Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 06, 2019 12:09 am

Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Boncanit 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Boncanit
Exista o multime de lucruri frumoase pe care ti le ofera natura, insa, boncanitul cerbilor e ceva aparte.
Am vazut multe filme si filmulete, atat pe net cat si la TV, insa, niciodata acolo unde Dumnezeu isi desavarseste creatia.

Nu e departe sezonul de boncanit, anul acesta voi merge sa vad.

Prin urmare, cei care ati cunoscut acest peisaj minunat va rog sa-mi impartasiti detaliile unei asemene "expeditii".

Va multumesc si promit poze!

Mar Iul 20, 2010 5:41 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Boncanit
zoran, cuvintele sunt mici
abia acolo unde nuntesc taurii, acolo vei vedea maretia Naturii
sa ne spui cum a fost ;)

Mar Iul 20, 2010 6:03 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Sunt convins ca nu vor exista suficiente cuvinte sa redau ceea ce vad, daca Dumnezeu ma va ajuta sa-i si vad.
Ce ar trebui sa fac pt. reusita? Probabil ca voi merge cu un padurar, undeva in Caras, cu toate astea, orice amanunt v-a fi binevenit!

Mar Iul 20, 2010 6:38 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

sa mergi cu un padurar care isi cunoaste fondul. bine de tot.
si sa nu faci ca mine: sa nu te sperii cand auzi prima data cerbul boncanind la nici 30 de pasi :stramb:

Mar Iul 20, 2010 6:40 pm
Administrator
Administrator

Sper sa ai ocazia sa-i auzi in zona Carasului... :(  Trebuie sa ai parte de vreme rece dimineata, o bruma groasa ii face sa boncaneasca mai tare ca de obicei.

Mar Iul 20, 2010 6:47 pm
Membru activ
Membru activ

padurarul isi cunoaste bine fondul....desi am 2 optiuni/2 fonduri....nu stiu exact unde voi merge.
in ceea ce priveste sperietura... nu pot garanta ca nu voi face ca tine. sper, totusi, sa patesc  la fel, mai putin sperietura!

Mar Iul 20, 2010 6:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

De obicei se recomanda in felul urmator:Intrebi padurarul care fond crede ca-i mai bun si te ceri pe celalalt :parsiv:

Mar Iul 20, 2010 7:01 pm
Membru important
Membru important

ranger scrie:
De obicei se recomanda in felul urmator:Intrebi padurarul care fond crede ca-i mai bun si te ceri pe celalalt :parsiv:

Intotdeauna am "apreciat" aceasta forma de "profesionalism" la care faci referire.

Mie Iul 21, 2010 7:48 am
Membru de onoare
Membru de onoare

:haha:Acuma ,discutind la modul serios,arunca si tu o geana prin teren si vezi cind incep sa miste,vezi urme,se simte mirosul de taur.Daca va fi rece vor ragi si-i auzi.Daca ploua cauta-i la margini ,prin padurea mare.Te duce padurarul ca doar asta-i este meseria :parsiv:Vezi sa nu te dai cu parfum,sa nu-ti iei haine care fosnesc etc.

Mie Iul 21, 2010 8:54 am
Membru de onoare
Membru de onoare

iulian scrie:
ranger scrie:

Intotdeauna am "apreciat" aceasta forma de "profesionalism" la care faci referire.

Asta depinde mult si de padurar, sunt padurari si padurari.
    Daca pe fondul de vanatoare pe care vanezi nu sunt cerbi ( nici macar nu sti ce inseamna boncanit) si ajungi sa fii norocos sa platesti o autorizatie de vanatoare la cerb pe un fond pe care habar nu ai daca a calcat cerb sau nu , atunci nu poti pune la indoiala spusele padurarilor (la RNP tarifele sunt la fel atat pentru straini cat si pentru romani) care, din proprie experienta abia asteapta sa se puste si sa se scape de observatiile si iesirile din teren.
    Daca reusesti sa detii o autorizatie pe fondul in care vanezi, atunci, sa mi fie cu iertare, la cate iesiri ai sau vrei sa ai in celelalte perioade de vanatoare, iti faci o idee cam pe unde ar fi cerbi si ce sanse ar fi sa si vezi macar unul decum sa l si impusti.   

