Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Oct 24, 2019 2:34 am

Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Efectivele de iepure in regres. 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: Efectivele de iepure in regres.
Stii cam cum ar fi bine ,sa avem vinatul de afara dar sa vinam in stil Romanesc, cred ca asta ar fi varianta convenabila.

Joi Dec 12, 2013 2:15 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

cred ca nici de acum intr-o suta de ani nu o sa avem vanatul de acolo, regulile conduita etica vanatoreasca....
Pacat ca generatiile ce vor urma o sa practice vanatoarea decat in poligoane la tinte.

Joi Dec 12, 2013 4:37 pm
Membru activ
Membru activ

Eu unul i-mi doresc doar legile si conducatorii de afara . Vinat avem si noi . dovada ar fi multitudenea de vinatori straini ce vineaza la noi. De gospodari avem nevoie si nu de uni care vor doar un serviciu bine platit. Salutari .

Joi Dec 12, 2013 6:44 pm
Membru activ
Membru activ

da don karlos, ff frumos dar strainii vin din 3 motive:
1 vanat exista mai ales la pasaj
2 preturi ff mici pt veniturile lor
3 distractie pe cinste cu fetele romance

Vin Dec 13, 2013 9:21 am
Moderator
Moderator

Astazi am facut vanatoare la iepuri. Am fost zece arme si cinci gonaci. Am inceput o goana pe un teren cu grau, dar n-a sarit niciun iepure. Dupa ce ne-am consultat intre noi am ajuns la concluzia sa facem goane numai pe trenuri arate, dar nediscuite. La fiecare goana au sarit 4-5 iepuri. Terenul a fost inghetat fara zapada. In final am recoltat 14 iepuri, s-au ratat inca vreo zece si doua vulpi. Poze de final nu am pentru ca am uitat aparatul acasa. Din pacate dintr-o grupa de 40 membri abia ne-am adunat sase, noroc ca am avut patru invitati. A fost o zi de vanatoare reusita, toata lumea a fost multumita, mai putin cei care au ratat.
Efectivul de iepuri este redus fata de anii anteriori.

Sâm Dec 14, 2013 7:07 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Aproape toti autorii din Europa pun scaderea vanatului mic pe seama monoculturii agricole. Aici puteti vedea ilustrarea situatiei de catre prof Klaus Hacklander de la univ din Viena:
http://www.iugb2013.org/docs/Hacklander ... XPowerLite).pdf

Incerc sa determin daca mai exista si o alta cauza inca necunoscuta, am trimis cateva PM-uri.

Din cate aud nici la unguri situatia nu este diferita, scad iepurii si la ei.
Deci ????????????????

Mie Feb 05, 2014 7:56 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou
Membru nou

Nu stiu de ce nu se leaga Hacklander.
Daca vreti sa vedeti (merita) faceti pe google: Klaus Hacklander CAP and hare si o sa va dea linkul.

Mie Feb 05, 2014 7:58 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

dumitru scrie:
Astazi am facut vanatoare la iepuri. Am fost zece arme si cinci gonaci. Am inceput o goana pe un teren cu grau, dar n-a sarit niciun iepure. Dupa ce ne-am consultat intre noi am ajuns la concluzia sa facem goane numai pe trenuri arate, dar nediscuite. La fiecare goana au sarit 4-5 iepuri. Terenul a fost inghetat fara zapada. In final am recoltat 14 iepuri, s-au ratat inca vreo zece si doua vulpi. Poze de final nu am pentru ca am uitat aparatul acasa. Din pacate dintr-o grupa de 40 membri abia ne-am adunat sase, noroc ca am avut patru invitati. A fost o zi de vanatoare reusita, toata lumea a fost multumita, mai putin cei care au ratat.
Efectivul de iepuri este redus fata de anii anteriori.

Mai Dumitru ...stiu ca esti maestru la vanat mare , dar nu sti ca iepurii se hranesc pe grau noaptea si se ascund ziua pe aratura?? :pa: :icon_bere:

Mie Feb 05, 2014 10:25 pm
Membru nou
Membru nou

Salutare dragi camarazi!
Sunt nou pe aici pe forum si am gandit un pic daca sa ma apuc sa scriu sau nu....deci scriu!Imi permit sa imi expun gandurile si parerile despre acest subiect mai ales ca vanatoarea de iepuri este preferata mea ,dupa cum urmeaza:
Cauzele declinului: baietii ,,jmecheri,,cu far,cu ogari trebuiesc arsi cat se poate de dur eventual ceva ani fara suspendare!..
agricultura facuta haotic si fara nici un bun simt sub obladuirea asociatiilor de vanatoare si ocoalelor silvice care nu au nimic de obiectat...
combaterea la rapitoare cu par si pene care este aproape de 0 in 90% din suprafata fondurilor din Romania(iar despre cainele hoinar gasit pe camp..nu il impusc ca imi e mila..ca imi sparg geamurile taranii la masina,ca sunt ai satului si nu vrem probleme..ca sunt de la stana de mai jos....vrajeala tata..focu si piesa!!!)

Si cum la noi nu se intampla niciodata nimic constructiv credeti ca mai poate fi vorba de populari masive cu exemplare sanatoase?cu mutari de exemplare dintr o regiune in alta pt improspatarea liniilor de sange?DE INTREZICEREA VANATORII LA IEPURE MINIM 2 ANI???!?!
Hai sa ne gandim un pic ce vom avea in 10 ani si cred ca nimic nu este drastic daca vrem sa avem iepuri si in viitor!

numai bine .

Joi Feb 06, 2014 11:26 am
Membru important
Membru important

Mesaj Iepurele si agricultura intensiva
Sunt agricultor. Lucrez cateva sute de ha, modern pot spune, adica cu utilaje ce in lucru ating frecvent 10-12km/h si latimi de lucru de cca 6-7m. Folosim substante impotriva buruienilor si daunatorilor conform legilor, nu ma sfiesc sa spun aici substanta activa daca mi se cere.
Sunt si vanator, particip la mai toate organizatele, imi place sa vad vanat din abundenta, in special iepure ca sunt la campie si e specia predominanta. Am legaturi in zona cu mai toti fermierii mari si vreau sa fac ceva in acest sens ptr. a proteja aceasta specie si nu numai.
As vrea ca prin acest topic sa se aduca idei cum am putea proteja NOI FERMIERII aceasta specie si cum am putea contribui la marirea efectivelor.
Ptr. inceput vreau sa va spun ca am hotarat ca utilajele sa fie echipate cu clopotei ptr. a indeparta vanatul din imediata apropiere a utilajelor(disc, combina, cositoare). Despre substantele nocive ce tot aud ca s-ar folosi in culturi si ar afecta capacitatea de reproductie a iepurilor nu cunosc si daca chiar ar exista as vrea sa ni se aduca la cunostinta argumentat ca acestea ar dauna.
Deasemeni am putea ajuta paznicii de vanatoare sau asociatia de vanatoare cu hrana(nutret,cereale) insa nu se poate cere sa lasam zone cu teren nelucrat.
Suntem mai tot timpul pe teren(zi-noapte), mai des ca paznicii de vanatoare si putem anunta eventualele actiuni de braconaj.
Va rog pe aceasta cale sa spuneti cam ce am putea face in aceasta privinta, de a proteja aceasta specie.
Va multumesc!

Dum Apr 06, 2014 9:23 pm
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Iepurele si agricultura intensiva
Chiar nimic?

Mar Apr 08, 2014 6:18 am
Moderator
Moderator

katlin scrie:
Chiar nimic?

Da ceva combatere ai/a-ti facut?

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Mar Apr 08, 2014 6:27 am
Membru activ
Membru activ

Poti sa faci combatere, daca nu este protejata fauna de; ierbicide,pesticide si utilajele agricole ,care in proportie de mai bine de70 % este raspunzatoare de disparitia lor.

Mar Apr 08, 2014 4:20 pm
Moderator
Moderator

kristo scrie:
Poti sa faci combatere, daca nu este protejata fauna de; ierbicide,pesticide si utilajele agricole ,care in proportie de mai bine de70 % este raspunzatoare de disparitia lor.

In Insula Mare a Brailei sa intelegem ca nu se face agricultura?cu pesticide ,insecticide.......utilaje.....?
Si este iepure si fazan cata frunza si iarba...........

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Mar Apr 08, 2014 4:23 pm
Membru activ
Membru activ

Acest aspect a fost analizat si de catre alte tari prin articole bine documentate.
Am gasit cateva articole in engleza si franceza. Daca cele scrise in limba engleza sunt mai accesibile pentru cele in franceza poate ne ajuta colegi de pe forum cu traducerea unor fraze, concluzii din articolele respective.

http://www2.dmu.dk/pub/phd_trwj.pdf

http://www.devon.gov.uk/bapd-brown_hare.pdf

http://books.google.ro/books?id=c-0kZnN ... es&f=false

http://www.academia.edu/414709/Impacts_ ... _In_the_UK

http://issuu.com/vertebratepublishing/d ... hire_dales

http://www.researchgate.net/publication ... management

http://www.oncfs.gouv.fr/IMG/article_PD ... e_a649.pdf

http://www.oncfs.gouv.fr/IMG/article_PD ... e_a649.pdf

http://tel.archives-ouvertes.fr/docs/00 ... L_2006.pdf

Mie Apr 09, 2014 12:00 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul