Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 06, 2019 2:36 pm

Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Efectivele de iepure in regres. 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: Efectivele de iepure in regres.
Am mutat aici discutiile pentru a fi subiectul cat mai complex.

Mie Apr 09, 2014 8:06 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Iepurele si agricultura intensiva
otyss_68 scrie:
Da ceva combatere ai/a-ti facut?

Intr-adevar nu se face pe fond, insa ma interesa mai mult ce pot face fermierii ptr. iepure sau cum ii decimeaza prin activitatea lor. Aud din ce in ce mai des ca vina e a agriculturii dar CUM?

Vin Apr 11, 2014 1:46 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

Scuze katlin, n-am fost "pe faza". Hai sa incerc pe scurt, chiar acuma prelucrez materiale, cand voi termina studiul o sa aflati toata povestea.
1. iepurele este foarte fidel locului, se deplaseaza zilnic intre locul de hrana si locul de stat (noaptea activ, ziua in covru - inactiv), ziua poate sta oriunde dar prefera aratura sau vegetatie ca sa fie cat de cat acoperit, nu sta in discuitura. Mai importanta este hrana care trebuie sa-i fie accesibila, deci poti sa-ti imaginezi cum trebuie cultivate solele ca sa fie oriunde hrana accesibila cu deplasare de cel mult 200-300 m. In tot cursul anului.
2. hrana preferata: grau pana nu depaseste sa zicem 10-15 cm? asta nu stiu sigur, sunt doua aspecte: a) nutritiv, nu mananca cand este maturat si b) de acoperire, nu se baga daca nu are vizibilitate in jur (sa vada vulpea), prefera ierburile naturale, roade si arbusti mai ales iarna, de preferinta soc si boz (Sambucus spp.) ca au 36% proteina.
3. schimba tarlalele in functie de sezon dupa cum se schimba vegetatia,
4. deci ai nevoie de culturi variate, bine impestritate (mozaicate) ca sa fie ceva bun de mancare in toate sezoanele, accesibil. Inchipuie-ti acuma campul cat vezi cu ochii la fel pe sute de ha. Cat e grau verde mai merge, dar dupa recoltare se ara si se discuie, ai un pustiu de sute si mii ha. Nu mai este iepure.
5. ai zis ca nu se poate teren necultivat? pai cum adica, tocmai s-a dat lege de la UE ca nu se mai dau subventii daca nu lasi 5% zona ecologica (din 2017 - 7%). Mergi la APIA si te inregistrezi pentru asta si capeti 130 eu/ha.
6. nu-ti bate capul cu chimicalele, nu ele sunt problema principala ci monocultura, asa cum am aratat mai sus
7. daca vrei iepuri si ai posibilitatea sa te ocupi: lasi in margine la fiecare tarla 7% necultivat, inca mai bine semanat cu ceva ierburi naturale perene (Dactylis glomerata), lucerna, trifoi. Nu strica sa ai si liziere de arbusti de-a lungul marginilor.
8. faci tarlalele cat mai mici si nu cultivi in blocuri ci intercalezi culturile (stiu ca este mai usor in bloc, dar asta-i, trebe sacrificii).
9. recoltezi din centru catre margini si nu invers ca sa fuga puii catre afara.

Daca vrei putem colabora, eu sunt in Florida, nu pot contribui decat cu teorie.
Depinde si de cat teren lucrezi, ce suprafata?

Mar Apr 15, 2014 11:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

Sa presupunem ca se face tot ce scrieti DVS aici credeti ca se vor inmulti iepurii? Eu nu cred. Aceasta problema se pune din 1930 numai ca atunci spre deosebire de acum era luat in cacul principalul vinovat si anume omul. Omul cu pusca, sau cu ogari,sau cu laturi capcane si ce mai vreti. Cine poate struni acesti smecheri naravasi care impusca ce vrea, cand vrea, unde vrea, cat vrea si care sunt aparati chiar de catre cei ce ar trebui sa-i combata ?

Mie Apr 16, 2014 6:23 pm
Membru nou
Membru nou

D-apoi domnule, asta nu mai e treaba mea. Eu ma ocup de treaba biologica. Cine nu isi poate pazi iepurii de braconieri si de ogari n-o sa ii aiba si gata. La fel si cine nu pune mana sa faca ce trebuie. Vanati pe computer!

Omul a intrebat ce se intampla si iata eu am mai gasit ceva sa-i raspund:
Chiar azi am primit un mesaj de la Silviu Petrovan care face cercetare pe iepuri in Anglia. Zice ca toti care au cautat iepuri taiati sau zdrobiti de utilaje agricole nu au gasit, inclusiv el. Problema nu sta in mecanica si in chimizare, ci in efectul indirect prin hrana.
Daca faci asezare judicioasa a culturilor asta se poate rezolva. Tot azi am citit un articol care zice ca graul de toamna e bun, in februarie iepurii au mancat 60% grau si 10% lucerna. In luna mai tot 50% grau, apoi creste si orzul de primavara 10%, soia 10%. Problema apare in august dupa recoltare cand nu mai au verdeata, acolo trebuie gandit ce sa plantezi, lucerna devine importanta, apoi sfecla, floarea soarelui, porumb nu prea mananca, peste vara devin importante plantele naturale din margini si de langa drumuri.
Tot secretul este sa ai, precum am spus, ceva verde raspandit uniform pe teren ca sa ajunga la hrana noaptea. Daca ai grau pe 1000 ha, dupa ce l-ai recoltat dai foc la miriste si apoi discuiesti = pustiu. Exista metode pentru cine vrea, se face ceva numit "undersowing" cum ar veni se seamana cu graul si ceva trifoi, astfel incat dupa recoltare trifoiul creste pe miriste. Cresc ele si plante naturale daca le dai sansa.
Vulpile din februarie pana in august se pot pusca cu .22 mag, luneta, reflector pe acoperis si patrulat noaptea.

Joi Apr 17, 2014 9:49 pm
Membru activ
Membru activ

"Vulpile din februarie pana in august se pot pusca cu .22 mag, luneta, reflector pe acoperis si patrulat noaptea."

Asta in tarile civilizate. La noi e interzis .22 mag, ca de altfel toate cartusele cu percutie pe rama (art. 39 lit. o si 42 lit. r din Lege) si vânătoarea prin utilizarea pe timp de noapte a autovehiculelor sau a dispozitivelor care permit ochirea şi tragerea pe întuneric (art. 42 alt. 1).

Asa e cand statul e incapabil. Daca cativa oameni au braconat cu .22, statul a fost incapabil sa-i prinda si sa-i pedepseasca. De asta a interzis calibrul la vanatoare si i-a pedepsit pe oamenii corecti, care nu aveau nici o treaba cu braconajul. La fel si cu impozitele. Statul nu e capabil sa-i identifice pe cei (multi) care nu-si platesc impozitele, asa ca mareste taxele pentru nenorocitii care le-au platit tot timpul, ca sa-i "incurajeze" sa fie corecti si pe viitor.

Ce sa mai vorbim de legislatia in materia armelor, care presupune ca toti cetatenii sunt niste dezechilibrati mentali, potential periculosi, care pot fi lasati pe langa arme numai daca-si fac controale psihologice si medicale periodice.

De aia solutia cea mai sigura e cea pe care ai adoptat-o tu si anume schimbatul statului!

Te rog sa nu iei postarea mea ca pe o critica . Ar fi super sa putem face combatere cu .22 asa cum spui. De altfel citesc cu maxim interes toate postarile tale si-ti multumesc ca ai ales sa impati cu noi importantele tale cunostinte!

Vin Apr 18, 2014 7:44 am
Membru important
Membru important

de ce numai 22? se poate folosi 222 rem sau 223, cu rezultate mult mai bune. ca nu-i voie cu lanterna... nu trebuie sa stie tot satul ce faci tu pe camp.

Vin Apr 18, 2014 9:16 am
Moderator
Moderator

c-jay scrie:
de ce numai 22? se poate folosi 222 rem sau 223, cu rezultate mult mai bune. ca nu-i voie cu lanterna... nu trebuie sa stie tot satul ce faci tu pe camp.

Si 22 hornet.cu rezultate bune.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Vin Apr 18, 2014 9:38 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Ca nu-i voie cu lanterna stiam si eu, dar nu m-a prea interesat, eu vanez aproape numai vanat mic impreuna cu cainele, cate un caprior la dibuit si ocazional 1,2 goane pe an. Dar acum ca ai ridicat problema, am aruncat un ochi pe lege si am vazut ca a fost abrogat art. 39 lit. q, care interzicea "utilizarea surselor luminoase artificiale, a dispozitivelor pentru iluminarea ţintelor, a dispozitivelor de ochire cuprinzând convertizoare sau amplificatoare electronice de imagine pentru tirul de noapte".

Acum sunt interzise numai "vânătoarea prin utilizarea pe timp de noapte a autovehiculelor sau a dispozitivelor care permit ochirea şi tragerea pe întuneric" (42 lit. l). Mai vad si o redactare bizare la art. 42 alin. 2 lit. c - pare o circumstanta agravanta - care spune:

"Faptele prevăzute la alin. (1) se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani, dacă au fost săvârşite: (...)
c) vânătoarea pe timp de noapte, cu excepţia speciilor la care vânătoarea este permisă în acest interval, conform reglementărilor privind organizarea şi practicarea vânătorii."

Fie legea pe care o am eu e incompleta, fie redactarea insasi e penibila... Oricum, nu cred ca lanterna poate fi categorisita ca dispozitive care permite ochirea şi tragerea pe întuneric, asa ca mai e interzisa.

Poate colegii care sunt mai interesati de subiect au o alta interpretare....

Vin Apr 18, 2014 9:53 am
Membru nou
Membru nou

Citat:
Oricum, nu cred ca lanterna poate fi categorisita ca dispozitive care permite ochirea şi tragerea pe întuneric

Am mai auzit aceasta abordare la o lanterna montata la un pistol de autoaparare, ca ar fi sistem de ochire pe timp de noapte,(din cate am inteles a fost cercetat penal respectivul) in cazul asta trebuie sa recunosc ca am si eu doua sisteme de ochire pe timp de noapte sunt farurile de la masina si nu am de gand sa le dau jos :))) O avea limba romana multe intelesuri dar nici chiar asa, lanterna = sistem de ochire pe timp de noapte.

Vin Apr 18, 2014 10:11 am
Membru nou
Membru nou

Nu stiu. Eu am zis de .22 mag ptr ca sunt cartusele mai ieftine, noaptea se pot combate vulpile mai eficient. Si gata, restul va intelegeti voi cu statul, hahaha.

Vin Apr 18, 2014 5:24 pm
Membru nou
Membru nou

P.S. Numai ce am cumparat un .22 mag, am puscat 2 curcani cu ea acum 2 saptamani, merge brici la 100. Sunt incantat, m-a costat 250$ si 4 luni am umblat pe la autoritati cu cererile ca sa-mi aprobe, apoi pe la doctori sa ma caute, s.a.m.d., hahahaha
De fapt am completat in 2 minute o hartie la magazin, am aratat permisul de conducere, m-a pus ala sa semnez ca o sa fiu baiat cuminte, i-am dat banii, am luat pusca si m-am dus s-o incerc. Stati sa va mai spun una: cica ca sa pot vana in RO trebuie sa arat permisul de port-arma din tara unde salasuiesc. M-am dus la astia la politie sa cer sa-mi inregistreze armele si sa-mi dea permis de port-arma. M-au dat afara, cica m-am dirlit la bila! hahaha, totusi sper sa rezolve Obama problema sa ne inregistreze armele ca sa am ce arata in RO. Shhhht, sa nu auda astia ca ma iau la bataie!

Vin Apr 18, 2014 5:33 pm
Membru important
Membru important

Mda, voiam sa mai vorbesc una alta cu dumneata insa nu mai vreau, va invidiez!!!

Vin Apr 18, 2014 7:32 pm
Membru nou
Membru nou

Tronc Maritzo!
Cum adica nu mai vrei, parca ziceai ca te intereseaza, ca vrei sa ai iepuri acolo?

Vin Apr 18, 2014 10:46 pm
Membru important
Membru important

Era o gluma :)

Da, cine nu vrea sa aiba iepuri. Deci lucrez cateva sute de ha, zona campie, parcele de la 5-50de ha, culturi intercalate. Pe langa grau, orz, rapita sunt araturi pe care primavara vor fi porumb, floare deci dupa recoltarea paioaselor au unde sa se refugieze, nu mai zic de lucerniere.
Stiu de cei 5% zona ecologica si deja ma incadrez, mai am teren cu arbusti, vegetatie care ramane nelucrat, ceva teren mai mlastinos, canale de desecari-irigatii.
Combatere nu prea se face, ba chiar nu avem voie sa dam in caini hoinari in cadrul actiunilor de vanatoare datorita unor apeluri la 112 ce au stricat de cateva ori vanatorile.
Se crede cu tarie ca agricultura e cea responsabila de declinul efectivelor de iepuri, personal sunt intre ciocan si nicovala, activand in acest domeniu stiu ca nu e asa, o singura data am vazut ceva pui mici in fata hederului dar i-am lasat sa treaca in partea treierata. Pesticidele dupa cum ati spus nu au treaba, deci cum se face agricultura vinovata?

Sâm Apr 19, 2014 5:29 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul