Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Noi 14, 2019 4:55 am

Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Sondaj: Tehnici de combatere 

Care este tehnica favorita de combatere?
Panda 19%  19%  [ 32 ]
Goana 15%  15%  [ 25 ]
Dibuit 14%  14%  [ 24 ]
Cu chematoare 5%  5%  [ 8 ]
Cu nade si/sau atrape 3%  3%  [ 5 ]
Nu conteaza, combat cum pot 44%  44%  [ 75 ]
Voturi totale : 169

Sondaj: Tehnici de combatere 
Autor Mesaj
Administrator
Administrator

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Sondaj: Tehnici de combatere
Keiler scrie:
Marius, daca ai fi adresat indemnurile astea unui vanator tanar as fi inteles. Dar asa nu.
2. Cazurile de braconaj le poti sesiza eventual celor care nu braconeaza, daca ai cui, iar incalcarile legilor, asisderea, celor care le respecta. Cat despre ITRSV, mai stai de vorba cu ei si vezi daca au ce face. Eu unul iti propun sa braconam ce vrei tu, de fata cu oricare ITRSV si pot sa-ti garantez ca scapam basma curata.
3. Ce vrei sa solutioneze AVPS-urile cand de fapt n-au nici un interes. Ce vrei sa solutioneze cei care de fapt stiu cine face ravagii in vanat, dar tac din gura. Poate ca solutia este sa facem si noi la fel ca tot n-avem ce pati.
Paul are dreptate, AGVPS-ul este platit sa ne apere interesele in fata tertilor, dar nu o face.
Daca tu chiar crezi in randurile pe care mi le-ai adresat, atunci forumul asta, sau altul, nu-si mai are sensul. Incepe sa sa semene cu o discutie intre babe.

Eu spun ce este la noi si CRED ceea ce spun, pentru ca am fost implicat de cateva ori. (de partea binelui)
Cu mana pe inima nu cred ca se poate ceea ce spui tu! Ce inseamna basma curata? Despagubire pentru vanatul impuscat in functie daca este sezon sau nu si apoi amenda de vreo 15-20 milioane pentru braconaj si te lasa ca nu reprezinti pericol social, prima abatere, bla, bla... apoi excluderea din Asociatie....
  Fi sigur ca unul prins la braconaj nu-l mai gasesti curand prin teren chiar daca ulterior isi recupereaza armele. Pai la noi s-a deschis dosar pentru impuscarea ursului in observator inchis la o Asociatie privata.!!!!!!! si credeti ca inchide cineva ochii la braconieri????? E drept ca solutionarea nu este intotdeauna asa cum ne asteptam dar o despagubire usturatoare de ex 4000 eur pentru femela caprior in extrasezon si anchete, amenda, etc...cred ca nu iti mai arde de braconaj.

Mie Sep 17, 2008 8:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Bistrita o fi in alta tara? :parsiv:

Mie Sep 17, 2008 9:45 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

mmarius scrie:
Eu spun ce este la noi si CRED ceea ce spun, pentru ca am fost implicat de cateva ori. (de partea binelui)
Cu mana pe inima nu cred ca se poate ceea ce spui tu! Ce inseamna basma curata? Despagubire pentru vanatul impuscat in functie daca este sezon sau nu si apoi amenda de vreo 15-20 milioane pentru braconaj si te lasa ca nu reprezinti pericol social, prima abatere, bla, bla... apoi excluderea din Asociatie....
  Fi sigur ca unul prins la braconaj nu-l mai gasesti curand prin teren chiar daca ulterior isi recupereaza armele. Pai la noi s-a deschis dosar pentru impuscarea ursului in observator inchis la o Asociatie privata.!!!!!!! si credeti ca inchide cineva ochii la braconieri????? E drept ca solutionarea nu este intotdeauna asa cum ne asteptam dar o despagubire usturatoare de ex 4000 eur pentru femela caprior in extrasezon si anchete, amenda, etc...cred ca nu iti mai arde de braconaj.

MMarius te intreb ceva.....cunosti pe cineva care este 100% corect???

Ultima oară modificat de Anonymous pe Mie Sep 17, 2008 10:21 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Sep 17, 2008 10:20 pm
Administrator
Administrator

Nu, dar nici nu am sustinut acest lucru! Dar ceea ce spune Keiler, pe mine ma socheaza, sincer. Vreau sa va spun ca se fac periodic actiuni de combatere a braconajului, pe rauri pentru pescari, noaptea pentru vanatorii unele cu succese, altele cu satisfactia ca cei care au intentia sa faca rau stiu ca cineva este pe urmele lor.

Ultima oară modificat de mmarius pe Mie Sep 17, 2008 10:55 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Sep 17, 2008 10:52 pm
Moderator
Moderator

Ca orice chestie pe lumea asta, fara finalitate (in justitie, in speta) n-ajungi nicaieri. Recent am "urmarit" o arma confiscata de politie pentru braconaj (prins de politia de frontiera autorul cu vanatul asupra lui, in milocul verii, in complet extra-sezon). Pe parcursul derularii "cercetarii", incriminatul a fost prins si a doua oara, cu alta arma. Si, cu toate astea, dupa circa un an, ambele arme erau in posesia proprietarului  :urrra: :urrra: Singura masura luata impotriva lui a fost cea a filialei locale care l-a exclus pe motiv de braconaj, neavand nevoie de o hotarare judecatoreasca in acest sens. In rest, NEVINOVAT. Si cazuri ca acestea sunt nenumarate.
Am discutat cu ceva paznici cu experienta. Singura metoda ce dat cat de cat rezultate este prezenta acestuia in teren - oricum, "vestile" umbla repede si mai niciodata nu esti atat de singur pe cat crezi. In scurta vreme, un paznic bun ajunge sa-si cunoasca "clientii cronici". Fara interventia justitiei, doar pandindu-i frecvent au ajuns sa-i tina departe de camp. Chestia "tine" dar e stric locala - fara exemple cu judecati finale in consecinta........ :tzeapa:

Joi Sep 18, 2008 9:41 am
Membru important
Membru important

Nu ma pot lauda ca sunt tanar, dar impotriva braconierilor trebuie sa avem o atitudine ferma, de excludere. Sunt foarte transant in aceasta privinta.
Cei "iertati" sau numai admonestati de catre justitie, au in 99/100 din cazuri spate foarte tare. La multi sus pusi le place carnea de vanat primita gratis sau plocon si de aici lantul slabiciunilor. Nu se dau exemple!
La nivel de grupa sau club, exista inca mentalitatea "populista" care spune "hai sa-l iertam ca este om sarac", sau "a gresit si el saracul" sau "ce/ numai aia cu bani sa manance?". Dupa astea se ascund de fapt niste lucruri mult mai grave, in opinia mea. "Intelergerea" faptelor de braconaj mi se pare foarte grava in ansamblul ei si ma refer la ceea ce nu se spune sau se vede, iar oamenii din spatele acestor treceri cu vederea si interesele lor sunt , cred eu, cei mai daunatori actului de vanatoare si a ceea ce presupune ea.   

Joi Sep 18, 2008 10:44 am
Membru de onoare
Membru de onoare

domne am si eu o intrebare vis a vis de cotele acestea de la minister.., de se vb de ele mai sus..
am mai scris si mai sriu inca odata:
am avut autorizatie 30/30 zile la combatere toata vara[tot extrasezonul]...
am avut cererea facuta din timp la caprior.. si aveam aut din timp..daca o doarea in scurt [la deschidere adika]..

atunci..
dc in unele locuri din tzara avem cotele date de la minister, avem bunavointza cu aut de combatere, etc..
si in alte "locatzii" ale tzarii, NU..??...DC????
hai sa nu aruncam si asta in spatele "vanatorilor" de rand care doresc oiesire in teren....
sa nu incercam sa fim sfiosi[domne da ce o vrea asta aut de combatere, nu o vrea sa faca un "ceva" sau "altceva" in extrasezon..???] cu cine nu trebuie....si cu cinre trebuie.....SA TRAITI DOM' CUTARE...DA SIGUR FACEM....CUM SA NU.... :icon_mad: :icon_eek:...

RESPECT

Joi Sep 18, 2008 4:39 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

si ar mai fi ceva..
nu scrie nicaieri ca animalele supuse combaterii..

SE IMPUSCA "DOAR" CU OCAZIA VANATORILOR ORGANIZATE SAU IN GRUP RESTRANS......
ASA CA HAI SA NU DENATURAM DISCUTIA DN CRIST....

RESPECT

Joi Sep 18, 2008 4:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Pai cand se pusca daca nu primesti autorizatie???

Joi Sep 18, 2008 6:57 pm
Membru important
Membru important

LA BRACONAJ!!

Joi Sep 18, 2008 6:58 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

si ar mai fi ceva..
nu scrie nicaieri ca animalele supuse combaterii..

SE IMPUSCA "DOAR" CU OCAZIA VANATORILOR ORGANIZATE SAU IN GRUP RESTRANS......
ASA CA HAI SA NU DENATURAM DISCUTIA DN CRIST....

se impusca cu aut de combatere, nu "neaparat" cu aut de vanat util si rapitoare... :parsiv: :respect:

domne..
ce draq...nu vorbesc normal...nu ma intelegeti..
aut..de combatere ar trebui sa se dea 12 din 12 luni la cerere, fara discutii
separat de aut de vanatoare la vanat util.
eu am aut de vanat util 30 din 30 pe care sunt scrise si rapitoare....
insa..
in extrasezon..
aut de combatere in grup restrans..ar trebui sa nu lipseasca din buzunarul niciunui organizator..[capabil] :respect:

respect

Ultima oară modificat de cybelle pe Joi Sep 18, 2008 10:10 pm, modificat 1 dată în total.

Joi Sep 18, 2008 10:07 pm
Membru important
Membru important

Autorizatii de 30/30????? :icon_eek:De doua saptamani am auzit,dar de 30 de zile???????

Vin Sep 19, 2008 9:31 am
Administrator
Administrator

Dupa noile reglementari se poate la rapitor. Autorizatiile individuale tot 30 de zile au valabilitate, dar de obicei se da prima transa 20 de zile iar daca nu se impusca vanatul se mai prelungeste inca 10 zile.

Vin Sep 19, 2008 10:07 am
Membru de onoare
Membru de onoare

domnilor..
vav de 30 din 30 doritzi sa fac poze si  sa le adaug.
nu e deajuns sa spun ca AM...
nu vorbesc pe NAS...

VORBESC IN CUNOSTINTZA DE CAUZA, :)

,respect

Vin Sep 19, 2008 3:26 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

inafara de aut de wickend ...
care le-am dorit pt cineva "special"..
toate au fost de la 01-31.ale lunii.
asta insemnand  30-30 zile nu??

respect
ps: macar asa ar trebui sa se desfasoare treaba si in alte localitatzi..
ale romaniei..

Vin Sep 19, 2008 3:28 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul