Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 21, 2019 6:11 pm

Răspunde la subiect  [ 540 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 32, 33, 34, 35, 36  Următorul
Cainele hoinar (Margineea drumezis) 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Cainele hoinar (Margineea drumezis)
Scorpion scrie:
Sunt dobitocii de protectia cutu-cutu!

Nu se numesc Cutu Cutu...

Le zice: Aia de la Patru Labe...

Lun Ian 14, 2013 8:44 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Aha. Palmaputisti?

Lun Ian 14, 2013 9:41 am
Moderator
Moderator

Domnilor, aveti o sectiune de off-uri ...
Aici va rog sa pastrati linia topicului, va rog.

@Hunter1
Te rog sa nu incepi alta postare dupa fiecare propozitie sau fraza.
Daca ai ceva completari de facut, editeaza mesajul vechi si adauga acolo.
Nu suntem mess.

Multumesc tuturor pentru intelegere.

Lun Ian 14, 2013 10:17 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Scuze, m-a luat valul. In orice caz, ieri am incercat sa ma intind dupa un hoinar, dar distanta mare nu m-a ajutat. Un bk Cheditte nu ajunge la o suta si cincizeci de metri cu efect :fumez:
Sa-mi fie invatatura de minte sa iau si carabina cu mine data viitoare, nu s-a las in cutie

Lun Ian 14, 2013 10:33 am
Membru important
Membru important

Scorpion scrie:
Scuze, m-a luat valul. In orice caz, ieri am incercat sa ma intind dupa un hoinar, dar distanta mare nu m-a ajutat. Un bk Cheditte nu ajunge la o suta si cincizeci de metri cu efect :fumez:
Sa-mi fie invatatura de minte sa iau si carabina cu mine data viitoare, nu s-a las in cutie

ia sa il prinda in plin sa vezi ce pateste

Lun Ian 14, 2013 5:54 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Duminica am fost invitat la o noua grupa la iepuri, cand au plecat gonasii mi-au iesit pe stand trei "javre" si stateam ca "prostu" daca sa trag sau nu ca nu stiam daca sunt ai gonasilor sau nu... nu imi permiteam ca invitat sa creez "divergente".
Dupa ce s-a terminat goana, am aflat... :( erau buni de pus jos!!!

Lun Ian 14, 2013 8:14 pm
Membru nou
Membru nou

La o partida de vanatoare la iepuri eu eram la gonasi impreuna cu un prieten.Cand a inceput goana a sarit un iepure iar colegul meu a tras si i-a rupt un picior.Din partea stanga vad un caine .Venea tinta spre iepure.Am ramas mut.Cainele era tintat sa prinda iepurele nu conta ca,gonasii urlau.Iepurele fugea spre stand si cainele dupa el.Cand cainele era la vre-o 130m de stand vanatorii au inceput sa traga iar el nu avea nicio treaba cand alicele ii suierau pe la ureche.Iar cand a ajuns la distanta de vre-o 50 m un vanator la oprit .Nu am mai avut experiente de genu asta si de asta am vrut sa vi-o marturisesc si voua.

Mar Ian 15, 2013 9:24 pm
Membru activ
Membru activ

S-a lamurit si misterul cainilor gasiti morti pe un camp in judetul Calarasi in ziua de 03.03.2013:
Potrivit unui comunicat al Poliţiei Judeţene Călăraşi, în urma cercetărilor făcute în cazul câinilor găsiţi morţi pe marginea unui drum, poliţiştii au stabilit că în 28 februarie şi 1 martie Asociaţia Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Olteniţa a organizat şi desfăşurat "acţiuni de combatere a dăunătorilor pe fondul cinegetic 37 Mitreni".

În acest sens, au fost emise autorizaţii de vânătoare care confereau dreptul de a vâna pe fondul cinegetic respectiv, activităţile fiind coordonate de reprezentantul legal al acestei asociaţii.

Conform Poliţiei, câinii au fost împuşcaţi de paznici de vânătoare şi de membri ai Asociaţiei Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Olteniţa.

Reprezentanţii Asociaţiei Vânătorilor şi Pescarilor le-au spus poliţiştilor că pe fondul cinegetic 37 Mitreni au fost descoperite "mai multe grupuri de câini hoinari care hărţuiau vânatul, fapt care a impus împuşcarea acestora, posibilitate conferită asociaţiilor de vânătoare în conformitate cu Legea 407/2006 a vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic".

Ulterior, câinii împuşcaţi au fost transportaţi pe marginea drumului judeţean 401 şi ar fi urmat să fie ridicaţi de către asociaţia de vânătoare pentru a fi arşi.

Potrivit poliţiştilor, crotaliile pe care le aveau câinii găsiţi morţi aparţineau Asociaţiei Fonduri Europene - consultanţa Curcani.

Poliţia precizează că Asociaţia Fonduri Europene avea încheiat, din 27 noiembrie 2012, un contract cu Ecosal Servicii Olteniţa SRL pe o perioadă de un an, iar în baza acestuia asociaţia trebuia să asigure adăpostirea, hrănirea şi îngrijirea animalelor fără stăpân capturate de reprezentanţii Ecosal la Olteniţa.

Potrivit sursei citate, în 15 februarie 2013 reprezentanţii Asociaţiei Fonduri Europene au abandonat adăpostul, lăsând fără supraveghere şi îngrijire animalele capturate, fără a-i anunţa pe reprezentanţii Ecosal Servicii Olteniţa SRL şi fără a rezilia contractul de prestării servicii.

La sfârşitul săptămânii trecute, 30 de câini au fost găsiţi morţi pe marginea unui drum judeţean din Călăraşi, pe o distanţă de trei kilometri, între localităţile Luica şi Mânăstirea.

Poliţia anunţa că 16 dintre câini aveau crotalii, iar în urma autopsiilor s-a stabilit că animalele au fost împuşcate.

Ce spume la gura au facut Paula Iacob ,Gheorghe Marinescu zis" Bideu"si altii ca mi-au stricat toata ziua de Duminica.

Mar Mar 05, 2013 8:36 pm
Membru nou
Membru nou

Au lătrat și au cântat toată ziua la tv și tot invocau legea 205 privind protecția animalelor, chiar si legea 407 (!!!!!). Că e faptă penală, să se caute vinovații, să fie trași la răspundere, etc. Înainte să iasă la tv să citească Regulamentul privind autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii, mai exact art. 17 care spune: (1) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari se pot împuşca fără autorizaţie de vânătoare de către personalul cu atribuţii de pază şi ocrotire a vânatului de pe fondul de vânătoare respectiv ori de personalul tehnic de specialitate împuternicit al gestionarului fondurilor de vânătoare, în baza atribuţiilor de serviciu.
(2) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari se pot împuşca de către vânători cu ocazia acţiunilor de vânătoare organizate la diferite specii de faună de interes cinegetic.

Mar Mar 05, 2013 9:18 pm
Membru nou
Membru nou

Nemernicii au eliberat 150 de caini!! -vreo 60 au reusit sa scape;) Va dati seama ce o sa fie pe fondul ala .....dezastru...deja au fost vazuti 6-7 haituind un grup de 4 capre..

Vin Mar 08, 2013 8:32 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mariuspak scrie:
Nemernicii au eliberat 150 de caini!! -vreo 60 au reusit sa scape;) Va dati seama ce o sa fie pe fondul ala .....dezastru...deja au fost vazuti 6-7 haituind un grup de 4 capre..

Si ce?vanatorii de acolo nu mai au bani de cartuse?fac eu cinste!

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Sâm Mar 09, 2013 10:01 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou
Membru nou

150-60=90 care n-au reusit sa scape. restul ,probabil , dupa ce se mai linistesc apele

Dum Mar 10, 2013 4:00 pm
Moderator
Moderator

Ce facem cu maidanezii?
Omoară oameni nevinovati.
Maidanezi incluşi în programe de protecţie a animalelor, adoptaţi de asociaţii de profil, pentru care se primesc bani...

Mar Sep 03, 2013 4:27 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Acum 2 zile am auzit la stiri ca maidanezii din nustiu ce sector al Bucurestiului au omorat un copil de 4 ani! Oare cate stiri din astea trebuie sa mai auzim???
Noi vanatorii suntem niste criminali care omoram cu sange rece animalele fara aparare , oare ce parere or avea parintii acelui inger nevinovat?!? :suparat: :urlu: :nervos:

Mar Sep 03, 2013 10:37 pm
Membru activ
Membru activ

Sa vedem ce vor spune asa zisele ONG-uri care cica apara dreprturile animalelor si mai ales ale cainilor fara stapan..........

Mie Sep 04, 2013 11:15 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 540 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 32, 33, 34, 35, 36  Următorul