Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Mar 30, 2020 11:52 am

Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Blaser 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Blaser
Nu stiu daca te ajuta...http://www.chuckhawks.com/rifle_recoil.htm

Vin Mar 15, 2013 9:54 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

@ranger

Multumesc!, insa eu sunt interesat daca pot extrage eu personal "Kickstop"- ul (manual fara mari complicatii sau tool-uri) din patul de Blaser. (urmand sa il introduc la fel de usor la nevoie).

PS. Cat ar putea fi de puternic un recul de .308...? :D (Nu este....)

Sâm Mar 16, 2013 10:02 am
Moderator
Moderator

Status: Conectat
Bine ai venit printre noi!

E adevarat. Dispozitivul se poate monta si demonta usor de pe arma. Insa nu e nicio bucurie sa adaugi 600 g la arma pe langa alte cateva odata cu teava de 65 cm de la 375 magnum. Mult mai eficienta pentru reducerea reculului este "frana de gura", oferita de Blaser sub numele dual-brake.

Sâm Mar 16, 2013 10:06 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Multumesc Vio pentru raspunsul prompt si la obiect. (luasem in calcul si la .308 "frana de gura"). Intrebarea care o am acum este daca patul de Proffessional Succes vine cu "gaură - locaș" din fabrica in eventualitatea unei achizitii ulterioare de Kickstop, sau daca nu il comand cu Kickstop - ulterior nu ii pot pune deoarece ar trebui modificat...?

Stima!

Sâm Mar 16, 2013 10:56 pm
Moderator
Moderator

Asta nu mai stiu ....

Lun Mar 18, 2013 2:41 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

jean scrie:
Multumesc Vio pentru raspunsul prompt si la obiect. (luasem in calcul si la .308 "frana de gura"). Intrebarea care o am acum este daca patul de Proffessional Succes vine cu "gaură - locaș" din fabrica in eventualitatea unei achizitii ulterioare de Kickstop, sau daca nu il comand cu Kickstop - ulterior nu ii pot pune deoarece ar trebui modificat...?

Stima!

Mai mult ca sigur trebuie sa vina cu gaura de kickstop.

Lun Mar 18, 2013 2:45 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Multumesc tuturor, astazi m-am edificat inr-un final: de la Arrow am aflat ca ele vin cu locas pt. kickstop din fabrica. (se vand kickstopuri separate).

Stima!

Mar Mar 19, 2013 11:19 pm
Membru important
Membru important

Cu o intrebare deranjez. Inele pentru luneta cu tub de 34 mm fabrica cei de la Blaser?
Multumesc.

Joi Mar 21, 2013 1:26 am
Membru important
Membru important

Salut Marius.
Le am gasit pe catalogul Blaser. Am intrebat de ele mai devreme pentru ca nu eram sigur
La ce pret este setul de doua inele 34 mm + baza prindere rapida. Setul de inele ma intereseaza sa fie cu baza cea mai inalta, pentru ca teava match 22 mm si luneta cu sticla de 56 sa nu se atinga.
Multumesc.

Joi Mar 21, 2013 6:44 am
Membru important
Membru important

Salut Marius.
Sig Blaser Tactical 2 se poate comanda prin Arrow International?
Varianta cu inchizator left hand si teava calibrul .308 Win la ce pret este?
Imagine
Multumesc.

Mar Apr 23, 2013 3:13 pm
Moderator
Moderator

Ieri am testat noua achizitie: R 93 Profi in 243 w. Simpla-simpla si eficienta. Inca nu m-am invatat cu ea, personal agreez un pic alte forme ale armelor dar nu m-a facut de ras: cel mai bun rezultat a fost grup de 3 cm la 252 m.

Multumesc Arrow pentru promptitudine!

P.S. Ca s-o pot testa a trebuit sa fac o mare "magarie" pentru orice posesor de Blaser ce aude asa ceva: pe o pereche de baze fixe facute de EAW pentru Blaser am pus o pereche de inele IOR de 30 mm .... asta pentru ca in dreptul reperului INELE BLASER 30 mm scrie STOC 0.

Mie Apr 24, 2013 3:28 pm
Administrator
Administrator

Din ce am auzit eu, monturile facute de alte firme pentru armele Blaser nu prea isi mentin constanta. Cele facute de Blaser, dupa spusele lor, isi mentin constanta la aproximativ 2000 de actionari.

