Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 06, 2019 2:46 pm

Răspunde la subiect  [ 148 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Bizamul (ondatra zibethica) 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Bizamul (ondatra zibethica)
Bizamul, sau sobolanul de apa, cum mai este cunoscut....
un animal care l-am intalnit de foarte putine ori in viata mea, stiu ca in trecut era cautat pentru blana, probabil ca unele doamen mai putin "trendy" apreciaza si in zilele astea o caciula dintr-o blanita atat de fina.
Imagine

poate o sa va mirati de ce tocmai azi intr-o zi oarecare m-am gandit eu sa deschid topic despre un animal neisemnat precum bizamul.
uite de ce...
Imagine

azi in timp ce ma chinuiam, in cel mai crud sens al cuvantului, sa pusc cateva rate, explorand "jungla" de trestii si papura...am dat de acest ochi de apa unde nu era trestie, am ramas si ami surprins cand am vazut bunkerul, l-am studiat cateva minute ...si am ajuns la concluzia ca e mare inginer cel ce locuieste acolo. :wink: am mai  vazut si altele dar mai mici de un sfert ca asta.

Ultima oară modificat de mmarius pe Vin Feb 13, 2009 8:06 am, modificat 1 dată în total.

Sâm Feb 02, 2008 4:17 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

...vanatoarea la bizam a fost primul meu contact cu vanatoarea,caci eram tare mic,3 ani si nu trebuia sa umblu mult.si ani intregi m-a scos la vanatoare de bizami,apoi la rate,la tap,si apoi sportul :fazan si iepure.
..as fi interesat si eu de ceva bizami...am sa caut in zona.

Sâm Feb 02, 2008 4:29 pm
Membru important
Membru important

Nu am fost la vinatoare de bizami pina acuma dar am citeva bucati pe care m-i le-au adus ciinii. Stiu ca au niste dinti ai naibi de ascutiti. Poza e luata la o ora si jumatare dupa captura.

Imagine

Bizamul (Muskrat) este un emigrant contra curentului, el fiind adus acum vreo doua secole din America in Europa si apoi mai departe in Asia.
Asa cum folosirea lui pentru blana a scazut, tot asa a cam iesit si din cartea de bucate.
Prin secolul al XIX-lea biserica Romano Catolica din Detroit a obtinut o dispensa de la Vatican, pentru a ingadui consumul de carne de bizam in post, cind se putea consuma doar peste. Cineva a profitat de ignoranta preacuviosilor, si pentru ca bizamul e un animal agvatic, a fost trecut pe lista de peste.
Pina nu de mult folosirea lui in bucatarie nu facea pe nimeni sa ridice din sprincene si in unele regiuni era socotit chiar o delicatese.
Bizamul e un rozator, ca si iepurele si veverita, e adevarat, dar nu e un sobolan.
Celor care vor avea succes la acest fel de vinatoare si care se simt inclinati, le ofer citeva retete de "Marsh Rabbit".
http://www.ces.ncsu.edu/martin/wildrecipes/wgrmusk1.htm
http://www.ces.ncsu.edu/martin/wildrecipes/wgrmusk2.htm
http://www.ces.ncsu.edu/martin/wildrecipes/wgrmusk4.htm

Dum Feb 03, 2008 5:24 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Este o vanatoare extraordinar de placuta, zilele sunt frumoase, primavara se face tot mai puternic simtita, pasarile si-au format perechile, dealtfel si ei sunt in imperechere ceea ce face ca atunci cand ajungi acasa sa ai mainile pline de parfumul de mosc. In plus, vanatoarea la bizam te invata foarte bine ce inseamna calmul, stapanirea de sine.
Sper ca anul asta sa am mai mult timp pentru ei, dar sunt slabe sanse.

Lun Feb 04, 2008 9:54 am
Membru de onoare
Membru de onoare

"drahthaar4" scrie:
Nu am fost la vinatoare de bizami pina acuma dar am citeva bucati pe care m-i le-au adus ciinii. Stiu ca au niste dinti ai naibi de ascutiti. Poza e luata la o ora si jumatare dupa captura.

Imagine

Bizamul (Muskrat) este un emigrant contra curentului, el fiind adus acum vreo doua secole din America in Europa si apoi mai departe in Asia.
Asa cum folosirea lui pentru blana a scazut, tot asa a cam iesit si din cartea de bucate.
Prin secolul al XIX-lea biserica Romano Catolica din Detroit a obtinut o dispensa de la Vatican, pentru a ingadui consumul de carne de bizam in post, cind se putea consuma doar peste. Cineva a profitat de ignoranta preacuviosilor, si pentru ca bizamul e un animal agvatic, a fost trecut pe lista de peste.
Pina nu de mult folosirea lui in bucatarie nu facea pe nimeni sa ridice din sprincene si in unele regiuni era socotit chiar o delicatese.
Bizamul e un rozator, ca si iepurele si veverita, e adevarat, dar nu e un sobolan.
Celor care vor avea succes la acest fel de vinatoare si care se simt inclinati, le ofer citeva retete de "Marsh Rabbit".
http://www.ces.ncsu.edu/martin/wildrecipes/wgrmusk1.htm
http://www.ces.ncsu.edu/martin/wildrecipes/wgrmusk4.htm

Tu Andrei nu ai de lucru si imi amintesti de momente neplacute ...a trebuit sa intrerup vanatoarea pt. ca un caine cu mai nputina experienta a trebuit de urgenta sa il duc la cabinet si sa il cos ...avea doua vase mari din ureche taiate de "lamele"bizamului ranit... :( :lol: :lol:

Lun Feb 04, 2008 10:28 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

Alf avea destula experienta, ca astia nu au fost primii lui bizami, dar o data tot a trebuit sa se intimple.
Mai rau a fost cu airedale-ul care are o gura foarte soft (cind nu trebuie) si care tinea mortis sa ii aduca vii.

Lun Feb 04, 2008 10:58 am
Membru important
Membru important

Drahthaarii stiu ca orice vinat cu par, are si cheare si dinti. Asa ca intii il omoara si dupa aia il aporteaza. Nu as vrea de loc sa primesc ca aport un bizam viu.

Lun Feb 04, 2008 11:01 am
Administrator
Administrator

Sa va povestesc o intamplare. Eram la pescuit pe un lac din zona. Toate betele pregatite, etc... noaptea se aude un bip la bat si sunaaaaa. Intep si incep sa ma lupt cu pestele. Chiar in fata mea in apa exista vegetatie mica, reusesc sa aduc pestele spre mal, pasez batul la tatal meu si intru cu minciocul in apa. Era bezna, din prima incercare nu reusesc sa il prind, apoi bag mana in apa de-a lungul firului sa localizez pestele, nu stiu cum il iau in mincioc, si sunt cam dezamagit ca nu era asa de greu. Va spun nu vedeam nimic, doar asa in zare daca se putea vedea ceva. Ajung pe mal, las minciocul jos si stupoare: iese ceva topaind din mincioc si se indreapta spre apa. Am ramas impietrit, apoi am realizat ca de fapt pestele a fost un bizam! :lol: :lol: :lol: Apoi m-am gandit la ce bine putea sa ma muste cind am bagat mana dea lungul firului. :wink: Tin minte cind eram mai tanar ma bagam noaptea in lac si intoam in bezna ca sa momesc pentru ca la majoritatea baltilor momitul era interzis. Dupa acea intamplare nu am mai avut curajul. :lol: :lol: :lol:

Lun Feb 04, 2008 12:01 pm
Moderator
Moderator

Bizamul nu pune gura pe carne, deci poti sa intri linistit in apa. :lol:

Lun Feb 04, 2008 12:12 pm
Membru important
Membru important

drahthaar4, eu mai stiu ca tot catolicii au mai incercat si au reusit sa faca acelasi lucru cu capibara -din America de sud-o rudenie mai mare de-a bizamului.

Lun Feb 04, 2008 12:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"mmarius" scrie:
Sa va povestesc o intamplare. Eram la pescuit pe un lac din zona. Toate betele pregatite, etc... noaptea se aude un bip la bat si sunaaaaa. Intep si incep sa ma lupt cu pestele. Chiar in fata mea in apa exista vegetatie mica, reusesc sa aduc pestele spre mal, pasez batul la tatal meu si intru cu minciocul in apa. Era bezna, din prima incercare nu reusesc sa il prind, apoi bag mana in apa de-a lungul firului sa localizez pestele, nu stiu cum il iau in mincioc, si sunt cam dezamagit ca nu era asa de greu. Va spun nu vedeam nimic, doar asa in zare daca se putea vedea ceva. Ajung pe mal, las minciocul jos si stupoare: iese ceva topaind din mincioc si se indreapta spre apa. Am ramas impietrit, apoi am realizat ca de fapt pestele a fost un bizam! :lol: :lol: :lol: Apoi m-am gandit la ce bine putea sa ma muste cind am bagat mana dea lungul firului. :wink: Tin minte cind eram mai tanar ma bagam noaptea in lac si intoam in bezna ca sa momesc pentru ca la majoritatea baltilor momitul era interzis. Dupa acea intamplare nu am mai avut curajul. :lol: :lol: :lol:

Am patit si eu acelasi lucru dupa ce am momit co porumb ,am prins intr-onoapte 4 crapi si 2 bizami Cea mai tare faza a fost cu amicul care ma insotea si care cind l-a vazut pe primul a lasat minciogul si a rupt-o la foga pe mal racnind cit il tineau plamini

Lun Feb 04, 2008 1:56 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Administrator
Administrator

Eu am ramas socat ca, crapul meu fuge pe picioare spre apa. :lol: :lol: :lol: Am ramas incremenit si surprins, nu am mai apucat sa scot nici un sunet. :lol:

Lun Feb 04, 2008 2:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

...noroc ca bizamul tau nu avea dinti,caci de avea...

Lun Feb 04, 2008 2:10 pm
Membru important
Membru important

"Mircea-30" scrie:
drahthaar4, eu mai stiu ca tot catolicii au mai incercat si au reusit sa faca acelasi lucru cu capibara -din America de sud-o rudenie mai mare de-a bizamului.

Din pacate in 1978, Arhiepiscopul din Detroit, a suparat multi catolici cind a declarat ca bizamul nu se va mai putea consuma in post.

Mar Feb 05, 2008 8:02 am
Membru important
Membru important

Dar despre cum se vaneaza? Sunt si pe langa Bucuresti? Ca nu am auzit.

Mar Feb 05, 2008 3:23 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 148 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul