Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Feb 28, 2020 3:45 am

Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Trofee de rapitori 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Trofee de rapitori
Chici, prosr gust, da uitativa voi la irechile bietei aratari. Parca i-au fost ciuntite.

Vin Sep 05, 2008 8:37 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Marius scrie:
Flavio,
Stai linistit , ca nu s-a luat nimeni de tine, doar ca "chestia" aia arata nasol rau.

da ai dreptate !!! am citit in mesaj "ata"  dar defapt este vb de sfoara=ata  si eu am inteles ata = a mea
:D

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Dum Sep 07, 2008 10:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

cred ca era un trofeu "bulk" su nu "retail", facut la repezeala cu... ce avea omu' prin casa. :buh:

Mar Sep 09, 2008 9:52 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

omu are 80 de ani daca nu mai bine
e singurul din turda !!!
i a trecut vremea
!!! asta i problema!!!

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Mie Sep 10, 2008 11:27 am
Membru important
Membru important

Mesaj Răspuns: Trofee de rapitori
nasoooool :nustiu:

Lun Dec 21, 2009 7:57 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Trofee de rapitori
Craniu de vulpe, dobandit recent.
Lungime: 16,4 cm
Latime: 8,3 cm
Total puncte CIC: 24,7, adica medalie de argint.
In prim plan, osul penian ca si trofeu neconventional

Imagine

Aici impreuna cu un craniu mai vechi (cel care este mai galben), care are 24,1 puncte, adica bronz.

Imagine

Dum Feb 13, 2011 1:30 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Frumos Attila!

Dum Feb 13, 2011 2:52 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Mersi Adi!

Asta ar fi blana:
Imagine

Dum Feb 13, 2011 4:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

E foarte interesant ! Am impuscat foarte multe vulpi si multe dintre ele chiar mari ! Niciodata nu m-am gandit sa pastrez trofeul ! Cu urmatoarea ocazie o voi face !
Felicitari !

Dum Feb 13, 2011 5:54 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Din pacate nu stie multa lume pe la noi despre craniul de vulpe ca este un trofeu medaliabil!
Asa ca fapt divers, medaliile la craniu de vulpe se acorda:
bronz 24,00 - 24,49
argint 24,50 - 24,99
aur 25,00 -

Actualmente primele locuri pe lista mondiala se prezinta:
1. 28,03 pct. CEHIA-Paclavice - F. Prochazka (numele celui care l-a dobandit) in 1990
2. 26,55 pct. Ungaria-Pécsvárad - G. Györfi in 1993
3. 26,49 pct. Cehia-Sanov - J. Cernosek in 1992
4. 26,46 pct. Cehia-Drhovel - M. Blaha in 1986
5. 26,41 pct. Slovacia-Trnava - E. Imberger in 1994

etc.

Noi nu avem nici unul in lista! Oare chiar nu avem cranii mari la vulpe???
In afara de tarile de mai sus mai au Lituania, Serbia, etc., noi nimic.

Lun Feb 14, 2011 8:08 am
Membru nou
Membru nou

craniu lup ,impuscat de jack

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

lungime craniu 27,0 cm
latime craniu 14,5 cm

medalie aur 41,5

Lun Feb 14, 2011 8:02 pm
Membru nou
Membru nou

Salut domnilor vanatori!
Eu nu sunt vanator ci doar am ca pasiune taxidermia. Am in schimb o nedumerire pe care doresc sa o lamuresc si anume:
Acum vre-o 2 saptamni mi-a adus cineva un lup pt al jupui si al face covor. Cum curiozitatea bate+o vina ne impinge la diferite lucruri care pt altii par scarboase, m+am apucat dupa ce am jupuit lupul si am detasat capul sa vad care a fost alica de unde i "s-a tras" lupului. Ajungand eu sa inspectez fiecare organ vital in parte am ajuns si la ficat. Acolo am fost uluit de ceea ce am fazut si anume faptul ca ficatul nu avea 2 lobi asa cum au toate animalele de pe lumea asta (sau cum credeam ca au pana acum) ci 7. Am intrebat vanatorii mai batrani (trecuti de 60) si mi-au spus ca pe fiecare an ii creste cate un lob. Nu i-am crezut, dar vazand modul cum sunt tociti caninii am presupus ca poate avea acea varsta. Pacat ca nu am facut cateva poze.
Rugamintea mea este aceea sa imi comfirmati sau infirmati cele spuse de acei vanatori. Daca ar fi asa, atunci anatomica asta comparata la animale ar avea multe hibe.