Vin Apr 26, 2013 5:55 am
Moderator
Moderator

Marius, ce am pus eu este o montura cat se poate de fixa, adica se strange cu suruburi, imbus, etc. si asa ramane (o sa revin si cu niste poze). Nu o sa-i fac prea multe actionari ca nu am cum. Blaser nu-si face monturile ci le-a comandat la o firma specializata cere le face sub brand Blaser. Din ce-am auzit eu, firma asta e chiar EAW.
Pe de alta parte, in ultimul an au aparut alte doua modele de monturi, cel putin la fel de bine facute ca cele zise originale Blaser si chiar mai aratoase, ambele venind de la firme cel putin la fel de bine vazute.

In privinta monturii originale, nu stiu ce vrea sa insemne "2000 actionari". Oare atata o fi viata ei? Ca-si pastreaza punctul de impact neschimbat la 2000 actionari nu cred. Pe parcursul unui singur an, pe o arma foita des, cu cateva zeci de de/remontari si alte cateva zeci bune de focuri trase de doua ori a fost nevoie de restrans la surubele ... si la ajustarea strangerii monturii si la cele de la fixarea inelelor. Periodic e bine sa le controlezi, ca la orice fieroaica.

Vin Apr 26, 2013 8:04 am
Administrator
Administrator

Eu iti spun ce se vorbeste in piata: monturile care nu sunt originale (ma gandesc si eu ca nu Blaser le face pe cele originale) si anume cele facute de MAK si Innomount (parca) nu ar fi la fel de fiabile. Cu toate ca firmele sunt renumite, insa se pare ca nu le-au putut copia in cel mai mic detaliu performantele celor originale Blaser.
Producatorul garanteaza cele 2000 de actionari pentru desfacut-montat pe culata armei. Nu discutam de surubele care tin inele sau etc...
Sa iti mai spun o faza: reglat blaser calibrul x luat montura cu luneta pus pe alt blaser calibru x a mers in acelasi loc!

Vin Apr 26, 2013 9:42 am
Moderator
Moderator

Asta este doar noroc.
Nici macar Blaser nu spune ca se intampla asa ci anunta o toleranta infima la fabricatie - tocmai de aia montura are contra-surubele de ajustare a reglajului.
Oricum, precizia la care sunt lucrate este top de top. Pe serie lunga de arme, montat luneta, pus turetele la 0 si tras direct la 100 m focul initial a fost intr-o coala A4.
Daca ai noroc sa nimeresti doua tevi ce au cotele foarte-foarte apropiate poti munta luneta de pe o teava pe alta fara sa umbli la ajustarile prinderii si atunci nu introduci nicio variabila necontrolabila in sistem.
Un bun amic are acest noroc. Reglat la fix luneta pe teava de 9,3, tras un grup de doua focuri ce au lasat 5 mm de hartie intre ele, scos luneta+montura si pus pe teava in 243 (ca norocul ca n-a trebuit nicio ajustare), tras direct la 100 m glontul s-a dus exact-exact pe aceeasi verticala la 10 cm deasupra. Au trebuit doar 10 click-uri de 1 cm "jos" pentru ajustarea lunetei pe 243 la fix. A tras apoi cateva grupaje. La final, a dat 10 click-uri "sus", a pus teava pe 9,3 si a tras inca un foc pe tinta initiala cu cele doua boabe trase in debut. Ei bine, al treilea foc a taiat si bucatica de hartie ce ramasese intre prinele doua, pentru un grupaj de 1/2 realizat cu demontarea lunetei intre focuri.

Repet: acesta este un pur noroc, nimeni nu garanteaza ca mereu se intampla asa. De cele mai multe ori, de pe o teava pe alta e necesar sa ajustezi un picut montura.

Am montat si reglat doua Aimpont Hunter cu montura lor. Asemanatoare cu cea de la Blaser, acelasi principiu dar contrasuruburile au cap pentru imbus nu pentru surubelnita imposibila iar manetelele raman extinse, nu se pliaza. In schimb baza are patru sloturi in care poti fixa inelele. Mai simpla bine, chiar mai solida si mai ieftina dar exact cu aceeasi precizie la montare si demontare.

Dupa cum stii, personal nu agreez monturile cu detasare rapida asa ca am folosit si voi folosi in continuare monturi fixe, chiar si pe Blaser.

Vin Apr 26, 2013 11:30 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul