Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 13, 2019 10:41 pm

Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Situatie zapada 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Situatie zapada
Da, de funduri albe .. :D

http://radio.bzi.ro/eventgal/168/pictur ... 456208.jpg

Lun Feb 06, 2012 3:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Cristian Huiban scrie:
@paungeorgica ai facut poza de la geamul meu? :D

Si astea sunt facute la repezeala ca-i mult mai rau in rest :( .

Lun Feb 06, 2012 3:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

paungeorgica scrie:
Cristian Huiban scrie:
@paungeorgica ai facut poza de la geamul meu? :D

Si astea sunt facute la repezeala ca-i mult mai rau in rest :( .

Asa este ,i-au luat iar si iar pe nepregatite pe nesimtitii astia de la primarie .Nu au bagat nimic ,nimic pe strazi pentru dezapezire.

Lun Feb 06, 2012 5:23 pm
Moderator
Moderator

Parcarea mea din spatele blocului are zapada de 120-130 cm.
Abia mutai masina pe uscat de aglomerata ce esta.
Cu toata zapada asta..., la primavara cred ca le mai scoatem.

Lun Feb 06, 2012 5:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Paradox moldovenesc: in afara orasului, drumurile sunt curatate. In oras exista zapada cat sa construiesti oameni de zapada, cate unul pentru fiecare locuitor :fumez:

Lun Feb 06, 2012 5:34 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Si la noi e groasa rau , nu in oras ci pe langa , am biroul la km 23 la Bolintin si ....il contrazic aici pe Dan cu "i-a prins nepregatiti" am fost azi dim pana la km 23 , de la Ciorogarla nu se mai vedea la 2 metri in fata pe A1 desi era curata , batea vantul cu cc 80/100km pe ora , pot astia sa dezapezeasca cat vor ca o pune vantul la loc in urma lor , nu am reusit sa intru pe bretea si am intors spre Bucuresti .Pentru edificare poze de pe A1 azi ora 9 , cum se vedea in fata ( nu se vedea la mai mult de 5 metri si am mers 23 de km cu min 5km/ si max 20km/h )

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Aici cu tot vantul asta nu stiu daca mai au ce face
Se schimba treaba cand vb de strazile adiacente unde e o adevarata aventura sa iesi cu masina ca nu au intrat deloc ( e zapada deasupora si gheata de la ploiai aia de sambata dedesupt )
Respect

Mar Feb 07, 2012 12:35 pm
Membru activ
Membru activ

Tino scrie:
Si la noi e groasa rau , nu in oras ci pe langa , am biroul la km 23 la Bolintin si ....il contrazic aici pe Dan cu "i-a prins nepregatiti" am fost azi dim pana la km 23 , de la Ciorogarla nu se mai vedea la 2 metri in fata pe A1 desi era curata , batea vantul cu cc 80/100km pe ora , pot astia sa dezapezeasca cat vor ca o pune vantul la loc in urma lor , nu am reusit sa intru pe bretea si am intors spre Bucuresti .Pentru edificare poze de pe A1 azi ora 9 , cum se vedea in fata ( nu se vedea la mai mult de 5 metri si am mers 23 de km cu min 5km/ si max 20km/h )[...]
Respect

Eu te contrazic si in acelasi timp sunt de acord. Oarecum... :D

A tine utilaje cumparate, solutii, oameni pregatiti, pentru asa o iarna, presupune resurse pe care multe orase si in general tara asta, nu le au. Tot ne plangem ca ne ia pe nepregatite, dar presupunand ca o luna pe an e asa zapada, eu nu as plati asa utilaje, oameni, resurse, etc. pentru acea luna pe an. E cu dus si intors. E un compromis care trebuie sa-l intelegem toti.

Oricum e o discutie lunga, dar nu sunt de acord, ca ne-a prins pe nepregatite. Eu cred ca fiecare s-a pregatit dupa buzunar. Acum ca se fura, ca se fac contracte aiurea... Incerc sa ignor acest fapt, de dragul discutiei. Ar trebui dovedit oricum.

Sunt pilot planorist activ si vad si la aeroport, ce greu e sa se doteze cu utilaje, doar pentru o luna pe an. Unde mai pui oameni, solutii, nisip, etc. E o cheltuiala imensa si uneori, complet nejustificata.

