Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Oct 24, 2019 2:34 am

Răspunde la subiect  [ 98 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Suzuki GV sau Land Rover Freelander sau Nissan X-trail sau Toyota Rav4? 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Suzuki GV sau Land Rover Freelander sau Nissan X-trail sau Toyota Rav4?
Ma bate gandu sa-mi schimb masina si sa trec la ceva mai serios-un Suv cu anumite capacitati 4x4 care echipat cu niste cauciucuri bune sa te scoata din anumite situatii mai dificile(iarna vb).Bugetul max este 15000 euro.Din punctul meu de vedere am 4 optiuni :

1)Suzuki Grand Vitara 2006+ se gasesc cateva cu max 100000 km pe Germania(= 20000km pe Romania :parsiv:)
http://cautare.mobile.ro/vehicule/showD ... abNumber=2

2)Land Rover Freelander 2006 tot cu max 100000km facuti in Germania.
http://cautare.mobile.ro/vehicule/searc ... 06&lang=ro

3)Nissan X-trail

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showD ... geNumber=1

4)Toyota Rav 4

Rugamintea mea ar fi sa-mi dati cat mai multe detalii daca ati avut unul dintre cele 4 Suv-uri sau sa va dati cu parerea bazandu-va pe experientele avute de prieteni,cunostinte s.a.m.d.
Orice parere este binevenita :imbratisare:
Multumesc anticipat pt raspunsuri!!!  :respect: :respect: :respect:

Ultima oară modificat de mexx20_ro pe Vin Oct 15, 2010 8:41 am, modificat 1 dată în total.

Vin Oct 15, 2010 7:25 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Mesaj Răspuns: Suzuki Grand Vitara sau Land Rover Freelander ?
Acum depinde ce iti place tie.Eu as opta pentru un freelander,cu toate ca nu ma incanta cine stie ce.La banii aia eu mi-as fi luat un pajero.Gusturile nu se discuta ;)

Vin Oct 15, 2010 7:45 am
Membru de onoare
Membru de onoare

sitaru scrie:
Acum depinde ce iti place tie.Eu as opta pentru un freelander,cu toate ca nu ma incanta cine stie ce.La banii aia eu mi-as fi luat un pajero.Gusturile nu se discuta ;)

@Sitaru  :respect: Acum m-ai bulversat...tre sa compar si cu Pajero...oare mai sunt problemele cu deformarea sasiului in cazul tractarii unor greutati mari?Stiu ca se plangea un prieten care o patit-o  :plang:
:respect: :respect: :respect:

P.S. partea proasta este ca la cele euro 3 e taxa de poluare 2500 euro+

Ultima oară modificat de mexx20_ro pe Vin Oct 15, 2010 8:23 am, modificat 1 dată în total.

Vin Oct 15, 2010 7:54 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu am Niva , dar am un prieten care are un Nisan Patrol ....- uita-te pe youtube la "tractozaur" e criminala masina , daca o iei doar pt vanatoare daca vrei ceva de genul oras/vanatoare eu iubesc Hilux-ul mult de tot  :respect:

Vin Oct 15, 2010 8:25 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mitsubishi Pajero din 2006 si max 100000 km nu prea se gaseste de vanzare pana in 15000 euro; L200 cu cabina simpla ar fi dar nu mi se pare prea practic.
    Eu as opta ceva de genul: Toyota RAV 4, Land Rover Frelander si Dacia Daster.
    Ultima optiune ar avea toitusi mai multe avantaje: nu mai trebuie sa faci o cheltuiala in plus fata de pretul masinii ce s ar ridica cu drumul dus intors pana in Germania si taxa de inmatriculare la inca cca 3500 euro, este o masina noua cu garantie si de ce nu, dupa mine chiar arata bine.
    Daca ar fi sa aleg strict dintre cele doua modele, as merge pe mana Land Rover cu riscul ca intretinerea sa fie cu cca 30-40 % mai mare decat la Suzuki (aceasta este parerea unui prieten care lucreaza intr un service de masini).
    Bafta...

Vin Oct 15, 2010 8:28 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Suzuki Grand Vitara sau Land Rover Freelander sau Nissan X-trail ?
@Tino

Si mie mi-ar place un Hilux dar nu prea se incadreaza in buget + ca au motoare mai mari...eu as vrea max 2000 cm3

@corax

Dacia Duster inca nu prea este sh pe Germania...Duster as vrea full option si normal ca nu la 15000 euro  :parsiv:
Freelander vad ca nu prea sunt euro 4,deci raman doar Suzuki,Toyota si Nissan  :urrra:

Vin Oct 15, 2010 8:37 am
Membru activ
Membru activ

Mesaj Răspuns: Suzuki Grand Vitara sau Land Rover Freelander sau Nissan X-trail ?
Mai frate sa ai un buget de 15000 euro numai pt masina de vanatoare in zilele astea ,trebe sa fii sau putin nebun , sau sa te deie banii afara din casa !
Eu zic sa nu te grabesti cu alegerea , sa faci cateva drive-testuri cu mai multe masini , si sa te hotarasti daca aceasta masina o vei folosi doar la vanatoare sau si in alte scopuri .
E pacat , si pe mine ma doare sufletul cand vad masini frumoase ,mai ales in interior , si intra in ele toti nesimtitii cu cizmele pline de noroi numai sa-ti faca ciuda .

Vin Oct 15, 2010 8:57 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Suzuki GV sau Land Rover Freelander sau Nissan X-trail sau Toyota Rav4?
@cehanu

Masina va fi de familie si pt vanatoare atunci cand nu o sa pot merge cu Loganu 1,5 dci care se achita constiincios de sarcini dar in limita posibilitatii/tractiunii fata. :icon_mrgreen:

Referitor la nesimtitii care nu se spala/curata macar un pic pe cizme inainte de a urca in masina aici iti dau dreptate 100%...Loganu avea 1500 km cand am inceput sa-l bag pe drumuri de munte si incercam sa am grija de el...dar cu unii oameni e f greu...ei merg pe ideea ca daca ai avut bani sa bagi o masina noua pe drumurile alea atunci inseamna ca ai bani si sa o cureti (acum nu vb de batrani-dar acestia respecta poate cel mai mult anumite reguli esentiale de bun simt)...putini oameni se gandesc la cei care fac anumite sacrificii pt as cumpara un lucru cat de cat bun.

Ultima oară modificat de mexx20_ro pe Vin Oct 15, 2010 9:35 am, modificat 1 dată în total.

Vin Oct 15, 2010 9:30 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Suzuki GV sau Land Rover Freelander sau Nissan X-trail sau Toyota Rav4?
Personal cred ca toate sunt bune .....mai mult cred ca , criteriu de baza ar trebuii sa fie raportul  pret -calitate adica an fabricatie ,km parcursi ,starea generala  vis a vis de pret asta in varianta in care nu preferi un model anume din cele patru descrise.

Vin Oct 15, 2010 9:50 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

@msorinm

1)Prefer pe cea cu raportul pret/calitate cel mai bun dar si fiabilitatea modelului respectiv este f importanta.
2)Chiar nu ma grabesc pt ca mai zilele trecute aparuse un Suzuki Vitara(albastru metalizat,euro 4,an 2007,aprox 50000km,carte service,piele,navi...etc)-full-unic propietar(persoana privata) care s-a dat la 12000 euro... oricand poate sa apara cineva costrans sa vanda masina rapid din diferite motive(si o masina intretinuta,tinuta in garaj si rulata pe drumurile din Germania este impecabila) :puternic:

Vin Oct 15, 2010 10:12 am
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
@msorinm

1)Prefer pe cea cu raportul pret/calitate cel mai bun dar si fiabilitatea modelului respectiv este f importanta.
2)Chiar nu ma grabesc pt ca mai zilele trecute aparuse un Suzuki Vitara(albastru metalizat,euro 4,an 2007,aprox 50000km,carte service,piele,navi...etc)-full-unic propietar(persoana privata) care s-a dat la 12000 euro... oricand poate sa apara cineva costrans sa vanda masina rapid din diferite motive(si o masina intretinuta,tinuta in garaj si rulata pe drumurile din Germania este impecabila) :puternic:

Toate sunt fiabile .....cu + si - daca le compari dar dupa ce tragi linie ,toate sunt ok.
Si eu cred ca e bine sa nu te grabesti...ne asteapta o perioada grea unde tot mai multi sunt nevoiti sa renunte si  la masini  . Cine stie ?  :respect:

Vin Oct 15, 2010 10:36 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Asa este  :respect: :respect: :respect:

Vin Oct 15, 2010 10:38 am
Membru important
Membru important

Si o masina pe care sa o chinui in ulrimul hal: ;D

Mi-a sarit in ochi si km acestei masini:
http://cautare.mobile.ro/vehicule/showD ... abNumber=2

Vin Oct 15, 2010 3:14 pm
Membru important
Membru important

Prima masina care intra in apa  este tractozaurul din cate stiu eu ;D

http://www.youtube.com/watch?v=N7qdYdK1 ... re=related

Vin Oct 15, 2010 3:34 pm
Moderator
Moderator

X-trail-ul e de rahat.
Terrano II e ok.

Vin Oct 15, 2010 4:41 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 98 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul