Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Dec 08, 2019 2:41 pm

Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Ajutor,un sfat ! 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Ajutor,un sfat !
Adrian, nu stiu sa ne cunoastem deci probabilitatea de a fi prieteni e destul de mica.
Maine avem un dublu CACIB plus cateva cluburi la Cluj. NU avem nici un examen la foc de arma!!! asa ca din punct de vedere al regulamentului FCI poti foarte bine sa-ti reproduci cainii daca ai doua amaraturi de excelent.
Examenul TAN(TAV sau alte exemene) defineste comportamentul cainelui in teren dar nu e important decat daca vrei sa-l faci Campion... altfel pt reproductie e total nerelevant
PS
sa nu mai vorbim de pedigree din parinti nearbitrati

Ultima oară modificat de bogus pe Vin Feb 14, 2014 11:12 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Feb 14, 2014 11:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Nu e o problema genetica!
Eu am caine care rupe lantul cand aude focul de arma si vine in zona in care s-a tras, cateua,in schimb, nu agreaza focurile si zgomoturile in general, ambii caini nu sunt deranjati de focul de arma la vanatul pe care-l haituie/gonesc.
Eu asa am invatat, de la colegii mei,ca focul de arma e bine sa-l tragi cu folos, cainele trebuie sa asocieze focul cu vanatul ranit/doborat.
Din cateaua caruia nu-i place zgomotul, au ajuns pui la vanatori care de ani buni doar cu aceasta problema s-au confruntat, au avut parte de caini tematori de focul de arma, cateii au trecut acest test.Si daca stau sa ma gandesc nici un caine din aceasta catea n-a avut aceasta problema, femela are cinci ani si a avut ceva cuiburi.

Vin Feb 14, 2014 11:09 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

bogus scrie:
fara suparare dar e o tampenie, nu poti "eradica" frica de bubuituri prin selectie, se pot rezolva displazii, angulatii, roba, dentitie etc, etc... dar defecte care apar pe loc este imposibil, un caine poate avea anumite probleme de comportament azi, si peste un an sa nu le mai aiba, sau sa le aiba toata viata si urmasii lui niciodata.
Parerea mea este ca un caine care are un astfel de defect e improbabil sa-l folosesti la vanatoare dar poti sa-l reproduci foarte bine... evident ca nimeni nu va vrea un pui din el, deci daca e "genetic" dispare pe cale naturala.

Total gresit ...mai aveti si canisa ( Chiar daca nu de caini de vanatoare !) ...oriunde in lume ...in afara de Romania ...cainii de vanatoare , cu teama de focul de arma sunt respinsi de la monta !!!

Sâm Feb 15, 2014 8:03 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Membru de onoare
Membru de onoare

Citat:
in afara de Romania

noi nu vorbeam de alte tari ci de Romania
1. nu am spus ca nu e un defect ci din contra subliniam faptul ca vor disparea prin selectia pietii care ii va respinge ca si caini de lucru, ca pet nu intereseaza pe nimeni banuiesc
2. spuneam ca nu sunt de acord ca frica de foc de arma poate fi controlata prin selectie, asta e parerea mea pe care o sustin si o documentez prin experienta pe care o am in cresterea cainilor, ce-i drept asa cum sublineai nu de vanatoare, cred cu tarie ca nu este un defect genetic ci un defect care apare aleatoriu la cate un exemplar.
Este evident ca in tarile in care se cere examen de comportament pentru dreptul de monta asemenea exemplare vor fi excluse de la monta, eu unul cel putin la clubul nostru am sustinut cu traie sa facem loby pe langa AChR ca pe langa cele 2 calificative sa fie necesar si un calificativ de club pentru dreptul de monta... sigur nu ma gandeam la impuscaturi ci la alte probleme care apar la molosii mari

Sâm Feb 15, 2014 11:21 am
Membru de onoare
Membru de onoare

si am facut o greseala, spuneam ca pe cainii cu defecte de comportament gen impuscatura nu poti sa-i faci Campion Romania deoarece e nevoie de club, eronat pe iulie la Constanta este un Open unde e necesar doar un CACIB si devine campion :icon_lol:
chiar si in alte tari este o situatie asemanatoare cu Romania, ca daca te gandesti un pic la vara la Varna te duci cu un caine si poti sa-l faci campion in 7 tari in care primeste si drept de monta cu ocazia asta
SCUZE pentru poluarea topicului

Sâm Feb 15, 2014 12:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

bogus scrie:
si am facut o greseala, spuneam ca pe cainii cu defecte de comportament gen impuscatura nu poti sa-i faci Campion Romania deoarece e nevoie de club, eronat pe iulie la Constanta este un Open unde e necesar doar un CACIB si devine campion :icon_lol:
chiar si in alte tari este o situatie asemanatoare cu Romania, ca daca te gandesti un pic la vara la Varna te duci cu un caine si poti sa-l faci campion in 7 tari in care primeste si drept de monta cu ocazia asta
SCUZE pentru poluarea topicului

Tocmai aici intervine marea problema ...si de aceea am pronuntat in afara de Romania ...pt ca in alte tari dreptul de monta la cainii de vanatoare nu se obtine doar in urma unor examinari de frumusete !! ...Si asa cum specifica si colegul Adrian B ...daca nu oprim noi acesti caini de la imperechere , nu.i opreste absolut nimeni si nimic in tara asta !! Este o problema genetica ...grava !!! ...teama de focul de arme poate fi mostenita sau dobandita in urma greselilor de dresaj ...daca patrupedul face parte din categoria celor care au mostenit acest aspect subscriu ceea ce a spus Adi ...un foc bine plasat sau castrat cainele si dat cadou la cineva care sa.l tina ca pet ...daca teama de foc a dobandit.o in urma unui dresaj prost se mai poate ceva dar ...sincer , eu unul nu as incerca sa mai repar asa ceva deoarece consider ca iti trebuie foarte mult timp ...deci parerea mea este ca in ambele cazuri 99,9 % cainii sunt pierduti !!

Sâm Feb 15, 2014 1:07 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

sunt perfect de accord cu voi 2 doar ca eu imi mentin parerea ca spaima de impuscatura, bubuitura etc nu e ereditara ci se dobandeste sau apare aleatoriu, la fel ca la oamenii cu probleme de comportament sau fobii

Sâm Feb 15, 2014 1:23 pm
Membru important
Membru important

bogus scrie:
sunt perfect de accord cu voi 2 doar ca eu imi mentin parerea ca spaima de impuscatura, bubuitura etc nu e ereditara ci se dobandeste sau apare aleatoriu, la fel ca la oamenii cu probleme de comportament sau fobii

''Se dobandeste'' correct pana aici ,dar defineste ''apare aleatoriu".Cum altfel daca nu genetic( nu e dobandita).
Eu nu am spus nici o clipa ca ,cainele colegului care a deschis discutia se incadreaza la frica de foc mostenita deoarece nu ne-a dat detalii ,insa domnul coleg apelativul '' prietene'' a fost foarte diplomat si elegant in urma afirmatiei ca au drept de monta cainii de vanatoare cu frica de foc de arma si ca aceasta nu se transmite genetic.Daca am ajuns sa trecem si asta cu vederea avem mari problem.Chiar nu citesc acest forum si scriu sa demonstrez la nimeni nimic ci mai invat cate ceva cand am ce .
Cristi b. ori ce caine cat de echilibrat in tinerete intr-o anumita conjuctura poate incasa prea multe focuri care sa duca la o timiditate fata de foc lucru care se corecteaza daca se doreste si se lucreaza,dar stiti bine ca sunt cazuri patologice care cand aud focul sunt plecati sapte hotare sau la masina ,aia :pa:

Sâm Feb 15, 2014 6:00 pm
Moderator
Moderator

Sunt 2 lucruri total diferite ,genetic (ereditar) si dobindit (diverse cauze) de multe ori diferenta e la limita .Un lucru e clar ,se transmite genetic o predispozitie si apare in general la ciinii dezechilibrati (mai mult sau mai putin vizibil ,sau nu de orcine )Pentru ciini de munca (vinatoare ,paza etc) selectia trebuie sa fie ff.riguroasa tocmai pentru a nu perpetua anumite defecte.Din pacate, repet ce spuneau si alti colegi ,la noi e totul ,,varza ,, crescatorii nu sunt obiectivi ,probele arbitrajele si arbitri ........ ca la noi .Nu inseamna ca daca asa e la noi , asa e bine .Dar ce sa mai discutam de frica de foc de arma cind multi reproduc indivizi epileptici,criptorhizi...... .De aceia e bine pentru cine vrea treaba serioasa sa beleasca bine ochii si urechile cind cumpara.

Sâm Feb 15, 2014 6:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Daca tot avem 60000 de maidanezi , numai in capitala ...si ne doare burta de ei mai rau ca de copii orfani...de ce sa nu excelam si la restul raselor ...mai ales la cei de vanatoare !!?? ;)

Dum Feb 16, 2014 9:09 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Caini cu probleme exclusi de la reproductie tarele pe care le au se pot amplifica in cazul in care facem monte cu ei

Lun Oct 27, 2014 8:49 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2