Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 19, 2019 3:08 am

Răspunde la subiect  [ 540 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Următorul
Cainele hoinar (Margineea drumezis) 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Cainele hoinar (Margineea drumezis)
Atunci cand este vorba de combaterea daunatorilor vanatului, ne gandim la un complex de actiuni din partea vanatorilor, si oricat am crede ca problema daunatorilor vanatului nu prezinta importanta ne inselam. Unul dintre cei mai raspanditi daunatori - cainele hoinar.
Tuturor ni s-a intamplat cred, sa fim martorii unor scene oribile, cand, in plin camp, fie pe o parte sau alta a soselei sau a drumului, unul sau mai multi dulai iesiti "la vanatoare", dupa fazanita cu pui, ori dupa cate un pui de iepure, sau se infrupta vitejeste din cate un ied de caprioara.
Deranjeaza linistea vanatului insa...il si dijmuiesc considerabil...

Dum Oct 07, 2007 4:37 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Ei, Korinna, aici trebuie sa dai chiar tu un raspuns dificil. Asta pentru ca esti un crescator pasionat de caini.
Ai trage in cainii hoinari, acum ca esti vanator cu acte in regula?
Am observat ca cei care au caine evita sa faca asta. Lucru pe care poate nu-l inteleg, dar nici nu am caine.
Eu marturisesc ca nu prea ezit, dar, la deschiderea la rate, am gasit pe malul apei un cuib cu vreo 8-9 catei de cateva zile, cu ochii lipiti inca, care imediat ce m-au simtit s-au urcat pe cizmele mele schieunand. Erau probabil lasati de cineva acolo, pentru ca langa ei era si un fel de plasa.
Teoretic, acestia erau viitori caini hoinari dar n-am putut sa-i omor, chit ca le faceam un bine.

Dum Oct 07, 2007 7:20 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am intr-adevar caini, imi plac foarte mult si voi ajuta si sutine pe toti cei care cresc sau au, de rasa sau nu, insa de aici pana la a incuraja cainele care alearga si ucide vanatul-nu o voi face. Sunt si am fost de acord cu combaterea. La vulpe se iese la vanatoare, canida, si poate nu atat de numeroasa precum cainii hoinari. Am vazut caini care de cum se lasa seara se intalnesc efectiv la camp, in haita si vaneaza mai bine ca orice vanator. Si asta cred ca trebuie dat de gandit oricarui vanator responsabil, ce trebuie sa ingrijeasca cu arma vanatul. Se face combatere si la pasari precum cotofana, cioara, deci trbuie gandita o sulutie si la combaterea cainelui hoinar, salbaticit. Stiu vanatori destul de la inceputul carierei lor intr-ale vanatorii care sunt responsabili fata de ceea ce trebuie ocrotit si ies la combatere, si au si caine de vanatoare alaturi de care vaneaza, insa nu care vaneaza singur. Si chiar daca satisfactia poate nu este la fel de mare-este tot o ocrotire a vanatului, este o responsabilitate.

Ultima oară modificat de KORINNA pe Lun Oct 08, 2007 12:32 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Oct 07, 2007 10:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Combaterea trebuie facuta cu instrumente potrivite. Este tot un animal viu, asa ca trebuie respectat. Tot nu se foloseste blana la nimic, asa ca este o practica buna pentru vanatul mai mare.

Legat de alice.... la distante mici sunt devastatoare. Distrugerile provocate de un snop de alice tras de aproape sunt inspaimantatoare, ducand de regula la colapsul animalului.
Este de inteles de ce s-ar trage cu alice de 6-9mm la caini, dar eu m-as abtine de la atari obiceiuri. Pacat ca autoritatile nu au avut in vedere combaterea organizata cu 22LR sau 22WMR. Pentru vanatorul roman, calibrele dedicate (17FB, 17Rem, 204 etc) sunt inaccesibile ca pret si logistica a munitiei si iesirea in camp cu armele "obisnuite" de vanatoare este descurajata de teama braconajului.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Lun Oct 08, 2007 5:14 am
Moderator
Moderator

Mai este o problema. Cu toate ca legea permite impuscarea cainilor hoinari si a pisicilor vagaboande (de ce nu invers? :lol: ), pot sa apara - mai ales la actiuni special organizate cu un numar important de vanatori - conflicte cu organizatiile de, sanchi!, protectia animalelor. Solutia este sa nu-i iertam la iesirile in grup mic si chiar la colectivele la mistret.

Lun Oct 08, 2007 5:40 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Trebuie respectat. Combatere nu inseamna bataie de joc, trebuie facuta cu aceeasi decenta si etica vanatoreasca. Prin "caine hoinar" a nu se intelege altceva-decat exact "caine hoinar", nu caine fara stapan. ATENTIE MARE!Trebuie respectata legea, si exact cum scrie acolo in lege exact asa trebuie facut, nu altfel. Nuante sunt destule, nu am spus sa iesim in strada combatem animalele care cersesc o bucata de paine la colt ci ma refer strict la cainii hoinari. De cei fara stapan se ocupa asociatiile, sunt oameni de bine care adopta, si sunt responsabili si il cresc bine. Atata timp cat suntem responsabili de ceea ce se intampla de jur inprejurul nostru lucrurile sunt cat de cat sub control.
Am initiat acest topic din dorinta de a gasi solutii, viabile, functionale. Asteptam pareri despre cum ar trebui facuta combaterea. Scopul este cel al protejarii vanatului util, si nu altul.

Lun Oct 08, 2007 9:11 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu spun ca ar trebui facut cum se face in alte tari cu jagurii sau cu gheparzii: Instalate custi, prinsi de vii, castrati, dusi in centre speciale si dati spre adoptie (gheparzii si jaguarii sunt evident eliberati unde nu prezinta un pericol si scapa cu "podoabele" intregi). Cainii din aceste centre care nu pot fi plasati sau sunt prea salbatici trebuie,cat de rau imi pare, eutanasiati.

Mar Oct 30, 2007 5:24 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

impuscat pe loc ce e gasit in camp..sefii de grupa sa organizeze mai des in extrasezon ( atunci cand vinatul are pui si este mai dispus la daunatori ) colective la combatere .vulpe, caine, cioara griva! - in mod normal asta se face 1-2 ori per sezon pentru a lua "zilele de munca" ..si vinatorii nu prea sunt dornici sa strice cartuse pe hinari..imediat se gasesc "treburi" dar cand e deschiderea la iepuri ..vin potop care mai de care! :wink: deocamdata cam asta e faza la noi....

sincer cared ca va fi mai bine cand se vor privatiza ajvps si fiecare isi ia in grija un fond care cred ca va fi mai bine administrat...si cel ce o face va avea grija prin personal de asa ceva!!!

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527
-   4.5 AC ptr antrenament

Mar Oct 30, 2007 7:49 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"sergiuj" scrie:
Eu spun ca ar trebui facut cum se face in alte tari cu jagurii sau cu gheparzii: Instalate custi, prinsi de vii, castrati, dusi in centre speciale si dati spre adoptie .

Asa "s-a facut"din cate am auzit in multe mari orase. De-aia s-au umplut campurile din apropiere cu caini vagabonzi :twisted: :twisted: :twisted:. Macar daca ii eliberau intr-o zi cand se facea "colectiva" la iepuri pe fondul respectiv :wink:.

Mar Oct 30, 2007 7:58 pm
Administrator
Administrator

Ai dreptate!

Mar Oct 30, 2007 8:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"hunt" scrie:
impuscat pe loc ce e gasit in camp..sefii de grupa sa organizeze mai des in extrasezon ( atunci cand vinatul are pui si este mai dispus la daunatori ) colective la combatere .vulpe, caine, cioara griva! - in mod normal asta se face 1-2 ori per sezon pentru a lua "zilele de munca" ..si vinatorii nu prea sunt dornici sa strice cartuse pe hinari..imediat se gasesc "treburi" dar cand e deschiderea la iepuri ..vin potop care mai de care! :wink: deocamdata cam asta e faza la noi....

sincer cared ca va fi mai bine cand se vor privatiza ajvps si fiecare isi ia in grija un fond care cred ca va fi mai bine administrat...si cel ce o face va avea grija prin personal de asa ceva!!!

la noi se face de obicei "DUMINICA IN DATA DE X"
si poate mie nu imi pica bine atunci, sau poate nu ii gasesc atunci

si mai tre sa astepti vreo 2 saptamani pana la urmatoarea...si iara scapa, ca daca meri prin iulie seara (cand am timp dupa servici) cu carabina in masina si zic la cineva ca vreau sa pusc hoinari ma si crede....aha... hoinari cu coarne?...
din pacate inca avem probleme si de organizare si de mentalitate...si mai dureaza pana o sa ajungem la ceva "normal"

Mar Oct 30, 2007 8:04 pm
Administrator
Administrator

Totusi, eu cred ca, combaterea trebuie facuta intr-un cadru legal si dupa o anumita strategie.
Sa va povestesc o intamplare. Am fost invitat la o vinatoare. De obicei mergeam cu cainele, pe vremea aia o corcitura de ciobanesc. Ne adunam, etc mergem pe standuri, ies mistreti bla, bla. La sfarsitul vanatorii mai apar vreo 3 persoane care dimineata nu au fost la intalnire, dau aveau legatura cu organizatorul sa tina standurile de sus. Au venit laudandu-se ca au impuscat 2 caini "hoinari". A inceput sa imi bata inima! Daca eram cu cainele, ei nefiind dimineata la intalnire sa-l vada... :cry: :cry: :cry:
De mic am crescut caini, nu am impuscat niciunul pana acum. Nu cred ca as putea participa la vreo combatere. :cry: Mai repede as participa la identificarea stapanilor iresponsabili!

P.S. De vreo citeva saptamani, la vinatoare ma intalnesc cu un cioban care ma roaga sa-i impusc un caine batran. Nu stiu ce imi vine sa accept. Cind ne apropiem cainele parca simte si se indeparteaza. Trag si nimic, cainele o ia la fuga, trag iar. Nimic! :cry:
Cred ca asta e un semn!!! Cu arma aia nu am ratat niciodata! Am zeci de misteti cu ea. :cry: M-am bucurat in sinea mea...

Mar Oct 30, 2007 8:21 pm
Membru important
Membru important

carabina nu ???

legat de caini anu asta mi-am facut de lucru la ei si am puscat 33 buc in dif actiuni + 7 vulpi + alte daunatoare ..

ptr mine tot vinatoare e..si mai ales antrenament pentru vinat mare!

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527
-   4.5 AC ptr antrenament

Mar Oct 30, 2007 9:44 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

nu asi putea sa trag in caini. trebuie gasita o solutie mai "omenoasa"

Mie Oct 31, 2007 12:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

...lasa ca ii curatam noi....

Mie Oct 31, 2007 12:53 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 540 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Următorul