana la fiecare sfarsit de saptamana, nu si-ar mai avea rostul constructiile si instalatiile ce le-am amplasat in fondul de vanatoare.

Lun Iun 02, 2014 5:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

alexx5 scrie:
Sunt zone de refugiu unde nu se face vinatoare?
Nu se fura hranitorile?

Avem peste tot in fond(puncte de hranire),cele mai multe in zona de liniste.
Una ne-a fost furata.

Lun Iun 02, 2014 5:58 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Puneti si camere pe sus.....ca-s oamenii locului, nu vine nimeni de la Bucuresti sa le fure...

Lun Iun 02, 2014 6:46 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Dupa ce am laut camera a furat-o,bine ca am luat-o ca si pe aia o fura. :)

Lun Iun 02, 2014 8:01 pm
Membru nou
Membru nou

Mistretul e specia care in general se regenereaza destul de repede. Regenerarea tine in principal de gestionarii fondului si de modul cum il administreaza. Tin minte si acum cind am preluat un fond de la AJVPS(acum trei ani)directorul minunatei institutii ridea cu gura pina la urechi ca pe fond mai am fix 2 scroafe.
Aveam sa constat ca era crudul adevar din pacate, iar rezultatele gestionarii la comun in AGVPS erau devastatoare .
Dupa o munca sustinuta de trei ani am reusit sa revitalizam zona iar anul acesta cota de recoltare(reala)este de 9 exemplare.
Reteta e simpla:alt tip de administrare a fondului,paza permanenta,camere de filmare,combatere,hrana permanenta in cit mai multe de hranire in care vinatul are liniste .
Un alt element care l-as considera important este modul in care se face vinatoarea in primii ani intr-un astfel de fond"golit de bipezi":noi am facut doar la pinda si am extras doar godaci mari si masculi.

Mar Iun 03, 2014 2:51 pm
Moderator
Moderator

GabiT scrie:
Mistretul e specia care in general se regenereaza destul de repede. Regenerarea tine in principal de gestionarii fondului si de modul cum il administreaza. Tin minte si acum cind am preluat un fond de la AJVPS(acum trei ani)directorul minunatei institutii ridea cu gura pina la urechi ca pe fond mai am fix 2 scroafe.
Aveam sa constat ca era crudul adevar din pacate, iar rezultatele gestionarii la comun in AGVPS erau devastatoare .
Dupa o munca sustinuta de trei ani am reusit sa revitalizam zona iar anul acesta cota de recoltare(reala)este de 9 exemplare.
Reteta e simpla:alt tip de administrare a fondului,paza permanenta,camere de filmare,combatere,hrana permanenta in cit mai multe de hranire in care vinatul are liniste .
Un alt element care l-as considera important este modul in care se face vinatoarea in primii ani intr-un astfel de fond"golit de bipezi":noi am facut doar la pinda si am extras doar godaci mari si masculi.

Daca e asa cum scrii e bine ,dar sunt ,,noi gestionari,, care pun mincare si impusca nu conteaza ca in zona se aduna tot din jur , iar cota de recolta e o cifra simbolica efectivul recoltat e dupa necesitati .

Mar Iun 03, 2014 3:38 pm
Membru nou
Membru nou

Draga Alexx5,
in cazul acesta nu vorbim de "noii gestionari" ci de" noii braconieri". Cind devii cu adevarat administrator de fond de vinatoare crede-ma ca usor usor iti schimbi mentalitatea si ajungi de multe ori sa te bucuri ca munca ta s-a transpus in cresterea vinatului si nu in recoltarea lui.

Mar Iun 03, 2014 5:18 pm
Moderator
Moderator

Daca gresesc ,scuze , dar sunt multi ,,gestionari ,, a carui scop a fost sa aiba fond sa poata vina cind si cu cine vor fara sa dea dea nici o socoteala ,si (sau )sa faca bani .Sunt care toaca tot si au terminat deja fondul apoi abandoneaza,.Sunt care stiu vinatoare ,iubesc vinatul respecta legislatie si bunul simt in vinatoare (jos palaria pentru ei).Din pacate vinatul e cel care pierde batalia si mai grav notiunea de ,,VINATOR,, e mult afectata daca nu chiar compromisa in tara noastra draga ,,Romania,,.Ca toate domeniilede altfel !!..
.Inca o data pentru cei ce fac cu adevarat ,,treaba buna ,,jos palaria.Vinatul ca si padurea e un bun ce trebuie sa bucure multe generatii

Mar Iun 03, 2014 8:41 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Parerea mea este ca, cel putin in jud. Covasna este mai mult vanat acum decat la sfarsitul ultimei gestionari, 2001-2011. Paza este mai buna, hrana complementara mai multa etc...

Mie Iun 04, 2014 6:02 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Eu cred ca spre deosebire de vanatul mic, mistretul este in crestere ca si efective, in majoritatea zonelor.
ideile de baza ale gestionarii sunt clare: liniste, mancare si cat mai putina vanatoare
Totusi sunt niste probleme la care eu cu greu vad rezolvare:
1. Ideal ar fi sa nu se vaneze deloc, mai ales la goana, dar cum poti satisface membrii cotizanti daca nu faci vanatoare? Fara membrii cotizanti de unde bani de chirie, furaje, salarii, etc.?
2. Toti stim ca mistretul se misca destul de mult, cum rezolvam problema vecinilor? Toate fondurile bune sunt pazite de vecini si cum trece un porc de limita :rambo:
3. Deranjul din paduri cauzat de tiganii care toata ziua se plimba cu carute si drujbe dupa lemne. Tot aici putem include si oile care in multe cazuri sunt bagate intentionat in padure si mananca fructificatia sau mai rau, furajele de la punctele de hranire.

Mie Iun 04, 2014 9:37 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 13 mesaje ]