Mie Iul 21, 2010 10:03 pm
Membru activ
Membru activ

pe fondul nostru nu sunt cerbi, voi merge pe un fond al GVS-ului, dar nu vreau sa platesc pt. autorizatie!
nu cred ca ai nevoie de autorizatie sa vizitezi padurile patriei.
in ceeace-l priveste pe padurar....e profesionist!

Joi Iul 22, 2010 6:59 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Una din particularitatile vinatorii la cerb in perioada boncanitului este data de mirosul de gonita pe care il emana cerbul... Dupa ce te deprinzi cu acest miros si incepi sa il inveti si sa-l intelegi, poti sa te ghidezi dupa nas in teren. Cind ajungi in apropierea lui, cind esti la dibuit si el nu mai boncaneste, il simti si te poti orienta mai bine. Daca nu te duci cu arma dupa tine si doar vrei sa vezi cerbii in toata maretia lor, adu-ti aminte de cuvintele mele cind vei fi in teren.

Joi Iul 22, 2010 8:39 am
Membru nou
Membru nou

Din pacate, conform legii chiar iti trebuie autorizatie pentru a vizita padurea. Cateva extrase din lege:

LEGE nr. 407 din 9 noiembrie 2006 vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic
CAPITOLUL I: Dispoziţii generale
Art. 23
(1)În scopul gestionării durabile a faunei de interes cinegetic, se interzic:
c) tulburarea liniştii faunei de interes cinegetic în perioadele de înmulţire şi de creştere a puilor;
w)deranjarea exemplarelor de faună de interes cinegetic în scopul fotografierii sau filmării, în afara traseelor turistice sau
a căilor de comunicaţie.

Codul Silvic al Romaniei, legea nr. 46/2008
Capitolul VI - Paza si protectia padurilor
Art. 54
(1) Accesul public in padure este permis numai in zone amenajate si pe trasee marcate in acest sens.

CAPITOLUL XII: Accesibilizarea pădurilor
Art. 83
(2)Drumurile forestiere sunt căi de transport tehnologic, de utilitate privată, utilizate pentru: gospodărirea
pădurilor, desfăşurarea activităţilor de vânătoare şi pescuit sportiv, intervenţii în caz de avarii, calamităţi sau
dezastre, fiind închise circulaţiei publice, cu excepţia activităţilor sportive, de recreere şi turism care se pot
practica numai cu acordul proprietarului, iar în cazul pădurilor proprietate publică a statului, cu acordul
administratorului acestora.

Eu m-am lovit de partea cu fotografierea animalelor. Din pacate eu nu cunosc nici un padurar in Timis si am avut parte de avertizari din partea lor prins asupra "faptei":  ca la urmatoarul incident in padurea lor voi fi amendat.
Am incercat sa caut portite de scapare dar nu am gasit: ai voie doar in zone amenajate si pe cai de comunicatie, super! dar pe unde totusi daca pe drumul forestier nu ai voie? si e clar ca nu poti sta doar pe drumul forestier oricum ...  :plang:

In cazul tau insa situatia este alta, esti norocos.

Joi Iul 22, 2010 8:46 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Old Surehand scrie:
Una din particularitatile vinatorii la cerb in perioada boncanitului este data de mirosul de gonita pe care il emana cerbul... Dupa ce te deprinzi cu acest miros si incepi sa il inveti si sa-l intelegi, poti sa te ghidezi dupa nas in teren. Cind ajungi in apropierea lui, cind esti la dibuit si el nu mai boncaneste, il simti si te poti orienta mai bine. Daca nu te duci cu arma dupa tine si doar vrei sa vezi cerbii in toata maretia lor, adu-ti aminte de cuvintele mele cind vei fi in teren.

Corect. Unii spun ca mirosul de gonita poate influenta hipertensiunea arteriala in cazul celor ce sufera de aceasta boala, feromonii de taurina ca si in cazul bauturilor energizante, putand duce la cresteri ale tensiunii arteriale.
    Nu stiu daca sunt povesti sau nu, dar totul este posibil.

Joi Iul 22, 2010 11:27 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Corect. Unii spun ca mirosul de gonita poate influenta hipertensiunea arteriala in cazul celor ce sufera de aceasta boala, feromonii de taurina ca si in cazul bauturilor energizante, putand duce la cresteri ale tensiunii arteriale.
    Nu stiu daca sunt povesti sau nu, dar totul este posibil.

Nici eu nu stiu si totul este posibil dar cred ca poate erau si putin emotionati.....cine stie ? :icon_razz:

Joi Iul 22, 2010 11:33 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul