Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Dec 08, 2019 8:14 pm

Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Braconaj cu sfârşit tragic în Husasău de Criş - Bihor 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Braconaj cu sfârşit tragic în Husasău de Criş - Bihor
Braconaj sfârşit tragic în Husasău de Criş: un vânător a fost împuşcat mortal, prietenul său este de negăsit

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/braconaj-sfarsit-tragic-in-husasau-de-cris-un-vanator-a-fost-impuscat-mortal-prietenul-sau-este-de-negasit-116648.html#.VBRwQTc8q2s.facebook

Sâm Sep 13, 2014 6:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Braconaj cu sfârşit tragic în Husasău de Criş - Bihor
Au mai fost asemenea cazurii n Bihor,chiar si la mine in oras(Marghita ,cazul Baicu )apoi unul la Ceica acum vreo 5 ani( șeful de grupa Restea,dar cu hârtie.....sa zicem).
Braconierii ieseau seara de seara ,si erau de neoprit,pana cand din greșeala unul l-a împușcat pe celălat in inima.
Natura nu te ierta,natura se răzbuna,ce e mult e mult si strigător la cer.Daca legea nu ii prinde sau ii nu ii poate pedepsi cum merita,macar soarta sa ii răzbune,sau sa cada la un control de rutina pe sosea.
Am si eu 2-3 grupări cu spate mare,si informatori,buni.....si nu se termina....tot a 3 -a zi mai pica o capra ,un iepure...si ma rog din suflet sa se termine odată,chiar de ar urma tiparul de mai sus.

Dum Sep 14, 2014 2:15 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Nimic pe lumea asta (nici macar un act de braconaj) nu poate sa ne faca sa dorim moartea unui om!
Este monstruos cum gandesti domnule....
,,si ma rog din suflet'' CARE SUFLET ?

Dum Sep 14, 2014 8:38 am
Membru activ
Membru activ

In fata lui Dumnezeu nu cred ca este diferenta intre un braconier si unul cu hartii in regula(cu banii dati). Nuanta asta o sesizeaza doar cei implicati in SISTEM.

Dum Sep 14, 2014 8:44 am
Membru activ
Membru activ

Situatia pentru familiile acestora e dificila si nu putem decat sa ne aratam compasiunea.

Greenhorn01 scrie:
In fata lui Dumnezeu nu cred ca este diferenta intre un braconier si unul cu hartii in regula(cu banii dati). Nuanta asta o sesizeaza doar cei implicati in SISTEM.

Cat tine de braconaj, eu il vad ca un furt; o actiune dintr-o noapte poate necesita un an de munca pentru a ajunge la aceiasi situatie sau mai rau.
Cat tine de divinitate si braconaj, diferenta dintre banii dati sau nu, imi pun intrebarea din punct de vedere etic, e vazut altfel cel care vaneaza noaptea fata de cel care o face de la rasarit si pana la amurg?

"Oamenii mari vorbesc despre idei, oamenii mici despre alti oameni."

Dum Sep 14, 2014 8:57 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM Jabber
Membru de onoare
Membru de onoare

Daca ai avea atâtea nopți nedormite ca si mine,si atat timp pierdut in teren si bani pierduți,km facuti...poate ai gândi altfel ,apoi telefoane primite si scăpări spectaculoase făcute doar cu voie si participarea mai multor capi locali.
Normal ca este PACAT,ca de multe ori pentru prinderea sau încetarea definitiva a unui braconier ,sau grup infracțional bine pus la punct ,chiar cu plasare de mezeluri din carne de vanat,trebuie sa cada si sa se jertfească un om.
In multe tari pentru asemenea indivizi ,pedeapsa cu moartea nu e nimic străin ....
Ce drept au ei ,asupra atâtor animale ucise,chinuite,rănite,capre cu iezi lângă ele,sau in ele?
Asa oameni își merita pedeapsa,si stai linistit ca Cel de sus,in care sper ,ca ,crezi,știe sa le randuiasca cum trebuie,si știe de ce le face asa.Fiecare plateste pentru faptele sale....sau merita sa mai le plătim din banii noștrii si pușcăriile si Întreținerea lor,tot noi?
Foarte corect .Alte tari au legi,iar noi nu. Altii stiu ce fac,noi nu. Noi ne batem joc de tot ce nu este al nostru.
Probabil ti-e ușor sa zici care suflet,dar si mie mi-e ușor sa zic care gândire?sau daca nu e ok,dați-va mai tare interesul si băgati- i la răcoare,prindeti-i,dați legi mai aspre si severe.....Sau moarte animalelor in masa si nevinovate poate fi trecută asa ușor cu vederea?nu sunt tot suflete?probabil Nu pentru,tine,ci le putem omori dupa cum vrem ,si avem controlul asupra oricărui lucru ,ca doar omul e Dobitocul suprem.
Animalele omoara de foame,sau sa trăiască ,sa supraviețuiesca ,dar omul ce motiv area sa faca crime sau alte treburi groaznice?
Omului i -a fost data gândirea , ca sa trăiască liniistit si sa își randuiasca lucrurile,nu sa creeze haos.

Dum Sep 14, 2014 9:06 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Greenhorn01 scrie:

Hai sa iti spun si pe cea cu hârtie cum a fost?
Eram director la aceea asociație,in vremea respectiva.
Miercurea aveam zi de eliberat autorizatii.
Nimeni nu a vrut hârtie ,nu a scos hârtie, nu au vrut nici macar la vulpe pentru acel weekend....nici macar nu mi-au dat un buna ziua la birou in acea zi.
Sambata președintele deschide asociația,dulapurile si rupe hârtie la vulpe pentru duminica,in grup restrâns pentru comando-ul lui,si ii trimite in teren sa faca ceva rost pentru nunta fetei lui(se Știa de un cerb ce dormea intr-o plantație).bineinteles ca restul grupei ca de-obicei au rămas acasa si nu au fost înștiințati.
Toată goana s-a terminat cu împușcarea in inima a unuia din cei prezenți ,ziua pe lumina ,vanatul nefiind identificat ,si împușcat omul nostru nevinovat la nivelul inimii,deci vulpe asa i alta nu am vazut.
Păcat si aici,de acel om,păcat,si uite cum spuneam ca sa opreste ceva ce se făcea cu hârtie,dar tot ilegal,s-a terminat,in fata lui Dumnezeu tot cu o pedeapsa gravă primită de sus.
Bineinteles ca mortul a fost de vina,si nici macar președintele care trebuia pedepsit nu a fost pedepsit deoarece nu avea drept de eliberare autorizatii.

Dum Sep 14, 2014 9:18 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Pot sa ti-o spun si prima,dar nu are rost... Dar din păcate mor oameni nevinovăți,si astia vinovați inca nu au plătit.

Dum Sep 14, 2014 9:49 am
Membru activ
Membru activ

Petrica scrie:
Au mai fost asemenea cazurii n Bihor,chiar si la mine in oras(Marghita ,cazul Baicu )apoi unul la Ceica acum vreo 5 ani( șeful de grupa Restea,dar cu hârtie.....sa zicem).
Braconierii ieseau seara de seara ,si erau de neoprit,pana cand din greșeala unul l-a împușcat pe celălat in inima.
Natura nu te ierta,natura se răzbuna,ce e mult e mult si strigător la cer.Daca legea nu ii prinde sau ii nu ii poate pedepsi cum merita,macar soarta sa ii răzbune,sau sa cada la un control de rutina pe sosea.
Am si eu 2-3 grupări cu spate mare,si informatori,buni.....si nu se termina....tot a 3 -a zi mai pica o capra ,un iepure...si ma rog din suflet sa se termine odată,chiar de ar urma tiparul de mai sus.

Va inteleg furia si indignarea , dar ....totusi , asta nu da prea bine. Si sunt sigur ca nici dumneavoastra nu ganditi asa.
Respect!

Dum Sep 14, 2014 11:12 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Asa e...dar m-am exprimat prea dur.Aseara nu bine savuram tabloul dobandit ....ca si am auzit un foc nu departe de mine.
Imi cer scuze.

Dum Sep 14, 2014 3:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Stai linistit Petrica:din astia cite 100 pe seara nu strica...Ce le mai pling unii de mila.Oare de ce?

Dum Sep 14, 2014 6:56 pm
Membru important
Membru important

Braconajul de seara la porumb e foarte obisnuit in BH si nu numai la porumb.
Oricine s-a batut cu morile de vant te intelege Petrica.

Dum Sep 14, 2014 7:58 pm
Moderator
Moderator

Cred ca @Petrica stie povestea mai bine. Cu ceva ani in urma, la vecinii de la vest, pe un fond dinspre fosta Yugoslavie isi facea mendrele un vestit braconier local. Intr-o zi de iarna a plecat in teren si nu s-a mai intors. A fost gasit abea in primavara, jumate mancat-jumate ingropat intr-o mlastina, cu o gaurica foarte sugestiva in craniu. Mai tot omul de prin zona cam banuia de unde i s-a tras .... si nu era vorba de un accident la vanatoare ci de un stapan de fond exasperat. Ei bine, reactia autoritatilor a fost cat se poate de inexistenta ... ceva hartioare mutate dintr-un dosar in altul si cam atat. Reactia localnicilor? S-a terminat cu braconajul ....

In mai toata Africa proprietarii fondurilor de vanatoare au dreptul sa te lase papa la lei si hiene daca te prind si asta chiar a fost singura masura in stare sa stavileasca intrucatva braconajul si efectiv salvarea de la disparitie a unor specii.

Eu nu stau sa analizez daca bietul om avea ce da de mancare la copii sau conducea Mertanul bengos, chiar nu ma intereseaza cauza ce l-a determinat sa braconeze. Insa un astfel de final pare sa fie mult mai des intalnit la partide ilegale .... poate ca cei care participa sunt "invatati" sa nu respecte nicio regula - iar glontul ii intalneste aproape invariabil perfect mortal .... poate ca "ii cauta", cum se zice.

Pacat de bietii copii ce-au ramas in urma.

Dum Sep 14, 2014 8:33 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Vinovatul s-a impuscat in cap de suparare.

Mie Sep 17, 2014 6:34 pm
Membru nou
Membru nou

Da, se pare ca s-a sinucis bietul de el... :(

http://www.bihon.ro/partenerul-de-braconaj-al-victimei-impuscate-in-inima-a-fost-gasit-mort/1457714

Mie Sep 17, 2014 10:20 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul