Switch to full style
Capra neagra, cerbul lopatar, muflonul, lupul ,rasul, cocosul de munte, etc. Toate asteapta comentariile dvs.
Scrie un răspuns

Lisa sau carabina ?

Chestionarul este deschis până pe data de Mar Iun 19, 2046 8:46 pm

Lisa
24
62%
Carabina
15
38%

Voturi totale : 39

Lisa sau carabina pentru cocos de munte ?

Joi Mar 27, 2008 5:28 am

22WMR, 17 HMR, 17M2
22Hornet, 222

Lisa cu #4, choke full. :wink:

Joi Mar 27, 2008 9:43 am

"eltorro" scrie:Lisa cu #4, choke full. :wink:

Ca la Turkey ? :lol:
Singurul motiv pentru care as putea lua in calcul carabina ar fi sa nu stric prea mult pasarea

Joi Mar 27, 2008 10:24 am

Cand o sa fiti fata in fata cu pasarea o sa va doriti de cele mai multe ori un glontic mic, vorba la un amic, as fi tras si cu 375HH. Umbla saracu de mai multi ani si degeaba. Daca esti pentru lisa, ori ai experienta in a apropia cocosi, ori mergi cu unul care asta este job-ul lui. In rest cu lisa este bafta! De aceea am apreciat la vanatorii de alte nationalitati cu care am fost, grija lor de a veni cu mixta sau driling, alica de 5 si glont de 5,6 sau 6,5 max si blindat!

Joi Mar 27, 2008 11:02 am

Nu am carabina calibru mic. Ma duc cu .300-le si dau de pe muntele vecin.

Joi Mar 27, 2008 12:26 pm

Daca se cunosc locurile de rotit este ok si lisa. Totusi un cal mare nu este potrivit, parerea mea in cazul in care mergeti cu, carabina..... Un 243 sau ceva asemanator cu fmj ....ar fi potrivit.

R?spuns: Lisa sau carabina pentru cocos de munte ?

Lun Mar 31, 2008 7:47 am

Crabina!

Lun Iun 02, 2008 2:56 pm

Dar de folosit, a folosit cineva carabina? Si daca da, care au fost urmarile?

Lun Iun 02, 2008 9:01 pm

Tun antiaerian de 130 mm ca sa nu scape nici la zbor (am auzit ca dracovenia-i blindata)  :parsiv:. Ce aveti ba fratilor, cum mama lu' domnu' dracu' sa tragi in ditamai pasaroiu cu 243 Win., ca-i mai mor 2 in familie din lipsa de calciu.

Lun Iun 02, 2008 9:34 pm

carabina poate fi si un 222

Mar Iun 17, 2008 9:09 am

Lisa .. desigur. Si cartus cu alica de maxim 4 mm. De preferat un cartus rapid.

Dupa un urcus care te stoarce de puteri(eu am urcat timp de 1 ora si 30 minute pe intuneric bezna ca sa fim la ora 5 pe virf) va asigur ca daca apare cocosul ... in minutele imediat urmatoare ai vrea sa ai in mina un 10 ga. . Oricum .. spectacol frumos, trairi deosebite .. nu degeaba se spune ca vinatoarea la cocos este regala. Tirul e destul de facil. Dar incercati sa va apropiati de cocos cind cinta  .... e deja o alta poveste. Trebuie sa te apropii cu grija cind el cinta.  Eu am incercat si am avut satisfactie dupa ce timp de 30 min am parcurs o distanta de vreo 40-50 metri, iar focul l-am dat cind pasarea era in zbor(m-a simtit cind ajunsesem la vreo 20 metri de el).

Frumoase amintiri la cocos. Pacat ca locurile de rotire se tot schimba cu taierile astea ... si cocosi valorosi din ce in ce mai putin .. unii ii grijesc cu spor.

R?spuns: R?spuns: Lisa sau carabina pentru cocos de munte ?

Mar Iun 17, 2008 3:12 pm

claudiu scrie:Lisa .. desigur. Si cartus cu alica de maxim 4 mm. De preferat un cartus rapid.

Eram pregatit cu 4,2mm High Velocity de la Rottweil, din pacate n-am mai ajuns  :plang: :plang: :plang: La anul.. :plang:

Mar Iun 17, 2008 4:47 pm

Carabina, de preferat calibru mic. 22 hornet pana la 222 Remington, FMJ bineinteles.
Am patit insa sa merg cu carabina si sa ajung sa trag tot cu lisa. ;D

Vin Oct 03, 2008 11:01 am

Eu am impuscat doi, cu 22 LR.. atunci era voie! Cred ca lisa nu se potriveste unei asemenea frumuseti, sa-l umplii de alice, sa-i deranjezi costumul de dans, numai pt a te lauda cu unul.
Cred ca cel mai potrivit ar fi un 22 Hornet.

Răspuns: Lisa sau carabina pentru cocos de munte ?

Mar Ian 20, 2009 1:51 am

lisa si pointer :fumez:

Răspuns: Lisa sau carabina pentru cocos de munte ?

Joi Feb 26, 2009 2:06 pm

Lisa 16 sau si mai bine 20, si un terrier irlandez care face si aport(de multe ori mai abitir ca un retriever) :icon_mrgreen: :icon_mrgreen:
Scrie un răspuns