Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 07, 2019 11:12 am

Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Delta Dunarii-sezon vanatoare 2012 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Delta Dunarii-sezon vanatoare 2012
xvet scrie:
Unde se va ajunge??
Inapoi in epoca de piatra ;D
Raman uimit,cum unii poate sa spuna asemenea aberatii,fiind si "vanatori",daca de atatia ani se face vanatoare,nu doar in Delta ,chiar in toata tara,unii vor sa fie oprita,numai in Delta,dc??
Vb doar asa...probabil ca ei nu au facut vanatoare in viata lor,in Delta sau chiar eu stiu vanatori,care platesc cotizatia si ies de 2 ori pe an..nu inteleg dc mai platesc cotizatia..Sunt de acord,sa o opreasca 1 an,dar atat..sau sa opreasca vanatoarea in toata tara,sa vedem ne convine??? :D :D
Domnilor,treziti va la realitate,numai dormiti si platiti cotizatiile degeaba.

Inainte de a categorisii membrii forumului ca fiind vinatori sau nevinatori poate treci pe la rubrica de CV si te prezinti :respect:

Mie Iun 06, 2012 3:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Cu riscul de a supara pe cineva o rezervatie este si va ramane o rezervatie -nicaieri in lume acolo unde un anumit teren a fost catalogat astfel nu se face vanatoare (decat extrageri din teren de catre personal calificat)
Am cunostinte care au terenuri de vanatoare dar SHOC vaneaza pe alte meleaguri tocmai pentru a creste calitatea vanatului si sporul de la ei !
Trebuie sa ne trezim la realitate si sa intelegem ca binele nostru nu este al tuturora si mai ales nu este de durata-suntem datori sa lasam ceva mostenire -daca in fonduri sa /si se face jaf trebuie sa existe si zone protejate-de unde ei si nu pui cu timpul se face gol ...va plac vad povestile cu sute de iepuri din batrani dar cand intindeti pusca v-ati intrebat voi ce ati facut sau faceti pentru acest vanat??

Mie Iun 06, 2012 3:38 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am fost in delta de citeva ori,la pescuit si vinatoare.Impresia a fost una trista:tara nimanui.Dadeau foc la stuf ca sa faca goane la porci,pescuiau cu gaz,curent,avea cite unul 10 ciini cu care haituia vinatul etc.Astea sunt chestiile de care trebuie sa scapam.In ce priveste plata cotizatiei pt doua iesiri asta trebuie sa o lamuresti cu asociatia unde cotizezi.Rezervatiile sunt rezervatii ,se poate vina si acolo intr-un regim mai deosebit.Cit despre CV,nu te obliga nimeni sa te prezinti...Eventual cei 7 ani de acasa...

Mie Iun 06, 2012 4:14 pm
Membru nou
Membru nou

pai asa e mai bine,multi platesc degeaba,dar sunt vanatori ;D este o meserie si asta,pana la urma
fiecare face ce poate,dar nu este normal sa opresti vanatoarea in delta atatia ani,zicea cineva "localnicii de acolo ce fac"dar cei care stau in alta parte,habar nu au ce se intampla in delta,eee trece si asta

Mie Iun 06, 2012 4:17 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu-ti mai raspund pina nu vad cu cine stau de vorba ;) :pa:

Mie Iun 06, 2012 4:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

xvet scrie:
sunt de acord cu tine,dar ce are una cu alta,nu inteleg..unde faci tu vanatoare,este totul frumos,nu sunt probleme,nu sunt braconieri??ti ar conveni,din x motive sa inchida si la tine pe 10 ani??

Am ceva ani buni(poti verifica ,telefonic daca doresti) de cand platesc cotizatia la mine dar nu ies la vanatoare pentru pur si simplu fapt ca vanat nu este si se imputineaza pe an ce trece-daca forul numit AJVPS nu ia masuri ma simt eu ca nu se merita nici material nici moral .
Am facut kilometri sa ma simt bine si nu imi pare rau nici o clipa -vanatoarea se mananca cu alta paine!

Mie Iun 06, 2012 4:36 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mai baeti ,deja ati luat-o pe ulei :-[ Treceti la discutii constructive nu in contradictoriu Asa nu ajungeti nici unde Nu inteleg de ce trebuie sa va contrati Vanez in Delta din 1987 si am vazut si bune si rele ,ma mult rele decit bune Nu se ajungea la aceasta masura daca nu se faceau excese Cred ca mai bine ne-am concenta la masurile care trbuie luate pentru redeschiderea vanatorii si ce ar trebui sa faca AGVPS ca organ care cel putin pe hirtie reprezinta vanatorimea pen tru realizarea acestui lucru

Mie Iun 06, 2012 9:24 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

radubichis scrie:
Nu se ajungea la aceasta masura daca nu se faceau excese

Nu se ajungea aici daca nu se imbatzosa Selaru&Co impotriva "scrisorii" lui Sultan.
Acum Sultan e mort,Dumnezeu sa-l odihneasca,la fel si vanatoarea in Delta.
radubichis scrie:
Cred ca mai bine ne-am concenta la masurile care trbuie luate pentru redeschiderea vanatorii si ce ar trebui sa faca AGVPS ca organ care cel putin pe hirtie reprezinta vanatorimea pen tru realizarea acestui lucru

Ne mai reprezinta,oare,AGVPS-ul??

Mie Iun 06, 2012 9:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Ne mai reprezinta,oare,AGVPS-ul??[/quote]
Ei asa sustin ;D

Mie Iun 06, 2012 10:17 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou
Membru nou

AGVPS??/din cauza smecheriilor AGVPS ului,s a oprit vanatoarea,si au bagat banii in buzunar,ani de a randul,si cand a venit nota de plata catre ARBDD,s au facut ca ploua,de asta s a si oprit vanatoarea,,,,AGVPS avea obligatia sa isi plateasca datoriile catre ARBDD,dar au uitat,ei incasand sume uriase,mai ales de la vanatori straini,italieni,spanioli,etc
Rusine AGVPS ;D

Joi Iun 07, 2012 8:23 am
Membru important
Membru important

ranger scrie:
Am fost in delta de citeva ori,la pescuit si vinatoare.Impresia a fost una trista:tara nimanui.Dadeau foc la stuf ca sa faca goane la porci,pescuiau cu gaz,curent,avea cite unul 10 ciini cu care haituia vinatul etc.Astea sunt chestiile de care trebuie sa scapam.

Daca mi-ai da si o solutie la problema asta... >:(

Joi Iun 07, 2012 7:02 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

delta este intr adevar un paradis,dar nu poti condamna oamenii care s au nascut si traiesc acolo,s au facut peste tot atrocitati si se vor mai face,dar daca s a oprit pe un an este ok,deoarece se inmultesc nr animalelor de prada,cum zicea un coleg mai sus,si atunci sacalii vor da navala in curtile oamenilor,si cred ca nu convine asta la nimeni.

Vin Iun 08, 2012 12:01 pm
Membru important
Membru important

mai concret, dragi colegi!...ca teoria, ca teoria...da' ne omoara practica!...:D

Mie Iun 13, 2012 12:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Parerea mea este ca autoritatile si personalul care se ocupa cu paza si vinatoarea trebuie sa-si faca datoria.De aici incepe tot.Chiar daca este rezervatie se pot organiza partide de vinatoare ,insa trebuie urmate si respectate regulile asa ca peste tot.Bastinasii sa pescuiasca asa cum au ei prevazut ca trebuie sa o faca.Fara curent,fara gaz sau mai stiu eu ce inventii.De ce credeti ca vor sa interzica vinatoarea?Este solutia cea mai simpla,daca sunt incapabili sa faca paza si ordine.

Mie Iun 13, 2012 1:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

E specific romanesc: decat sa controlezi, mai bine interzici. Strict din sfera vanatorii: interzicerea vanatorii in Delta, interzicerea vanatorii la cocos de munte, interzicerea vanatorii la ras (multumim, remus cernea!), interzicerea armelor cu percutie pe rama la vanatoare, etc.

Marius, chestia cu electricienii si alte moduri de pescuit in delta e cauzata de cererea tot mai mare de peste pentru... stii tu ;)

Mie Iun 13, 2012 1:07 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul