Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Oct 24, 2019 2:35 am

Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Efectivele de iepure in regres. 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Re: Efectivele de iepure in regres.
Citesc topicul de cand a fost initiat si am asteptat cu sufletul la gura pe careva dintre concetatenii nostrii priceputi in domeniu sa spuna ceva pareri pertinente, dar in zadar.
Katlin ne-a aratat ceva din experienta lui de teren, laudabila dupa mine preocuparea lui pentru aceasta problema.
Francisc si amicul lui din Anglia ne-au adus, cel putin pentru mine, observatii si puncte de vedere, care, odata puse in practica cu bunavointa celor implicati pot adduce rezultate notabile. Din ce informatii am de la cativa amici implicati si in agricultura si in vanatoare, planurile de actiune nu sunt cunoscute si deoacamdata prea multa lume se plange in loc sa se implice cu adevarat. Dupa mine nu este foarte greu dar nu trebuie asteptam pe altii sa ne faca treaba.
Paste fericit tuturor!

Sâm Apr 19, 2014 10:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

Katlin, pai am spus mai sus ce se crede despre impactul agriculturii. sa vezi la noi in vest de cand au intrat italienii: mii de ha cu acelasi lucru, cand recolteaza si discuie e pamant ca in palma. De la 20-30 iepuri/100 ha acum 4 ani, s-a ajuns la 5! Asta inseamna.
La tine, daca este cum spui trebuie sa fie iepuri.
Ce mai am de comentat este:
1) cateva sute de ha nu ajunge, depinde ce ai in jur, iepurii daca se produc se vor dispersa in jur, exista habitat numit "sursa" = bun, produce iepuri, si apoi daca ai in jur habitat prost, ala e de dilutie.
2) Clima: chiar istoric, la Galati n-a fost teren ideal ptr iepuri datorita climei mai severe decat in vest (Timis si Arad). Populatiile de iepuri fluctueaza mult de la an la an. Dar ma rog, desigur clima nu ai cum s-o manipuleze ca vine de sus.
3) toti cercetatorii spun ca si daca faci habitat corespunzator, fara combatere nu o sa ai rezultate, daca faci combatere poti creste populatia de 3-6 ori. O sa vezi cand termit culegerea, mai ai rabdare cateva luni. Acuma combatere la mine se face prin patrulari cu masina, vezi jigodia, nu te vede nimeni; bum! cu carabina si roiu.
4) am gandit asa (nu stiu exact daca-i valabil ca nu am auzit de la altii, dar e logic): daca in recolta ai sa zicem 80% iepuri batrini = nu s-au produs pui = problema sta in habitat si clima. Daca dimpotriva ai cum ar trebui sa fie normal, cel putin 50% tineret anul curent, dar iepuri putini, inseamna ca sunt braconati (ca doara braconierul nu pusca selectiv). Deci te poti uita la iepurii puscati si faci totalul la sfarsit de sezon sa fie cat mai multi analizati ca sa aibe semnificatie statistica. Desfaci cu cutitul articulatia labei si vezi osificarea epifizei fibulei, asa e cel mai simplu. macar iti faci o idee de ce nu sunt iepuri.
Dima: planurile nu sunt cunoscute ptr ca tocmai acuma au aparut propuneri de la UE. Se lucreaza la ele si se vor distribui, inclusiv prin reviste, chiar acuma apare o prima parte in VPR din aprilie. Exista am impresia ceva carti tehnice despre cum sa faci agricultura cu protejarea vanatului, am "lovit" intamplator ceva: sa prasesti buruienile fara sa dai cu discul, cica mentine umiditate in sol si in acelasi timp nu distruge cuiburile, alt exemplu: "udersowing" = cand semeni graul de toamna amesteci seminte de trifoi, dupa ce tai graul creste trifoiul, poti scoate de acolo fan mai tarziu in toamna sau poti pasuna, = ajuta la iepuri. Am sa caut, deocamdata fac ce pot.
Intre timp se implementeaza 7% de la UE, si iaca-asa, pas cu pas, mai sunt sperante.
Probabil.

Mar Apr 22, 2014 5:52 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou
Membru nou

Pai, ca sa facem o concluzie, dupa discutii pe 2 forumuri:
Numai statul roman poate crede ca daca se da un ordin se va rezolva problema. Multi ani in urma un boss de la Ministerul Mediului zicea ca daca exista ordin de rezervatie de dropii asta va fi suficient ca sa existe si dropii.
Eu zic ca nimeni nu poate obliga pe cineva sa faca pe pamantul lui ceea ce el nu vrea sa faca. Chiar daca este cerinta legala sa aplici regulamentul cu 5% (7%) zone de protectie ecologica. A lua subventii fara a respecta cerinta este bineinteles frauda. Dar daca eu ca vanator ma duc sa fac reclamatii ce relatie mi-am facut cu agricultorul respectiv si ce sanse am sa conlucrez cu el in interesul meu?
Deci, singura cale este cooperarea.
Eu de cand am aflat (in ianuarie) despre noua orientare CAP am trimis informatia la reviste si am pus-o pe forumuri. Brosuri informative nu mai este cazul sa faca vanatorii, a fost o placuta surpriza sa vad ca le-au facut la Ministerul Agriculturii si la APIA. Mai departe, fiecare va trebui sa-si rezolve problema pe plan local, daca vrea sa aiba vanat.

Mar Apr 22, 2014 10:32 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8