Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 21, 2019 4:04 pm

Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Se reduce durata sezonului la iepure pana la 31 decembrie? 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Se reduce durata sezonului la iepure pana la 31 decembri
Multumesc Mihai - Arad pentru ca ai intarit prin postarile tale ce am afirmat eu in postarea mea.
Dupa cum vedeti, asa cum eu stiu de la o distanta de cca.800 km de Asociatia mea de vanatoare ca se pot gasi iepuri de cumparat pentru populare, asa ar trebui sa stie si alti directori de asociatie cum sa se gospodareasca pentru ca membrii sa fie bucurosi de recolta lor si pentru faptul ca platesc o cotizatie frumoasa :D
Deci Spor la cumparat :D
Numai bine
Ps; Mihai frumoase poze

Mar Mar 03, 2015 4:03 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Salutari Adrian Matei, am intarit postarea ta ca sa vada si alti colegi ca se mai face treaba si in Romania, si ca tu nu postezi doar de dragul de a posta ;D
Ceea ce scriu mai jos am pus si la discutiile despre schimbarea legii, dar are legatura si cu cele aici: am vazut ca cineva era impotriva prinderii iepurilor vii cu plasa. In primul rand, cel putin la noi in zona prinderea cu plasa se face pentru repopulari, nu pentru ai pune in ceaun sau in cuptor. Sper ca am fost clar!
Daca intr-o zi se prind cu plasa si se scot din teren 40-50 de iepuri, cam tot atat ajung sa fie eliberati pe alte fonduri. Foarte rar sunt 1-2 mortalitati in custile de transport.
Sunt curios cati dintre voi dupa o zi de vanatoare la iepure ati fost in zilele urmatoare in zona respectiva (fara pusca, doar insotiti de 2-3 caini de aret) sa vedeti cati gasiti morti, raniti, mancati de rapitoare.... Va spun eu, daca la sfarsitul zilei aveti recoltati 20 de iepuri, cel putin 5 o sa mai gasiti. Sa nu-mi spuneti ca la voi toti sunt tragatori buni, punct ochit-punct lovit, sau ca nu aveti colegi care trage si la 80 de metri(desi ii spui la inceputul zilei sa nu o faca), adesea vezi clar ca e lovit dar nu-l mai prinde nici cainele atunci, sigur moare in zilele urmatoare.
Personal sunt deacord pe cat posibil sa se combine vanatoare si prinderea pentru repopulari(daca sunt doritori sa-i cumpere). Important e sa fie zone separate, unde ai prins vii sa nu organizezi vanatori, pentru ca este imposibil pe aceeasi zona si sa pusti si sa prinzi cu plasa, asta daca esti intreg la minte.
As mai scrie dar nu mai am timp, pentru ca vanatul nu se gestioneaza din fata calculatorului.
Numai bine,
Mihai.

Sâm Mar 07, 2015 12:46 pm
Membru activ
Membru activ

Domnule Mihai aveti perfecta dreptate , dar la Buzau se prindeau cu plasa iepuri si mergeau in Italia si Ungaria , deci se scoteau 40 de iepuri din fondurile buzoiene si noi . . .. Daca merg pe fondurile unde iepuri sunt deficitari [ in Romania] jos palaria, sunt de acord cu dumneavoastra. Acum situatia s-a schimbat [ este interzis exportul] , la iepuri Buzaul este tot deficitar, acum depinde si de noi gestionarea fondurilor. Eu sunt membru AJVPS [ cu problemele pe care le stiti] . Sa speram ca va fi mai bine si ca vor citi si ei aceste lucruri spuse si scrise in aceste pagini de dumneavoastra.Va salut cu respect.

Dum Mar 22, 2015 7:58 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3