In sud si sud-est, la noi avem alta problema. Toate soselele ar trebui protejate contra viscolului. Nu am inventat noi nici parazapezile si nici viscolul. Aici da, i-au prins clar pe nepregatite. Ani la rand, trebuia facut ceva, in zonele respective macar pe DN si autostrazi.

Mar Feb 07, 2012 1:49 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Intr-adevar, e mult de discutat pe tema deszapezirii si a chestiunilor adiacente acestei activitati: contracte, adica bani, parazapezi sau perdele de protectie, cine administreaza drumul respectiv, daca e an electoral sau nu...etc. Iar scuza cu nepregatirea nu se mai foloseste decat eventual ca ironie. Ce m-a surprins, a fost o stire interesanta de la radio, preluata dintr-un ziar, cum ca deszapezirea din Romania ar costa dublu fata de cele din Suedia sau Norvegia...

Mar Feb 07, 2012 6:27 pm
Membru activ
Membru activ

Si expresia asta e ciudata. Costa dublu relativ la ce? Pe km deszapezit? Cand utilajele lor sunt amortizate de 20 de ani si doar parte mica se reinnoiesc? Pe ora/utilaj? Cand e clar ca la ei e mai usor cand orele sunt semnificativ mai multe. Nu poti compara decat mere cu mere. E ca si cand spui ca femeile fac de 10 ori accidente decat barbatii. Asta e complet aiurea, daca nu specifici relativ la un numar de km. Poate barbatii, fac de 100 de ori mai multi km si atunci ar trebui sa faca de 100 de ori mai multe accidente. Ca urmare de 10 ori mai multe, e de 10 ori mai putin, relativ la km parcursi. Nu poti compara asa... Trebuie o unitate comuna, ocaua trebuie sa fie identica.

Mar Feb 07, 2012 11:37 pm
Membru activ
Membru activ

Pe scurt, astea sunt doar expresii jurnalistice de doi bani... "costa dublu decat in tara X" unde X este o tara relativ plina de zapada. E doar aceeasi goana dupa senzational, total si complet nefundamentat, care prinde la ceva foarte superficial, cum e societatea noastra in ansamblul ei.

Ar trebui sa invatam cu totii sa ne ferim de asa expresii si atunci poate jurnalistii - gen Michael Moore (care probabil a dus la Oscar ideea asta) - vor disparea complet din peisajul mass-media romanesc.

Spun o chestie, suna dramatic, superficialitatea audientei catalizeaza si iaca Oscarul. Sau Piulitza. Sau cum s-o fi chemand. ;)

Mar Feb 07, 2012 11:40 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

[quote="big_ipaq"]... Pe km deszapezit?...
Exact, precizarea asta mi-a scapat. Din start am spus ca e mult de discutat pe tema asta si nu cred ca acest forum este locul cel mai nimerit pt. acest lucru. Eu nu am facut decat sa prezint o stire. Daca tu ai timp, placere si informatii suficiente sa ne luminezi cum sta treaba cu deszapezitu' in tara si in Europa, te rog sa o faci, insa cu cat mai putine divagatii, ca sa inteleaga toata lumea ce vrei sa spui ;)

Mie Feb 08, 2012 10:32 pm
Moderator
Moderator

Un drum anevoios dar frumos spre locurile natale...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Lun Feb 13, 2012 12:03 pm
Membru activ
Membru activ

Incredibil. Si cred ca ce e mai rau inca nu a trecut, cel putin in sud. Abia incepe.

Eu v-am spus... :P

Lun Feb 13, 2012 12:35 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

marius_p scrie:
Un drum anevoios dar frumos spre locurile natale...

Intradevar , am vazut la televizor situatia din zona Buzau , am fost in zona Calarasi si e la fel , munti dezapada pe marginea drumului de crezi ca e tunel daca nu ar fi cerul deasupra , dar in acelasi timp , vorba lui Marius este mirific peisajul , asta daca nu ar fi si atat suferinta in spatele zapezii.

Lun Feb 13, 2012 1:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Un mic filmulet, scuzati calitatea imagini, la mine in localitate ;D
Imagine

Lun Feb 13, 2012 1:12 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul