Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 19, 2019 11:00 am

Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
montura Burris 3 pe baze Leupold - probleme 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj montura Burris 3 pe baze Leupold - probleme
In primul rand La Multi Ani tuturor pe 2015, sa avem un an plin de satisfactii si bucurii!

Legat de problema mea, se pare ca nu pot folosi Burrisul pe bazele Leupold si nu inteleg de ce ... am pe un Mauser 96 baze si inele QR Leupold pe care am vrut sa folosesc si Burrisul:
http://www.midwayusa.com/product/136222 ... 1362225719

Am comandat in Germania adaptor de la Henneberger:

http://www.classicvapen.se/henneberger/ ... lease.html

Toate bune si frumoase, montat, reglat, plecat acasa. Dat jos si pusa luneta, plecat la panda, intors si pus Burris si plecat la goana. Cat pe aci sa ratez ditamai mistretul din 20 de metri. Merg in poligon, verific si intamplator misc stanga-dreapta de el cand am vazut ca nu sunt pe tinta ... surpriza maxima, se poate misca la mana, nu iti dai seama decat daca urmaresti punctul pe tinta, deci nu este stabil!

Ori nu e asta cel corect, ori am avut eu ghinion, dar se vede si cu ochiul liber ca ceva e in neregula!

A mai avut cineva problema asta sau stie ce baza imi trebuie pt Burris sa pot folosi aceasta prindere?

Mersi frumos!

Lun Ian 05, 2015 11:07 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj Re: montura Burris 3 pe baze Leupold - probleme
Sistemul de montaj ce-l ai pe arma pentru luneta este la limita de a fi numit "montura rapida". Nici principiul si nici executia nu sunt la nivelul unui sistem de montare a unei lunete care sa asigure atat stabilitate cat si repetabilitate. Pur si simplu tolerantele cu care lucreaza sunt prea mari. O luneta pe el este ceva mai stabila pentru ca se agata de ambele baze. Burris-ul sta pe una singura si e si mai putin stabil.
In poza din link-ul pus de tine vad un "piciorus" care este "aproape cilindric", cu o tesitura lunga in ax. Din ce stiu eu, inelele Leupold au piciorusul cilindric, cu o mica decupatura perpendiculara pe axul cilindrului, unde se angreneaza excentricul antrenat de manetica:

http://www.midwayusa.com/product/136215 ... uctFinding

Daca si in realitate montura pentru Burris este asa ca-n poza, e normal sa nu stea la locul ei pentru ca sistemul de fixare se bazeaza tocmai pe angrenarea excentricului din baza in decuparea semicilindrica din picior. Merge manetica rotita pana la capat, ca atunci cand pui luneta sau se opreste undeva pe traseu? Daca da, atunci practicarea acelei mici degajari in piciorul monturii ar putea creste stabilitatea, cu conditia sa fie facuta de un "artist".

Oricum, experienta m-a invatat ca nu exista monturi rapide stabile si repetitive la bani putini. Nici macar unele din cele scumpe nu fac treaba cu care se lauda.

Mar Ian 06, 2015 10:25 am
Membru nou
Membru nou

Initial acest sistem de montaj nu a fost gandit ca unul rapid, pus si simplu a trebuit sa schimb prinderea si aveam de ales intre asta si baze weaver din 2 bucati, asta a venit mai bine ... Burrisul era cumparat si am zis sa il incerc in sezonul de goana, fara sa schimb cu luneta pana la final.

Ce ma irita este ca nu inteleg cum sa faca Henneberger un produs pentru aceasta baza special si care sa poata fi miscat la mana???
Dupa cum vedeti in poze (asa arata si in realitate, de aia am pus acele linkuri) baza are gauri cilindrice, piciorusele inelelor de luneta sunt identice cu acea tesitura de care vorbeai unde intra perfect excentricul, dar piciorusul bazei Henneberger nu este la fel!
Are acea taiatura in partea din fata care nu foloseste la nimic si acea tesitura pentru excentric care nu e identica ... si atunci ma intrebam de ce ar face ei aceasta prindere special pentru o baza si care sa nu poata fi folosita?
Manetica se strange la fel, am reusit chiar sa il reglez prima data, sta daca nu il misti ...

Daca asta e baza intr-adevar (prima data am crezut ca mi-a dat neamtul altceva, ca a gresit codul, atunci am dat cautare si am vazut ca de fapt asta e produsul facut de Hennberger) atunci nu am decat sa comand o alta baza si sa folosesc Burris pe cealalta arma (Savage 11/111 FCNS) pe care am sina weaver.

O porcarie, ca acolo am o luneta de goana la care nu as vrea sa renunt!

Mersi pentru raspuns, eram curios daca exista o baza dedicata pentru Docter de folosit pe acea baza Leupold, alta decat cea pe care o am eu!

Mar Ian 06, 2015 11:20 am
Moderator
Moderator

Neamtu' n-a facut de fraier aceasta prindere "neterminata". A luat cateva baze de la Leupold, le-a masurat, a vazut ca nu-s doua la fel si-a decis sa-l lase pe cumparator sa faca prelucrarea finala functie de ce are pe arma.
Nu-i greu. Demontezi Burris de pe baza. Din ce-mi amintesc, parca Burris se poate pune pe baza si intr-un sens si-n celalt. Daca e asa, atunci aseaza-l astfel incat partea tesita a cilindrului sa vina catre excentricul din baza. Pune baza de la Burris pe baza armei si freaca un pic din manetica. O sa ramana un semn oarecare pe cilindru si acolo incepi sa pilesti usurel cu o pila rotunda, putin cate putin, tot incercand pe baza, eventual folosind "negru de fum" (in maniera streveche a finisarilor metalice) pana cand obtii o decupare potrivita pentru excentricul bazei de pe arma. Daca nu merge decat cu partea rotunda a cilindrului catre excentric ai un pic mai mult de pilit. O dupa-amiaza ar trebui sa fie arhisuficienta. Atunci nu se va mai misca si-l vei putea folosi cu incredere.

Mar Ian 06, 2015 4:15 pm
Membru nou
Membru nou

Sincer, mi-era teama de asta ... asa cum spuneam si altadata, eu sunt antitalent la asa ceva, abia de schimb un bec singur in casa (intre noi fie vorba, de cativa ani am 2 spoturi arse si nu le-am inlocuit!).
Asa ca varianta prelucrarii de catre mine este exclusa ...dar ca de obicei, este posibil sa ai dreptate, ca ultima varianta voi incerca sa merg la cineva prin Bucuresti care se pricepe ;D

Multumesc inca o data!

Dragos

Mar Ian 06, 2015 9:38 pm
Membru nou
Membru nou

Si totusi, poate ca si altii vor sa foloseasca aceasta prindere, sa precizez care a fost problema de fapt:
am mers azi la armurier sa gasesc o solutie pentru acea prindere, sa incerc sa pilesc cum a zis Violiv. Asa am descoperit ca de fapt baza avea prinsa cu 2 suruburi inca o mica baza ce continea acel piciorus si acele suruburi erau slabite!
Bineinteles ca am si pilit si montat invers, dar este clar ca problema a fost de la acele suruburi, care nu au fost verificate la primul montaj.
Incep sa cred ca totusi e mai bine sa iti bagi nasul de unul singur, trebuie doar sa ai ceva scule!

Joi Ian 08, 2015 8:10 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Dupa mine e bine sa alegi varianta simpla si cea mai stabila, adica baza picatinny sau weaver si inele fixe si tapene, iar daca vrei 2 sisteme optice adica luneta pt panda si dibuit si holo pt goana, pune tata docterul deasupra lunetei si astfel ai o montura tapana care rezista si pe 50 BMG si poti sa fi sigur atat pe montura cat si pe plasamentul glontului si la 5 m si la 500 m. ;)

Imagine

Imagine

Vin Ian 09, 2015 12:35 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Initial am vrut sa fac acelasi lucru, dar mai multi m-au sfatuit sa nu incerc aceasta varianta. Nu stiu cum te descurci cu acel Docter deasupra, dar mie acum ca il am direct pe arma imi dau seama ca e greu sa il urmaresti cu capul sus, fara sa fie obrazul pe pat!
Pentru a vedea acel punct rosu, la fel ca la luneta trebuie sa te uiti dintr-o anumita pozitie, altfel nu il vezi...cand trebuie sa tintesti rapid, capul merge instinctiv pe pat, cred ca e greu sa te muti de colo colo.

Lun Ian 12, 2015 9:39 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ok, sanatate multa iti doresc si sper sa nu ai probleme cu monturile cu detasare rapida (mai ales cele pivotante) si mai sper sa nu ajungi sa tragi sute de gloante doar ca sa-ti verifici montura si felul in care isi pastreaza zero-ul. ;D
Respecte! :respect:

P.S. pozitia ideala de tras pe Docter (in cazul setup-ului de mai sus) este cu barbia lipita de pat, deci pt mine este ok. :pa:

Mar Ian 13, 2015 12:43 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

@dco
Asa-i cu tinerii. Chiar cred ca tot ce vad in pozele soldatilor americani se potriveste si la mistretii nostri.
Din ce-mi amintesc, acum ceva ani "promovam" sistemul acesta si eu il pusesem peste o luneta 6x40, lipita de teava ..... N-a mers nici asa, nici la amici peste lunete cu obiectiv de 56. Dincolo de pozitie, care te facea sa cauti porcul prin luneta cand te trezeai cu el la 5 m de tine, cele multe sute de grame in plus ale lunetei si-au spus cuvantul.

Mar Ian 13, 2015 12:54 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 10 mesaje ]