Multumesc mult si astept raspuns

Catalin Schiopu (tg jiu, gorj)

Mar Feb 15, 2011 9:08 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cateva chestii despre libii ficatului .....

Rezultat al conexiunii primitive cusistemul venos al embrinnului , ficatul este fundamental divizat in 2 teritorii: unul drepts i unul stang.Aceasta diviziune este determinatade vena ombilicala. In continuarea venei ombilicale se gaseste conductul venos care o prelungeste pina la vena cava caudala.
Teritoriu drept al ficatului , la randul lui , este subdivizat in 2 portiuni : dreapta propriuzisa si intermediara dreapta.Aceasta subimpartire este deteminata de dezvoltarea veziculei biliare si a venei porte.Subdiviziunea mentioata este vizibila si corespunde icatului de om , dar nomenclatura este preluata si aplicata si in anatomia comparata.Portiunea de ficat care se gasestein stanga ligamentului rond , prelungit dorsal cu foseta conductului venos , reprezinta lobul stang (lobus hepatis sinsiter).Portiunea situata in dreapta fosetei veziculei biliare sia venei porte constituei lobul drept(lobus hepatis dexter) .
Portiunea intermediara a ficatuluieste la randul ei subdivizata de catre vena porta in 2 etaje: etajul cuprins intre ligamentul rond si foseta veziculei biliare reprezinta lobul patrat . Dorsal de vena porta este al 2 lea etaj intermediar reprezentat de lobul caudat sau lobul lui Spiegel
Lobul caudat are 2 portiuni , fiind subdivizat de incizuta venei cave caudale intr-o portiune situata in drapta atasata de lobul drept al ficatului si care se numeste procesul caudat si o alta portiune situata spre stanga atasata lobului patrat si care se numeste proces papilar.
La animalele domestice lobii ficatului comporta unele deosebiri fata de cele ale omului, dar cu tote aceste exista unele echivalentece permit a adopta o nomenclatura comuna.Astfel lobul stang este subdivizat intr un lob stang lateral, si un lob intermediar stang sau lob stang medial. diviziune care este evidenta la porc si la iepure.La ecvine(cai) subdiviziunea lobuluistang este putin evidenta , iar lobul medial stang este foarte mic.La randull lui lobul drepteste subdivizat intr-un lobdrept lateralsi un lo intermediar drept sau lobdrept medial care este evident la carnivore, la porc si mai putin laecvine.Lipsa veziculei biliare la cal face ca lobul medial drept sa fie putin delimitat fata de lobul patrat.
Am scrie asta asa de curiozitate ....
deci ca o particularitate pe specii ficatul de caine (care se aseamana cu cel delup) are 6 lobi foarte evidenti : lobul lateral drept , lobul lateral stang , lobul medial drapt , lobul medial stang , lobul patrat si lobul spiegel.
poate ai gresit si ai numarat unl im plu sau poate fi vorba despre o anomalie !

Mar Feb 15, 2011 9:41 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Chestia cu numarul de lobi pe care ii are lupul nu are nici o legatura cu varsta animalului. Si sigur are doar 6 lobi ficatul.
Citat din cursul de anatomie-patologica:

-carnivorele au ficatul voluminos si caracterizat prin fisuri interlobare foarte adânci
care ajung pâna la nivelul hilului si împart organul în 6 lobi: lobul stâng lateral;lobul
stâng medial; lobul caudat; lobul patrat; lobul drept median; lobul drept lateral.
-lobul caudat este foarte bine dezvoltat, fiind divizat într-un proces caudat si un proces papilar evident. Impresia renala este larga adânca si excaveaza procesul caudat si lobul drept lateral. Vezica biliara este aproape ascunsa între lobul patrat si lobul drept medial, iar canalul coledoc se deschide în duoden la 4-12 cm de pilor la canide si la 3-4 cm de pilor la feline. Canalul cistic la canide este aproape rectiliniu, iar la feline este foarte flexuos.

Mie Feb 16, 2011 10:14 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru nou
Membru nou

Multumesc pt raspuns!

Mie Feb 16, 2011 9:28 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul