Switch to full style
Tot ce tine de vanatul mic, indiferent daca este pradator sau prada!
Scrie un răspuns

Castorul - Castor fiber

Lun Mai 19, 2008 1:51 pm

Cum de n-aveam un astfel de topic?

Din 1998 au fost reintroduse vreo 100 de exemplare pe Olt si se pare ca le merge bine, eu apreciind ca specia este in extindere, procesul de salbaticire fiind reusit.
Sambata am vazut un exemplar, din pacate prea departe si in miscare, deci n-am putut sa-l fotografiez.

Acum sa va povestesc faza cu prima populare. A doua zi unu dintre castori a si dat coltul, pentru ca a facut greseala ca s-a repezit cu capul in parul tinut in mana de catre un "pescar" fagarasean, care a justificat "accidentul" in felul urmator: "pai ce sa fac daca statea si se uia ca prostul la noi in mijlocul potecii?" Zis is Lomania!!!
Ultima oară modificat de mmarius pe Vin Feb 13, 2009 8:05 am, modificat 1 dată în total.

R?spuns: Castorul - Castor fiber

Lun Mai 19, 2008 1:54 pm

Multi (chiar prea multi) "lomani" sunt semisalbatici, ucid doar de placerea de a ucide (nu cred ca "pescarul" l-a omorat ca sa-l manance sau sa-i ia blana)  :nu:

Lun Mai 19, 2008 1:54 pm

..dapoi ce a vrut sa faca cu el?sa ii ea dintii sau blanita?

Lun Mai 19, 2008 1:55 pm

..poate l-a omorat din hobby.

Lun Mai 19, 2008 1:56 pm

Crezi tu...astia mananca si cacat cu galeata, d-apai castori....

Lun Mai 19, 2008 1:57 pm

a facut combatere.... :box:
dupa stiinta multor pescari castorul manca tot pestele din apa...  :ciocan:

Lun Mai 19, 2008 1:59 pm

Sharpshooter, pai la asemenea prostanaci care confunda castorul cu vidra :icon_bazooka:
http://www.treesforlife.org.uk/tfl.eb.html

Lun Mai 19, 2008 4:37 pm

Asta o fi?
Imagine

Lun Mai 19, 2008 4:45 pm

Scorpion scrie:Multi (chiar prea multi) "lomani" sunt semisalbatici, ucid doar de placerea de a ucide (nu cred ca "pescarul" l-a omorat ca sa-l manance sau sa-i ia blana)  :nu:

Crezi ca stia ce este?

Lun Mai 19, 2008 4:48 pm

Atunci de ce l-a omorat? Nu din placerea de a ucide?

Lun Mai 19, 2008 9:39 pm

Sunt niste animale uimitoare. Intr-o zi - pe cand ma prefaceam ca vanam capriori, am dat de unul langa lacul unde stateam la panda. In cateva minute am uitat de ce eram acolo. Sunt fascinant de harnici castorii, si amintirea nutriilor nu mi-a dat pace. Cand a inceput soarele sa apuna, mi-am revenit din reverie. Cel pe care-l urmaream eu era mai mititel, dar am vazut si din cei de 30-35kg. Pe langa om, este animalul care transforma natura in habitat in cel mai vizibil (agresiv) mod. Dintr-un paraias inconjurat de copaci si verdeata, o familie de castori fac un lac in doi timpi si trei miscari. Copacii ramasi in albie mor si ceilalti copaci din jur arata de parca un padurar buimac si-ar fi incercat toporul de ascutis. In realitate arata putin diferit decat pe "animal planet". Unul din drumurile mele preferate catre un loc de vanatoare "clasa unu marca lux" a fost inundat in felul asta... nici vorba sa mai trec cu masina pe acolo.
Pana acum nu am vanat nici unul, desi am avut cativa in reticul.
Blana lor nu e mai putin fantastica. E ceva ce trebuie mangaiat daca ai ocazia. Ma bucur sa aud ca s-au reintrodus in Romania. Poate nu ar fi o idee rea sa inchida zonele in care au fost introdusi, si sa omoare (pardon sa relocheze) pradatorii majori. Asa fac aici cand e vre-o femela grizzly cu pui.

Mar Mai 20, 2008 8:12 am

Nu cred ca e nevoie sa fie protejati decat de oameni. Eu nu am identificat inca dusmani naturali la castorii de la noi. Poate doar sacalii, daca este intr-adevar adevarat ca si-au facut aparitia la noi in zona, dupa cum spunea un forumist anul trecut. Insa nu mai cred in chestia asta, mai ales ca n-am dat de ei, ci doar de doi lupi tineri cu care m-am trezit fata in fata, la 30 de metri de masina, dar fara arma. :ciocan: :nervos:
Mai cred si ca in 2-3 ani se vor putea acorda deja cateva autorizatii individuale de impuscare, poate chiar sa devina necesar acest lucru.

Joi Iul 24, 2008 11:03 pm

eu am auzit si de ceva populare pe Mures... in jud. Arad...nu stiu care este situatia acum ...sunt buni de mancat? :icon_redface:

Vin Iul 25, 2008 9:02 am

In cativa ani vor fi peste tot!
Sunt foarte bine monitorizati si se pare ca le place la noi.
Fiind de tipul nutriei probabil ca sub forma de salam : :buh:
Am sa cer doamnei care i-a introdus in Romania cateva retete :gustos:

Vin Iul 25, 2008 9:08 am

In zona noastra monitorizarea s-a cam dus. Au fost introdusi de ceva timp si se pare ca operatiunea de populare a reusit.  :urrra: De consum sunt buni in toate formele.  :foame: Mai ales ca au ceva carnita pe ei. Sper insa ca aspectul lui de "sobolan" ii v-a face pe multi sa se abtina.
Scrie un răspuns