Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 21, 2019 4:09 pm

Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Se reduce durata sezonului la iepure pana la 31 decembrie? 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Re: Se reduce durata sezonului la iepure pana la 31 decembri
...daca vrem sa scapam de oi cred ca trebuie sa incepem sa populam cu...Lupi >:D

Dum Dec 07, 2014 9:28 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Numai ce am povestit cu tatal meu, venit de la vanatoare la iepuri cu grupa Barlad...20 de vanatori 3 iepuri toata ziua!?!?!
Fond in care iepurele era la el acasa acum cateva sezoane...unde or fi iepurii?

Dum Dec 07, 2014 9:40 pm
Moderator
Moderator

... i-a luat jon2004 pe fondul lui... ;D

Lun Dec 08, 2014 7:13 am
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:

la cate urme de maina sunt pe fiecare tarla in parte...tot ce este posibil sa-i fi luat jon2004... O0

Se face paza acolo cum rar iti este dat sa vezi!!!

Lun Dec 08, 2014 7:35 am
Membru de onoare
Membru de onoare

App de iepure...
Am fost wick ul acesta pe la Braila la vanatoare, intr-un fond unde vanez de ceva timp.
Mare jaf si bataie de joc am constatat anul acesta:
O padurice/liziera de salcam cu stuf si vita de vie in paragina de la intrarea din sat, au taiat-o la ras si au dat foc stufului. In urma au ingradit si au pus panouri fotovoltaice....
Asta una...
Doi...
La iesirea din sat spre Dunare, tot ce era sola cultivata cu porumb, grau sau ramas parloaga intre canalele de evacuare spre Dunare, le- a dat in concesiune unui italian si au devenit orezarii.
Fondul in proportie de 99% este arat si inundat>>> orezarie adica.

Unde mama dracului sa mai stea si IEPURELE asta, IN TREI RANDURI de vita de vie care au mai ramas ????

In agricultura fiecare face cum vrea si cum il taie capul.
Taranii dau foc, taie paduri, scot vita, etc....

Oare asa o fi si prin Ungaria, Franta, etc, etc.

Lun Dec 08, 2014 8:21 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

cybelle scrie:
App de iepure...
Am fost wick ul acesta pe la Braila la vanatoare, intr-un fond unde vanez de ceva timp.
Mare jaf si bataie de joc am constatat anul acesta:
O padurice/liziera de salcam cu stuf si vita de vie in paragina de la intrarea din sat, au taiat-o la ras si au dat foc stufului. In urma au ingradit si au pus panouri fotovoltaice....
Asta una...
Doi...
La iesirea din sat spre Dunare, tot ce era sola cultivata cu porumb, grau sau ramas parloaga intre canalele de evacuare spre Dunare, le- a dat in concesiune unui italian si au devenit orezarii.
Fondul in proportie de 99% este arat si inundat>>> orezarie adica.

Unde mama dracului sa mai stea si IEPURELE asta, IN TREI RANDURI de vita de vie care au mai ramas ????

In agricultura fiecare face cum vrea si cum il taie capul.
Taranii dau foc, taie paduri, scot vita, etc....

Oare asa o fi si prin Ungaria, Franta, etc, etc.

Nu mai e nimic de facut. Mai rau decat atat nu se mai poate. Poate sa opreasca de tot vanatoarea, daca acolitii celor ce conduc vanatoarea fac ce vor impusca tot ce misca, ce vrea cind vrea si cat vrea.

Lun Dec 08, 2014 8:42 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Lasati ca e bine, asa dispar astia cu bani multi si minte putina din randurile vanatorilor ca nu stau ei doua zile pe deal dupa un iepure!
O sa se apuce de alte domenii si odata cu ei o sa dispara si astia de fac vanatoare doar pentru euroi(majoritatea conducatorilor de asociatii, nu doar AV ci si AJ) si o sa revenim si noi la salbaticia de odinioara...

PS: Acum imi trece prin gand doar ultima isprava vazuta la rata mare, unde au bagat 1,5 tone porumb intr-un cot de pe Siret si cand au venit italienii mai faceau si goane pe firul apei ca sa fie multumiti domnii si sa se laude cu cate cel putin 66 de rate de caciula... (asta auzita chiar din gura unuia din italieni). Intrebarea, cati ati reusit sa vanati 66 de rate(nu in 2 zile) intr-un sezon?

Credeti ca daca vin la iepure sau mistret italienii nu vor pleca multumiti? Fie ca impusca si ultimul iepure din teren, tot o sa li se faca pe plac, euroii sunt dati dreacu si scot din romanasi si ce nu banuiesti ca e posibil!!!

PPS: Eu sunt dezgustat de majoritatea adminsitrarilor de fonduri de vanatoare pe care le-am vazut in ultima perioada(poate inainte nu aveam eu ochi sa vad lucrurile astea sau chiar nu erau?!)!

Lun Dec 08, 2014 9:02 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunning Hunter scrie:
ventura scrie:

la cate urme de maina sunt pe fiecare tarla in parte...tot ce este posibil sa-i fi luat jon2004... O0

Se face paza acolo cum rar iti este dat sa vezi!!!

Ca sa fie in concordanta cu postul meu anterior, are si jon2004 partea lui de vina aici ca isi pazeste bine fondul si braconierii cu sau fara masini de teren au aria mai restransa(chiar daca ei sunt in expansiune continua) de desfasurare a activitatilor pe timp de zi sau noapte.
Deci, e firesc sa se intesifice activitatea pe fodurile limitrofe lui jon2004! Asa ca acum ma simt nevoit sa-i cer lui jon2004 sa-i primeasca la el in grupa pe o parte din cei pe care ii am in gand(culmea, majoritatea sunt fosti colegi de vanatoare de ai mei si a lui jon2004) :D

Lun Dec 08, 2014 9:11 am
Membru activ
Membru activ

Dragi colegi eu as impartii vanatorii in 3 categorii.
1. vanatorii adevarati care desi suntem cei mai vitregiti o sa supravietuim. Doar noi suntem capabili sa plecam in zori pe orice vreme si sa umblam 2 zile dupa un iepure, dupa cum zicea colegul antevorbitor.
2. Mancatorii de carne care daca nu o sa mai aiba prada or sa se apuce de altceva.
FRATILOR CHESTIA ASTA ERA ACU CATEVA MII DE ANI CAND VANAM PENTRU A TRAI.
Nu sunt ipocrit sa sustin ca nu ma bucur cand merg cu ceva in tolba acasa dar nu asta e scopul principal al unei zile de vanatoare.
3 . astia le dati voi nume cum vreti voi. eu le zic purtatori de arma pt ca se poarta(e la moda) si daca tot isi permit isi trag un jeep o arma de bani multi chiar si un fond al lor si merg impuscand tot ce misca fara nici un discernamant.Ca oice minune va tine 3 zile . Se vor plictisi moda va trece si vom scapa de ei.
Stiu , imi veti spune ca nu cumva sa nu fie prea tarziu. Hai sa avem incredere in mama natura , va trece ea si peste asta a suportat si mai dure.
A SI INCA CEVA HAI SA FACEM FIECARE DINTRE NOI IN ASA FEL INCAT SA II DETERMINAM PE CEI DIN CATEGORIILE 2 SI 3 SA RENUNTE LA OBICEIURILE LOR CAT MAI REPEDE SI ATUNCI O SA FIM MANDRI SA NE REGASIM IN PRIMA CATEGORIE

Mar Dec 09, 2014 6:38 pm
Membru important
Membru important

cip scrie:
adrian matei scrie:
La Arad exista avps privat care vinde iepuri deoarece au prea multi!! Asa ca discutati cu directorii de filiale strangeti bani si cumparati ca sa faceti populari
Succes! (la strans bani)

Acolo cred ca vin din Ungaria.

Salutari, in primul rind nu toate fondurile din Arad sunt lipite de frontiera cu Ungaria, iar fondurile de care zice @adrian matei sunt situate la 50-60 km de granita.
Sunt curios care iepure migreaza asa distanta.
Numai bine, Mihai.

PS: cu multa munca se poate; o poza din sezonul acesta.
Imagine

Mar Dec 09, 2014 7:08 pm
Membru activ
Membru activ

Se poate oriunde cu vointa si investitie, bineinteles.
Am un exemplu din judetul Iasi unde paznicul de vanatoare este un om zdravan, probabil platit decent, are masina de teren si snowmobil la dispozitie, armele necesare, munitie la discretie, cativa caini de rasa, camere la drumurile de acces in fond. Cotele la rapitori "nu raman neepuizate", si banuiesc faptul ca nici cainii nu o duc prea bine pe acolo si nu mai vorbim de hranitori.

"Oamenii mari vorbesc despre idei, oamenii mici despre alti oameni."

Mar Dec 09, 2014 11:36 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM Jabber
Membru important
Membru important

Salutari,
in sfarsit mai am ceva timp sa stau pe la calculator.
Unii au luat in seama sfatul lui @adrian matei si au cumparat iepuri vii pentru populare.
Scuzati calitatea pozelor, au fost facute cu telefonul si pe o vreme nu foarte favorabila.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Lun Mar 02, 2015 7:29 pm
Membru important
Membru important

Cei care doriti sa faceti populari sa nu va asteptati sa o faceti cu bani putini, doar costurile cu inchirierea plaselor, prinzatorii, gonasii,... trec de 1000 euro/zi.

Lun Mar 02, 2015 7:31 pm
Membru nou
Membru nou

Exista o " recomandare" pentru realizarea cotei de recolta pana la data de 31 decembrie. Asa cum spunea un coleg, la ajvps D-vita s-a pus in aplicare, adica, s-a oprit vanatoarea incepand cu data de 1.01.2015, chiar daca cei de la AGVPS au vanat in luna ianuarie iepuri cu cei de la C.I.C. Concluziile le trageti voi!

Mar Mar 03, 2015 1:55 pm
Membru activ
Membru activ

Citat:
Acolo cred ca vin din Ungaria.

Nu e neaparat cazul, stiu avp-uri care vand iepuri vii desi sunt la cam 100 km distanta de granita.

Nu trebuie sa fii lipit de granita ca sa ai iepuri, dar trebuie sa combati eficient braconajul cu ogari. Problema cu oile exista in toata tara si momentan nu a gasit nimeni ac de cojocul lor.

Mar Mar 03, 2015 4:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul