Switch to full style
Capra neagra, cerbul lopatar, muflonul, lupul ,rasul, cocosul de munte, etc. Toate asteapta comentariile dvs.
Scrie un răspuns

Re: Lupul (Canis lupus)

Mie Feb 12, 2014 4:40 pm

Sacalii urla noptile, vara-toamna etc...
Lupul mai rar! Asa poti sa stii daca ai sacali in teren.

Mie Feb 12, 2014 5:07 pm

In 2011 am avut o familie de sacali. Urlau foarte urat. Ziceai ca erau oameni schingiuiti. Au disparut. Nu s-au mai auzit. De doua luni, intr-un fond vecin au aparut iar.
La noi nu urla.
Tind sa cred ca e lup.

Mie Feb 12, 2014 5:51 pm

tind sa cred ca e lup, talie mare ,picioare robuste :)

Joi Feb 13, 2014 7:46 am

Nu's ce să spun....
Capul e cam mic în comparaţie cu corpul, părul pare subţirel, aspect de rahitism (umflat în abdomen, dar picioare subtirele), urechile scurte....
Poate fi un lup tânăr ( puiandru), dar mai mult înclin spre sacal.

Joi Feb 13, 2014 7:56 am

M-am răzgândit... ;D
Am mărit poza mai tare şi acum înclin să cred că este lup.
Coada, deşi nu se vede toata, coboară la un unghi de 90 grade faţă de corp şi pare lungă, în comparaţie cu a sacalului care este scurtă, neterminată parcă şi care nu cade pependicular pe sol...
Iar picioarele, deşi subtirele, sunt lungi, prea lungi pt. un sacal...

Joi Feb 13, 2014 9:46 pm

Al meu este clar lup. Azi l-am vazut, era vorba despre o lupoaica foarte batrana, caninii ingalbeniti si rupti. Coada in realitate, abia ajungea la jareti, tipica de lup, urechile pareau mai mari in poza probabil ca nu avea acea coama specifica lupilor.

Joi Feb 13, 2014 9:50 pm

Ionica este lup
Arata exact ca cei din zona mea

Vin Feb 21, 2014 2:51 pm

Ionica M scrie:In 2011 am avut o familie de sacali. Urlau foarte urat. Ziceai ca erau oameni schingiuiti. Au disparut. Nu s-au mai auzit. De doua luni, intr-un fond vecin au aparut iar.
La noi nu urla.
Tind sa cred ca e lup.

E lup !! Faptul ca nu ai mai auzit sacalii e un semn ca in teren ai lup. Sacalii nu au nici o sansa in acelasi areal cu lupii. ;)

Sâm Feb 22, 2014 1:55 pm

Asa o fi pe la voi. La noi, in aceeasi padure intai incep sa urle sacalii si la cateva minute dupa ce termina incepe concertul lupilor. Net diferit, suficient sa-i auzi o data ca sa nu-i mai uiti. Prada si-o impart cinstit - lupii iau ciutele, sacalii restul.

Lun Feb 24, 2014 9:26 am

Sa nu zici ca aveti lupi in Constanta!

Lun Feb 24, 2014 10:26 am

O gramada Ovidiu

Lun Feb 24, 2014 5:16 pm

Asta n-o cred. Poate in port, sau la primarie.

Lun Feb 24, 2014 7:54 pm

Aceea sint alti Lupi care maine poimaine o sa-i vezi saltati de DNA
Astia care sint prin padurile noastre o sa-ti pun cum am timp cateva poze ca sa-i vezi cum arata
Ovidiu tu uiti unde sint ce-i mai vechi munti din Romania si unde au fost canva niste paduri faine,acum am ramas cu niste dealuri si 2 corpuri mari de padure(2500 ha la Rnp si 2300 la Ajps plus careva trupuri de 300-500-700 ha pe ici pe colo) dar noroc cu vecinii nostrii bulgari

Mar Feb 25, 2014 8:27 am

Keiler scrie:Sa nu zici ca aveti lupi in Constanta!

Sezonul acesta am vazut sigur doi, in goana la mistreti.
Concert e zilnic, doar sa vii sa-i asculti.
De-a lungul timpului s-au mai si impuscat .... greu tare cu autorizatiile. Numa cand Selaru a vazut cu ochii lui haita iesita in goana la o vanatoare pe plaiurile astea ne-am ales cu "una" permisiune.

Joi Mar 06, 2014 11:58 am

Si eu am vazut anul trecut pe o insula in amonte de Braila 3 lupi ( 2 femele si un mascul). Au defilat prin fata mea la nici zece metri. Asa este, cum spunea un coleg mai sus, nu este lupul pe care-l stim cu totii, sur/gri sau mai stiu cum..., are culoarea cafenie cu alb pe burta. nu stiu sa va spun de marime, parca erau ceva mai mici..., nu stiu, eu eram preocupat cu sangele care nu-mi mai curgea prin vene si parul de pe ceafa ridicat.....
Scrie un răspuns