Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 07, 2019 6:40 pm

Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Sondaj: Tehnici de combatere 

Care este tehnica favorita de combatere?
Panda 19%  19%  [ 32 ]
Goana 15%  15%  [ 25 ]
Dibuit 14%  14%  [ 24 ]
Cu chematoare 5%  5%  [ 8 ]
Cu nade si/sau atrape 3%  3%  [ 5 ]
Nu conteaza, combat cum pot 44%  44%  [ 75 ]
Voturi totale : 169

Sondaj: Tehnici de combatere 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Sondaj: Tehnici de combatere
salut domnule crysst, ti-am explicat, despre aceasta ,, combatere,, insa vad ca nu ai inteles despre ce este vorba, cand mai treci pe la asociatie am sa iti mai explic odata si sa-ti arat si legislatia in domeniu.....
domnilor nu cred ca este bine sa aduceti acuze fara sa cunoasteti oameni cu care discutati, in special pe d-l CRYSST, dupa cum am vazut va-ti dat seama de vasta lui experienta in domeniu de ,,2 ani,,.

Mie Sep 17, 2008 11:02 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

crist scrie:
salut domnule crysst, ti-am explicat, despre aceasta ,, combatere,, insa vad ca nu ai inteles despre ce este vorba, cand mai treci pe la asociatie am sa iti mai explic odata si sa-ti arat si legislatia in domeniu.....
domnilor nu cred ca este bine sa aduceti acuze fara sa cunoasteti oameni cu care discutati, in special pe d-l CRYSST, dupa cum am vazut va-ti dat seama de vasta lui experienta in domeniu de ,,2 ani,,.

De ce nu ne explici tu cum sta treaba?

Mie Sep 17, 2008 11:05 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Domnule Crist din cati vanatori cunosc eu (si cunosc cativa) nimeni nu e multumit de "prestatia" organelor de conducere din interiorul asociatiilor(ajvps-uri). De la cel cu barba sura pana la cel cu tata in gura nimeni nu-si face treaba calumea .......nu uitati ca sunteti platiti din banii nostri si voi trebuie sa ne slujiti pe noi vanatorii si nu invers!!!!!! :respect:

Mie Sep 17, 2008 11:35 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

in mai a fost aprobate numai cotele de cervidae, restul fiind aprobate in luna august, automat daca nu ai cote nu poti elibera autorizatii.
autorizatiile de vanatoare se elibereaza conf legislatiei in domeniu pentru specii de vanat, pisicile si caini hoinari nu sunt specii de vanat , si se impusca cu ocazia vanatorilor organizate......
dar totusi nu stiu dece d-l CRYSST dorea aut de combatere , cand el a spus ca nu impusca caini????????
exista oare semnul de intrebare???????

Mie Sep 17, 2008 11:37 am
Membru de onoare
Membru de onoare

problema dumneavoastra nu e de ce dorea!!! e dreptul lui sa doreasca si daca banuiti ca face altceva decat combatere prindeti omul si faceti ce trebuie facut ca doar pt asta platim paznici de vanatoare......Asta nu va da dumneavoastra dreptul sa hotarati cine primeste autorizatie si cine nu!!!! Iar daca autorizatiile nu au venit pana in august de la minister e tot vina dumneavoastra celor care se ocupa de vanatoare pt ca nu va faceti treaba cum trebuie !!!!!

Mie Sep 17, 2008 11:43 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

ai dreptate domnule Apollyon, sa stii ca eu cel putin constientizez acest lucru, insa problemele sunt mult mai complexe , decat se vad din afara..

Mie Sep 17, 2008 11:45 am
Membru de onoare
Membru de onoare

crist scrie:
ai dreptate domnule Apollyon, sa stii ca eu cel putin constientizez acest lucru, insa problemele sunt mult mai complexe , decat se vad din afara..

Nu sunt asa de complexe!!!! sunt simple si au un singur raspuns ...PE CEI CARE AR TREBUI SA-I INTERESEZE ........II DOARE IN COT .

Mie Sep 17, 2008 11:48 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

la noi toata lumea primeste autorizatie, dar in momentul cand nu s-a eliberat , din anumite motive, nu a primit nimeni.

Mie Sep 17, 2008 11:49 am
Membru activ
Membru activ

Apollyon scrie:
problema dumneavoastra nu e de ce dorea!!! e dreptul lui sa doreasca si daca banuiti ca face altceva decat combatere prindeti omul si faceti ce trebuie facut ca doar pt asta platim paznici de vanatoare......Asta nu va da dumneavoastra dreptul sa hotarati cine primeste autorizatie si cine nu!!!! Iar daca autorizatiile nu au venit pana in august de la minister e tot vina dumneavoastra celor care se ocupa de vanatoare pt ca nu va faceti treaba cum trebuie !!!!!

Bingo!  :urrra:

Mie Sep 17, 2008 12:19 pm
Moderator
Moderator

crist scrie:
insa problemele sunt mult mai complexe , decat se vad din afara..

Eu nu vad de unde vine infatuarea oamenilor numiti.?! Probabil ca au impresia ca sunt numiti pe viata. Din cate stiu eu doar la Academie exista numiri pe viata.
De ce, domnule Crist, noi suntem afara? Noi cei care aducem bani de-acasa pentru ca sa-si ia paznicii si directorul salariile. De ce n-am fi in stare si noi, amaratii de vanatori membri fara drepturi, sa citim o lege, sau un ordin al unui ministru trecator? De ce complexitatea problemelor din vanatoare poate fi inteleasa numai de catre initiati ? O fi asta vreo alchimie, sau e un sistem cooperatist ramas singur singurel intr-o tara ce face eforturi de a sta la masa cu natiunile civilizate? Ah, natiuni in care se respecta drepturile de baza ale oricui.

Mie Sep 17, 2008 12:33 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

sunt prea putini vanatori care se implica , iar multi cand isi dau sema despre ce este vorba se lasa pagubasi...

Mie Sep 17, 2008 1:00 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu uitati ca vanatorii nu sunt platiti sa se implice!!!! Cei care primesc banii ar trebui sa fie primii implicati insa acestia in loc sa ne sustina .......se comporta de parca ne fac o favoare in momentul in care ne este eliberat o autorizatie!!!! Gresit total gresit.

Mie Sep 17, 2008 1:27 pm
Administrator
Administrator

Mai baieti vedeti ca va contraziceti....faceti diferenta intre AJVPS-uri si minister....Daca nu au venit cotele de recolta nu e vina AJVPS-ului sau a oamenilor de acolo. Voi nu stiti ce presiunui fac cei de la Mediu, si ce birocratie este....
  Apollyon, tocmai vanatorii se implica, exista un comitet unde se dezbat problemele. Degeaba vrei sa schimbi directorul sau cine stie pe cine, hotararile se iau in grup. Ca persoana "conducatoare" poate avea o influenta...asta e alta treaba. Mai e si datoria vanatorilor sa faca combatere, zile munca-hrana, etc...
  Keiler, degeaba te agiti ca nu reusesti sa faci nimic in a avea o gestionare cum iti place tie. Sa schimbi sistemul iti trebuie multi oameni care sa gandeasca ca si tine. In schimb tu poti sa sesizezi cazurile de braconaj, sau incalcari ale legii vanatorii. Exista organe abilitate gen ITRSV unde te poti adresa sa semnalezi anumite abateri, asta in cazul in care nu sunt solutionate de AJVPS.

Mie Sep 17, 2008 3:44 pm
Moderator
Moderator

Marius, daca ai fi adresat indemnurile astea unui vanator tanar as fi inteles. Dar asa nu.
1. Imi pare rau ca oamenii mai tineri ca mine nu gandesc ca mine, nu pentru ca eu detin monopolul adevarului, ci pentru ca mi se pare o judecata normala care refuza sa treaca cu vederea nedreptatile.
2. Cazurile de braconaj le poti sesiza eventual celor care nu braconeaza, daca ai cui, iar incalcarile legilor, asisderea, celor care le respecta. Cat despre ITRSV, mai stai de vorba cu ei si vezi daca au ce face. Eu unul iti propun sa braconam ce vrei tu, de fata cu oricare ITRSV si pot sa-ti garantez ca scapam basma curata.
3. Ce vrei sa solutioneze AVPS-urile cand de fapt n-au nici un interes. Ce vrei sa solutioneze cei care de fapt stiu cine face ravagii in vanat, dar tac din gura. Poate ca solutia este sa facem si noi la fel ca tot n-avem ce pati.
Paul are dreptate, AGVPS-ul este platit sa ne apere interesele in fata tertilor, dar nu o face.
Daca tu chiar crezi in randurile pe care mi le-ai adresat, atunci forumul asta, sau altul, nu-si mai are sensul. Incepe sa sa semene cu o discutie intre babe.

Mie Sep 17, 2008 4:07 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Keiler scrie:
Cat despre ITRSV, mai stai de vorba cu ei si vezi daca au ce face. Eu unul iti propun sa braconam ce vrei tu, de fata cu oricare ITRSV si pot sa-ti garantez ca scapam basma curata.

Numa' zi cand!  :parsiv:

Mie Sep 17, 2008 5:59 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul